Dlhý covid: Aj vy máte po infekcii koronavírusom dlhodobé príznaky?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zdá sa, že vírus SARS-CoV-2 vždy pre nás pripraví nejaké prekvapenia. Okrem množstva rôznych príznakov či bezpríznakového priebehu infekcie sa čoraz viac vedcov zaoberá novým problémom. Je ním dlhý covid. Ukazuje sa totiž, že ani po prekonaní COVID-19 sa vôbec nemusíte cítiť v poriadku. O čo ide?

Kedy hovoríme o dlhodobom alebo dlhom covide?

Prečo vznikajú dlhodobé účinky COVID-19?

Koho sa postcovidový syndróm týka najčastejšie?

Aké následky po prekonaní koronavírusu môžete očakávať?

Pri akých následkoch vyhľadať lekársku pomoc?

Čo ukázal výskum o dlhom covide na Slovensku?

Čo vám pomôže ako rekonvalescencia po covide?

Infekcia koronavírusom SARS-CoV-2 prekvapuje komplikáciami, ktoré nastávajú po akútnej fáze ochorenia. Nevyskytujú sa u každého, podobne nie sú u každého rovnako intenzívne. Ak sa po prekonaní COVID-19 necítite ani po týždňoch v poriadku, na vine je postcovidový syndróm, ktorému hovoríme aj dlhý covid alebo dlhodobý covid. Niekedy sa používa aj názov covid s dlhým dozvukom. Post covid nie je nákazlivý, v tejto fáze nešírite infekciu.

Hoci vedci i lekári očakávali, že zotavenie z COVID-19 bude u každého pacienta odlišné – podľa toho, ako bol vírusom zasiahnutý jeho organizmus, nečakali, že komplikácie môžu trvať celé mesiace. Navyše, neraz sa vyskytnú aj po miernom priebehu infekcie. Mnoho pacientov sa po prekonaní covidu cíti lepšie už o pár dní alebo týždňov, väčšina sa úplne uzdraví do 12 týždňov. Lenže u niektorých príznaky trvajú dlhšie a sú intenzívnejšie. Ukazuje sa tiež, že riziko dlhodobých príznakov nesúvisí s tým, s akou intenzitou u vás prebieha ochorenie. Neplatí, že čím ťažší stav pri akútnej infekcii, tým ťažšie doliečovanie, ale ani opak.

Ako sa prejavuje dlhý covid?

K najbežnejším príznakom, ktoré trápia pacientov po prekonaní akútnej fázy covidu aj celé týždne či mesiace, patria:

  • extrémna únava – niektorí pacienti uvádzajú únavu aj pri bežných úkonoch, ktoré si ani neuvedomujeme, či po polhodine práce na počítači,
  • lapanie po dychu a kašeľ – syndrómy, ktoré sa týkajú akútneho ochorenia na nový koronavírus, pretrvávajú neraz aj po ňom, viacerí pacienti pociťujú dlhodobú bolesť na hrudníku,
  • problémy s pamäťou a koncentráciou – hovorí sa im „mozgová hmla“ a pridávajú sa tiež ťažkosti so spánkom, depresie a úzkosti,
  • búšenie srdca,
  • závrat, hučanie v ušiach,
  • bolesti kĺbov a svalov,
  • nevoľnosť, hnačka, bolesti žalúdka, strata chuti do jedla,
  • bolesti hlavy, bolesti v krku, zmeny čuchu alebo chuti,
  • vyrážky, pocit brnenia či ihličiek pod kožou.
Kašeľ
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Koľko pacientov má príznaky dlhého covidu?

Aktuálne (apríl 2021) nie sú známe žiadne presné podrobnosti o tom, koľko ľudí má dlhodobé následky covidu. Stále sú vecou štúdií a určite ešte aj dlho budú. Doterajšie výskumy naznačujú, že jeden z 20 pacientov má po prekonaní COVID-19 príznaky trvajúce dlhšie ako osem mesiacov. Jedného z 50 chorých postcovidové príznaky trápia viac ako 12 týždňov.

Za dlhý covid môže dlhodobý zápal

Zaujímavé je, že dlhý covid sa týka hospitalizovaných i nehospitalizovaných pacientov. U tých, ktorí sa liečili v nemocnici, sa vyskytuje o čosi častejšie. Vedci z University of Leicester zistili, že až sedem z desiatich pacientov sa úplne nezotaví ani do piatich mesiacov po prepustení z nemocnice. Dokonca: 17,8 % muselo zanechať prácu a ďalších 19,3 % zmenilo prácu kvôli dlhodobým zdravotným problémom. Takmer všetci účastníci štúdie mali vyššiu hladinu proteínu, ktorý naznačuje zápal v tele. Je teda veľmi pravdepodobné, že dlhé zotavenie sa po akútnej infekcii covidom súvisí s dlhodobým zápalom, ktorý v organizme pretrváva týždne, ba mesiace po ochorení. Zatiaľ je otázne, či môže vyvolať koronavírus trvalé následky.

