Tvárová gymnastika prepíše váš rodný list

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Gymnastika tváre je podľa mnohých kozmetičiek a lekárov najlepšia metóda na znovuzískanie pružnosti kože a spomalenie starnutia.

Na Slovensku nájdete niekoľko špecialistov na túto takmer športovú disciplínu – môžete ich vyhľadať a radi vám poradia.

Niektoré cviky ale zvládnete už dnes. Vďaka jednoduchým úkonom, ktoré zahŕňajú cielené pohyby tvárových svalov, môžete za pár mesiacov dosiahnuť stav, že aj vaše okolie si všimne zmenu, ktorá sa s vami udiala.

Ako 2. svetová vojna priniesla aj niečo dobré

Najväčší vojnový konflikt v histórii ľudstva spôsobil veľké utrpenie stámiliónom ľudí po celom svete. Vojnové besnenie trvalo bezmála 6 rokov. Nájsť niečo pozitívne na vyvražďovaní celých národov a smrti desiatok miliónov ľudí, je ťažká úloha. Vyzerá to tak, že jediným pozitívnym prínosom 2. svetovej vojny je vynájdenie tvárovej gymnastiky dievčaťom, ktoré samo konflikt prežilo.

Keď vypukla 2. svetová vojna, mala Senta Mária Rungé necelých 20 rokov a žila v Európe. Práve tu boli boje najintenzívnejšie. Útrapy vojny dievča veľmi poznačili a zanechali viditeľné stopy najmä v oblasti jej tváre a krku. S.M. Rungé si však uvedomovala, že na takéto rýchle starnutie je príliš mladá. Preto sa rozhodla, že nájde spôsob, ako tento proces čo najviac spomaliť.

Už v mierových časoch, mladá žena uskutočnila rozsiahly výskum a štúdie, vrátane experimentovania na vlastnej tvári. Zverila sa svojim priateľom aj známym, ktorí poslušne nasledovali jej inštrukcie. A z výsledkov, ktoré na sebe poznali, boli nadšení! Takto sa začala veľká kariéra S.M. Rungé, priekopníčky tvárovej gymnastiky, a jej programu, ktorý pomáha mnohým ženám aj mužom po celom svete.

Po 2. svetovej vojne S.M. Rungé emigrovala do Spojených štátov. S nadobudnutými vedomosťami sa pustila do vytvorenia vedeckého vzorca izometrických cvičení. Rozdelila tvár do 11 svalových skupín:

 • krk,
 • sánka,
 • dolné líca,
 • vačok,
 • horné líca,
 • horná pera,
 • horizontálne línie na čele,
 • zvislé čiary na čele,
 • horné viečka,
 • dolné viečka,
 • očné vejáriky.

V roku 1959 svoju metódu oficiálne predstavila v časopise Vogue, kde mal článok značný ohlas. Popularitu S.M. Rungé ešte posilnil každodenný televízny program, ktorý jej otvoril cestu k vlastného salónu krásy v hviezdnom Hollywoode. A tam už jej dverami prechádzali hviezdy filmového a hudobného priemyslu, ktoré netúžili po ničom inom, len aby im pozorné okolie hádalo o pár rokov menej. Je takmer isté, že aj väčšina dnešných amerických herečiek vie, kto bola S.M. Rungé a čo urobila pre ich kariéru.

Dôležité je začať, ešte dôležitejšie neprestať

Na našom starnutí sa podieľa množstvo rôznych faktorov. Za to, ako vyzeráme, môže dedičná predispozícia, životný štýl, ale napr. aj zlozvyky.

tvárová gymnastiky cviky na vrásky zlozvyky

Pri bežnej mimike využívame len niektoré z tvárových svalov. Ostatné, nečinné svaly tak strácajú svoju pružnosť a pevnosť. Keďže tvár sa skladá z približne tridsiatich svalov, a nikto z nás nepoužíva všetky, tie, ktoré používame najviac, podčiarkujú náš celkový výraz – vo forme pre nás typických poklesnutí častí tváre či prehĺbených vrások.

