Levanduľa: Môžete ju pestovať aj na balkóne. Na čo sa využíva?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Levanduľu spoznáte podľa fialovej farby a intenzívnej vône. Rastie v záhradách a v parkoch, no nie je to len obyčajná „okrasná“ rastlina.

Má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. Ak ju chcete pestovať vo svojej domácnosti, postačí vám aj balkón.

Levanduľa a jej využitie

Levanduľa úzkolistá (odborne Lavandula angustifolia) má upokojujúcu vôňu, čo je asi jej najsilnejšia stránka. Vedeli o tom už starovekí Egypťania, ktorí ju využívali na prečistenie mysle i tela. Okrem toho, používali ju aj pri mumifikovaní. V Grécku a Ríme ju zas pridávali do liečivých kúpeľov.

Medicínske testovanie ukázalo, že starovekí ľudia sa nijako nemýlili. Táto bylinka má naozaj čistiaceantiseptické účinky. Preto ju dnes používame nielen v kozmetických produktoch, ale aj v kuchyni.

Výrobky z levandule

Na výrobu liečivých produktov sa najčastejšie využívajú kvety. Na trhu máme rôzne levanduľové výrobky – môžete si ich natrieť na pokožku, inhalovať, aj jesť.

Z kvetov sa vyrába napríklad levanduľový olej, ktorý je skutočne multifunkčný – má sedatívne účinky, je antimykotický a antibakteriálny, napomáha relaxácii svalov.

Keď si ho však budete kupovať, overte si jeho výrobcu. Necertifikované oleje majú často spochybniteľnú kvalitu, bezpečnosť, málokedy sú čisté. Nakoniec, môžete si ho jednoducho vyrobiť doma.

Levanduľa sa pridáva do kozmetiky, parfumov, mydiel i relaxačných dekorácií. Dostupné sú aj ručne vyrábané levanduľové mydlá, ktoré sú dopĺňané o ovocné pílingové zrniečka. Tie dobre prekrvia a prečistia pokožku.

Ako pôsobí na ľudský organizmus?

Levanduľa sa odjakživa využívala na rôzne zdravotné problémy. Vďaka uvoľňujúcej vôni má svoje miesto v aromaterapii, ale nevýhodou je, že nie každému vyhovuje. Navyše, liečenie vôňou je menej účinné ako lieky.

Inhalovanie levanduľového oleja sa osvedčilo u mnohých migrenikov. Na druhej strane, niekomu táto vôňa práve privolá migrénu. Vo všeobecnosti však táto rastlina prispieva k lepšiemu psychickému prežívaniu.

Môžete si spraviť aj chutný čaj. Zápar si zasa urobíte z 12 lyžičiek kvetov, pričom ho vo vriacej vode lúhujete maximálne 15 minút.

Majte na pamäti, že levanduľa zmierňuje iba tie bolesti, ktoré sú psychického pôvodu. Pozitívne výsledky sa ukazujú pri týchto stavoch:

levanduľa-výrobky
Levanduľové polia vo Francúzsku (zdroj foto: AdobeStock.com)

Pomáha pri menštruačných bolestiach

Lokálne prikladanie troch bylín – levandule, ružešalvie, oslabuje menštruačné kŕče. Pri silnej bolesti si na podbruško priložte látku s teplým záparom z týchto bylín. Obvykle zaberú aj masáže levanduľovým olejom.

Čo sa týka menštruačného cyklu, levanduľa pomáha pri zmierňovaní PMS – premenštruačného syndrómu. Vdychovanie levandule napráva emocionálne výkyvy, no opäť platí, že to nemusí zabrať u každej ženy.

Pozitívne pôsobí na pleť

Levanduľa sa vo veľkej miere pridáva do kozmetických výrobkov, pretože má preukázané pozitívne účinky na pleť. Levanduľový olej pomáha pri ekzémoch, akné, spálení kože, či podráždení pokožky u bábätiek. Olej sa osvedčil aj pri uštipnutí hmyzom.

Na aknóznu pleť sa využíva levanduľová voda. Pre ženu je to vhodná alternatíva na odličovanie mejkapu – takto pleť upokojíte a šetrne očistíte. Vyberte si však prírodný produkt, ktorý obsahuje minimum chemických látok.

