Hydrolyzovaný kolagén – ako si správne vybrať?

Zdroj foto: Shutterstock.com

Trh ponúka veľké množstvo hydrolyzovaných kolagénov v prášku, získavajú sa prevažne z vedľajších produktov dobytka alebo morských rýb. Takéto prášky sú určené na priame užívanie, stačí ich rozpustiť vo vode a vypiť. Ich primárny účinok spočíva v posilnení najrôznejších tkanív v tele – kolagén môžu využiť najmä chrupavky, pokožka, prispieva k spevneniu nechtov a podpore rastu vlasov. Kľúčové je však nájsť skutočnú kvalitu.

Kolagén je pre ľudské telo ako základné spojivo buniek. Je to stavebná bielkovina, ktorá zabezpečuje pružnosť a zároveň pevnosť tkanív. Jeho význam v tele je nezanedbateľný. Správne množstvo kolagénu má vplyv na kvalitu kostí a chrupaviek, ovplyvňuje aj kvalitu vlasov, nechtov, zubov a ovplyvňuje i kvalitu pokožky, ktorá je vďaka kolagénu a elastínu, najmä v mladosti, pevná, pružná a zvlhčená. Biologický význam kolagénu je preto veľký,píše doktorka Ingrid Tumová z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave v autorskom materiáli, publikovanom v odbornom časopise Medicus news.

Telo si však kolagén tvorí samo v dostatočnom množstve iba do určitého veku. Navyše aj negatívne faktory ako je zlý životný štýl, fajčenie či nadmerné slnenie sa môžu prispieť k nedostatku kolagénu v tele. Ten sa postupne môže začať prejavovať v podobe príznakov ako je suchá pokožka s pribúdajúcimi vráskami, slabšie vlasy a nechty, postupné častejšie bolesti kĺbov a pohybového aparátu.

Užívaním čistého hydrolyzovaného kolagénu môžeme telu doplniť to, čo si už nedokáže zabezpečiť samo. Existuje množstvo predklinických a klinických štúdií o schopnosti kolagénových hydrolyzátov pozitívne vplývať na zdravie a hojivosť pokožky. V dermatológii má preto kvalitný kolagén svoju rolu. Bežný zákazník však potrebuje poznať kritériá, podľa ktorých si má vybrať ten správny. Je napríklad lepší hovädzí, či morský kolagén?

Dôležitý je tu spôsob výroby. Molekuly kolagénu sú priveľké a preto ich výrobca musí štiepiť na peptidy, aby ich ľudské telo dokázalo vstrebať a využiť. Štiepenie kolagénu zo živočíšnych zdrojov musí byť veľmi šetrné a za studena. V tomto smere má výhodu skôr morský kolagén, ktorý nevyžaduje tepelné úpravy. Značka Inca Collagen preto zvolila práve morské ryby ako zdroj kolagénu. Využíva šetrné štiepenie za studena vybranými enzýmami, ktoré molekulu kolagénu rozštiepia na homogénne peptidy so zachovanou štruktúrou helisy.

Dôležité je tiež zloženie – čím čistejšie, tým lepšie. Príchute, farbivá a konzervanty nerobia hydrolyzovaným peptidom dobrotu. „Ak prímesi zostanú uchytené, môžu obmedzovať absorpciu. Po prechode do krvného riečiska môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál k spracovaniu fragmentov kolagénu, zdôvodňuje potrebu čistoty kolagénu doktorka biochémie Dagmar Petrová. Preto si česká značka Inca Collagen zakladá na 100% čistote morského kolagénu a nedochucuje ho.

Inca Collagen prišiel na trh v roku 2015 ako jeden z morských kolagénov a odvtedy sa stal jednotkou na českom a slovenskom trhu s viac než 250-tisíc spokojnými zákazníkmi. Mnohí sa k nemu opakovane vracajú, pretože reálne účinkuje. Používajú ho ženy na pleť, vlasy a nechty, muži, ktorí aktívne cvičia a chcú posilniť svoj pohybový aparát, mamičky po pôrode na lepšie zotavenie tela a tiež seniori, ktorým pomáha udržiavať vitalitu.

Zdroj foto: Cookie Studio

Prémiový certifikovaný Inca Collagen počas svojej existencie nezmenil zloženie, stále ide o ten istý hydrolyzovaný morský kolagén, ktorý je 100% čistý a bioaktívny, mikronizovaný do formy prášku bez konzervantov, z ktorého sa ľahko pripraví nápoj na pitie.

„Kupujem si ho už niekoľko rokov, hlavne kvôli problémom s kĺbami a musím len chváliť… a zlepšil sa mi aj stav vlasov, nechty, pokožka. Karin Murínová

„Vďaka Inca Collagen nemám problém s lámaním nechtov, kolená nebolia pri behu. Štefan Gaál

Ani kvalitný kolagénový doplnok však neúčinkuje na počkanie. V štúdiách ho účastníkom podávali 4 až 12 týždňov. U každého môže fungovať inak, ale na začiatok je vhodná aspoň trojmesačná kolagénová kúra, aby telo dostávalo potrebné množstvo a mohlo ho postupne začať využívať. Ak teda s Inca Collagen začínate, buďte trpezliví. Prvé účinky môžete na svojej pleti, vlasoch, nechtoch a pohybovom aparáte očakávať v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Pridaj komentár