Chcete sa prihlásiť na očkovanie proti koronavírusu? Ako funguje čakáreň?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Slovensko spustilo od začiatku roka 2021 vakcinačný program proti ochoreniu COVID-19. Aktuálne, od 29. apríla, je čakáreň otvorená už pre všetkých záujemcov nad 16 rokov. Dôležité informácie o tom, ako sa prihlásiť na očkovanie, ako funguje online prihlasovanie, kedy sa dostanete na rad a či si môžete vybrať vakcínu, sa dozviete v našom článku.

Kedy sa dostanem na očkovanie?

Odkedy budú očkovať deti do 16 rokov?

Čo mám robiť, ak nesúhlasím s prideleným typom vakcíny?

Ako prebieha očkovanie?

Aké sú nežiaduce účinky jednotlivých vakcín?

Štyri druhy registrácie na očkovanie

  1. Online registrácia

Registrácia na očkovanie proti koronavírusu prebieha prioritne cez online formulár. V ňom si zvolíte vekovú kategóriu, do ktorej patríte. Následne vyplníte všetky osobné údaje – meno, priezvisko, adresu, kontaktné údaje, rodné číslo a zdravotnú poisťovňu. V ďalšom kroku si vyberiete miesto, kde chcete dostať vakcínu, a overíte všetky poskytnuté údaje. Po registrácii sa vám na obrazovke zobrazí správa, že aktuálne nie sú vo vašom regióne voľné miesta a boli ste zaradení do čakárne. Zároveň vám príde email a SMS správa, ktoré potvrdzujú prihlásenie na vakcináciu. Od tohto momentu už budete čakať na ďalšiu potvrdzujúcu správu, v ktorej dostanete presný dátum, čas a miesto očkovania.

Všetky aktuálne informácie sa dozviete na stránke: https://korona.gov.sk/informacie-k-novemu-prihlasovaniu-sa-na-ockovanie/, kde nájdete aj odpovede na najčastejšie otázky verejnosti.

  1. Telefonická registrácia

Seniori, ktorí nemajú k dispozícii internet a ani nikoho, kto by ich zaregistroval, sa môžu prihlásiť aj telefonicky na čísle 0800 174 174.

  1. Registrácia za náhradníka

Každá z ampuliek s vakcínami obsahuje šesť dávok. Keď ich zdravotníci vyberú z chladiacich boxov, musia ich v ten deň minúť, pretože inak by sa znehodnotili. Z toho dôvodu si väčšina nemocníc robí vlastný zoznam náhradníkov, ktorí sa môžu nahlásiť telefonicky. Podrobné informácie nájdete na webových stránkach nemocníc. Ak vakcína na konci dňa zvýši, pretože neprišli všetci objednaní, telefonicky kontaktujú náhradníka, ktorý je na rade a ktorý je schopný do polhodiny prísť do vakcinačného centra.

  1. Mobilné očkovacie centrá

Viaceré samosprávne kraje avizujú, že chcú očkovanie zjednodušiť najmä pre seniorov v obciach a ľudí z marginalizovaných menších. V niektorých lokalitách začali mobilné očkovacie centrá fungovať už koncom apríla, v iných sa ich nástup pripravuje. Cieľom je odbremeniť starších a sociálne slabších obyvateľov od povinnosti registrácie a cestovania.

Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako si správne vybrať očkovacie miesto?

Poradie pacientov v čakárni určuje ich vek, chronické ochorenia alebo zamestnanie v kritickej infraštruktúre. Pomocou tohto algoritmu vás zaradia do poradovníka na tom mieste, kde ste sa prihlásili pri registrácii. Preto je jedným z najdôležitejších krokov správny výber očkovacieho miesta. Najnovšie si už nebudete vyberať konkrétne centrum, ale okres, kde chcete byť zaočkovaní.

Pokojne sa môžete zaregistrovať do všetkých okresov, kam ste ochotní cestovať. Vo výbere vakcinačných miest môžete zaškrtnúť ľubovoľný počet, systém vám vždy pridelí tú lokalitu, kde sa dostanete k očkovaniu najskôr.

Prečo sú očkovaní niektorí mladí ľudia pred staršími?

Najskôr sme mali možnosť vybrať si konkrétne vakcinačné centrum. Mnohí si v jednom okrese vybrali len jedno miesto, a tak boli na čakacej listine dlho. Na očkovanie na iných miestach sa dostávali aj mladšie ročníky. Ministerstvo zdravotníctva SR zjednodušilo tento systém: vyznačíte mesto, v ktorom sa chcete dať očkovať, a vznikne jeden poradovník platný pre všetky očkovacie centrá v ňom.

Napriek tomu sa môže stať, že v niektorých regiónoch pôjde očkovanie rýchlejšie, a tam sa k vakcíne dostanú mladší ľudia skôr ako vy.

Môžem získať aj inú ako pridelenú vakcínu?

Zatiaľ nie je možné vybrať si pri registrácii konkrétnu vakcínu, ktorou chcete byť zaočkovaní. Ministerstvo zdravotníctva v budúcnosti nevylučuje túto možnosť, ale podmienkou je dostatočné množstvo očkovacích látok od všetkých spoločností. Aktuálne (30. 4. 2021) platí nariadenie, podľa ktorého vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna dostávajú ľudia nad 60 rokov, chronickí pacienti a tínedžeri vo veku 16 a 17 rokov. Ostatné vekové kategórie v rozmedzí od 18 do 60 rokov sú očkované vakcínou od AstraZeneca.

