Prečo vznikajú vrásky? Môžeme s nimi účinne bojovať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Starnutie kože sa hlási rovnako u oboch pohlaví, no určite viac znepokojuje ženy.

Vrásky robia muža mužnejším, ženy však majú trému už z najmenších „stračích nôžok“.

To sú tie malé vejáriky okolo očí, ktoré vedia nejednu ženu ešte skrášliť.

Môžeme vráskam nejako predísť?

Ako ich dokážeme aspoň zmierniť?

Čo sú to vrásky?

Vrásky sú výsledkom povrchových a štrukturálnych nerovnomerností pleti. Popri stavbe kostí, celistvosti a dostatku mäkkého tkaniva, ich vo veľkej miere ovplyvňuje výmena živín, prísun a dostatok minerálov, vitamínovvody (nielen v koži, ale v celom tele).

Umiestnenie a tvar vrások určujú gény od našich predkov. Vrásky sa zvyčajne začínajú objavovať okolo 25. roku života. Hoci ich niektorí v tomto veku ešte nemajú viditeľné, nerovnosti v hlbších vrstvách kože sa vytvárajú aj u nich.

Čo podporuje tvorbu vrások?

Okrem vnútorných faktorov, ktoré uvádzame nižšie, pôsobí na našu kožu aj mnoho vonkajších faktorov. Vnútorné vplyvy sú zásadnejšie – práve ony určujú, koľko vrások nadobudneme.

Vnútorné faktory:

  • Strata stavebných zložiek kože. Za pevnosť a pružnosť kože sú zodpovedné predovšetkým špeciálne bielkoviny: kolagén a elastín. Kolagén je bielkovina, ktorá predstavuje až 70 % všetkých bielkovín v ľudskej koži, a zvyšujúcim sa vekom sa postupne odbúrava. Kolagén má predovšetkým mechanickú funkciu – zabezpečuje pružnosť kože. Zároveň viaže vodu, čím zvlhčuje pokožku. Elastín je stálejší ako kolagén, preto je s pokročilejším vekom odbúravaný v menšej miere. Aj elastín zodpovedá za pružnosť kože.
  • Strata vody – prirodzeným starnutím sa postupne znižuje obsah vody v koži.
  • Premnoženie voľných radikálov – voľné radikály odbúravajú kolagén na menšie, neúčinné bielkoviny.

Proces starnutia kože neprebieha u všetkých etnických skupín rovnako. Japonskí vedci napríklad porovnali čas „zrodu“ viditeľných vrások u Francúzok a Japoniek. Zistili, že u Japoniek dochádza k zviditeľneniu vrások neskôr, ako u francúzskych žien.

Vonkajšie faktory:

  • Životný štýl – proces starnutia urýchľujú všetky zmeny životného prostredia. Dnes žijeme v podstatne horších podmienkach, ako generácie pred nami.
  • Slnečné žiarenie – vystavovaním kože slnečnému žiareniu urýchľujeme proces starnutia (tzv. photoaging). Keďže je však slnečné žiarenie najlepší spôsob získavania vitamínu D, pobyt na priamom slnku neodmietajme – ideálna dávka je cca 15 minút denne, nie však medzi 10.16. hodinou.

Nadmerné vystavovanie kože slnečnému žiareniu vedie k tomu, že v tridsiatke vyzeráme ako 40-roční. Európania majú 34-krát nižšiu toleranciu voči slnečným lúčom, ako čierna rasa. Tento rozdiel sa vysvetľuje inou pigmentáciou kože.

vrásky opaľovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako si všimnete dermálny photoaging?

Zmeny nájdete vo farbe, povrchovej textúre a odolnosti pleti. Svieži, ružovkastý vzhľad pleti vyblednezožltne – objavujú sa pehy, malé cievy v koži sa rozšíria, v oblastiach, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu, sa môžu zjaviť červené fľaky. Na dotyk je pokožka menej hladká, objavia sa prvé malé vrásky okolo očí, tzv. stračie nôžky, ktoré sa postupne prehlbujú do širších záhybov.

Ktoré látky spomaľujú vznik vrások?

Vitamíny A, C, E

Vitamín C je potrebný pri tvorbe kolagénu – bez neho by sa aminokyseliny nevedeli spojiť, ani by nedokázali sformulovať jeho bielkovinový reťazec. Dobrým zdrojom vitamínu C je červená paprika, zelená zelenina, napr. brokolica a ružičkový kel, paradajka, citrusykivi.

Vitamín C môžete prijímať aj vo vhodných kozmetických prípravkoch, kde je na obale uvedená kyselina L-askorbová, askorbyl palmitát alebo askorbyl fosfát. Odporúčaný denný príjem je variabilný (podľa rôznych zdrojov), čo môže byť 60 – 100 mg/deň.

Vitamín A (alebo retinol) reguluje rast nových a odlupovanie odumretých buniek. Pri jeho nedostatku dochádza k nadmernému olupovaniu pokožky, jej suchosti, i akné. Naopak, pri nadmernom prijme vitamínu A sa robia trhliny.