Zastavuje padanie vlasov

Táto aromatická rastlina má pozitívne účinky aj na vlasy. Z čerstvých či sušených kvetov si vyrobíte ozdravujúcu masku. Rozštiepené končeky zas napraví levanduľový olej.

Olej sa lokálne využíva aj pri silnom vypadávaní vlasov – vmasírujete si ho do pokožky. Pokiaľ nejde o nezvratný stav, pozitívne výsledky sa objavia asi po 6 mesiacoch.

Takisto môžete vyskúšať preplachovanie vlasov levanduľovým octom. Vďaka tomu budú vlasy lesklé a menej lámavé. Levanduľový ocot je dobrým pomocníkom aj proti všiam, ktoré sa ním otrávia.

Pomáha zaspávať

V minulosti si ľudia vypchávali vankúše levanduľovými kvetmi. Malo im to pomôcť rýchlejšie zaspať a skvalitniť nočný odpočinok. Vyskúšajte to aj vy – na stolík pri posteli si položte voňajúce vrecúško. Pred spánkom dobre padne aj čaj z kvetov, keďže znižuje krvný tlak. Kto má teda nízky tlak, mal by sa levanduľovému čaju skôr vyhýbať.

Levanduľu môžete pridať aj do odparovača v izbe, táto vôňa však nevyrieši vážne spánkové problémy. Preto od nej nečakajte zázraky, najmä pri pretrvávajúcej insomnii. Levanduľa pomôže len s ľahšou nespavosťou.

Levanduľa v octe

Pestujete doma levanduľu? Je mnoho spôsobov, ako ju zužitkovať. Môžete si vyrobiť napríklad levanduľový ocot. Ten je ekologickým čistiacim prostriedkom, vyčistí podlahy, nábytok a okná. Okrem antibakteriálneho účinku, odplaší aj hmyz. Bonusom je príjemná vôňa.

Výroba levanduľového octu je jednoduchá. Potrebujete šálku octuštvrtinu šálky levanduledestilovanú vodu. Všetko spolu zmiešajte a na svetlom mieste lúhujte 23 týždne.

Potom tekutinu sceďte a zrieďte – 1 diel octu a 2 diely vody. Do scedeného octu môžete pridať ešte niekoľko čerstvých kvetov, vďaka čomu bude zaujímavo vyzerať, aj pekne voňať.

Zriedený levanduľový ocot je aj skvelý repelent. Keď pôjdete do lesa, alebo na lúku, nastriekajte si ho na nohavice alebo topánky. Odoženiete kliešte a komáre.

Levanduľa v oleji

Aj levanduľový olej si viete vyrobiť sami. Do sklenenej nádoby dajte čo najviac čerstvých kvetov a zalejte ich kvalitným olejom. Mandľový, olivový, kokosový – výber je na vás.

Olivový olej je však veľmi aromatický, preto sa najviac hodí slnečnicový (kuchynský). Nádobu dobre uzavrite a na svetlom mieste lúhujte 4 týždne. Vzniknutý olej preceďte.

Levanduľový olej môžete skladovať aj mimo chladničky, nemal by sa pokaziť. Olej využijete napríklad pri silnej migréne – vmasírujte si ho do spánkov. Môžete ho nanášať aj na vlasy, či pokožku.

Nežiaduce účinky

Levanduľa je pre väčšinu ľudí bezpečnou bylinkou. Bezpečné je jej užívanie, prikladanie, inhalovanie, aj tinkúra. Na druhej strane, ak svoju nespavosť už liečite liekmi, pripravte sa na to, že levanduľa pravdepodobne zvýši ich účinnosť. To, samozrejme, vedie k väčšej ospalosti a zmätenosti.

Levanduľa má len niekoľko preukázaných vedľajších účinkov. Na chúlostivej pleti môže vyvolať mierne vyrážky, citlivosť na slnko, alebo zmeny pigmentácie. Vnútorné užívanie levandule (čaju alebo výživových doplnkov) niekedy sprevádza strata chuti do jedla.

Rovnako ako pri iných prírodných produktoch, aj pri levanduli môže vzniknúť alergia. Ak zvraciate, pociťuje nevoľnosť, alebo máte podráždenú pokožku, kozmetiku s levanduľou radšej nepoužívajte.

