Cukor v moči: Môže, no nemusí to byť diabetes. Ako sa robí test cukru v moči?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zistili vám v moči cukor? Za optimálnych podmienok tam nemá čo hľadať. Rozhodne to nie je v poriadku.

V lepšom prípade ide o dočasnú indispozíciu, napríklad kvôli chybnej diéte. No v horšom –  cukrovku.

Glykozúria, ako cukru v moči odborne hovoríme, poukazuje na nedostatočnú činnosť obličiek. Za normálnych okolností totiž obličky vracajú cukor do cievneho systému.

Prečo sa teda cukor niekedy objavuje aj v moči? Najčastejšie je to kvôli príliš vysokej hladine glukózy v krvi (tzv. hyperglykémia). Zriedkavejšie je za tým nízka hladina glukózy, čo je presne opačný stav (tzv. obličková glykozúria).

Ako si znížiť hladinu cukru v moči?

Znamená cukor v moči vždy cukrovku?

Aké sú ďalšie príznaky cukrovky?

Ako sa pripraviť na test cukru v moči?

Prečo sa objavuje cukor v moči

Prítomnosť cukru v moči si najčastejšie spájame so základným zdravotným problémom – s diabetom 2. typu. Ak patríte k diabetikom, isto viete, že inzulín vo vašom tele nefunguje správne, a to 2 dôvodov:

  1. Inzulín neúčinne prenáša cukor do všetkých buniek tela – takže ho nakoniec vylúčite močom.
  2. Telo nevytvára toľko inzulínu, aby ste mali vyrovnanú hladinu cukru v krvi – a preto zvyšný cukor vymočíte.

Iné príčiny cukru v moči

Zriedkavejšou príčinou cukru v moči je obličková glykozúria. Nastáva vtedy, keď obličkové „filtre“ nedokážu správne odvádzať krvný cukor z moču.

S cukrom v moči majú skúsenosti aj tehotné ženy, a síce pri tehotenskej cukrovke. Hormóny z placenty totiž bránia inzulínu v tom, aby spoľahlivo kontroloval hladinu cukru v krvi.

Našťastie, tento druh cukrovky po pôrode vymizne. Je však pravdou, že tehotenská cukrovka zvyšuje riziko diabetu 2. typu vo vyššom veku.

cukor-v-moči-v-tehotenstve
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Riziká vysokej hladinu cukru

Mnoho pacientov ani len netuší, že majú „vysoký cukor“, žijú tak celé roky – kým to neodhalí test, alebo kým sa nerozvinú iné príznaky, ktoré už jasne poukazujú na cukrovku.

Na začiatku teda neexistujú žiadne jednoznačné príznaky cukru v moči. Pokiaľ však stav neriešime, pridávajú sa ďalšie symptómy:

V prípade, že je cukor v moči odzrkadlením diabetu typu 2, zvyčajne sa pridávajú aj ďalšie symptómy:

  • nevysvetliteľné chudnutie, únava,
  • zhoršené videnie,
  • pomalšie hojenie rán,
  • tmavnúca koža v záhyboch krku, v podpazuší, či inde.
riziká vysokej hladiny cukru v moči
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Diagnostika cukru v moči

Najbežnejším spôsobom, ako lekár zisťuje, či nemáte v moči cukor, je analýza moču. O glykozúrii hovoríme vtedy, keď je množstvo glukózy v moči vyššie ako 180 miligramov na dl za 1 deň.

Ak je to tak, lekár vám odporučí ďalšie vyšetrenie – krvný test. Normálna hladina cukru v krvi je 70–140 mg/dl, no veľa závisí aj od toho, kedy ste jedli a či máte cukrovku.

V prípade, že máte vysokú hladinu cukru v krvi, avšak diabetes vám doposiaľ nediagnostikovali, pravdepodobne podstúpite test glykovaného hemoglobínu. Tento krvný test poskytne lekárovi informácie o vašich hladinách cukru za posledných pár mesiacov.

Ako sa pripraviť na test cukru v moči?

V prvom rade – vopred povedzte lekára o všetkých liekoch na predpis, ktoré užívate, ale aj o výživových doplnkoch. Niektoré lieky totiž reálne ovplyvňujú výsledok testu. Rozhodne však neprestaňte užívať žiadne lieky, ak to neodporučil lekár!

Informujte lekára aj o svojom psychickom stave – najmä, ak sa v tomto období cítite pod stresom. Cukrovkári vedia, ako stres „rozlaďuje“ hladinu cukri v krvi, a potom sa objaví aj v moči.

cukor v moči zo stresu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Liečba cukru v moči, ak nejde o cukrovku

Prítomnosť cukru v moči, ešte nie je dôvodom na obavy. Ak vám nepotvrdili diabetes mellitus, a zároveň sa zloženie moču rýchlo upraví, nie je potrebná žiadna liečba. Samozrejme, aj vtedy treba naďalej kontrolovať moč.

Liečba cukru v moči, ak ide o cukrovku

Ak je za cukrom v moči diabetes mellitus, lekár s vami vypracuje plán liečby. Lekár vám bude od začiatku prízvukovať, aby ste nezabúdali na dôsledný pitný režim.

Manažment udržania dobrej hladiny cukru spočíva hlavne v pravidelnom monitorovaní. Vďaka tomu lepšie pochopíte, ako vaše telo reaguje na určité jedlá, lieky, činnosti a stres.

Popritom si stanovte aspoň 30 minút fyzickej aktivity. Stravujte sa podľa vypracovaného plánu – táto diéta vám poskytne dostatok živín, pričom znižite príjem cukrov a tukov. Zameriavajte sa na celozrnné výrobky, jedzte viac zeleniny a niektoré druhy ovocia.

Lekár vám taktiež predpíše lieky, aby telo efektívnejšie využívalo inzulínu. Napríklad metformín „učí“ telo lepšie reagovať na inzulín, sulfonylmočoviny zasa podnecujú výrobu inzulínu.

Aké máte vyhliadky do budúcnosti?

Ak máte obličkovú glykozúriu, strikne dodržiavajte liečebný plán. Obličková glykozúria je genetický stav, nezabránite jej, no môžete sa ochrániť pred komplikáciami, ako je diabetes typu 2.

Ak je primárnym problémom cukru v krvi diabetes mellitus, vaše vyhliadky sa opäť zlepšia dodržiavaním stanovenej liečby. Predpísané lieky zabraňujú komplikáciám, no nezabúdajte ani každodenný pohybsprávne stravovanie.

Zdroje:

Pridaj komentár