Nízky tlak krvi: Je to tiež choroba? Ako zvýšiť tlak?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Trochu prehnane a s irónou by sme mohli povedať, že ľudia s vysokým krvným tlakom žijú veselý, ale krátky život. Ak máte nízky tlak krvi máte šancu žiť oproti tomu dlho, ale hovorí sa, že mrzuto a neradostne. Vyplýva to z ťažkostí, ktoré tento stav so sebou prináša. Nízky tlak nespôsobuje trvalé poškodenia na krvných cievach, dokonca priaznivo vplýva na priemernú dĺžku života. Vysoký tlak je problém, ktorý treba riešiť.

Poznáte príznaky nízkeho tlaku krvi?
Aké stavy privoláva nízky tlak?
Čo na nízky tlak zaberá?
Koho trápi problém s poklesom tlaku najčastejšie?
Ako žiť s nízkym tlakom a čo funguje ako prevencia?
Je káva dobrým nápadom, ako zvýšiť tlak?

Nízky tlak: príznaky

Ak krvný tlak u dospelého je pod normálnou hodnotou 120 mmHg horného (systolického) krvného tlaku (medzi 95 a 110 mmHg), hovoríme o nízkom tlaku – hypotenzii. Spodný (diastolický) krvný tlak stanovujeme u osôb s nízkym tlakom pod 6560 mmHg.

Zníženie tlaku pod 105/65 mmHG môže mať nezávažné, ale aj smrteľné následky – od pomalšieho obehu pri rýchlom vstávaní (z postele, zo stoličky), cez nadmerné užívanie liekov proti vysokému tlaku krvi, až po veľmi závažné stavy, ohrozujúce život.

K nezávažnej hypotenzii patria:

  • habituálna hypotenzia – vyskytuje sa väčšinou u mladých žien,
  • ortostatická hypotenzia – vzniká pri náhlom vzpriamení sa.

Chronicky znížený tlak krvi

Najčastejšie objavuje v dôsledku poruchy regulačných mechanizmov, ktoré riadia tlak krvi v organizme. Tento stav môže nastať pri:

  • ochorení periférnych nervov – ktoré vzniká pri cukrovke (z nedostatku vitamínov),
  • ochoreniach mozgu a miechy – roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, nádory na mozgu a podobne,
  • niektorých poruchách endokrinného systému – keď sa nedostatočne vytvárajú hormóny, ktoré zvyšujú tlak krvi (Addisonova choroba),
  • užívaní liekov na potlačenie vysokého krvného tlaku – keď pri náhodnom (alebo samovraždenom) predávkovaní dôjde k závažnej hypotenzii,
  • nesprávnom nastavení dávkovania liekov,
  • vážnych akútnych stavoch – šokové stavy, keď dôjde k rozsiahlemu krvácaniu, pri popáleninách, ťažkej dehydratácii (hypovolemický šok), infarkte myokardu (kardiogénny šok), pri prudkej alergickej reakcii (anafylaktický šok), pri prudko sa rozvíjajúcej infekcii (septický šok).

Chronicky znížený tlak krvi, ktorý vzniká ako dôsledok rôznych chorobných stavov, patrí do rúk lekárov.

chronický nízky tlak
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ťažkosti pri nezávažnej hypotenzii

Normálny nízky krvný tlak – tak ako dlhovekosť – máme zakódovaný v génoch. Väčšinou nám nespôsobuje žiadne problémy.

Príčina nízkeho krvného tlaku nie je dodnes celkom objasnená. Nízke hodnoty sú zisťované iba náhodou, pri meraní krvného tlaku. Navyše, väčšina ťažkostí je taká špecifická, že spojitosť sa nedá vždy dokázať.

Nízky tlak sa najčastejšie objavuje:

  • u mladých, štíhlych dievčat a žien,
  • u žien s poruchami prijímania potravy, napríklad pri anorexii alebo bulímii,
  • počas tehotenstva,
  • u chudých starších osôb.

Problémy, ako napríklad točenie hlavy, závraty, zamdlievanie, sa častejšie vyskytujú u dievčatmladých žien. Tieto ťažkosti súvisia s krvnými stratami, bolesťami pri menštruácii, či jednostrannými diétami na chudnutie (na udržanie „ideálnej“ línie). Starší ľudia mávajú nízky krvný tlak kvôli dehydratácii, keďže už nepociťujú smäd (najmä v horúcich letných mesiacoch), a rovnako aj deti, ktoré zabúdajú na príjem tekutín počas hry, alebo v škole.

