Pitný režim pri cukrovke: Máte diabetes? Pijete každý deň dostatok vody?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pravidelný príjem tekutín je zásadnou otázkou pre každého živého tvora, človeka nevynímajúc.

Vodu potrebujú všetky naše orgány – od pokožky, až po mozog.

Dobrý pitný režim je obzvlášť dôležitý u diabetikov.

Slabšia hydratácia totiž negatívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Ako vyzerá pitný režim pri cukrovke?

Koľko tekutín by ste mali denne vypiť?

Ktoré tekutiny sú pre vás vhodné a ktoré nie?

Čo znamená náhly smäd?

Smäd ako jeden z prvých príznakov cukrovky

Nadmerný smäd je jedným z prvých príznakov cukrovky, ale aj blížiacej sa hyperglykémie. Na smäd sa zobudíte aj v noci, rovnako ako na močenie – príčinou je veľké množstvo glukózy v krvi.

Telo diabetika nevie správne využívať cukry zo stravy, a tie sa potom hromadia. Obličky sa silou-mocou snažia zbaviť nadbytočného cukru, na to však potrebujú vylúčiť viac moču.

Ak nepijeme dostatok vody, obličky ju musia „vyťahovať“, odkiaľ sa len dá – zo slizníc, sĺz, dokonca z mozgu. Automaticky pocítime smäd, pretože strácame príliš veľa vody. A mozog nám hneď prikáže – rýchlo ju doplň!

Kým si neupravíme hladinu cukru v krvi, budeme často močiťcítiť smäd. Dobrý pitný režim pri cukrovke teda nie je výmyslom nášho lekára, ale požiadavkou nášho tela.

Viete o tom, že 85 % mozgu tvorí voda? Napríklad svaly majú o 10 % vody menej.

Nebezpečná dehydratácia – ako jej predísť?

Telo zdravého dospelého človeka poškodí len vážnejšia dehydratácia – napríklad, ak by sme sa ocitli niekde v pustatine, bez dostatočných zásob vody.

Na druhej strane, pre diabetika je riskantné aj malé nedodržanie pitného režimu. Prečo?

Ak diabetik pije málo vody, glukóza sa v krvi koncentruje. Výsledkom je vyššia hladina cukru v krvi, čo poškodzuje cievynervy na rôznych miestach tela.

Aj mierna alebo dočasná dehydratácia je pre diabetika veľkým rizikom. Preto si vytvorte rôzne pripomienky, aby ste nezabudli piť a nedostali sa do komplikácií.

Ešte nebezpečnejšia je však každodenná dehydratácia. Tú si diabetik ani nemusí uvedomovať. Komplikáciou je aj zvracaniehnačka, keďže tieto typické prejavy viróz či porúch trávenia silno dehydratujú.

Pravdepodobne to bude znamenať náhle zvýšenie glukózy v krvi. Obvykle pomôže iba infúzia – intravenózna hydratácia. Čím skôr rozriedime glukózu v krvnom obehu, tým lepšie.

Na čo telo ešte potrebuje vodu?

Od vody závisia prakticky všetky procesy v tele. Voda je nevyhnutná na trávenie, premazáva kĺby, „splachuje“ škodliviny. Slabá hydratácia znižuje nielen fyzickú kapacitu, ale aj funkciu mozgu.

Úlohy vody v tele:

  • prenáša kyslík a živiny do buniek v celom tele,
  • „vyplachuje“ baktérie z močových ciest,
  • pomáha s trávením jedla,
  • zabraňuje zápche,
  • normalizuje krvný tlak,
  • udržuje stabilný tep,
  • „maže“ kĺby,
  • chráni orgány a tkanivá pred poškodením,
  • reguluje telesnú teplotu,
  • udržiava hladinu elektrolytov v tele.
Pitný režim pri diabetika
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nemýľme si vodu s malinovkami a džúsmi

Keď budeme každý deň piť dostatok vody, spotrebujeme menej cukru, lebo automaticky vypijeme menej sladených nápojov. Takto sa zrýchli náš metabolizmus, spálime viac kalórií.

Umelé sladidlá ničia zdravú mikroflóru v črevách. A túto mikroflóru potrebujeme nielen pre imunitu, ale aj na zažehnanie rizík cukrovky.

Minerálky vhodné pre diabetikov

Prírodné minerálne vody sú dobrým doplnkom pitného režimu diabetika, najmä ak ho „nebaví“ piť stále iba vodu z vodovodu. Ako základ si však zvoľme stolové vody.

