Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Repík lekársky, botanickým názvom Agrimonia eupatoria, poznali už v starovekom Grécku a tiež v Egypte, odkiaľ pochádza mnoho cenných liečiteľských vedomostí. Naše staré mamy ho používali na ustúpenie zápalov, ošetrenie rán, na podporu trávenia, na liečbu poranení v ústach, ale aj pri zápaloch dýchacích ciest. Javí sa ako všeliek, samozrejme, nie vždy a na všetko funguje. Aké účinky repíka sú potvrdené vedou? Ako si z neho vyrobíte liečivé prípravky?
Naozaj je repík všeliekom?
Aké vlastnosti repíka potvrdzujú vedecké štúdie?
Viete si doma pripraviť odvar na obklad či kloktadlo?
Ako sa používa tinktúra z repíka?
Čo a kedy zberať, keď repík pestujete v záhrade?
Má aj nežiaduce účinky?
Repík lekársky sa kedysi nepestoval cielene, ale využívali ste ten, ktorý rástol voľne v prírode. Obľubuje suché plochy v hájoch a lesoch, na rúbaniskách, čistinách a lúkach. Dnes už ho pestujeme aj na farmách a v domácich záhradkách. Kvitne od júna do augusta a to je práve čas, keď si z neho pripravíme rôzne produkty alebo ho necháme vysušiť. Dejiny liečebného použitia tejto rastliny siahajú ďaleko do minulosti. Poznali ju už starí Egypťania.
V tradičnej medicíne sa stále používa na liečbu týchto stavov:
- zápal pľúc,
- hnačka,
- ochorenia pečene a žlčníka,
- ochabnutie čriev alebo močového mechúra,
- zápal obličiek,
- poruchy krvácania,
- kožné defekty,
- zápalové stavy ústnej sliznice.
Ako vyzerá repík?
Je to trváca bylina z čeľade Rosaceae (ružovité) s drobnými žltými hviezdicovitými kvetmi, krátkym podzemkom a tvrdou chlpatou stonkou, bežná na lúkach a pastvinách celej Európy.
Dorastá do výšky 50 až 100 cm. Zúbkaté listy pri zemi tvoria ružicu a z nej rastie stonka. Smerom hore rastú čoraz menšie listy. Celá rastlina je chlpatá. Vrchnú časť stonky tvoria súkvetia drobných žltých kvetov, ktoré vôňou pripomínajú jablko. Ak chcete pestovať repík v záhradke, potom je dobré vedieť, že má rád ľahkú, hlinito-piesočnatú pôdu. Rozmnožuje sa semenami alebo delením koreňov.
Na čo všetko vám pomôže?
Vieme, že je prastarou liečivou rastlinou, ktorá má veľmi široké využitie zvonku i zvnútra. Repíkovými obkladmi liečime popáleniny, zle hojace sa rany, kožné ochorenia. Odvarmi a čajom zase choroby vnútorných orgánov: pečene, žlčníka, obličiek, žalúdka, dvanástnika.
Rozriedený odvar je výborný ako kloktadlo pri bolestiach v krku, pri zápaloch ústnej dutiny i keď máte choré hlasivky. Uvoľňujúci repíkový kúpeľ pomáha pri opuchnutých kĺboch, bolestiach nôh a tiež pri hemoroidoch.
Aké benefity repíka pre zdravie potvrdili aj vedecké štúdie?
Zmierňuje krvácanie i menštruačné nepohodlie
Túto bylinku odpradávna používali liečitelia ako koagulant, teda prostriedok na zrážanie krvi, ktorý pomáha pri úrazoch a pri hojení rán. Kvôli tejto schopnosti je účinný aj na zmiernenie silného menštruačného krvácania a zníženie zápalu, avšak neužívajte ho bez dohody s lekárom. Nemali by ste ho užívať, ak máte „hustú“ krv.
Pomáha pri trávení
Vďaka protizápalovým vlastnostiam je uznávanou bylinkou, ktorá pomáha pri problémoch s rôznymi časťami tráviacej sústavy od žalúdka až po črevá. Je výborný proti hnačke, zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva a upokojuje žalúdok.
Pomáha pri liečbe cukrovky
Vedci si už dávnejšie všimli potenciálne antidiabetické vlastnosti repíka, ktoré neustále skúmajú. Znamenajú veľký krok vpred pri riešení jednej z veľkých lekárskych záhad našej generácie. Aktívne zložky v ňom zmierňujú procesy absorpcie glukózy a inzulínu v tele lepšie ako mnohé iné druhy prírodnej liečby cukrovky.
