Kedy začať používať antibiotiká pri nádche?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Už ste mali niekedy pocit, že keď vám lekár nepredpísal antibiotiká, starostlivosť o vás zanedbal? Pozrime sa spolu na to, kedy je používanie antibiotík pri nádche nevyhnutné, a kedy zbytočné, či dokonca škodlivé.

Aké typy nádchy poznáme?

Nie je nádcha ako nádcha. Ak ste už o nádche niečo počuli, pravdepodobne to bude tvrdenie, že nádcha je vírusového pôvodu.

Alebo tiež, že antibiotiká sú schopné usmrtiť baktérie, ale nie vírusy, čo znamená, že pri nádche sa nepoužívajú.

No je tak vždy, bez výnimky?

Nie. Poznáme niekoľko typov nádchy. Typickým príkladom je delenie na nádchu neinfekčnú a infekčnú.

Pri neinfekčnej nádche, sa antibiotiká nepoužívajú, pretože býva vyvolaná napríklad alergénmi vo vzduchu (peľ, prach), čo patrí do rúk alergológa.

Nádcha však môže vzniknúť aj z nadužívania nosových kvapiek (pri užívaní dlhšom, než 10 dní), a vtedy je riešením, prestať ich používať.

Na druhej strane, je infekčná nádcha, ktorá môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Vírusová nádcha je omnoho častejšia, tvorí 9098 % všetkých prípadov infekčnej nádchy, kým bakteriálnej sa pripisuje iba 210 %.

Paradoxné preto je, že až približne 80 % pacientov s nádchou (rinosunisitídou) dostane v ambulancii antibiotiká. U 70 % pacientov pritom dôjde k zlepšeniu spontánne, bez antibiotickej liečby.

antibiotiká pri nádche teplota

Žltozelený výtok = bakteriálna nádcha?

Hoci sa pri bakteriálnych infekciách, a teda aj pri bakteriálnej nádche, veľmi často stretávame s hnisavým (žltozeleným) výtokom, nemusí vždy ísť o bakteriálnu nádchu.

Ako teda rozlíšiť nádchu vírusového a bakteriálneho pôvodu?

Pozrite sa na teplotu, výtok z nosa a trvanie.

Horúčka

Pri nekomplikovanej vírusovej nádche, sa horúčka zvyčajne neobjavuje, a ak áno, vymizne počas prvých dvoch dní. Pri bakteriálnej nádche, sa horúčka (naopak) objavuje, býva vyššia (nad 39°C), a trvá aspoň 34 dni (od nástupu ochorenia).

Dýchacie problémy

S ústupom horúčky, sa pri vírusovej nádche dostávajú do popredia dýchacie príznaky, ako výtok z nosa, upchatý nos, škriabanie v hrdle alebo kašeľ. Výtok z nosa býva vodnatý, ale môže svoju konzistenciu aj meniť.

Zvyčajne sa stáva hustejším, zafarbí sa, a je hnisavý. Následne sa vyčistí, je priehľadný, alebo dochádza k jeho ústupu.

Je dôležité, aby sme si uvedomili, že k tomuto „zlepšeniu“ dochádza bez použitia antibiotík. Pri bakteriálnej nádche je hnisavý (žltozelený) výtok z nosa už na začiatku ochorenia, a trvá minimálne 3 4 dni.

Nádchu môže sprevádzať aj:

  • bolesť v oblasti tváre,
  • strata čuchu,
  • bolesť hlavy, zubov,
  • zápach z úst (často sa vyskytuje u malých detí).

antibiotiká pri nádche zimnica

Trvanie nádchy

Vírusová nádcha trvá zvyčajne 5 10 dní. Hoci sa nemusíte cítiť na desiaty deň úplne fit, dýchacie príznaky sú až za svojím vrcholom, a zlepšujú sa.

Bakteriálna nádcha trvá zvyčajne viac ako 10 dní, čo znamená, že po desiatom dni sa symptómy nezlepšujú, alebo sa zhoršujú. Takisto môže dôjsť k zlepšeniu, no približne po piatich dňoch k opakovanému zhoršeniu.

Ako správne diagnostikovať bakteriálnu nádchu?

Najistejšou metódou je sínusová punkcia, čo je odobratie hnisu z dutiny v blízkosti nosa, a potom kultivácia tejto vzorky. V praxi sa však táto metóda nezvykne robiť, keďže ju zvyčajne vykonávajú až špecializovaní lekári (otorinolaryngológovia). Navyše – je bolestivá.

Odber vzorky z nosovej dutiny pomocou tampóna je nevhodný, pretože v nosovej dutine sa môžu nachádzať zachytené mikroorganizmy z vonkajšieho prostredia, ktoré ale nemusia byť príčinou infekcie, a výsledok kultivácie je tak chybný.

Lekár preto (pri nekomplikovanej nádche) zvolí väčšinou empirický postup – posúdi vaše príznaky (uvedené vyššie), a ak zhodnotí, že ide o bakteriálnu infekciu, predpíše vám antibiotiká. Napriek tomu, že dnes platia prísnejšie pravidlá na rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie, v praxi sa stáva, že antibiotiká dostanete aj pri vírusovej nádche.

Na jednej strane, takýto postup má aj svoje plusy, pretože môže zlepšiť príznaky pri miernej bakteriálnej nádche, pri ktorej antibiotiká nutné nie sú. Na druhej strane – ste vystavený nežiaducim účinkom počas užívania antibiotika, ako sú (napríklad) tráviace ťažkosti.

Nápomocný je dnes aj CRP test, ktorý vám môže urobiť lekár v ambulancii, alebo ktorý si môžete urobiť aj sami, po jeho zakúpení v lekárni. Pozitívny výsledok naznačuje prítomnosť bakteriálnej infekcie, a teda možný výskyt bakteriálnej nádchy.