Kvalitu svalov a kože na tvári a krku môžeme, našťastie, do veľkej miery ovplyvniť jednoduchými cvičeniami. Lenže – mimické svaly sa musia precvičovať rovnako, ako všetky ostatné svaly.

Pokiaľ cvičíme v posilňovni svaly na rukách či nohách, tieto sa spevňujú a formujú. No len dovtedy, kým ich stimulujeme. Keď s pravidelným cvičením prestaneme, svaly sa dostanú do pôvodnej, ochabnutej formy. A to isté platí aj o svaloch na tvári a krku. Najdôležitejšia je teda pri tvárovej gymnastike vytrvalosť a dôslednosť – inak veľa nedosiahneme.

Vybrať si môžeme cviky, ktoré pôsobia len na miesta, kde nás vrásky trápia najviac, alebo sa rozhodneme pre celotvárovú gymnastiku, čo je lepšia voľba. Cvičiť môžeme ráno, krátko po prebudení, a potom večer, pred spánkom.

Jedno cvičenie denne je minimálna „dávka“ – cvičiť treba každý deň.

Tvárová gymnastika sa môže stať prirodzenou súčasťou nášho dňa – podobne, ako každodenná telesná hygiena, či pre ženy odličovanie. Nie je hanba, keď cvičia aj muži, ako nie je hanba, že aj muži dnes bežne používajú deodoranty či voňavky. Navyše, cvičenie omladí muža úplne rovnako, ako jeho ženský „náprotivok“ – mužská koža totiž nie je výrazne iná ako ženská. Ak sa muž cíti trápne a nedokáže sa premôcť, môže cvičiť so svojou partnerkou.

tvárová gymnastiky cviky na vrásky pred zrkadlom

Prvá lekcia tvárovej gymnastiky

Pre začiatočníkov je najlepšie cvičenie pred zrkadlom. Takto zistíme, či svaly zapájame správne. Pri tvárovej gymnastike ide o sťahovanie a uvoľňovanie tvárových svalov, ktoré prekrvuje celú tvár, zvyšuje príjem kyslíka v bunkách, zrýchľuje metabolizmus a odbúrava odpadové látky.

Tvárové svaly sa nedajú posilniť mimovoľnými grimasami, ako napríklad žmurkaním, jedením, pitím, mračením alebo smiatím – toto sú len krátke, náhodné udalosti. Aby sme predišli zakrpateným, alebo naopak predĺženým svalom, potrebujeme špeciálne, cielené cvičenia.

Tu sú niektoré z nich:

Ústa

Našpúľte pery, akoby ste niekomu posielali bozk. V krajnej polohe by ste mali okolo úst pociťovať mierne napätie. Vydržte 5 sekúnd, pery uvoľnite. Opakujte 5-krát. Položte ukazováky na kútiky úst. Potom ich ťahajte nahor, v polohe vydržte 5 sekúnd. Pery uvoľnite. Opakujte 5-krát.

Brada

Prirodzene zdvihnite hlavu, pod bradu si podložte dlaň. Aspoň 10 sekúnd jemne klopkajte prstami po brade, akoby ste si aplikovali krém. Cvičením prekrvíte danú oblasť. Vystrite sa. Bradu ťahajte vpred nahor. V spodnej časti brady a krku by ste mali cítiť napätie. Zvyšok tela je počas cviku pevne na mieste, nedvíhajte ani plecia. V polohe vydržte 5 sekúnd, a potom uvoľnite. Opakujte 5-krát.

tvárová gymnastiky cviky na vrásky brada

Čelo

Položte dlaň na vrch hlavy, prsty priložte na čelo. Jemne pritlačte. Kožu ťahajte v smere rastu vlasov. Vydržte 5 sekúnd, uvoľnite. Opakujte 5-krát. Spodnú časť dlaní priložte k spánkom. Potom ťahajte kožu dozadunahor. Vydržte 5 sekúnd, uvoľnite. Opakujte 5-krát.