Levanduľový olej je nebezpečný vtedy, ak ho prehltnete. Pri vonkajšom užívaní má len pozitívne účinky.

levanduľa-na-vlasy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo levanduľa a deti?

Obozretní musíme byť pri menších deťoch. Pokiaľ si to nevyžaduje zdravotný stav, zbytočne ich nenatierajme levanduľou. Keďže pokožka detí je jemnejšiacitlivejšia, môže zareagovať intenzívnejšie.

S levanduľou pomaly hlavne pri chlapcoch. Štúdie totiž preukázali, že rastlina ovplyvňuje hladinu estrogénu v tele. U chlapcov pred pubertou môže natieranie levanduľového oleja vyvolať gynekomastiu.

Ide o zväčšenie mužských prsníkov a ich zvýšenú citlivosť, kvôli prebytku ženských hormónov. Pri občasnom používaní levandule však toto ochorenie nehrozí.

Levanduľa a tehotenstvo

Počas tehotenstva reaguje ženské telo na vonkajšie podnety inak ako „predtým“. Ak ste tehotná, rozhodne obmedzte veľké dávky levandule. Vyhnite sa čaju, olejom, aj vonným kúpeľom.

Levanduľa je veľmi silná bylina. Obsahuje cytotoxické oleje, ktoré môžu poškodiť plod, alebo vyvolať potrat na začiatku tehotenstva.

Pestovať ju môžete na balkóne aj v byte

Levanduľa je pomerne nenáročná rastlina. Darí sa jej v záhonoch, aj v kvetináčoch. Starostlivosť o ňu zvládne aj amatér, nepotrebuje veľa vody, prospieva jej suchšia pôda. Jediné, čo potrebuje, je dostatok slnka.

Najjednoduchší spôsob, ako začať s jej pestovaním – kúpte si sadeničku rastlinky. Tú zasaďte do väčšieho kvetináča, aby sa mohla slobodne rozrásť. Odrody levandule, ktoré sa u nás pestujú, sú úzkolistálekárska.

Pestovanie v črepníku

Levanduľa je síce nenáročná, no potrebuje trochu vašej starostlivosti. Aby ste z nej mali úžitok čo najdlhšie, občas ju obstrihnite. Pre ďalší rast je to veľmi dôležité. Strihať by ste ju mali po odkvitnutí, teda v auguste. Odstraňujú sa len zelené stonky, nikdy nie drevnatá časť.

Druhý strih by ste mali spraviť na jar – vďaka tomu budete mať hustú rastlinu po celý rok, a to aj v črepníku. Pre využitie v kuchyni je najvhodnejšia levanduľa lekárska. Iné odrody sú šľachtené viac pre oko, ako pre úžitok, aj keď škodlivé nie sú.

levanduľa-v-octe
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zber

Hoci to vyzerá ako nepodstatný detail, nie je jedno, kedy a ako levanduľu zbierate. U nás ju zberáme koncom júna alebo začiatkom júla. Nerozhoduje však len mesiac v roku. O tom, či bylinku zbierať, svedčia zakvitnuté klasy. Horné rady kvetov by mali byť rozkvitnutéspodné vysušené. Vtedy je táto rastlina najzdravšia.

Kvety by ste mali zbierať počas suchého teplého dopoludnia, nikdy nie v daždi. Teplota, aj slnečné svetlo má totiž vplyv na obsah silíc v rastline. Zo stoniek zrežte horných 1015 cm. Odrezané rastlinky môžete využiť čerstvé, alebo ich vysušiť.

Vyschnutá levanduľa

Levanduľu sušte na teplom mieste v tieni, napríklad v obývačke. Keď je rastlina vysušená, jemne z nej odstráňte kvety. Vysušené časti rastliny skladujte vo vzduchotesných nádobách, aby z nich nevyprchala vôňa. Zabránite tak neželanému znečisteniu či zaprášeniu.

Hoci sa z tejto bylinky využívajú najmä kvety, stonky ani lístky nezahadzujte. Majú príjemnú vôňu a môžete nimi vyplniť vonné vrecúška.

Zdroje:

Pridaj komentár