Histamínová intolerancia

Odborný garant: Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD.

Príznaky histamínovej intolerancie: Ako zistím, že niečo nie je v poriadku?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Možno už dlhšie máte pocit, že s vaším telom nie je niečo v poriadku. Nemôžete jesť všetko, vaše telo reaguje na určité potraviny negatívne.

Organizmus možno nie vždy reaguje rovnakým spôsobom, no nedokážete v tom nájsť pravidlo.

Ste z toho zmätení. Ale hlavne, dlhodobo sa necítite dobre.

Môže ísť o histamínovú intoleranciu?

Ako sa prejavuje táto porucha?

Skúsme na to prísť.

Prečo mi niektoré potraviny spôsobujú problémy?

Histamín, o ktorom sme hovorili v predošlom článku, je pre človeka síce potrebný, keďže zabezpečuje rôzne životné funkcie, no dôležitá je aj aktivita DAO enzýmu, ktorý ho z tela priebežne odbúrava. Histamín sa totiž nesmie v organizme hromadiť – takto by zaťažil postupne celý organizmus.

Vaše telo zareaguje na určité jedlo nevhodne práve vtedy, keď je funkčnosť DAO enzýmu nedostatočná. Ak nevedomky skonzumujete potravinu s vysokým obsahom histamínu, dôjde k náhlemu zvýšeniu hladiny histamínu, čo vám privodí subjektívne i objektívne ťažkosti.

Aké sú príznaky histamínovej intolerancie (HIT)?

Predovšetkým sú veľmi rôznorodé. Histamín v tele plní mnoho funkcií, no ak je ho príliš, účinky sú mimoriadne silné. To, samozrejme, nie je žiaduce. A čo všetko môže spôsobiť priveľa histamínu v tele?

Poďme si nežiaduce účinky postupne vysvetliť. Najprv sa pozrieme na príznaky histamínovej intolerancie, ktoré môžeme rozdeliť do 2 skupín:

  • nastupujúce rýchlo – po prijatí potraviny alebo nápoja s vysokým obsahom histamínu (väčšinou do 1 hodiny, často v priebehu niekoľkých minút),
  • chronické ťažkosti – nastupujú neskôr, prípadne sa z času na čas vracajú.

Pri väčšine príznakov ide o priamy účinok zvýšeného množstva histamínu. No v niektorých prípadoch sa pôsobenie histamínu prejaví nepriamo. Ako to chápať?

Napríklad, organizmus zareaguje na nahromadené množstvo histamínu zvýšenou tvorbou adrenalínu a noradrenalínu. To však môže priniesť rôzne problémy:

Teraz si bližšie rozoberieme rozdiely medzi rýchlo nastupujúcimi prejavmi a chronickými prejavmi, a to aj vo vzťahu k rôznym častiam tela.

Rýchlo nastupujúce prejavy

Koža

Histamín rozširuje cievy a zvyšuje ich priepustnosť. Zároveň stimuluje nervy citlivosti, ktoré máme v koži. Nežiaduce nahromadenie histamínu sa na pokožke prejaví ako svrbenie, červenanie, žihľavka či opuchy.

Ústa

Na silné účinky histamínu reaguje aj sliznica v ústach. Typický je opuch pier (či ich svrbenie), opuch jazyka, opuch Eustachovej trubice (to je spojka medzi uchom a hrdlom), resp. opuch hlasiviek.

Tráviaci trakt

Histamín podporuje v tráviacej sústave „výrobu“ žalúdočnej kyseliny. Keď je však tvorba kyseliny zvýšená, objavia sa bolesti žalúdka, kŕče, nadúvanie, či tzv. pálenie záhy (kyselina stúpa až do pažeráka).

Priveľa histamínu v tele môže spustiť aj kŕče v bruchu, hnačku, nevoľnosti, až zvracanie.

príznaky histamínovej intolerancie vracanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Horné a dolné dýchacie cesty

Nadmerné množstvo histamínu ovplyvňuje aj cievy, hladké svaly a hlienové žliazky, ktoré máme v dýchacích cestách. Vplyvom histamínu sa teda môže zvýšiť zahlienenie, sliznica sa prekrví, pripuchne – svrbí nás v nose, kýchame, objaví sa vodová nádcha, zužujú sa horné a dolné dýchacie cesty.

Toto sú následky:

  • upchatý nos,
  • kašeľ,
  • ťažšie dýchanie,
  • niekedy sa objaví pískavý dych (typické pre astmu).

Srdcovo-cievny systém

Aj kardiovaskulárny systém je histamínom značne ovplyvňovaný. Ako sa tu môže prejaviť nadmerné množstvo histamín? Najmä búšením srdca, poruchami srdcového rytmu, či zmenami krvného tlaku.

