Stomatitída: Odkiaľ sa berú afty v ústach? Existuje na ne liek?

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Slintavka (alebo slintačka) je ľudové pomenovanie pre ochorenie s odborným názvom stomatitída. Afty v ústach, ktoré sú hlavným príznakom slintavky, sa vyskytujú až u 25 % populácie. Stomatitídu prekoná až 50 % detí do 3 rokov.
Existuje aj slintačka u zvierat, ktorá sa vyskytuje prevažne u dobytka. Zvieracia slintačka, hoci má veľmi podobné príznaky ako ľudská slintavka, sa na ľudí prenesie len zriedkavo.
V tomto článku venujeme len ľudskej stomatitíde, jej príznakom a liečbe.

Čo je to stomatitída?

Prečo vznikajú afty v ústach?

Ako sa prejavuje a lieči opar?

Ako liečiť bolestivé afty?

Môžeme stomatitíde predchádzať?

Čo je to stomatitída?

Ide o zápalové ochorenie v oblasti úst, ktoré môže byť zapríčinené rôznymi faktormi. Pacienti majú v okolí úst a v ústnej dutine bolestivé afty, alebo opar. To väčšinou spôsobí, že istý čas majú problémy pri pití a jedení, prípadne rozprávaní.

Slintavka má rôzne formy a príznaky. Pre aftóznu stomatitídu je typická hnisavá afta, ktorá môže byť biela alebo žltá. Okolie afty v ústach býva zvyčajne červené, zapálené. Afty sa nachádzajú na pere (a v oblasti pery), na vnútornej strane líc a na ďasnách.

Aftózna stomatitída zvyčajne nie je spojená s teplotou a trvá okolo 5 – 10 dní. Táto forma sa zvykne vracať. Aftózne stomatitídy sú geneticky podmienené, takže ak sa toto ochorenie vyskytuje vo vašej rodine, je tu šanca, že sa s ním stretnete aj vy. Nie sú zriedkavé ani afty v ústach u detí.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Poznáme dva podtypy aftóznej stomatitídy:

  • Menej závažná forma – je najčastejšia, vyskytuje sa u 85 % pacientov. Afty sa nachádzajú v prednej časti úst, obyčajne sú len povrchové. Po vyliečení nezostávajú jazvy. Liečba trvá 10 – 14 dní.
  • Závažnejšia forma – vyskytuje sa približne u 10 – 15 % pacientov. Afty sú hlbšie, po vyliečení ostávajú na mieste jazvy – tie musíme liečiť aj niekoľko mesiacov. Závažnejšie formy hrozia napríklad pacientom s HIV.

Opar na pere (alebo herpes)

Na začiatku cítite svrbenie, pálenie, alebo vyššiu teplotu v mieste, kde sa objavil herpes. Pľuzgier sa nachádza na vonkajšej strane úst, veľmi zriedkavo vo vnútornej časti.

Pri opare môžete mať niekedy príznaky chrípky alebo prechladnutia. Liečba trvá v priemere 7 – 10 dní. Na pľuzgieri sa za pár dní objaví chrasta, ktorá je bolestivá. Môžete tiež pociťovať pálenie alebo mravčenie.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Opar na pere si môžete pomýliť s týmito ochoreniami alebo situáciami:

  • impetigo – bakteriálne chrasty v okolí úst, ktoré sa vyskytujú prevažne u detí.
  • kvasinkové infekcie,
  • vredy,
  • zarastený chĺpok,
  • vyrážka,
  • uštipnutie hmyzom,
  • odreniny po páde,
  • porezanie žiletkou.

Ako vzniká stomatitída?

Toto doteraz nie je úplne objasnené. Vplyv majú niektoré lieky, poranenia úst, zlé stravovanie, nedostatok vitamínov, stres, nedostatok spánku, baktérievírusy, náhle chudnutie alebo niektoré potraviny. Z potravín sú najrizikovejšie zemiaky, citrusy, káva, čokoláda, syry orechy.

Boľavé afty nám hrozia aj vtedy, keď máme zníženú imunitu – preto sa často objavujú u ľudí, ktorí ochorejú napríklad na chrípku alebo nádchu. K ďalším nepriaznivým faktorom patria hormonálne zmeny (tehotenstvo, menštruácia, hormonálna liečba), chudobná výživa – nedostatok vitamínov skupiny B (hlavne B12 a B9) a nedostatok železa.

Ak máte zlozvyk hryzenia si do vnútornej strany úst, prípadne ste jedli tvrdé, ostré jedlo, ako napríklad chipsy, orechy a podobne, tiež sa u vás môže vyskytnúť stomatitída. Čo sa týka fajčenia, pri slintačke je to (paradoxne) naopak. U fajčiarov sa stomatitída vyskytuje sporadickejšie. Preto ľudia, ktorí prestanú fajčiť, môžu ochorieť, hoci dovtedy afty nemávali.

