Vysoký krvný tlak je časovaná bomba: Aj vy ignorujete jej tikot?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kedy vám naposledy merali krvný tlak? Ak nechodíte na preventívne prehliadky, tak asi veľmi dávno.

Niektorým ľuďom merajú tlak pravidelne, pretože sa už vie, že ho majú vysoký.

Iní nemajú žiadne ťažkosti a vysoký krvný tlak väčšinou odignorujú.

Cítia sa predsa dobre, nie?

Tak čo sa môže stať?

A to je presne ten moment. Nie je tu totiž žiaden dôvod na spokojnosť. Vysoký tlak je časovanou bombou, ktorej tikot iba nepočujeme, a preto sa nevyľakáme.

Čo sa môže stať, ak ignorujeme vysoký tlak?

Prečo treba počúvať lekára, aj keď necítime žiadne príznaky?

Aké komplikácie prináša neliečený vysoký tlak?

Čo sa stane, keď „pretlakujete“ potrubie?

Predstavte si kotol, ktorý je napojený na vykurovaciu sústavu. Ten kotol máte doma v pivnici. Vnútri je príjemne teplo, všetko napohľad funguje, hoci kotol v podstate neudržiavate.

A potom, jedného dňa, vám kotol dá najavo, že ste sa oň nezaujímali. Nebude vám to oznamovať zdĺhavo, urobí to v momente.

Keď v potrubí vznikne príliš vysoký tlak, a vy na to včas neprídete, pretože do kotolne nechodíte, potrubie praskne, roztrhá sa, a kotol sa zničí.

To isté sa stane, ak ignorujete vysoký tlak krvi vo svojom tele. Tak ako kotol, ani cievy nevydržia permanentne vysoký, či dokonca rastúci tlak.

Stojí vám to za riziko?

Kotol sa dá kúpiť iný.

Ale život?

Vysoký tlak poškodí telo skôr, než pocítite prvé problémy

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) potichu ničí vaše telo. Situácia sa zhoršuje aj kvôli tomu, že ak nepociťujete žiadne ťažkosti, nemáte vlastne čo riešiť.

lekárovi potom prídete po mesiacoch, či dokonca rokoch nespozorovaného zdravotného problému. Vtedy sa dozviete, že vysoký krvný tlak vedie k smrteľnému infarktu, či mozgovej príhode.

vysoký-krvný-tlak-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ktorý vysoký tlak je „vysoký“?

Pri meraní krvného tlaku sa zobrazujú 2 čísla. Vyššie číslo (systolický tlak) zaznamenáva tlak v cievach, keď vaše srdce vypudzuje krv.

Nižšie číslo (diastolický tlak) je tlak v pokojovej fáze – medzi dvoma údermi srdca.

Za optimálny tlak krvi považujeme hodnoty 120/80 mm Hg. Ak je tlak dlhodobo na úrovni 140/90 mm Hg, alebo ešte vyšší, máte vysoký krvný tlak. Lekár vám diagnostikuje hypertenziu 1 stupňa.

Pri tlaku 160/100 mm Hgviac, je to už hypertenzia 2. stupňa. Ide o veľmi vážny stav, čo budete pravdepodobne pociťovať každý deň.

Kedy je to už naozaj zlé?

Ak máte dlhodobo zvýšený tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg. V prípade, že si odmeriate takýto tlak, poraďte sa s lekárom o ďalších krokoch.

Lekár pri vyšetrení zhodnotí váš celkový stav. Všíma si aj iné diagnózy, napríklad cukrovku, ochorenia obličiek, ktoré s tlakom súvisia. Aj preto je výsledná liečba často dohodou viacerých odborných lekárov.

V každom prípade, najdôležitejšie je potom pravidelné sledovanie tlaku úprava nezdravých životných návykov.

Prineste lekárovi záznam domácich meraní, ak si ho vediete.

vysoký-krvný-tlak-hodnoty
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo ma čaká u lekára?

Minimálne 2x vám zmeria tlak. Spýta sa vás na subjektívne pocity, teda či ste si niečo nevšimli. Ak to považuje za nevyhnutné, odošle vás k iným odborníkom  – napr. k internistovi, diabetológovi alebo ďalším špecialistom.

Títo špecialisti budú hľadať príčinu vášho stavu, potom vám nasadia najvhodnejšiu liečbu. Pri dlhodobo vysokom tlaku pravdepodobne dostanete lieky.

Niektoré sa užívajú pravidelne, iné len v prípade občasného náhleho vystúpenia krvného tlaku. Dobré výsledky prinášajú fixné kombinácie.

