Detská reuma: Môžu z nej deti vyrásť? Ako sa prejavuje reuma v detstve?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Reuma nie je len chorobou dospelých ľudí. Existuje aj detská reuma.

Reuma v detstve sa nazýva juvenilná idiopatická artritída.

Bolesti kĺbov u detí však majú rôzne príčiny, a detská reuma je len jednou z nich.

Aj preto lekár zvažuje reumu až vtedy, ak bolesť kĺbov sprevádzajú opuchy a obmedzenia pohybu, pričom sa tieto ťažkosti opakujú.

Ako sa prejavuje juvenilná reuma?

Vyrastie z nej dieťa?

Kedy treba navštíviť pediatra?

Ako sa lieči detská reuma? 

Reuma u detí – aké má príznaky?

Chronický zápal je spôsobený poruchou imunitného systému. Inými slovami – protilátky zaútočia na výstelku kĺbu.

Najčastejšie príznaky detskej reumy:

  • bolesť kĺbu,
  • opuch kĺbu,
  • kĺb je teplý,
  • stuhnutosť kĺbu – najmä ráno.

Iné príznaky:

Ako odhaliť detskú reumu?

Reuma v detstve, to je pomerne zriedkavý jav. Príznaky reumy musia byť aspoň dva a musia trvať najmenej 6 týždňov. Celkovo to však nie je takéto jednoduché, nemôžeme sa riadiť len kalendárom.

Nikdy nepodceňujme stuhnuté kĺbiky, ktoré počas dňa dieťa rozhýbe. Dieťa sa nemusí sťažovať ani na bolesť, pretože často nevie vyjadriť, čo mu prekáža.

Alebo ďalší príklad. Kĺb je síce opuchnutý, ale nemusíte si to všimnúť, ak sú postihnuté stavce, čeľustný kĺb alebo kĺby v panve. No reumatológ vždy považuje opuchnutý kĺb za artritídu, kým sa nepotvrdí opak.

Ak je však kĺb aj červený, zbystrite pozornosť. Môže ísť o septickú artritídu, ktorá vyžaduje intenzívnu antibiotickú liečbu, dokonca hospitalizáciu.

detská reuma vyšetrenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Reuma v detstve – kedy navštíviť lekára?

Ak má dieťa opuchnuté a bolestivé kĺby, rozhodne navštívte pediatra. Ak ten získa nejaké podozrenie, nasmeruje vás reumatológovi, najlepšie k detskému.

Reumatológ musí najprv vylúčiť iné príčiny zápalu kĺbov. U detí to môže byť napríklad aj prekonaná infekcia, čo je dočasný stav.

Aby lekár vylúčil iné príčiny, vaše dieťa dôkladne vyšetrí. Vám sa spýta na priebeh choroby, takže sa pripravte na súbor otázok.

  • Ako často sa objavujú bolesti a opuchy?
  • Ako dlho bolesti a opuchy trvajú?
  • Opakujú sa?
  • Má dieťa aj iné príznaky?
  • ráno problémy s pohyblivosťou?
  • Prekonalo nejakú infekciu, úraz?
  • Koľko kĺbov je postihnutých?

Prístrojová diagnostika

Keď lekár prezrie kĺby, obyčajne vykoná sonografické vyšetrenie. Niekedy vás pošle aj na röntgen, CT alebo magnetickú rezonanciu.

Odbermi krvi sa zisťujú aj niektoré protilátky, ale ide len o pomocné vyšetrenie. Najdôležitejšie je „osobné“ vyšetrenie.

Liečba reumy u detí

V posledných rokoch liečba detskej reumy výrazne pokročila. V minulosti lekári liečili deti podľa svojich skúseností, často liekmi, ktoré neboli oficiálne schválené u detí.

Dnes už máme viaceré lieky, ktoré sú schválené špeciálne na detskú reumu. Používajú sa hlavne protizápalové lieky, či lieky tlmiace imunitný systém – tzv. imunosupresíva.

Spravidla, lekár spočiatku nasadí nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) – napríklad ibuprofén alebo naproxén. Najlepší účinok majú po niekoľkých týždňoch. U detí s miernou reumou, takáto liečba zvyčajne stačí.

Pri vážnom postihnutí niektorého kĺbu, však môže dieťa dostať injekciu do kĺbu. Injekcia obsahuje kortikosteroidy, ktoré tlmia imunitnú reakciu a zmierňujú zápal.

Ak je účinok NSAID, ale aj injekcií, nedostatočný, lekár odporúča lieky druhej línie. Patrí sem napríklad metotrexát, sulfasalazín, či niektoré biologické lieky.

Lieky druhej línie sa zvyčajne užívajú popri NSAID. Účinok sa prejavuje po niekoľkých týždňochmesiacoch.

Reumatoidná artrída
Reumatoidná artrída a negatívne dopady na kvalitu života

Čo ešte potrebuje dieťa s reumou?

Aby sa dieťa mohlo normálne začleniť do života, nestačí len užívať lieky. Dieťa zbytočne neobmedzujte v pohybe, neodhlasujte z telocviku. Aj zo psychologického hľadiska je preň dôležité, aby sa cítilo ako súčasť kolektívu.

Navyše, pohyb potrebuje rovnako, ako zdravé deti. Spýtajte sa reumatológa, aké cviky a športy sú vhodné, a tie s telocvikárom dohodnite.

V zásade ide o také športy, ktoré príliš nezaťažujú kĺby. Vo voľnom čase môžete spolu plávať a bicyklovať, alebo vykonávať cviky, ktoré sú zamerané na rehabilitáciu.

Dieťa však nikdy nepreťažujte, dbajte o pravidelný odpočinok. Takisto ustrážte, aby sa neprejedalo, pretože nadváha je záťažou pre kĺby.

Užívanie liekov zvyčajne nevplýva na pobyt v škole, hoci niektoré infúzne a biologické lieky mierne narušia dochádzku. No dieťaťu doprajte výlety a školy v prírode, ak si vie už samo dávkovať lieky.

detská reuma v detstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Detská reuma a zrak

Dieťa s reumou potrebuje pravidelné kontroly u očného lekára. Ten včas odhalí prípadný zápal oka.

Pamätajme na to, že neliečený zápal oka (iridocyklitída) môže mať vážne následky – zákal šošovky, dokonca slepotu. Zápal oka sa lieči kvapkami.

Môžem dať dieťa zaočkovať?

Dieťa s reumou častokrát užíva lieky, ktoré tlmia imunitný systém. Pediater ho preto môže zaočkovať len niektorými vakcínami – tými, ktoré neobsahujú živý mikroorganizmus, ale len jeho bielkovinovú časť.

Na druhej strane, akákoľvek vakcína môže byť menej účinná, keďže imunitný systém je oslabený.

Môže dieťa z reumy vyrásť?

Detskú reumu nevieme vyliečiť, terapiou iba zmierňujeme príznaky, aby dieťa nemalo bolesti a aby nedošlo k deformácii kĺbov. Približne polovica detí z reumy vyrastie, druhá polovica sa lieči aj v dospelosti.

Zdroje:

  • https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/SK/info/2/Juveniln%C3%A1-Idiopatick%C3%A1-Artrit%C3%ADda
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31897953/
  • https://juvenilearthritisnews.com/2018/02/15/juvenile-arthritis-myth-kids-always-outgrow-it/
  • https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=juvenile-idiopathic-arthritis-90-P01722
  • https://kidshealth.org/en/kids/juv-rheum-arthritis.html

Pridaj komentár