Čistička vzduchu: Pre alergika, pre fajčiara, pre sekretárku, pre dieťa

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Znečistený vzduch je čoraz aktuálnejším problémom. Počty ľudí, ktorí trpia rôznymi druhmi alergií, stále narastajú.

Nepríjemné prejavy alergie môžeme liečiť antihistaminikami. Rôzne druhy nečistôt, prach, dym, alergény a škodlivé mikroorganizmy, však dokáže eliminovať aj čistička vzduchu.

Ako funguje čistička vzduchu?

Pre koho je určená?

Kde v byte ju umiestniť?

Na čo môžeme byť alergickí?

Alergie sú medzi ochoreniami celosvetovo na štvrtom mieste. Tento trend neobchádza ani deti. Dnes je skoro vzácne, keď dieťa žiadnu alergiu nemá.

Alergie vyvolávajú hlavne čiastočky vo vzduchu, ktorý dýchame. Ale napríklad prach, ktorý podráždi aj zdravých ľudí, by sme mylne nazvali „alergia na prach.“ V skutočnosti sme alergickí na niektorú zo zložiek prachu:

  • pele,
  • spóry,
  • mycélie rôznych druhov húb,
  • baktérie (a ich produkty),
  • ľudské epitelové (tkanivové) bunky,
  • zvyšky potravín,
  • textílií,
  • dreva.

Alergia na roztoče

Drobné, okom neviditeľné článkonožce, žijú v každej domácnosti. Práve ony sú spúšťačom alergických reakcií. Živnú pôdu nachádzajú v šupinkách kože a vo vlhkom prostredí.

Roztoče žijú hlavne na miestach, kde trávime najviac času. Zaujímavosťou je, že už gram prachu z postele obsahuje tisícky roztočov. Príznaky alergie, ako časté kýchanie, ťažšie dýchanie, opuchy očí, či zápaly spojiviek, môžu prerásť až do ekzémov či astmy.

Proti roztočom zabojujeme dôkladným a pravidelným vetraním, ale tiež kúpou špeciálnych syntetických matracov, vankúšov či prikrývok. Najmä alergici by sa mali vyhnúť materiálom prírodným – periu, vlne, flanelu, kožušinám a hrubým prikrývkam.

čistička-vzduchu-pre-fajčiarov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Hlavní pôvodcovia alergií

  1. Prach – jeden z najčastejších a najväčších alergénov. Zhoršuje dýchanie, dráždi na kašeľ, spúšťa slzenie očí. Môže byť pôvodcom alergických reakcií. V prachu žijú roztoče a mikroorganizmy, ale aj organické a anorganické materiály, ktoré zanášajú dýchacie cesty.
  2. Roztoče – mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. Živia sa šupinkami kože, ktoré z tela opadávajú počas spánku. Roztočom sa darí vo vlhkom a teplom prostredí. Výkaly roztočov sú pre človeka silným alergénom, čo môže vyvolať astmu a rôzne druhy ekzémov.
  3. Plesnehuby – za prejavmi alergií nehľadajme huby a plesne samotné, ale ich metabolity. Toxíny z plesní majú na svedomí celý rad alergií a ďalších zdravotných ťažkostí. Rovnako ako roztoče, prosperujú na vlhkých miestach v kuchyni, kúpeľni či pivnici.

Čo je čistička vzduchu?

Čistička odstraňuje nečistoty, mikroorganizmy, alergény a jedovaté chemické látky z okolitého vzduchu. Názory na jej používanie sa však rôznia. Veľa totiž závisí od toho, na akom mieste žijete a kde sa najviac pohybujete.

Kvalita vzduchu je asi najhoršia v mestách s prašnými ulicami – teda tam, kde je veľa smogu, veľa veľkých budov a veľká koncentrácia ľudí. Vtedy je čistička vzduchu dobrou voľbou.

Čistička vzduchu zabraňuje vdychovaniu vírusovbaktérií, ktoré by sa inak dostávali do nášho tela. Takto predídeme častým respiračným ochoreniam, ktoré vznikajú v ktoromkoľvek ročnom období, dokonca aj únave a bolestiam hlavy.

Pre koho je čistička vzduchu vhodná?

Hovorí sa, že čističky vzduchu sú určené len pre alergikov, astmatikov alebo atopikov. To je trochu obmedzený záver. Čističku vzduchu využívajú ľudia s oslabenou imunitou, aktívni (aj pasívni) fajčiari, či obyvatelia veľkých miest, ktorí väčšinu dňa trávia v uzatvorených miestnostiach.

Čistička vzduchu si nájde svoje miesto aj v škôlkach a na školách, v čakárňach u lekára, alebo v novýchzrekonštruovaných bytoch a domoch, kde je zvýšený výskyt formaldehydu a ďalších škodlivých látok.

