Akné: Nie je to síce vážny stav, ale odzrkadlí sa na psychike

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Akné nie je zriedkavý stav, trpí ním minimálne 9 percent ľudí na celom svete. Samozrejme, najčastejšie sa vyskytuje v období puberty, ale aknózne vyrážky nie sú zriedkavé ani u dospelých. Aj keď akné nepredstavuje pre celkové zdravie vážne riziko, býva bolestivé a nepríjemné. Nehovoriac o vplyve na vzhľad. V priebehu času môže vyvolať zjazvenie a negatívne sa odzrkadlí aj na vašej psychike.

Čo je to akné?
Aké typy existujú?
Poznáte príznaky akné?
Prečo vlastne tieto nepríjemné vyrážky vznikajú?
Kto má väčšie riziko?
Kedy je vhodné vyhľadať kožného lekára?
Aká liečba na akné najlepšie zaberá?
Viete, ako predchádzať aknóznym vyrážkam?

Okrem fyzických nepríjemností vyrážky na tvári ovplyvnia psychiku – bez ohľadu na to, či máte 14 alebo 40 rokov. Pupienky a jazvy po akné priamo ovplyvňujú sebaúctu a sebavedomie mnohých, pričom výrazne prispievajú k vzniku úzkosti alebo depresie. Vplyv akné na psychiku je neraz omnoho výraznejší ako samotný kožný problém.

Čo je to akné?

V pokožke sa nachádzajú malé otvory, ktorým hovoríme póry. Ľahko sa do nich dostanú nečistoty, mastnota, baktérie, odumreté kožné bunky. Upchaté póry znamenajú priamu cestu k tvorbe pupienkov – vyrážok typických pre tento stav pokožky.

Toto kožné ochorenie charakterizujú časté a opakované vyrážky, ktoré sa tvoria najmä na najmastnejších alebo najviac znečistených miestach. Dobrou správou je, že tieto stavy sú liečiteľné. Dokonca existuje množstvo účinných spôsobov liečby – takže vždy máte možnosť znížiť počet pupienkov.

Rôzne typy akné

Pri tvorbe akné si môžete všimnúť rôzne typy vyrážok:

Biele bodky a čierne bodky – odborníci ich označujú ako komedóny a sú najčastejšími prejavmi akné.

Čierne bodky sú otvorené komedóny na povrchu pokožky. Tmavý vzhľad pupienkov vzniká kvôli pôsobeniu kyslíka.

Biele bodky sú naopak uzavreté komedóny. Tvoria sa ako vyvýšené hrbolčeky pod povrchom pokožky, ktoré zostanú telovej farby.

Zjazvenie pokožky vyvolávajú predovšetkým zápalové lézie. Zahŕňajú:

  • Papuly – malé červené vyvýšené hrbolčeky, ktoré vznikli kvôli zapáleným vlasovým folikulom.
  • Pustuly – malé červené pupienky majú na vrcholkoch hnis.
  • Uzlíky, podkožné (nodulárne) akné – pevné, často bolestivé hrčky alebo uzlíky, ktoré vznikajú pod povrchom pokožky.
  • Cysty – bolestivé veľké hrudky pod kožou, ktoré obsahujú hnis.
Keď sa už pupienok vytvorí, potrvá to nie dni, ale týždne, kým sa uzdraví a vyčistí, najmä bez liečby. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako rozoznáte príznaky akné?

Hoci môže tento problém vzniknúť takmer kdekoľvek na tele, najčastejšie spôsobuje vyrážky na tvári a krku, nie je zriedkavé ani akné na chrbte, na ramenách a na hrudníku. Kvôli pupienkom získa vaša pokožka drsnú, hrubú, nerovnomernú štruktúru. Môžete sa tiež stretnúť so zmenou farby kože vrátane tmavých škvŕn, so začervenaním, opuchom a zápalom, s bolesťami a citlivosťou pri dotyku.

Vytláčanie akné zvyšuje riziko zjazvenia. I keď je to lákavé, vyhnite sa stláčaniu vyrážok. Radšej vyskúšajte naše tipy nižšie.

Prečo vlastne vzniká akné? Robíte niečo zle?

Tento problém s pokožkou vzniká, keď sa póry pokožky zablokujú mastnotou, odumretou kožou alebo baktériami. Každý pór pokožky súvisí s folikulom, na ktorý je napojená mazová žľaza. Z folikulu vyrastá vlas (chlp). Mazová žľaza uvoľňuje kožný maz a ten sa dostáva na pokožku. Výhodou je, že pomáha udržiavať pokožku premastenú a jemnú. Nevýhodou, že podporuje tvorbu pupienkov.