Aké antibiotiká vám lekár predpíše, a ako ich správne užívať?

Ak ide o bakteriálnu nádchu, prvou voľbou je amoxicilín s kyselinou klavulánovou. Aby sa dosiahla jeho najvyššia vstrebateľnosť do tela a znížili sa tráviace ťažkosti, mal by sa užívať tesne (pol hodiny) pred jedlom.

Ak ste alergickí na penicilíny, je nevyhnutné, aby ste túto skutočnosť lekárovi pripomenuli. Voľbou pre vás je doxycyklín alebo moxifloxacín, ktoré sa užívajú s jedlom, alebo po jedle. Moxifloxacín však pre vás nie je vhodný, ak užívate lieky na úpravu srdcového rytmu alebo zrážanlivosti krvi.

Ak užívate probiotiká, dodržte aspoň dvojhodinový odstup od užitia antibiotika, pretože inak antibiotikum „zabije“ prospešné mikroorganizmy v probiotiku. Takisto je dôležité, vyhnúť sa konzumácii mliečnych výrobkov, alebo ich jedzte s dvojhodinovým odstupom, pretože znižujú vstrebávanie antibiotika do tela, a tým aj jeho účinnosť.

Aké antibiotiká sú vhodné pre deti?

U detí je to amoxicilín s kyselinou klavulánovou, alebo klindamycín v kombinácii s cefalosporínom.

Doxycyklín nie je vhodný u detí do 12 rokov, keďže pre komplexy, ktoré vytvára s kostným materiálom, spomaľuje rast kostí a vytvára žlté až hnedé zafarbenie zubov.

Moxifloxacín je kontraindikovaný do 18. roku života.

Ako dlho užívať antibiotiká?

Pri bakteriálnej nádche, sa odporúča užívanie v trvaní 57 dní. Dlhšie užívanie nepreukázalo vyššiu účinnosť. Naopak, dlhodobé užívanie je spojené s vyšším výskytom nežiaducich účinkov.

antibiotiká pri nádche nosové kvapky pre deti

Ako správne používať antibiotické nosové kvapky?

Pri bakteriálnej nádche, vám lekár nemusí predpísať rovno antibiotikum v tabletovej forme, ale antibiotikum v nosových kvapkách (s obsahom neomycínu a bacitracínu). Jeho výhodou je, že sa iba minimálne vstrebáva do tela, pôsobí len miestne, čím sa významne znižuje výskyt nežiaducich účinkov, akú sú (napríklad) tráviace ťažkosti.

Navyše, kvapky sú vhodné pre deti, aj tehotné a dojčiace ženy. Pred ich použitím je ale dôležité, poriadne vyčistiť nosovú dutinu – vyfúkaním najprv jednej, a potom druhej nosnej dierky.

Často dochádza k chybe aj pri ich kvapkaní do nosa. Kvapky je potrebné kvapnúť na stenu nosovej dutiny – pri deťoch napríklad tak, že hlavu uložíte na bok. Pri kvapkaní do stredu nosovej dierky, totiž kvapky pretečú nosovou dutinou až do nosohltana, a dieťa ich prehltne, a tak neostávajú v nose.

Kvapky vám zarobia priamo v lekárni. Nechajte si ich zarobiť – je to jednoduchšie, keďže na ich zarobenie sa nesmie použiť voda z vodovodu (ani prevarená).

Kvapky skladujte v chladničke, a pred použitím ich nechajte otepliť na vzduchu, pretože najmä u malých detí môžu studené kvapky pôsobiť bolestivo.

Pamätajte ale na to, že napriek relatívne nízkemu výskytu nežiaducich účinkov, by ste mali používať antibiotické nosové kvapky iba pri bakteriálnej nádche, alebo ak sa stav nezlepšuje, alebo ak sa zhoršuje po piatich dňoch.

Užívať antibiotík iba vtedy, keď je to skutočne potrebné, napomáha rozvoju a posilneniu imunity u vás, alebo u vášho dieťaťa.

Bez receptu – antibiotický nosový sprej

Na bakteriálnu nádchu je v lekárni voľne dostupný antibiotický nosový sprej s obsahom fusafungínu. Nemal by sa však aplikovať paušálne – výskyt bakteriálnej infekcie musí potvrdiť minimálne CRP test, mali by ste mať horúčku, trvajúcu aspoň 4 dni, hnisavý výtok, týždeň nezlepšujúci sa zdravotný stav.

Sprej s obsahom fusafungínu, sa nesmie používať dlhodobo, a preto ak po desiatich dňoch jeho užívania nedochádza k zlepšeniu, je potrebné vyhľadať lekára. Nemali by ho užívať deti mladšie ako 2,5 roka a ľudia so sklonom k alergickým rekciám (pre riziko stiahnutia dýchacích ciest a udusenia).

Nezneužívajme antibiotiká

Niekedy si môžeme myslieť, že ak nám lekár nepredpíše antibiotiká, nedal nám „skutočnú“ liečbu. Naopak, často sa stáva, že lekár vám predpíše pri nádche antibiotiká, ak ich netreba užívať.

Pamätajme preto na to, že antibiotiká by sa mali užívať iba vtedy, ak je to skutočne potrebné, a že rovnako, ako ich nedostatočné užívanie, je pre naše telo škodlivé aj ich nadužívanie, ako sa vraví – „pre istotu“.

 

Autor je farmaceut

Viac informácií o antibiotikách, si môžete prečítať na špecializovanej stránke www.zivotbezantibiotik.sk

Ilustračné fotografie

1 odpovedí na “Kedy začať používať antibiotiká pri nádche?

Pridaj komentár