Prečo je to tak? Tabak s veľkou pravdepodobnosťou zvyšuje keratinizáciu (zrohovatenie) ústnej dutiny, a tým pádom je menej náchylná na afty.

Afty v ústach a lieky

Niektoré druhy liekov sú potenciálne spúšťače stomatitídy (alebo iných foriem vriedkov v ústnej dutine). K týmto liekom patria: piroxikam, fenobarbital či kaptopril.

Aj nesteroidné antiflogistiká (lieky tlmiace bolesť a zápal), kam zaraďujeme napr. ibuprofén alebo diklofenak, môžu zvyšovať riziko vredov v ústnej dutine. Takéto vredy sa veľmi podobajú na afty pri stomatitíde.

Platí to však iba pre tie liekové formy, ktoré sa dostanú do dlhšieho priameho kontaktu s ústnou sliznicou. Sú to napríklad granuláty rozpustné vo vode, ústne spreje od bolesti (napríklad do hrdla) alebo žuvacie tablety.

Opar na pere je vírus

Opary spôsobujú vírusy menom herpes simplex 1. Na rozdiel od aftóznej stomatitídy sú nákazlivé. Nakaziť sa môžete v čase prvých príznakov oparu, aj po jeho úplnom vyliečení.

Prvý opar sa zvyčajne objaví už v puberte. Vírusu sa už nedá zbaviť – ak raz ochoriete, herpes ostáva vo vašej krvi. Vírus sa obyčajne aktivuje v záťažových situáciách, ako stres, znížená imunita, nejaké ochorenie, hormonálne zmeny či fyzické vypätie. Rizikové je aj prenesenie oparu na iné časti tela – napríklad oči alebo genitálie.

Diagnostika stomatitídy

Správna diagnostika stomatitídy je založená na kvalitnej anamnéze, histórii áft u pacienta, ako aj dôkladnom preskúmaní vriedkov. Pri bežnom type áft nemusíte vyhľadať lekára. Ak však pretrvávajú viac ako 3 týždne, pravidelne sa vracajú, alebo sa váš zdravotný stav zhoršuje, navštívte ho.

Lekár sa bude pýtať:

  • na počet a veľkosť áft,
  • ako dlho sa zvyčajne hoja,
  • či po ich vyliečení ostávajú na mieste jazvy,
  • či sa vo vašej rodine vyskytla stomatitída,
  • kedy sa prvýkrát objavila u vás.

Následne lekár hmatom vyšetrí vaše uzliny. Môže sa rozhodnúť, že vám odoberie vzorku krvi, aby zhodnotil ďalšie faktory – hemoglobín, rýchlosť sedimentácie červených krviniek, C reaktívny proteín (CRP hovorí o zápale v tele), prípadne iné imunitné faktory.

Nepodceňujte ani bežné opary

Ak bežný typ oparu nevyliečite do 10 dní, pričom je výrazne bolestivýveľký, prípadne už pochybujte, či je to naozaj opar, navštívte lekára. Platí to hlavne pre tehotné ženy, ľudí so zníženou imunitou, diabetikov, onkologických pacientov, či pacientov, ktorí majú súčasne oparzväčšené uzliny – mohlo by ísť o gingivostomatitídu. Dochádza k nej pri prvom stretnutí organizmu s vírusom herpes simplex 1.

Ako liečiť afty v ústach?

Afty sa zvyčajne spontánne vyliečia do 2 týždňov. A čo pomáha na slintavku? Na zmiernenie príznakov môžete použiť nasledujúce opatrenia:

  • Na boľavé miesta si prikladajte kocky ľadu.
  • Siahnite po liekoch proti bolesti, ako ibuprofén (zmierňuje bolesť, zápal aj horúčku) a paracetamol (tlmí horúčku a bolesť). Viac o tom, ktorý je kedy vhodný, sa dočítate v tomto článku.
  • Zaobstarajte si antiseptickú ústnu vodu, cmúľacie pastilky, prípadne krémy – obsahujú rôzne účinné látky (chlórhexidín, jódovaný povidón, alantoín, tridekanamónium, kyselina boritá, lidokaín).
  • V lekárňach dostanete aj spreje na dezinfekciu, alebo proti bolesti v hrdle. Po aplikácii týchto produktov minimálne 20 minút nepite a nejedzte, aby ste ich udržali v ústnej dutine čo najdlhšie (predĺžili sa tak ich účinok).

afty - prevencia

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Liečba oparu na pere

Na liečbu oparu sú v lekárni dostupné masti (napríklad s obsahom acykloviru), prípadne náplasti, ktoré sú najúčinnejšie v prvých dňoch od prepuknutia oparu. Liečba bolesti je rovnaká ako pri aftách – ibuprofén alebo paracetamol.