Akné vzniká, keď:

  • mazové žľazy produkujú priveľa mazu,
  • sa v póroch hromadia odumreté kožné bunky,
  • sa v póroch hromadia baktérie.

Máte vysoké riziko tvorby aknóznych vyrážok?

Na tvorbu akné vplýva mnoho rôznych faktorov:

  • hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva alebo puberty,
  • syndróm polycystických ovárií a iné endokrinné stavy,
  • fajčenie,
  • nekvalitný spánok,
  • stres,
  • čistiace prípravky, krémy, zvlhčovače a iné kozmetické výrobky s vysokým obsahom oleja,
  • niektoré lieky a typy hormonálnej antikoncepcie (antikonvulzíva, steroidy),
  • akné v rodine.
Najvyššie riziko vzniku akné je nepopierateľne počas puberty. Potrápi aj chlapcov. Dievčenské i chlapčenské telo prechádza mnohými hormonálnymi zmenami a tie zvyšujú tvorbu mazu. Hormonálne akné súvisiace s pubertou sa zvyčajne zlepší v dospelosti. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako súvisí vaša strava s vyrážkami?

Ideálnym začiatkom, keď spozorujete akné, je úprava jedálnička. Čo pomáha?

Strava s nízkym glykemickým indexom – snažte sa obmedziť potraviny s vysokým glykemickým indexom (najmä rafinované sacharidy a pridané cukry).

Mliečne výrobky – u niektorých ľudí zvyšuje predpoklad vzniku pupienkov konzumácia mliečnych výrobkov.

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny – na rozdiel od ostatných tukov znižujú výskyt akné.

Vegánska a vegetariánska strava – Je dokázané, že vegánska a vegetariánska strava ponúka veľa zdravotných výhod, ale je len málo dôkazov, že by podporovala špeciálne liečbu akné.

Probiotiká – cenná zložka prírodných jogurtov a iných fermentovaných potravín či výživových doplnkov zlepšuje aj stav pokožky.

Čo môžete očakávať u kožného lekára

Ak máte podozrenie na akné, ktoré sa zhoršuje alebo nechce ustúpiť, poraďte sa s dermatológom. Je to vhodné i preto, že na typické pubertálne vyrážky sa môžu podobať aj niektoré iné kožné stavy. Kožný lekár prezrie vašu pokožku a problémové partie, pričom môže urobiť ster z ložiska. Výsledok je dôležitý pre nastavenie liečby.

Liečba: Ako sa zbaviť akné?

Liečba vo všeobecnosti závisí od závažnosti stavu pokožky.

Mierne akné – Na mierny problém môžete použiť voľne predajné krémy na akné, čistiace prípravky a prípravky na bodové ošetrenie vyrážok. Spravidla platí, že čím skôr ich použijete, tým lepší bude výsledok.

Účinné zložky vo voľne dostupných prípravkoch proti akné zahŕňajú:

  • benzoylperoxid, ktorý pomáha vysušovať existujúce pupienky, zabraňuje tvorbe nových a zabíja baktérie spôsobujúce akné;
  • kyselinu salicylovú, ktorá podporuje olupovanie pokožky, ktoré zase zabraňuje upchávaniu pórov baktériami vyvolávajúcimi vznik akné.

Stredne závažné akné – O stredne závažnom akné hovoríme vtedy, ak aj po niekoľkých týždňoch používania voľnopredajnej liečby pretrváva a nezlepšuje sa. Mali by ste zvážiť vyšetrenie u kožného lekára. Ten vám môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú zmierniť nepríjemné príznaky a zabrániť zjazveniu. Sú to napríklad:

  • benzoylperoxid na predpis,
  • antibiotiká, napríklad erytromycín alebo klindamycín,
  • retinoidy, retinol.

Mnohým ženám sa akné upraví pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Ťažké akné

V prípade ťažkého stavu vám dermatológ odporučí intenzívnejšiu liečbu, ktorá zvyčajne kombinuje perorálne antibiotiká alebo lokálne antibiotiká, benzoylperoxid a/alebo lokálne podávané retinoidy.

Môže vám tiež navrhnúť hormonálnu antikoncepciu alebo perorálny izotretinoín, ktorý sa používa najmä na liečbu ťažkého podkožného (nodulárneho) akné. Avšak táto liečba má vedľajšie účinky, takže býva poslednou voľbou, keď už skutočne nič iné nezaberá. Nie je vhodná ani v tehotenstve alebo vtedy, keď sa snažíte otehotnieť.