Varovné signály:

  • závrat,
  • poruchy videnia,
  • nespavosť,
  • šum v ušiach,
  • zrýchlený tep,
  • kolaps (náhly pokles krvného tlaku).

V popredí stoja poruchy videnia – „tma pred očami“, pulzujúce bolesti hlavy, závrat, poruchy vedomia a upadnutie do bezvedomia.  Ťažkosti pri nízkom tlaku väčšinou súvisia s nedostatočným zásobovaním mozgu, a teda aj kyslíkom. Toto je dôsledok nízkeho horného krvného tlaku, keď sa srdce sťahuje, pumpuje krv do artérií, ale nenastáva dostatočné prekrvenie jednotlivých orgánov, najmä mozgu.

Kvôli nedokrvenosti sa aktivuje sympatická nervová sústava, časť vegetatívnej nervovej sústavy. To zasa vedie k tachykardii, čiže k zrýchleniu frekvencii srdca, ale aj k zimomriavkam a návalom tepla. Ľudia s nízkym krvným tlakom sa často sťažujú na únavu, studené ruky a nohy, či nespavo.

Ako žiť s nízkym krvným tlakom

Ak vieme, že máme nižší tlak, musíme si dávať väčší pozor na dostatočný príjem tekutínsoli. Dôležité je to najmä v lete, keď máme veľké straty pri potení. To isté platí aj pri iných stavoch, spojených so stratou tekutín a soli, ako sú napríklad hnačky a horúčky.

Výskyt ťažkostí pri náhlej zmene polohy tela je typický prejav tohto stavu. Ak človek napríklad leží, a potom rýchlo vstane, krv klesá do nôh, takže v danom momente chýba v mozgu. Mnohí ste to už určite zažili, keď ste rýchlo „vyskočili“ z postele. Dá sa tomu veľmi jednoducho predísť: zmenu polohy uskutočnite pomaly, pred vstávaním si chvíľku poseďte.

Ako predísť problémom

Doprajte si denný prísun tekutín – minimálne 2,53 litre. Z toho maximálne 0,5 litra minerálnej vody, bohatej na sodík. 1,52 litre by mala tvoriť čistá voda, zvyšok bylinkové a ovocné čaje (alebo ovocné a zeleninové šťavy). Kávu, čierny a zelený čaj nemôžeme zahŕňať do denného množstva požitých tekutín, pretože vodu z tela odoberajú.

  • Vyvážená strava
  • Vyvarujte sa priveľkej únavepreťaženiu. Pravidelne sa hýbte a športujte – bicyklovanie, prechádzky, turistika, tanec, gymnastika, plávanie.
  • Striedavá sprcha – vždy končíme studenou vodou. Prúd studenej vody vedieme od chodidiel smerom k srdcu, resp. od dlaní k ramenám. Na záver prúd studenej vody necháme pôsobiť na šiju, čím docielime intenzívne prekrvenie mozgu.
  • Suchá masáž kefou – vždy smerom k srdcu! Nosenie elastických pančúch alebo obväzovanie nôh elastickými ovínadlami – pri kŕčových žilách.

Pomôže vám káva? Opatrne!

Pretrváva názor, že káva zvyšuje krvný tlak. Môže to však byť aj presne naopak. Káva tým, že povzbudzuje obličky k zvýšenému vylučovaniu tekutín, resp. potné žľazy k zvýšenej tvorbe potu, krvný tlak znižuje. U ľudí s nízkym tlakom môže byť preto pitie kávy rizikové, keďže im hrozí omdletie z náhleho poklesu tlaku.

Prvá pomoc pri nízkom tlaku

Pri prvých príznakoch si ihneď ľahnemevyložíme nohy, v približne 45-stupňovom uhle. Mozog sa nám lepšie prekrví, a predídeme tak nekontrolovanému pádu.

Ak postihnutý zamdlel, mali by sme mu okamžite doplniť tekutiny v tele. Prinúťme ho, aby vypil aspoň pol litra minerálky, najlepšie s obsahom sodíka.

Nie, nízky tlak krvi nie je choroba

Ak sa napriek nízkym hodnotám krvného tlaku cítite dobre, nemusíte sa znepokojovať. Čistá „korektúra“ číselných hodnôt je absolútne zbytočná, pokiaľ nemáte žiadne ťažkosti. Ak sa problémy predsa len objavia, lekár vám môže odporučiť lieky.

Zdroj:

Úryvok z knihy Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku (Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.)

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte sa k nám na Facebook.

Pridaj komentár