Ashwagandha: Ajurvédska bylina proti vysokému tlaku, stresu a únave

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ashwagandha (withania opojná) je bylina, ktorú ľudia používali na liečebné účely od staroveku.

Patrí k tzv. adaptogénom, čo znamená, že človeku pomáhajú zvládať stres.

Rastlina pochádza z Indiesevernej Afriky, odtiaľ sa v 16. storočí rozšírila do Európy.

Ide o najvýznamnejšiu bylinku ajurvédskej medicíny, kde ju poznajú ako životabudičstimulant.

V Mezopotámii ju však využívali ako narkotikum, čo je prakticky opak stimulácie.

Európania ju považovali za afrodiziakum, arabské kultúry ňou napĺňali kadidlá.

A čo hovorí medicína o ashwagandhe dnes?

Účinky ashwagandhy

Väčšina pozitívnych účinkov rastliny súvisí s vysokým obsahom withanolidov. Štúdiami na zvieratách sa zistilo, že ashwagandha je skvelou doplnkovou liečbou pri rôznych typoch rakoviny, hlavne pľúc, prsníka, hrubého čreva, mozgu a vaječníkov.

Liečivé látky v ashwagandhe totiž ochraňujú zachované zdravé bunky pred nádorovým bujnením. Dôkazy o tom, že rovnaký efekt by sme mohli dosiahnuť u človeka, zatiaľ nemáme, no ashwagandha je predmetom serióznych výskumov.

Ďalšie overené účinky ashwagandhy:

Ashwagandha a úzkosť

Ashwagandha si získala pozornosť už aj v tejto oblasti. Bol potvrdený jej vplyv na hladinu kortizolu v tele, ktorá pri úzkostných stavoch výrazne kolíše.

Kortizol je hormón, ktorý vzniká ako reakcia na stres, resp. pri náhlom zvýšení krvného tlaku. Ashwagandha teda redukuje chronický stres a úzkosť, dokonca depresiu.

Výborné výsledky zaznamenala bylina aj v liečbe bipolárnej poruchy. Extrakt z ashwagandhy zlepšil funkcie mozgu u väčšiny pacientov.

Čo sa týka ešte mentálneho zdravia – ashwagandha odháňa únavu (pôsobí povzbudzujúco). Nazýva sa aj „bylinou mladosti“, keďže zlepšuje kondíciu seniorov.

Ashwagandha koreň
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zdravými látkami nabitý koreň

Celá rastlina je plná užitočných látok, no väčšina z nich sa sústreďuje v koreni. Ten obsahuje napríklad alkaloidy, flavonoidy či steroidné laktóny.

Tieto látky prispievajú k lepšej imunite, majú antioxidačný účinok. Napríklad flavonoidy chránia organizmus pred rastom nádorov.

Koreň sa najčastejšie spracúva na výrobu kapsúl, prášku alebo čaju.

Čaj

Patríte k milovníkom čajov rozličných chutí? Skúste liečivý odvar z ashwagandhy. Sušenú zmes kúpite v lekárňach, i v predajniach so zdravou výživou.

Tradičná príprava čaju spočívala v prevarení koreňa v mlieku. Odporúčame vám však o niečo jednoduchší postup:

  • 1 lyžičku sušenej zmesi zalejte vriacou vodou.
  • Čím dlhšie lúhujete, tým horkejší bude čaj.
  • Dochuťte medom alebo cukrom.

Vychladený odvar má povzbudzujúce účinky. Doprajte si však maximálne 2 šálky denne.

Prášok

Prášok z ashwagandhy je ďalšia dostupná možnosť. Prášok sa vyrába z namletého surového koreňa. Využitie má rôzne.

Môžete ho rozmiešať vo vode, v ovocných nápojoch alebo smoothies. Môžete si ho pridať aj do rannej kaše, čím zvýšite jej energetickú hodnotu.

Denne by ste mali prijať maximálne 3 gramy prášku.

ashwagandha kapsule
Zdroj foto: AdobeStock.com

Tablety, či kapsule?

Liečivá ashwagandha si prerazila cestu aj medzi výživové doplnky. Jej účinky potvrdzujú športovci, ktorí pociťujú zlepšenie celkovej vitality zvyčajne po mesiaci pravidelného užívania.

Tablety a kapsule sú voľne dostupné. Ashwagandha tam väčšinou dominuje ako hlavná účinná látka.

Vyberajte si doplnky v bio kvalite, kontrolujte však etikety. Realita je taká, že mnohí výrobcovia sa tvári „bio“, ale v zložení nájdete aj syntetické látky.

K ashwagandhe sa hodia produkty zo ženšenu pravého, guarany či mace peruánskej.

Kto nesmie užívať bylinu?

Ashwaganda je vhodná takmer pre každého, existuje len niekoľko výnimiek. Ashwagandhu by nemali užívať tehotnédojčiace ženy, to isté platí aj pre deti.

Ak trpíte napríklad autoimunitným ochorením, užívanie prípravku konzultujte s lekárom. Opatrní musia byť aj ľudia s nízkym tlakom, problematickou štítnou žľazou, či cukrovkou.

ašvaganda prášok
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dávkovanie

Správne dávkovanie ashwagandhy závisí od typu produktu. Napríklad extrakty majú silnejší účinok, než surový koreň, či prášok z listov.

Tak či onak, vždy sa riaďte pokynmi na etikete. Všeobecne sa odporúča 12 kapsule denne. Toto množstvo zodpovedá 450500 mg extraktu ashwagandhy.

Upozornenie:

Nadmerným užívaním si môžete privodiť problémy s trávením, malátnosť alebo zvracanie. Maximálna doba užívania je 3 mesiace.

Pestovanie

Ashwagandha je kríčok s malými žltozelenými kvetmi. Plody sú červené bobuľky. Veľa ľudí si ashwagandhu pletie s machovkou čerešňovou, ktorej plody vyzerajú takmer rovnako.

Semená rastliny sa zasievajú v marci, na povrch pôdy. Jemne ich zasypte zeminou a prikryte fóliou alebo textíliou.

Keďže ashwagandha pôvodne rástla v subtropických oblastiach, jej pestovanie u nás je zaujímavou výzvou. Rastlina vyžaduje teplé a slnečné miesto, dostatočnú vlhkosť a organické hnojenie.

V chladných mesiacoch treba rastlinu chrániť pred mrazom. Tunajšiu zimu krík nevydrží, preto ho umiestniť do interiéru už na jeseň. Aby ste si ušetrili tieto starosti, ashwagandhu pestujte v kvetináči, alebo v skleníku.

Avšak pozor! Rastlina môže vyrásť až do výšky 1,5 metra. Majte to na pamäti a vyberajte pre ňu priestor, kde bez problémov rozvinie svoje konáriky.

ašvadanda pestovanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zdroje:

  • https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#14
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-953/ashwagandha

Pridaj komentár