Kto má najväčšiu pravdepodobnosť dlhého covidu?

Analýza údajov z aplikácie COVID Symptom Study ukázala, kto je najviac vystavený riziku dlhého covidu. Podľa nej dlhodobý covid potrápi asi 10 percent ľudí vo veku 18-49 rokov a 22 percent starších ako 70 rokov. Astmatici majú tiež vyššiu pravdepodobnosť dlhého covidu. Je to doposiaľ jediná jasná súvislosť, kombinácie covidu a iného, už predtým diagnostikovaného zdravotného problému u pacientov s postcovidovým syndrómom.

Môžu dostať dlhý covid aj deti?

Britský Úrad pre národnú štatistiku zverejnil údaje z prieskumu, ktorý sledoval, koľko ľudí malo príznaky päť týždňov po infekcii. Naznačujú, že takmer 13 % detí vo veku od 2 do 11 a 14,5 % detí vo veku od 12 do 16 rokov stále cíti príznaky vrátane únavy, kašľa, bolesti hlavy, svalov alebo straty chuti alebo čuchu. Zber údajov stále pokračuje, a preto je ich potrebné vnímať ako experimentálne odhady.

Chlapec a bolesť hlavy
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kedy vyhľadať lekára?

Nemyslite si, že keď ste už prekonali prvotnú infekciu, netreba vyhľadať lekára alebo že na to nemáte nárok! Určite sa s ním poraďte, ak máte štyri a viac vyššie uvedených príznakov a pretrvávajú vám celé týždne po infekcii. Je pravdepodobné, že vás pošle na viaceré testy a vyšetrenia. Okrem kontroly krvných testov, krvného tlaku a srdcovej frekvencie je často potrebný aj röntgen hrudníka.

Lekár vám môže navrhnúť dodatočnú starostlivosť vo forme rehabilitácie, terapií alebo kúpeľov.

Rekonvalescencia po covide

Ako zvládnuť únavu a dýchavičnosť?

  • Prispôsobte tempo tomu, čo zvládate bez problémov. Vopred si naplánujte, čo budete robiť, a dávajte si prestávky.
  • Rozdeľte si úlohy, ktoré sa vám zdajú ťažké, na menšie etapy. Striedajte ľahšie a ťažšie činnosti.
  • Všímajte si, kedy máte najviac energie, a prispôsobte tomu svoje aktivity. Určite si nenechávajte na večer veľa povinností a náročné úlohy.
  • Časté krátke prestávky sú lepšie ako niekoľko dlhších. Takže predtým, ako sa vyčerpáte, odpočívajte.
  • Neprestávajte robiť veci, pri ktorých sa cítite bez dychu. Inak sa budete čoraz viac zadýchavať. Svaly sa potrebujú precvičiť.
  • Postupne zvyšujte množstvo cvičenia a fyzických aktivít. Dajte si do programu krátke prechádzky, cvičte jednoduché silové cvičenia a náročnosť pomaly zvyšujte. Výborné sú cviky, ktoré spevňujú bolestivé kĺby, a strečing.

Nemenej dôležité je budovanie duševného zdravia:

Buďte k sebe láskaví. Pripravte sa na to, že niektoré dni budú horšie ako iné. Nestrácajte kontakt s priateľmi či rodinou. Aj pravidelný režim dňa podporí vaše psychické rozpoloženie – náladu a pocit stability. A nakoniec tu máme známe endorfíny, ktoré sa uvoľňujú po 20 minútach pohybu a fungujú perfektne na zlepšenie nálady.

Cvičenie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aký je dlhodobý covid na Slovensku?

Fakt, že COVID-19 nekončí odznením akútnych príznakov, zaujal aj iniciatívu CovidHelper. Tá realizovala prvú analýzu postcovidových príznakov u slovenských pacientov. Doterajšie dáta ukázali, že viac ako polovica užívateľov hľadá možnosť poradiť sa o dlhotrvajúcich následkoch covidu.

Smutné je, že naše zdravotníctvo nie je pripravené ani na dlhé vlny pandémie, ale ani na pomoc pacientom pri zdravotných problémoch po prekonaní covidu. Pritom často ide o mladých ľudí, ktorí boli predtým úplne zdraví.

Následky covidu u nás podľa doterajších údajov trápia častejšie ženy ako mužov. Špeciálnou kategóriou sa javia byť ženy v strednom veku okolo 45 rokov. Najčastejšími príznakmi dlhodobého covidu na Slovensku sú: únava, kašeľ, bolesť v tele, bolesť hlavy. Samozrejme, štúdie naďalej trvajú.

Zdroje:

https://www.nice.org.uk/guidance/ng188

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/long-term-effects.html

https://slovensko.hnonline.sk/2325432-tisice-slovakov-trapi-nova-choroba-dlhy-covid-ma-rozne-priznaky

https://covidhelper.sk/

https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/long-term-effects-of-coronavirus-long-covid/

https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/news/coronavirus-and-your-health/long-covid

https://www.medicalnewstoday.com/articles/long-covid

Pridaj komentár