čistička-vzduchu-a-zvlhčovač-v-jednom
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aké nečistoty odstráni čistička vzduchu?

  • prach,
  • baktérie a vírusy,
  • alergény (pele, roztoče, plesne…),
  • smog,
  • zápach,
  • cigaretový dym,
  • jedovaté a dusivé látky – z nového nábytku, podláh, použitých stavebných materiálov.

Kam umiestniť čističku vzduchu?

Najprv musíme pochopiť, že čistička vzduchu je účinná iba v jednej a uzavretej miestnosti! Čistička nám „nevyčistí“ celý dom alebo byt, preto dôkladne zvážme, kde ju umiestnime.

Odporúča sa detská izba alebo spálňa. Aby bol efekt čo najväčší, nemala byť v blízkosti okna, dverí, na zemi, ani pod stropom. Zároveň by nemalo nič brániť prúdeniu vzduchu.

Ideálnym miestom je stred miestnosti. Položte ju na podstavec, či stoličku, približne do výšky pása. Čističku vzduchu nedávajte na chodbu, alebo do miestnosti, kde sa často vetrá. Tam vám bude nanič.

Princíp fungovania čističky vzduchu

Čistička nasáva ventilátorom vzduch, ktorý po prefiltrovaní vracia späť do miestnosti. Koľko prašného aerosolu zachytí, závisí od jej protiprašného výkonu, teda kvality filtra. Najúčinnejšie čističky majú tzv. HEP filtre. Ich prašná odlučivosť je až 99 %.

Typy filtrov

Filtračné technológie sú v rámci jednej čističky kombinované, keďže každá z technológií odstraňuje špecifické častice. K najpoužívanejším čistiacim technológiám patria:

  • HEPA filtre – vyčistia najmenšie časti, už od 0,3 mikrometra: poletujúce častice jemného prachu, plesne, peľ, chlpy zvierat, baktérie, vírusy, aj smog,
  • Uhlíkové filtre s aktívnym uhlím – používajú sa na čistenie vzduchu od chemických látok: odstraňujú jedovaté, dusivé, zapáchajúce plyny a výpary, tiež cigaretový dym.
  • Ionizátory – odstraňujú ultra jemné častice o veľkosti 0,01 mikrometra: častice dymu, vírusy a baktérie.
  • Čistička vzduchu s UV lampou – lúče ultrafialového svetla absorbujú mikróby a patogény, čím ich eliminujú.
  • Práčky vzduchu – vyčistia vzduch od prachu a alergénov, a zároveň zvlhčia vzduch na optimálnu úroveň.

Nielen očistí, ale aj zvlhčí vzduch

Čističky vzduchu majú 2 základné funkcie – očistiť vzduch, a potom ho zvlhčiť. Druhá funkcia sa nazýva práčka vzduchu, keď prístroj prefiltruje vzduch v miestnosti, no zároveň ho zvlhčí na optimálnu úroveň. Ako filter sa používa voda. V miestnosti je zo skúsenosti oveľa príjemnejšie.

čistička-vzduchu-s-uv-lampou
Zdroj foto: AdobeStock.com

Výsledok nezmeriate, ale…

Skutočnú účinnosť, teda či čistička vzduchu funguje správne, objektívne nezmeriate. Indikátorom toho, koľko prachu bolo zachyteného, je však filter, na ktorého výmenu vás čistička na displeji upozorní.

Existujú aj také čističky, ktoré menia farbu podľa kvality vzduchu v miestnosti. Pri výbere čističky sa zamerajte aj na to, či disponuje automatickým režimom, alebo manuálnym. Prvý vyhodnocuje kvalitu vzduchu a sám vyberie ideálny režim čistenia, pri druhom type si intenzitu čistenia určujete sami.

Čistička neporazí vašu alergiu, ale…

Čistička vzduchu vás alergií definitívne nezbaví, to musíme povedať na rovinu. Na druhej strane, alergici potvrdzujú, že ich prejavy sú miernejšie, a to hlavne počas rizikových mesiacov.

Čistička rovnako nenahradí pravidelné vetranie či upratovanie, pri ktorom odstránite viditeľný prach a nečistoty. Tieto častice sa k filtru čističky dostanú bez práve vtedy, keď ste ich počas upratovania rozvírili.

Takmer sterilné prostredie pre alergika či astmatika, vytvoríte kombináciou pravidelného vetrania, pravidelného upratovania a vysávania, a pravidelného používania čističky vzduchu.

Zdroje:

alphamedical.sk,

prealergikov.sk,

stopalergii.sk,

hvac.com.

Pridaj komentár