Fixná kombinácia v tomto prípade znamená, že v 1 tablete máte 2 alebo 3 účinné látky (napr. fixná 2-kombinácia alebo fixná 3-kombinácia).

infografika fixné kombinácie

Kedy stačí len niečo zmeniť?

Mierne zvýšený tlak sa dá upraviť správnou životosprávou. No aj vtedy je lepšie, ak pátrame po „vinníkovi“, pretože časom sa môže všeličo zmeniť.

Častou príčinou vysokého tlaku je stres, napätie, alebo vybočenie zo zdravého režimu. Aj preto viac relaxujte, cvičte 5x v týždni, každý deň si doprajte aspoň 30-minútovú prechádzku, zdravšie sa stravujte.

Pozor! Pri vysokom krvnom tlaku nesmiete cvičiť namáhavo!

Zásady stravovania pri vysokom tlaku:

  • menej soli,
  • menej živočíšnych tukov,
  • menej vyprážaných a mastných jedál,
  • menej kofeínu,
  • viac ovocia a zeleniny, celozrnných obilnín, chleba, ryže,
  • obmedziť alkohol.
vysoký-tlak-strava
Zdroj foto: AdobeStock.com

Najčastejšie komplikácie vysokého krvného tlaku

Aj vy si hovoríte, že vysoký tlak trápi len starých ľudí, a vy si ho nemusíte kontrolovať? V skutočnosti je to tak, že starší pacienti už majú rôzne príznaky, a preto o svojom vysokom tlaku vedia.

Jedna z novších analýz prináša varovanie. Je mnoho ľudí pod 45 rokov, ktorí majú vysoký krvný tlak, a netušia o tom. A náhle úmrtia v tomto veku? Predovšetkým infarktymozgové príhody!

Vysoký krvný tlak a tepny

Zdravé tepny sú silnéelastické. Ich vnútorná výstelka je hladká. Krv v tepnách voľne prúdi a bez problémov zásobuje orgány a tkanivá (kyslíkom a živinami).

Hypertenzia však postupne zvyšuje tlak v tepnách. Aké sú následky?

  • Poškodené a zúžené tepny. Steny tepien strácajú pružnosť, tuhnú, čo obmedzuje prietok krvi v tele. Keď sa tuky zo stravy dostanú do krvného obehu, usádzajú sa v stenách poškodených tepien.
  • Aneuryzma. V stenách tepien sa vytvoria výdute (aneuryzmy). No to nie je všetko – ak aneuryzma pod ďalším tlakom praskne, hrozí vnútorné krvácanie. Aneuryzmy sa najčastejšie tvoria v najväčšej tepne tela – v aorte (srdcovnici).

Vysoký krvný tlak a srdce

Vysoký krvný tlak ničí srdce rôznymi spôsobmi. Najčastejšie ide o zväčšenie ľavej komory srdca alebo ischemickú chorobu srdca.

Takisto dochádza k náhlej zástave srdca.

Zväčšená ľavá komora srdca

Vysoký krvný tlak núti srdce k tomu, aby pracovať ešte usilovnejšie. Vtedy ľavá strana srdca (najmä komora) zhrubne, zväčší sa. S týmto stavom rastie aj riziko srdcového infarktu, zlyhania srdca, či náhlej srdcovej smrti.

Ischemická choroba srdca

Tepny sú zúžené, čo sťažuje prívod krvi do srdca. Prejavuje sa to bolesťou na hrudníku, nepravidelným srdcovým rytmom, infarktom.

Zlyhanie srdca

Dlhodobo vysoký krvný tlak vyvoláva v srdci trvalé napätie. Srdcový sval postupne slabne, pracuje menej efektívne, až nakoniec zlyhá.

Vysoký krvný tlak a mozog

Náš mozog nedokáže dobre fungovať bez dostatočného prísunu krvi. Tu sú najčastejšie poškodenia mozgu kvôli vysokému tlaku.

Prechodný ischemický atak (angl. TIA)

Niekedy sa nazýva aj malá cievna príhoda. Ide o krátkodobé prerušenie prísunu krvi do mozgu.

Príčinou sú stvrdnuté tepny alebo krvné zrazeniny. Malá mŕtvica je často varovaním, že nám hrozí „ozajstná“ cievna mozgová príhoda.

Cievna mozgová príhoda

Keď do časti mozgu krv neprúdi dostatočne, alebo tam neprúdi vôbec, mozgové bunky nemajú kyslík a živiny, a odumierajú. Cievy, ktoré poškodil vysoký krvný tlak, sú zúžené, pretrhávajú sa, alebo presakujú.