Najviac vitamínu A (a jeho prekurzoru – betakaroténu, ktorý sa naň premieňa), nájdete v hovädzej pečienke, mrkvesladkých zemiakoch (batátoch), kapuste či marhuliach. Odporúčaný denný príjem vitamínu A je medzi 0,7 – 1,2 mg/deň.

Vitamín E existuje v 8 formách, z ktorých najúčinnejšia je alfa-tokoferol. Ten chráni bunkové štruktúry a nenasýtené mastné kyseliny pred znehodnotením. Vitamín E sa nachádza predovšetkým v za studena lisovaných olejoch a olejnatých plodoch.

Odporúčaný denný príjem je 10 – 14 mg/deň. Človek by ho nemal prekročiť, pretože priveľa „éčka“ podporuje práve aktivitu voľných radikálov.

vrásky na tvári
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aktívne látky

Bielkoviny (kolagén, elastín, keratín), glykoproteíny (napr. kyselina hyalurónová) a biologicky aktívne látky (aktívne peptidy, rastové faktory, resp. kmeňové bunky) nájdete už zapracované v rôznych kozmetických prípravkoch. Majú za úlohu hydratovať pleť a podporovať produkciu kolagénu a elastínu.

Akosť všetkých kozmetických prípravkov kontroluje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – úrad overuje čistotu (napr. či krém neobsahuje ťažké kovy atď.), nevykonáva však skúšky na obsah účinných látok. Preto nie je zaručené, že kozmetický prípravok danú biologicky aktívnu látku naozaj obsahuje.

Keďže biologicky aktívne látky sú veľké molekuly, nedokážu prenikať do hlbších vrstiev kože. Profesionálna kozmetička Katarína Vávrová však hovorí, že takáto procedúra sa v kozmetických salónoch bežne vykonáva, keď kozmetička aktívne látky (napr. kolagén alebo kyselinu hyalurónovú) zapracuje „naklepkávaním“ do hlbších vrstiev pleti pomocou prístroja, tzv. ultrazvukovou iontoforézou. Pri takomto ošetrení ide skôr o hydratáciu, no pravidelné opakovanie prináša zlepšenie štruktúry pokožky.

Výživové doplnky s kolagénom

Doteraz realizované štúdie (v rokoch 2014 a 2015), ktoré skúmali výživové doplnky s kolagénom, zaznamenali účinok jeho hydrolyzovanej formy, ani to však nestačí, aby sme mohli vyhlásiť, že predmetné prípravky naozaj prinášajú zlepšenie stavu kože. Z tohto dôvodu sa javí ako najlepšie riešenie, ak kolagén prijímame z potravy. Kolagén nájdeme v kĺboch zvierat a v huspenine.

Ovocné kyseliny

Určite ste už počuli o ovocných kyselinách (alebo o AHA kyselinách), ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovocí, napr. v jablku, citróne. Naša pokožka si sama tvorí AHA kyseliny. Tieto kyseliny pomáhajú pokožke v tom, aby lepšie viazala vodu, hydratujú ju a zmäkčujú, a tak sa ľahšie zbavuje zrohovatenej vrstvy kože. K ovocným kyselinám patria napr.:

  • kyselina jablčná,
  • kyselina citrónová,
  • kyselina mliečna,
  • kyselina glykolová.
vrásky okolo očí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy môžem používať ovocné kyseliny?

V domácom prostredí môžete testovať prírodný píling, keď si jemne premasírujete tvár dužinou z citróna. Odborná kozmetička upozorňuje, že s ovocnými kyselinami v inej podobe by sme doma nemali experimentovať, keďže kvôli vysokým koncentráciám kyselín hrozia nepríjemné nehody, ako napr. popáleninyjazvy na tvári. Takéto procedúry zverte radšej do rúk profesionálov v kozmetických salónoch, alebo navštívte kožného lekára či dermatologickú kliniku.

Najčastejšie využívaná je kyselina glykolová. Ošetruje sa ňou tvár, dekolt, predlaktia, chrbty rúk a stehná. AHA kyseliny sa využívajú nielen na odstraňovanie vrások, ale aj pri rôznych kožných problémoch a defektoch:

  • aknózna a mastná pleť,
  • nadmerná pigmentácia,
  • omladenie pleti,
  • zmenšenie pórov.

Ovocné kyseliny môžu aj uškodiť

Produkty s obsahom AHA kyselín sú bezpečné pre domáce použitie, pokiaľ koncentrácia AHA kyseliny nepresahuje 10 %, alebo ak jej pH nie je nižšie ako 3,5 (je to uvedené na obale). Ak výrobca neuvádza obsah AHA kyseliny, uprednostnite toho, ktorý tak robí.

AHA kyseliny môžu zvýšiť citlivosť na slnečné žiarenie a podráždiť pokožku u citlivých ľudí, preto sa vyhýbajte nadmernému slneniu (najmä medzi 10. a 16. hodinou), ak ich používate, alebo keď ešte neprebehol týždeň od skončenia užívania.

