(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Ashwagandha (withania opojná) je bylina, ktorú ľudia používali na liečebné účely od staroveku.
Patrí k tzv. adaptogénom, čo znamená, že človeku pomáhajú zvládať stres.
Rastlina pochádza z Indie a severnej Afriky, odtiaľ sa v 16. storočí rozšírila do Európy.
Ide o najvýznamnejšiu bylinku ajurvédskej medicíny, kde ju poznajú ako životabudič a stimulant.
V Mezopotámii ju však využívali ako narkotikum, čo je prakticky opak stimulácie.
Európania ju považovali za afrodiziakum, arabské kultúry ňou napĺňali kadidlá.
A čo hovorí medicína o ashwagandhe dnes?
Účinky ashwagandhy
Väčšina pozitívnych účinkov rastliny súvisí s vysokým obsahom withanolidov. Štúdiami na zvieratách sa zistilo, že ashwagandha je skvelou doplnkovou liečbou pri rôznych typoch rakoviny, hlavne pľúc, prsníka, hrubého čreva, mozgu a vaječníkov.
Liečivé látky v ashwagandhe totiž ochraňujú zachované zdravé bunky pred nádorovým bujnením. Dôkazy o tom, že rovnaký efekt by sme mohli dosiahnuť u človeka, zatiaľ nemáme, no ashwagandha je predmetom serióznych výskumov.
Ďalšie overené účinky ashwagandhy:
- znižuje hladinu cukru v krvi,
- znižuje krvný tlak,
- posilňuje imunitný systém po operáciách, či chemoterapii,
- zvyšuje testosterón a plodnosť u mužov,
- zvyšuje plodnosť u žien, pôsobí proti frigidite,
- zmierňuje zápaly,
- zlepšuje funkciu mozgu, sústredenie aj pamäť.
Ashwagandha a úzkosť
Ashwagandha si získala pozornosť už aj v tejto oblasti. Bol potvrdený jej vplyv na hladinu kortizolu v tele, ktorá pri úzkostných stavoch výrazne kolíše.
Kortizol je hormón, ktorý vzniká ako reakcia na stres, resp. pri náhlom zvýšení krvného tlaku. Ashwagandha teda redukuje chronický stres a úzkosť, dokonca depresiu.
Výborné výsledky zaznamenala bylina aj v liečbe bipolárnej poruchy. Extrakt z ashwagandhy zlepšil funkcie mozgu u väčšiny pacientov.
Čo sa týka ešte mentálneho zdravia – ashwagandha odháňa únavu (pôsobí povzbudzujúco). Nazýva sa aj „bylinou mladosti“, keďže zlepšuje kondíciu seniorov.
Zdravými látkami nabitý koreň
Celá rastlina je plná užitočných látok, no väčšina z nich sa sústreďuje v koreni. Ten obsahuje napríklad alkaloidy, flavonoidy či steroidné laktóny.
Tieto látky prispievajú k lepšej imunite, majú antioxidačný účinok. Napríklad flavonoidy chránia organizmus pred rastom nádorov.
Koreň sa najčastejšie spracúva na výrobu kapsúl, prášku alebo čaju.
Čaj
Patríte k milovníkom čajov rozličných chutí? Skúste liečivý odvar z ashwagandhy. Sušenú zmes kúpite v lekárňach, i v predajniach so zdravou výživou.
Tradičná príprava čaju spočívala v prevarení koreňa v mlieku. Odporúčame vám však o niečo jednoduchší postup:
- 1 lyžičku sušenej zmesi zalejte vriacou vodou.
- Čím dlhšie lúhujete, tým horkejší bude čaj.
- Dochuťte medom alebo cukrom.
Vychladený odvar má povzbudzujúce účinky. Doprajte si však maximálne 2 šálky denne.
Prášok
Prášok z ashwagandhy je ďalšia dostupná možnosť. Prášok sa vyrába z namletého surového koreňa. Využitie má rôzne.
Môžete ho rozmiešať vo vode, v ovocných nápojoch alebo smoothies. Môžete si ho pridať aj do rannej kaše, čím zvýšite jej energetickú hodnotu.
Denne by ste mali prijať maximálne 3 gramy prášku.
Tablety, či kapsule?
Liečivá ashwagandha si prerazila cestu aj medzi výživové doplnky. Jej účinky potvrdzujú športovci, ktorí pociťujú zlepšenie celkovej vitality zvyčajne po mesiaci pravidelného užívania.
Tablety a kapsule sú voľne dostupné. Ashwagandha tam väčšinou dominuje ako hlavná účinná látka.
Vyberajte si doplnky v bio kvalite, kontrolujte však etikety. Realita je taká, že mnohí výrobcovia sa tvári „bio“, ale v zložení nájdete aj syntetické látky.
K ashwagandhe sa hodia produkty zo ženšenu pravého, guarany či mace peruánskej.
Kto nesmie užívať bylinu?
Ashwaganda je vhodná takmer pre každého, existuje len niekoľko výnimiek. Ashwagandhu by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, to isté platí aj pre deti.
Ak trpíte napríklad autoimunitným ochorením, užívanie prípravku konzultujte s lekárom. Opatrní musia byť aj ľudia s nízkym tlakom, problematickou štítnou žľazou, či cukrovkou.
Dávkovanie
Správne dávkovanie ashwagandhy závisí od typu produktu. Napríklad extrakty majú silnejší účinok, než surový koreň, či prášok z listov.
Tak či onak, vždy sa riaďte pokynmi na etikete. Všeobecne sa odporúča 1 až 2 kapsule denne. Toto množstvo zodpovedá 450 až 500 mg extraktu ashwagandhy.
Upozornenie:
Nadmerným užívaním si môžete privodiť problémy s trávením, malátnosť alebo zvracanie. Maximálna doba užívania je 3 mesiace.
Pestovanie
Ashwagandha je kríčok s malými žltozelenými kvetmi. Plody sú červené bobuľky. Veľa ľudí si ashwagandhu pletie s machovkou čerešňovou, ktorej plody vyzerajú takmer rovnako.
Semená rastliny sa zasievajú v marci, na povrch pôdy. Jemne ich zasypte zeminou a prikryte fóliou alebo textíliou.
Keďže ashwagandha pôvodne rástla v subtropických oblastiach, jej pestovanie u nás je zaujímavou výzvou. Rastlina vyžaduje teplé a slnečné miesto, dostatočnú vlhkosť a organické hnojenie.
V chladných mesiacoch treba rastlinu chrániť pred mrazom. Tunajšiu zimu krík nevydrží, preto ho umiestniť do interiéru už na jeseň. Aby ste si ušetrili tieto starosti, ashwagandhu pestujte v kvetináči, alebo v skleníku.
Avšak pozor! Rastlina môže vyrásť až do výšky 1,5 metra. Majte to na pamäti a vyberajte pre ňu priestor, kde bez problémov rozvinie svoje konáriky.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#14
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-953/ashwagandha