Zmeny tlaku pritom prebiehajú oboma smermi – nahor aj nadol. Za poklesom krvného tlaku hľadajme priame pôsobenie histamínu, za zvýšeným tlakom zase nepriame pôsobenie adrenalínu.

Nervová sústava

Na uvoľňovaní prenášačov signálov v centrálnej nervovej sústave sa významne podieľa aj „náš vlastný“ histamín, ktorý zodpovedá za bdelosť a pocit sýtosti. Jeho neprimerane zvýšené množstvo sa prejaví neurologickými ťažkosťami. Ide hlavne o:

  • bolesti hlavy (pri určitom pohybe, pri určitej polohe hlavy),
  • migrénu (nie je to typická bolesť hlavy),
  • závrat.

Chronické príznaky HIT

Príznaky, ktoré sa neprejavia náhle po skonzumovaní určitej potraviny, ale pretrvávajú dlhodobejšie, nazývame chronickými. Sú to ťažkosti rôzneho charakteru, ktoré si hneď nedávame do súvislosti s jedlom:

  • chronická únava – neprimeraná okolnostiam,
  • poruchy spánku, nespavosť,
  • nervozita, úzkosť, depresia, panická porucha,
  • bolestivá menštruácia.

Môže histamínová intolerancia ohroziť tehotenstvo?

Dlhodobo zvýšená hladina histamínu môže byť pre tehotenstvo nebezpečná. Nie je to však dôvod na vážnejšie obavy. Prečo? Aktivita DAO enzýmu je počas tehotenstva spravidla omnoho vyššia.

DAO enzým sa tvorí priamo v placente. Ide o obranný mechanizmus tela matky, ktoré chráni plod pred histamínom. Niektoré ženy, ktoré trpia HIT, preto pociťujú v gravidite prechodné zlepšenie stavu.

Chcete vedieť, ako to s vami je?

Teraz vidíte, že príznaky histamínovej intolerancie sú naozaj rôznorodé. Ak aj trpíte touto poruchou, neznamená to, že musíte pociťovať všetko, čo sme tu spomenuli. Každý organizmus je totiž iný, každý človek reaguje ináč.

Navyše, aj príznaky u toho istého jedinca sú nestále. Možno sami máte skúsenosť, že jedna a tá istá potravina vám niekedy narobí značné nepríjemnosti, inokedy miernejšie, alebo nemáte žiadne problémy.

Nie je to nič neobvyklé. Veď aj obsah histamínu je v mnohých potravinách kolísavý. Napríklad jedna paradajka môže obsahovať raz toľko histamínu, ako druhá, ktorá vyrástla u suseda. Histamín sa v potravine zvyšuje aj zretím alebo skladovaním.

Vďaka rôznorodosti, ale aj nestálosti príznakov, je rozpoznanie HIT niekedy zložité. Na druhej strane, za nestálosťou príznakov sa môže ukrývať aj funkčnosť (či skôr nefunkčnosť) črevného DAO enzýmu. Ten je totiž ovplyvňovaný aj liekmi, alkoholom, či inými chemickými látkami.

Ak je vám však popis niektorých príznakov dobre známy, nie je vylúčené, že naozaj trpíte HIT. Vtedy je určite namieste, vyhľadať odborníkov. Na Slovensku ich nájdete niekoľko. Netrápte sa už ani deň.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Na záver to najdôležitejšie

Histamínová intolerancia vás môže zaskočiť, niekedy aj potrápiť. Nejde však o chorobu. Je to len vlastnosť vášho organizmu, ktorú treba spoznať a naučiť sa s ňou žiť. Ako?

Prvoradá je takzvaná nízkohistamínová diéta. Ak za istých okolností nepomáha, môžete vyskúšať lieky, ktoré blokujú účinok histamínu v organizme, tzv. antihistaminiká.

Ak vám nepomáha ani prísne dodržiavaná diéta + pravidelne užívané antihistaminikum, treba porozmýšľať, či skutočne trpíte HIT, či problém netkvie niekde inde.

Odbornú kontrolu článku zabezpečil Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., alergológ a imunológ. Je podpredsedom Slovenskej imunologickej spoločnosti, členom Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu, a členom Slovenskej internistickej spoločnosti.

1 odpovedí na “Príznaky histamínovej intolerancie: Ako zistím, že niečo nie je v poriadku?

  1. Spätné upozornenie: Príznaky histamínovej intolerancie: Ako zistím, že niečo nie je v poriadku? ⋆ bbrksapa

Pridaj komentár