AHA kyseliny nepoužívajte vtedy, keď ste alergickí priamo na ne, prípadne na ovocie, v ktorom sa nachádzajú. Neaplikujte si ich blízko oči, a už vôbec nie do nich!

AHA kyseliny v strave:

  • kyselina glykolová – ananás, melón, nezrelé hrozno.
  • kyselina mliečna (vzniká mliečnym kvasením cukru) – kyslé mlieko, jogurty, kefír, kvasené uhorky, kyslá kapusta,
  • kyselina jablčná – trpká chuť, kyslé plody, zelené jablká,
  • kyselina vínna – hrozno,
  • kyselina citrónová – citrusové plody, ríbezle, brusnice, čučoriedky,
  • kyselina gallová – listy čajovníka.
čo na vrásky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nasleduje 9 dobrých rád, ako oddialiť vznik vrások.

Pestrá strava

Zameňte sladkosti za ovocie, pridajte zeleninu, ktorú osviežite za studena lisovanými olejmi. Získate vitamíny, minerály antioxidanty – tie sú potrebné pre správne fungovanie kože. Antioxidanty môžete prijímať pitím zeleného čaju, konzumovaním zelených rastlín či tmavého bobuľového ovocia.

Nenasýtené mastné kyseliny zase podporujú stavbu kože. Odporúča sa, aby ste znížili aj príjem jednoduchých cukrov. Väčšie množstvo cukru v tele spúšťa tvorbu inej formy cukru, ktorá potom atakuje stavebné zložky pokožky. Zvýšený príjem cukru môže spôsobiť „cukrovú tvár“, ktorá sa vyznačuje bledou farbou pokožky, tmavými kruhmi pod očami a nadmernou tvorbou kožného mazu (v dôsledku dehydratácie).

Pozor! Cukor sa nachádza nielen v sladkých pokrmoch, ale aj v omáčkach, ochucovadlách, zahustených i kysnutých jedlách.

Rastliny s obsahom fytoestrogénov

Napr. sója, fazuľa, šošovica alebo cícer. Fytoestrogény sú látky podobné ženským pohlavným hormónom, preto aj vykazujú podobný účinok – chránia kožu pred starnutím. Ich nadmerná konzumácia však nie je vhodná, pokiaľ trpíte rakovinou prsníkov alebo pohlavných orgánov (týka sa aj mužov).

Píling

Pílingom odstránite hornú, odumretú vrstvu buniek, aby ste urýchlili prirodzenú výmenu buniek pokožky. Domáci píling si viete pripraviť, keď zmiešate kokosový olej s kryštálovým cukromlístkami mäty.

Získanou zmesou si premasírujte tvár. Zmes nechajte trošku postáť, potom ju opláchnite. Tento píling nepoužívajte, ak ste na ktorúkoľvek zo zložiek alergickí!

Nadmerné čistenie tváre narúša prirodzenú ochrannú vrstvu kože. Ak nechcete mať vysušenú pokožku, s čistením to nepreháňajte.

Slňte sa s mierou

Slnečné žiarenie UVA prestupuje do spodných vrstiev pokožky a dokáže rozbiť kolagénové vlákna. Dermatológovia odporúčajú, aby sme používali ochranné prípravky minimálne s ochranným faktorom SPF 15 a počas celého roka.

domáce recepty na vrásky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Masírujte si tvár

Masáž podporuje prekrvenie ciev v koži, čím sa zlepšuje zásobenie kože kyslíkom a živinami. Rovnako stimuluje tok lymfy, ktorá odvádza nečistoty a škodliviny, čím si zachováme čistú tvár. S masážou začínajte vždy smerom zdola nahor, aby ste pleť neťahali smerom k zemi.

Tvárová gymnastika

Mimické vrásky vznikajú v dôsledku opakovaných pohybov tvárových svalov, napr. pri mračení sa, smiechu, alebo brázdení si čela. V niektorých prípadoch ide o zlozvyky – tiky a grimasy. Na túto tému máme pre vás samostatný článok.

Hydratujte, hydratujte, hydratujte

A už od mladého veku. Vypite denne 2 litre čistej vody. 1x týždenne si naneste na vlhkú pleť čistý rastlinný olej (po kúpeli).

Doprajte si aspoň 7 až 8 hodinový spánok

Za tento čas sa dokáže zregenerovať nielen telo, ale aj pleť. Okrem toho – nevyspatý človek sa mračí viac, ako ten, čo sa dobre vyspal.

Prestaňte fajčiť

Dym podporuje tvorbu voľných radikálov.

Čo povedať na záver?

Ak budete dodržiavať vyššie uvedené opatrenia, drahé kozmetické prípravky, či klinické zákroky, sa vás vôbec nemusia týkať. Nezabudnite, že ako sa celý život správame k svojmu telu, tak nás – skôr či neskôr – odmení. V dobrom alebo v zlom.

Autorka je farmaceutka

1 odpovedí na “Prečo vznikajú vrásky? Môžeme s nimi účinne bojovať?

Pridaj komentár