Vysoký krvný tlak navyše podporuje tvorbu krvných zrazenín v tepnách, vedúcich do mozgu. Tieto zrazeniny blokujú prietok krvi do mozgu. Výsledkom je dokonaná mozgová príhoda.

Demencia

Keď zúžené alebo blokované artérie obmedzujú prietok krvi do mozgu, vzniká vaskulárna demencia. Tento stav býva tiež dôsledkom cievnej mozgovej príhody.

Mierne kognitívne poškodenie

Je to prechodné štádium medzi zmenami v porozumení a pamäti, čo prichádza s vekom, alebo s postupujúcou demenciou. Štúdie naznačujú, že vysoký krvný tlak mierne zhoršuje kognitívne funkcie.

Zhoršujú sa procesy vnímania, myslenia, rozhodovania, konania.

Vysoký krvný tlak a obličky

Obličky filtrujú prebytočné tekutiny, resp. odpad z krvi. Tento proces nefunguje stopercentne, ak nemáte zdravé krvné cievy. Vysoký krvný tlak poškodzuje všetky cievy, a preto je ohrozená aj funkcia obličiek.

Keď obličky nedokážu účinne filtrovať odpad z krvi, hromadia sa v tele tekutiny a škodliviny.

Pre mnohých pacientov je posledným riešením dialýza, resp. transplantácia obličky.

Vysoký krvný tlak a oči

Vysoký krvný tlak poškodzuje aj malé krvné cievy, ktoré vyživujú naše oči. Hrozí nám poškodenie sietnice, resp. nervov, čo sa môže skončiť až stratou zraku.

Vedeli ste, že mnohým ľuďom zistí vysoký tlak práve očný lekár (oftalmológ)? Lekár pri vyšetrení očného pozadia odhalí napríklad krvácanie do sietnice.

Ak máte popri vysokom krvnom tlaku aj cukrovku, riziko poškodenia sietnice výrazne rastie. Obyčajne vám odporučia kontroly každé 2 roky.

vysoký-krvný-tlak-vyšetrenie-zraku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vysoký krvný tlak a sexuálny život

Vysoký tlak krvi útočí aj na našu intímnu stránku. Neschopnosť muža dosiahnuť a udržať erekciu (tzv. erektilná dysfunkcia), je čoraz častejšia po 50-tke.

Muž s vysokým krvným tlakom má ešte väčšiu pravdepodobnosť erektilnej dysfunkcie. Do pohlavného údu sa jednoducho nedostane potrebné množstvo krvi.

Aj ženy často trpia sexuálnou dysfunkciou. Znížený prietok krvi do intímnych partií oslabuje sexuálnu túžbu, vzrušenie, zvlhčenie pošvy, i schopnosť dosiahnuť vyvrcholenie.

Kedy okamžite vyhľadať pomoc? V týchto situáciách neváhajte ani sekundu!

Vysoký krvný tlak je zvyčajne chronický stav. Sú však situácie, keď tlak stúpa veľmi prudko náhle. Vtedy potrebujeme okamžitý zásah lekára, prvú pomoc, často aj hospitalizáciu.

Následky prudkého (náhleho) zvýšenia krvného tlaku:

  • strata pamäti,
  • zmeny osobnosti,
  • problémy s koncentráciou,
  • strata vedomia,
  • mŕtvica,
  • ťažké poškodenie hlavnej tepny,
  • infarkt,
  • zlyhanie obličiek,
  • tehotenské komplikácie (preeklampsia alebo eklampsia),
  • slepota.

Chcete týmto problémom predísť a predĺžiť si život?

Nevynechávajte preventívne prehliadky a merajte si doma krvný tlak. Berte vážne všetko, čo vám povie lekár.

Bez zmeny životosprávy, vrátane úpravy straty, sa to nezlepší. Nevymeňte krátkodobú slasť za roky života!

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/high-blood-pressure/art-20045868

https://health.clevelandclinic.org/why-chronic-high-blood-pressure-is-so-dangerous/

https://www.deccanchronicle.com/lifestyle/health-and-wellbeing/070618/hypertension-a-ticking-time-bomb-but-little-awareness.html

https://www.telegraph.co.uk/news/2019/05/02/undiagnosed-high-blood-pressure-ticking-time-bomb-say-experts/

https://versanthealth.com/blog/detect-ticking-bomb-with-eye-exam/

Pridaj komentár