Ďalšie možnosti liečby závažných foriem akné, ktoré odstraňujú poškodenú pokožku a znižujú produkciu mazu: 

Fotodynamická terapia – používa na zníženie mazu a baktérií liečivá a špeciálne svetlo alebo laser. Aj iné laserové ošetrenia môžu zlepšiť príznaky a zjemniť jazvy.

Dermabrázia – je typ pílingu, ktorý odstráni vrchné vrstvy pokožky pomocou rotačnej kefky. Najlepšie funguje na liečbu jaziev po akné, nie na akné v akútnej podobe. Určite ste už počuli aj výraz mikrodermabrázia. Je to je miernejšie ošetrenie, ktoré odstraňuje odumreté kožné bunky.

Chemický píling – agresívnejšie ošetrenie odstraňuje vrchné vrstvy pokožky a odhaľuje menej poškodenú pokožku pod ňou. Je vhodný na zjemnenie jaziev.

Kortizónové injekcie – tieto injekcie znižujú zápal a urýchľujú hojenie. Lekári ich používajú zvyčajne spolu s inou liečbou akné, špeciálne pri akné s veľkými cystami.

Akné - chemický peeling
Aj pri liečbe môže dôjsť k vzplanutiu akné. Zvyčajne je potrebná dlhodobá liečba v spolupráci s dermatológom (tá je najefektívnejšia), prípadne i kozmetičkou. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako liečiť akné doma?

Ak ste už v rodine bojovali s akné, pravdepodobne poznáte nejeden domáci prípravok, ktorý viac či menej účinne ošetruje nepríjemné vyrážky. Avšak tieto prostriedky nie vždy fungujú, dokonca niektoré môžu ešte zhoršiť stav pokožky. Preto neskúšajte hneď to, čo fungovalo kamarátke či neznámej osobe na sociálnych sieťach.

Namiesto nanášania zubnej pasty a iných vymyslených domácich ošetrení vyskúšajte tieto tipy:

  • naneste na pleť čajovníkový olej,
  • aplikujte na vyrážky aloe vera,
  • použite medovú masku,
  • osviežte si tvár zeleným čajom,
  • nedotýkajte sa tváre, keď nemusíte,
  • nevytláčajte si pupienky, pretože rastie pravdepodobnosť zjazvenia a ľahko rozšírite baktérie aj na iné miesta.
Akné
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako predchádzať nepríjemným vyrážkam?

Nie je jednoduché ani možné úplne zabrániť tvorbe akné. Môžete však urobiť niektoré kroky, ktorými znížite pravdepodobnosť vzniku akné alebo ho aspoň zmiernite.

  • Umývajte si denne tvár čistiacim prostriedkom bez obsahu oleja.
  • Vyskúšajte voľnopredajný čistiaci prípravok na aknóznu pleť, ktorý vám pomôže odstrániť prebytočný maz.
  • Používajte make-up na vodnej báze alebo produkty označené ako „nekomedogénne“ – to znamená, že neupchajú póry.
  • Vyhnite sa výrobkom starostlivosti o pleť a make-upu, ktoré obsahujú olej.
  • Pred spaním vždy odstráňte make-up a dôkladne si očistite pleť.
  • Po cvičení si osprchujte alebo umyte tvár.
  • Dlhé vlasy si zopnite, aby sa nedostali do tváre.
  • Vyhnite sa priliehavým klobúkom, čelenkám a odevom, ktoré zakrývajú oblasti náchylné na vyrážky.
  • Jedzte vyváženú stravu a zostaňte hydratovaní.
  • Podniknite kroky na zníženie stresu.

Kožný lekár vám poskytne viac rád vzhľadom na typ akné, ktorý máte, a kvalitu vašej pokožky.

Podčiarknuté a zrátané:

Akné je nepríjemné, bolestivé, nepekné, ničí naše sebavedomie. Avšak existuje množstvo účinných spôsobov liečby a vieme mu predchádzať dobrou starostlivosťou o pleť podľa jej typu. Ak sa vyrážky objavujú neustále alebo sa zapaľujú a šíria, určite vyhľadajte kožného lekára. Predpíše vám cielenú liečbu podľa intenzity problému a vášho typu pokožky. Taktiež vám odporučí metódy ošetrení, ktoré zmierňujú riziko zjazvenia alebo priamo zjemňujú jazvy.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
https://www.niams.nih.gov/health-topics/acne/basics/symptoms-causes
https://www.healthline.com/health/skin/acne

Pridaj komentár