Vakcíny AstraZeneca a Moderna
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Spolu s potvrdzujúcou správou o pridelení termínu a vakcinačného centra vám príde aj informácia o konkrétnej vakcíne, ktorú dostanete. Nevyhovuje vám? Na registračnej stránke sa prihlásite do sekcie zmeny vašej prihlášky, vložíte tam svoj PIN kód a zrušíte registráciu. Šťastie môžete vyskúšať neskôr, keď sa vo vašom regióne uvoľnia kapacity na tú vakcínu, o ktorú máte záujem.

Poraďte sa s ošetrujúcim lekárom

Odborníci upozorňujú na to, že osoby nad 75 rokov alebo chronickí pacienti s vážnejšími ochoreniami, alergici by mali možnosť vakcinácie konzultovať so svojím všeobecným alebo odborným lekárom. V týchto prípadoch je lepšie zvážiť zdravotný stav individuálne, aby nenastali nečakané komplikácie. Poraďte sa aj o tom, ktorá očkovacia látka by bola pre vás vhodnejšia.

Rôzne vakcíny proti COVID-19
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aké sú kontraindikácie očkovania proti COVID-19?

ŠÚKL upozorňuje pri všetkých typoch vakcín na tieto kontraindikácie:

  • alergia na niektorú zo zložiek danej vakcíny,
  • oslabená imunita,
  • neurologické ochorenia,
  • anafylaxia v minulosti,
  • akútne ochorenia s horúčkou alebo infekciou,
  • užívanie antibiotík,
  • ochorenie dýchacích ciest,
  • pozitívny test na COVID-19 alebo podozrenie na infikovanie koronavírusom,
  • hnačka, zvracanie,
  • hemofilici by mali vakcínu dostať iba po konzultácii s odborníkmi.

Pri všetkých typoch vakcín je vhodné obozretne pristupovať k pacientom, ktorí majú problémy s tvorbou krvných zrazenín alebo so zrážanlivosťou krvi.

Ako prebieha očkovanie v praxi?

Do očkovacieho centra príďte len vtedy, ak ste už dostali správu s potvrdením miesta, dátumu a času vakcinácie. Podľa odporučenia by ste mali prísť 15 minút pred vaším termínom. Nemeškajte, ale nepríďte ani veľmi skoro, aby ste nekomplikovali plynulú prevádzku. Na mieste vás nájdu v zozname a preukážete sa potvrdzujúcou SMS. Potom prejdete do druhej zóny, kde vyplníte tlačivo „Poučenie a písomný informovaný súhlas pacienta o očkovaní“ a dotazník, v ktorom sa vás budú pýtať na váš zdravotný stav.

Ak chcete tento proces urýchliť, príďte s vyplnenými tlačivami, ktoré si stiahnete na webových stránkach Slovenskoproticovidu.sk – https://www.slovenskoproticovidu.sk/sk/vsetko-o-ockovani/ockovaci-proces/dokumenty-na-stiahnutie-potrebne-pred-ockovanim.

Potom prejdete na konzultáciu s lekárom, ktorý sa vás ešte spýta na zdravotné ťažkosti. Ak máte nejaké pochybnosti v súvislosti s vašimi chorobami, pýtajte sa. Nasleduje samotné očkovanie.

Po očkovaní prejdete do čakárne, kde musíte sedieť 15 minút. Ak ste v poriadku, nepociťujete slabosť nemáte prejavy anafylaxie, môžete ísť domov.

Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kde mám nahlasovať nežiaduce účinky?

Keď spozorujete nežiaduce účinky, nahláste ich na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý pravidelne vydáva súhrnnú správu o ťažkostiach po očkovaní. A to:

  • online cez formulár https://portal.sukl.sk/eskadra/,
  • emailom, do ktorého prefotíte alebo na počítači vyplníte tlačivo na nahlasovanie nežiaducich účinkov,
  • poštou na vyplnenom tlačive,
  • telefonicky na linkách +421 2 507 01 206 alebo +421 902 489 044.

Rady, ako znížiť výskyt nežiaducich účinkov

Po vakcinácii si doprajte pár dní voľna. Oddychujte, nenamáhajte sa. Pite aspoň dva litre tekutín denne, jedzte ľahšie stráviteľné jedlá, veľa ovocia a zeleniny. Prípadnú horúčku alebo bolesť svalov tlmte liekmi.

Ak vám pretrváva vysoká horúčka, ktorú neviete zraziť, alebo máte iné závažné nežiaduce účinky, vyhľadajte lekársku pomoc, v prípade vážneho stavu volajte 155.

Prečítajte si tiež: Očkovanie proti COVID-19: Princíp, druhy vakcín a ich nežiaduce účinky

Nežiadúce účinky vakcíny
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zdroje:

https://korona.gov.sk

https://www.sukl.sk/buxus/docs/Media/COVID-19_Vaccine_AstraZeneca_SPC_Zdravotnici.pdf

https://www.sukl.sk/buxus/docs/COMIRNATY_PIL_Pacienti.pdf

https://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov/COVID_19_vakcina_Moderna_SPC_Zdravotnici.pdf

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/bezpenos-liekov/vakciny/vakciny-proti-covid-19/ako-hlasit-podozrenia-na-neziaduce-ucinky-v-suvislosti-s-ockovanim-1?page_id=5501

https://spravy.rtvs.sk/2021/04/zmena-pri-vakcinacii-ludia-si-nevyberu-konkretne-miesto-ale-okres/?fbclid=IwAR0CdGZgdCzjSiDS0s-mw0AdZNEkYRcSl-gLzwu1gXbtIRKIdbd8WlaGad4

Pridaj komentár