Aké minerálky si vyberať:

  • bez sladidiel, cukru, farbív a chemických prísad,
  • s nižším obsahom sodíka,
  • s celkovou mineralizáciou 500 – 1 000 mg/l (pomer horčíka a vápnika 1:2, sodíka a draslíka 2:1),
  • radšej neperlivé – zlatou strednou cestou sú jemne perlivé (vysoký obsah kysličníka uhličitého dráždi žalúdok a vyvoláva tráviace problémy),
  • sírano-hydrogénuhličité a vápenato-horečnaté prírodné vody – ale iba v menších množstvách.

Ak pijete minerálky denne, nezabudnite ich striedať. Predídete jednostrannému hromadeniu minerálov v tele.

Minerálky vhodné pre diabetikov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Voda ako liek na cukrovku?

Štúdia z roku 2011 naznačuje, že ak diabetici zvýšia príjem vody, zabránia hyperglykémii, alebo ju aspoň oddialia. Účastníci štúdie, ktorí denne vypili o 1 liter vody viac, mali o 28 % nižšie riziko ďalšej hyperglykémie.

Vedci ich porovnávali s diabetikmi, ktorí vypili približne 0,5 litra vody denne. Znie to síce neuveriteľne, ale veľa ľudí nevypije ani polliter za deň. Dokonca ani mnohí diabetici, u ktorých sa zdravotné problémy potom znásobujú.

Pitný režim diabetika: Koľko vody denne vypiť?

U dospelých ľudí to vychádza na 3540 mililitrov tekutín na 1 kilogram telesnej hmotnosti. Väčšie telo vyžaduje aj väčší príjem tekutín.

U mužov sú to aspoň 3 litre, ženám postačia 2 litre. Najdôležitejšie odporúčanie znie: majte vždy po ruke fľašu vody, a keď čo len trochu pocítite smäd, napite sa.

Optimálne je, ak vypijete pár dúškov (vody alebo minerálky) zhruba každú polhodinu, a to aj vtedy, keď necítite smäd. Pite rovnomerne, celý deň.

Nárazové pitie, či naopak nedostatok tekutín počas denných hodín, je veľkou chybou. Glukózu v krvi totiž nárazovo zriedite, resp. systematicky zahusťujete.

Urobte si pomôcku:

Pripravte si hneď ráno vodu do dvojlitrovej nádoby, z ktorej budete počas celého dňa piť. Získate dobrý prehľad o tom, koľko tekutín ste vypili.

Samozrejme, v horúcom počasí, alebo pri väčšom fyzickom výkone, spotrebujete ešte viac.

pitný-režim-pri-cukrovke
Zdroj foto: AdobeStock.com

Musíte piť naozaj len čistú vodu?

Čistá voda je ideálny nápoj. Ak si chcete spestriť nápojový lístok, voľte tekutiny bez cukru alebo umelých sladidiel.

Napríklad, vodu si ochuťte čerstvou šťavou z citróna, limetky, pomaranča či grapefruitu. Alebo sa naučte piť nesladený čaj.

Kľúčové je, aby ste poznali množstvo sacharidov v nápojoch. Výnimočne si môžete dopriať diétnu malinovku, zeleninové šťavy pite s mierou – najlepšia je paradajková.

V lete vás osvieži jemne perlivá minerálka. Pre lepšiu chuť do nej vhoďte zmrazené plátky citrusového ovocia a čerstvé bylinky.

Pozor na čierny čaj a kávu – silno odvodňujú! Nezabudnite ich doplniť vodou!

A čo mliečne nápoje?

Nepovažujte ich za nápoje s nízkym obsahom cukru, pretože obsahujú mliečny cukor – laktózu. Mliečne nápoje si musíte zarátať do celkového množstva sacharidov, ktoré zjete a vypijete za deň.

Dobrý pitný režim pri cukrovke – ako vám pomôže:

  • vyhnete sa rizikovým stavom,
  • ľahšie zvládnete každý deň,
  • zlepšíte činnosť mozgu,
  • udržíte si zdravú hmotnosť.

Alkoholu povedzte nie

Alkohol je pre diabetika nebezpečný. Po prvé: obsahuje veľa kalóriísacharidov, ktoré prudko zvyšujú hladinu cukru v krvi. A po druhé: o pár hodín vyvolá presný opak – hypoglykémiu.

Časté pitie alkoholu zvyšuje riziko diabetu 2. typu. Zaujímavé však je, že mierne pitie suchého červeného vína toto riziko znižuje (ale pozor – maximálne 1,5 deci denne!).

Tvrdý alkohol je najväčším nepriateľom cukrovky. Ani pivo nie je pre diabetika vhodným nápojom. Dnes však už nájdete na trhu diabetické pivo. Samozrejme, doprajte si ho len príležitostne.

Zdroje:

Pridaj komentár