ČO ROBIŤ, KEĎ: vám zatekajú hlieny pri zadnej nádche?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nádcha potrápi aspoň raz za čas každého z nás. A hoci ju určite nikto neobľubuje, ide o problém, nad ktorým často len mávneme rukou. Sú však ľudia, ktorým aj obyčajná nádcha spôsobuje väčšie problémy. Prečo? Preto, že výtok z nosa neprichádza. Naopak, hlieny namiesto cesty von z organizmu zatekajú dozadu. Tomuto stavu hovoríme zadná nádcha. Čo robiť, keď vám hlieny zatekajú?

Čo je to zadná nádcha?
Aké má zadná nádcha príznaky?
Čo zaberá na zadnú nádchu?
Ako riešiť upchaté dutiny?
Čo zvyšuje riziko opakovania zadnej nádchy?

Nie je nádcha ako nádcha. U väčšinu ľudí nádchu signalizuje výtok z nosa, pridružená bolesť hlavy či pokašliavanie. Zadná nádcha je iná. „Je to nádcha, pri ktorej hlieny zatekajú do nosohltana a hltana. Človek to spravidla vníma ako nepríjemný pocit, že niečo zateká. Pri bežnej nádche, keď vodnaté hlieny vytekajú von z nosa, to pacient vidí a poutiera si nos. Rovnako často hlieny zatekajú zároveň aj dozadu. U niektorých pacientov je to výraznejšie, a práve tí majú so zadnou nádchou problémy,“ vysvetľuje MUDr. Ján Korch, PhD., prednosta Kliniky otorinolaryngológie vo Fakultnej nemocnici Nitra.

Hlien je potrebný

Hoci hlien vnímame ako laici negatívne, najmä ak máme s nádchou časté problémy, v podstate ide o prirodzenú súčasť našich životov. Hlien sa totiž tvorí v organizme neustále. „Hlien vytvára jemný povlak na povrchu sliznice a má svoj význam. Slúži na to, aby sa prachové a rôzne iné nečistoty na ňom zachytili a nedostali sa ďalej do dolných dýchacích orgánov.

Zároveň tým, že vzduch prúdi ponad vlhké prostredie tvorené hlienom, zvlhčuje sa, a človek tak nedýcha taký suchý vzduch ako je vo vonkajšom prostredí. Navyše sa vzduch aj otepľuje, takže aj v mrazivom prostredí sa dostáva po prechode nosom a nosohltanom do dýchacích ciestzohriaty na 37 stupňov. To je vlastne ochranná funkcia nosovej dutiny a produkcie hlienu,“ uvádza lekár.

Koľko hlienu je priveľa

Za bežných okolností vyprodukuje zdravý jedinec denne asi 1,5 litra hlienu. „Ak sa však pridruží infekcia, jeho množstvo narastá a mení sa aj kvalita. Je hustejší a aj inak zafarbený,“ vysvetľuje otorinolaryngológ. Práve vtedy hlien začína pacienta doslova obťažovať a vyteká z nosa von.

„Niekedy, najmä keď sú hlieny produkované v zadnej časti nosovej dutiny a prínosových dutinách hustejšie, zatečú voľným pádom dozadu do nosohltana. Pre väčšinu pacientov je to nepríjemné, zatekanie ich núti hlieny vypľúvať alebo prehĺtať. Každý pacient je v tomto iný – jeden to takmer nevníma, a iného to zas obťažuje a dráždi,“ dodáva odborník. Preto má práve druhý typ pacienta často problémy aj s kašľom. „Zatekanie hlienov môže spôsobovať dráždivý kašeľ. Samozrejme, pacientov to trápi najmä vo večerných hodinách, keď ležia,“ uvádza MUDr. Ján Korch, PhD.