Zlepšuje zdravie dýchacích ciest
Repík, ako protizápalová bylinka, je po stáročia používaný na zlepšenie zápalov dýchacích ciest a stavov, ktoré zahŕňajú bolesti hrdla, chronický kašeľ, bronchitídu či upchaté dutiny. Oceníte ho pri nádche, kašli, rôznych virózach i chrípke a tiež po zákrokoch v ústnej dutine, kde urýchľuje proces hojenia.
Zdravie pokožky
Máte na pleti fľaky, vyrážky, akné? Trápi vás psoriáza, ekzém alebo akékoľvek iné kožné ochorenie? Lokálne aplikovanie repíka vo forme mastičky alebo obkladu z odvaru vám môže priniesť úľavu. Upokojuje pokožku, zosvetľuje pigmentové škvrny, sťahuje rozšírené póry.
Posilňuje vlasy a nechty
Kyselina kremičitá, ktorá sa v repíku nachádza, výrazne zvyšuje pevnosť, vzhľad a celkové zdravie nechtov a vlasov. Zabraňuje ich lámaniu alebo matnému vzhľadu.
Podporuje vyplavenie toxínov
Aktívne zložky repíka, ako sú tiamín, kvercitrín a katechíny, priamo súvisia so zdravím pečene a žlčníka. Keď podporíme ich činnosť, telo dokáže ľahšie eliminovať nahromadené toxíny. Vďaka tomu repík pôsobí preventívne pred vážnejšími zdravotnými problémami a podporuje celkovú efektivitu metabolizmu.
Protirakovinový potenciál
Odborný článok o histórii bazocelulárneho karcinómu naznačuje, že listy a semená repíka už v minulosti používali ako prevenciu a liečbu rôznych zdravotných stavov vrátane rakoviny a vredov. Článok z roku 2015 publikovaný v magazíne Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology naznačuje, že rastlinný extrakt z repíka má protinádorové vlastnosti.
Ďalší dokument z roku 2017 tiež poukazuje na jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri neutralizácii voľných radikálov. To znamená, že repík skutočne chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a tým pádom aj pred rakovinou.
Repíkový čaj, repíkový odvar, kloktadlo a obklad – ako si ich pripraviť aj doma?
Repík na vnútorné použitie má formu čaju, tinktúry alebo rozriedeného extraktu, zvonku sa používa ako kloktadlo, obklad či masť.
Čaj si pripravíte jednoducho zaparením bylinky vriacou vodou a krátky lúhovaním.
Základom na výrobu kloktadla a tiež obkladu je repíkový odvar, ktorý si viete spraviť doma. Stačí vo vode prevariť repíkovú vňať (zhruba 30 g na liter vody, na silné odvary viac) po dobu 20 až 30 minút. Vychladnutý odvar prefiltrujte cez sitko alebo gázu a môžete ho používať. Kloktadlo získate zriedením prefiltrovaného odvaru.
Čo je to repíková tinktúra?
Tinktúra z vňate repíka je špeciálne vhodná pri ochoreniach žlčníka a tráviaceho traktu, ale aj na vonkajšie použitie – samozrejme, podľa návodu výrobcu. Je to vlastne alkoholový extrakt z liečivej rastliny.
Ako si pripravíte tinktúru z repíka doma?
Najskôr si pripravte sušenú alebo čerstvú bylinku: buď ju nadrobno rozomeliete, alebo nasekáte – ak je čerstvá. Odvážte ju a vložte do uzatvárateľnej sklenej alebo keramickej nádoby. Repík zalejte 5-násobným množstvom 25-percentného liehu tak, aby všetky rastliny boli ponorené. Tinktúru premiešajte, nádobu zatvorte a uložte na tmavé miesto s izbovou teplotou. V prípade repíka lekárskeho macerácia trvá 7 až 10 dní.
Roztok preceďte cez gázu do nádoby z tmavého skla. Pri príprave nepoužívajte plastové ani kovové predmety.
Kto by si mal dať na repík pozor?
Ak dodržiavate dávkovanie, bylinka je bezpečná, pri prekročení tejto hranice sú najčastejšími príznakmi nevoľnosť a zápcha. Určite by ste však nemali užívať prípravky z repíka v tehotenstve a pri dojčení, nie sú vhodné ani pre deti do veku troch rokov. Čaj z neho nepite, ak máte zápchu, pretože tá je práve jednou z jeho častých kontraindikácií.
Jeho vonkajšie použitie je všeobecne bezpečné, ak nemáte alergiu na niektorú zložku prípravku.
Na čo všetko môžete liečivú silu repíka použiť?
- kúpeľ z repíka ako prevencia pred kvasinkovými infekciami
- hnačka
- zapálené bradavky
- detské poranenia i „sladké chrasty“
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8603700/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S102194981630028X