Ak sa vám opar vyskytuje často, masť alebo náplasť aplikujte ihneď, ako pocítite prvé svrbeniepálenie. Masť nevmasírujte, iba potrite vrch oparu. Pred a po aplikácii masti si dôkladne ruky. Náplasti znižujú riziko prenesenia oparu na iné časti tela, prípadne na inú osobu.

5 dobrých rád:

  • Nebozkávajte sa, vyhýbajte sa aj orálnemu sexu. Herpes by sa mohol preniesť na oblasť genitálií a spôsobiť genitálny herpes.
  • Nebozkávajte ani bábätká. To isté platí o dojčení, tobôž ak máte herpes na bradavkách. U malých detí by herpetický vírus spôsobil neonatálny herpes. Je síce zriedkavý, ale pomerne nebezpečný.
  • Ak ste citliví na slnečné žiarenie, používajte balzam s ochranným faktorom aspoň SPF 15. Balzam po vyliečení vyhoďte, aby ste zabránili opätovnej nákaze. Pri akútnom opare nepoužívajte inú kozmetiku, mohlo by dôjsť k jej nainfikovaniu vírusom.
  • Dodržiavajte základnú ústnu hygienu.
  • Pite viac vody.

Prírodná liečba stomatitídy

Z byliniek je vhodná napríklad šalvia alebo rumanček. Bylinky slúžia na výplach ústnej dutiny; pôsobia dezinfekčne a antisepticky. Dezinfekčne pôsobí aj roztok slanej vody.

Afty môžu byť spojené s nedostatkom niektorých vitamínov (napríklad vitamíny B12, B6 a B9), preto môže ich užívanie pomôcť v liečbe. Poraďte sa však s lekárnikom o správnom dávkovaní, veď ani vitamíny nemôžeme jesť ako cukríky.

Liečba závažnejších foriem stomatitídy

Na liečbu ťažších foriem slintačky vám môže lekár predpísať protizápalové kortikoidy (napríklad prednizón). Keď pacient nie je kvôli bolestivosti schopný prijímať jedlo, je dokonca možné zaviesť nazogastrickú sondu. Je to tenká, ohybná hadička, ktorú vám zavedú do nosa. Tekutá strava pôjde priamo do žalúdka.

Pri opakovaných infekciách a pri imunologickej nedostatočnosti sa využíva podporná imunologická a imunomodulačná liečba. Efektívna je aj laserová terapia.

šalviový čaj na afty

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo robiť, aby vám nevznikali afty

  • Ak vám stomatitídu vyvolalo štipľavé alebo kyslé jedlo, vyhýbajte sa mu. Rovnaké odporúčanie platí pre ostré kusy.
  • Počas jedenia nerozprávajte. Znížite riziko uhryznutia sa do vnútornej strany ďasien, z čoho často vznikajú afty.
  • Ak nosíte strojček, používajte ortodontický vosk, ktorý je určený na tieto zubné pomôcky. Vyhnete sa tak poraneniam od ostrejších častí strojčeka.
  • Používajte mäkké, nedráždivé zubné kefky a jemné zubné pasty. Niektoré zubné pasty dráždia ďasná a zubné okolie.
  • V prípade, že sa u vás afty vyskytujú v stresových obdobiach, naučte sa viac relaxovať.
  • Užívajte L-lyzín a vitamín C. Opäť sa vopred poraďte s lekárnikom.

Čo povedať na záver?

Stomatitída nie je závažné ochorenie a väčšinou sa vám ju podarí rýchlo vyliečiť. Svojou bolestivosťou však vie byť dosť nepríjemná. Preto nepodceňujte jej príznaky, či už pri vás alebo vašich deťoch. Veď viete, ako sa hovorí: „Mohol som byť aj bez toho“.

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-237-lysine.aspx?activeingredientid=237&activeingredientname=lysine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6423612

https://www.webmd.com/oral-health/guide/stomatitis-causes-treatment#1

http://www.solen.sk/pdf/c87aaa3c160bcb51b75adf22b3909c52.pdf

https://medicalguidelines.msf.org/viewport/CG/english/stomatitis-16689618.html

https://www.healthline.com/health/stomatitis#prevention

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-impetigo-basics

https://www.nhs.uk/conditions/cold-sores/

https://www.herpes-coldsores.com/conditions_confused_with_herpes.htm

Pridaj komentár