Zadná nádcha: Liečba

Aj zadná nádcha je len nádcha a pomáhajú pri nej bežne dostupné prípravky. „Treba vyplachovať nos soľným roztokom – či už roztokmi, ktoré sa predávajú v spreji v lekárni, alebo si roztok jednoducho zarobiť. Do 1,5 litra prevarenej vody treba dať polievkovú lyžicu soli a lyžicu sódy bikarbóny, a tým si nos vyplachovať. Jednak sa sliznica zvlhčí a hlien, ktorý sa tam vo zvýšenej miere tvorí, sa zriedi a ľahšie sa vysiaka. Pre sliznicu je určite na hojenie lepšie, keď hlien nestagnuje a nie je ho veľa,“ vysvetľuje lekár. V prípade upchatého nosa možno dočasne použiť aj kvapky alebo spreje, pri vykašliavaní zas bežne dostupné prípravky, ktoré hlien zrieďujú a uľahčujú vykašliavanie.

„Ak hlieny zatekajú dozadu, je vhodné polohovať aj lôžko, aby sa ľahšie dýchalo a hlieny toľko nedráždili,“ dodáva odborník. Ak nádcha neprestáva, treba zájsť k lekárovi, ktorý zistí, či nejde o bakteriálnu infekciu. Na ňu zaberajú antibiotiká.

„V prípade, že sa baktérie dostanú nižšie, môžu spôsobiť zápaly hrdla a dolných dýchacích orgánov, čo už sa rieši podľa aktuálneho stavu pacienta – ak treba, aj antibiotikami. Avšak pri každej nádche aj pri viróze je postihnutá sliznica nosa, prínosových dutín, rovnako sa pri dýchaní zanesú vírusy aj do dýchacích orgánov. Ak to však nemá bakteriálny pôvod, nie je vhodné siahať po antibiotikách,“ upozorňuje MUDr. Ján Korch, PhD.

Čo robiť, ak je zadná nádcha vážnejšia a hlien neodteká

Nádcha nás niekedy dosť potrápi a neraz pre ňu musíme zaľahnúť aj do postele. Napriek tomu spravidla nejde o zložitý problém, skôr o ťažkosti, ktoré často odznejú aj samy. Pacienti, ktorí majú s nádchou a zatekajúcimi hlienmi výraznejšie problémy, by to však nemali podceňovať. „V niektorých prípadoch môže zatekanie hlienov prerásť aj do zápalu priedušiek alebo pľúc. Preto to treba podchytiť vo včasnom štádiu a zápaly sa nevyvinú,“ uvádza otorinolaryngológ.

Zápal prínosových dutín ako následok

Ak sa hlieny v organizme hromadia, zatekajú a takmer vôbec nevytekajú von aj cez nos, treba hľadať riešenie. „Keď sú vývody dutín upchaté, hlien, ktorý sa bežne tvorí na sliznici, nemá ako voľne odtiecť a dráždi sliznicu ďalej, čiže je to ako začarovaný kruh. Ak nádcha prerastie do zápalu prínosových dutín, treba to spravidla riešiť antibiotikami a na zmiernenie zápalu dutín aj kortikoidmi. Po takejto liečbe môže byť pocit sucha v nose, preto to treba kombinovať aj so spomínanými výplachmi,“ dodáva lekár.

zadná nádcha
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zhrubnutá sliznica, polypy?

Keď sa problémy opakujú a neustávajú, treba röntgen alebo CT vyšetrením zistiť stav v nosovej a prínosových dutinách. „Ak sú upchaté zhrubnutou sliznicou, prípadne sa tam tvoria až polypy, ktoré zavadzajú, treba to už riešiť chirurgicky. Vhodné je vyšetrenie pacienta na počítačovej tomografii v narkóze, cez nos pomocou endoskopu. Tak sa ošetrí presne to, čo je v dutinách zmenené. Zákroky sú takto šetrnejšie a aj stav po zahojení rán, ktoré vzniknú, je trvácnejší, ako keby sa to ošetrilo len vybratím polypov,“ uzatvára MUDr. Ján Korch, PhD.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte sa k nám na Facebook.

Tento článok vyšiel v  časopise Moja liečba od spoločnosti Medmedia (www.medmedia.sk) 

Pridaj komentár