Líca

Priložte si dlane na líca a nafúknite ich. Prsty pritlačte na líca, no vzduch sa pritom snažte udržať vnútri. Potom vyfúknite. Cvičte 5-krát. Pozrite sa do zrkadla, ukazováky priložte na nosovo-ústne ryhy. Usmejte sa a zatlačte na vrásky. Zároveň ich ťahajte zľahka do vonkajšej strany. V pozícii zostaňte 5 sekúnd, uvoľnite. Opakujte 5-krát.

Oči

Poriadne otvorte oči. Krúžte nimi z pravej strany na ľavú. Všetko zopakujte so zatvorenými očami. Cvičte 5-krát. Ukazováky položte pod obočie, prostredníky pod oči. Obočie jemne ťahajte nahor. Potom tlak povoľte, zavrite oči, a zase ich otvorte. Opakujte 10-krát. Zatvorte oči. Palce položte na horné viečko, zatlačte na koreň nosa. Vydržte 5 sekúnd, potom tlak uvoľnite.

Ďalšie dobré rady, ktoré podporia cvičenie:

Hladkať a vyrovnávať

Každé ráno si 2 – 3 minúty ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom prechádzajte od koreňa nosa, cez lícne kosti až k ušiam. Robte tak obidvoma rukami súčasne. Prekrvíte posilníte si pokožku, čím oddialite tvorbu vrások.

tvárová gymnastiky cviky na vrásky valcový vankúš

Pozor na vankúš

Počas noci sa môžu na vašej tvári vytvoriť hlboké vrásky, čím sa vytvára základ dvojitej brady – najmä, ak spávate na vysokom podhlavníku. Používajte valcovitý vankúš, alebo spite na rovnom lôžku.

Teplý obklad na krk

Zohrejte si trochu olivového alebo slnečnicového oleja. Primiešajte do neho 2 – 3 lyžičky medu. Zmes natrite štetcom na hrdlo, prikryte vlhkým bavlneným uterákom a fóliou, zabaľte do suchého šálu. Nechajte pôsobiť najmenej 2 hodiny (alebo celú noc).

Dostatočná vlhkosť v domácom prostredí

Suchý vzduch v miestnosti vysúša pleť a podporuje tvorbu vrások.

Správne krémovanie

Väčšina žien si vmasírováva krém do pokožky príliš silno. Myslia si, že tak je to správne. Nie je. Pri správnom krémovaní sa musí pleť aj jemne masírovať. Stimuluje sa tým cievny systém.

tvárová gymnastika bylinné čaje

Bylinkové čaje detoxikujú

Čaj z lipového kvetu spomaľuje tvorbu vrások – kvety obsahujú množstvo éterických olejov. Mätový čaj čistí a prekrvuje pleť. Zelený čaj vyhladzuje pleť a ničí antioxidanty.

Ochrana pred UV žiarením

Intenzívne slnečné žiarenie znižuje tvorbu tuku – pleť sa rýchlo vysušuje, tvoria sa drobné vrásky. V lete treba používať prípravky s ochranným filtrom.

Prečo nezačať už dnes?

S tvárovou gymnastikou nečakajme na dôchodok. Bez okolkov začnime už v mladšom veku, kľudne pred tridsiatkou, keď je pleť pružná a svieža. Cieleným tréningom tak spomalíme prehlbovanie vrások, a hoci celkom nezastavíme starnutie, vrásky nebudú také „tragické“, naša pleť bude mať zdravšiu farbu, a nebude nás trápiť dvojitá brada. A to všetko bez korektívneho zásahu u plastického chirurga, ktorý by nám túto službu neurobil grátis!

Nie je oveľa jednoduchšie, a hlavne lacnejšie, venovať sa každý deň svojej jedinej tvári? Nestojí to za to?

http://www.zdravie.sk/clanok/46537/tvarova-gymnastika

http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/lepsia-ako-plastika-je-tvarova-gymnastika.html

http://www.harm.sk/?art=aktualdetail.php&clanokid=638&id=32

http://tvarovagymnastika.pro/2-nezaradene/77-co-je-tvarova-gymnastika

Informácie v článku „Tvárová gymnastika prepíše váš rodný list“ nenahrádzajú konzultáciu u odborníka.

Pridaj komentár