Príznaky tehotenstva: Nerobte si test, keď vám „to“ mešká len prvé dni

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Snažíte sa otehotnieť a nedarí sa vám?

Alebo práve naopak – obávate sa tehotenstva, lebo dieťatko ešte neplánujete?

V oboch prípadoch zažívate najnapätejšie dni, keď máte dostať menštruáciu. Vynechanie krvácania totiž považujeme za prvý a najdôležitejší príznak tehotenstva.

Nikdy to však nie je stopercentná istota. Aj preto by ste mali poznať ďalšie signály, že sa vo našom tele rodí nový život.

Príznak číslo jeden: Menštruácia neprišla

V období tesne pred menštruáciou sa tehotenstvo väčšinou nijako neprejaví. Je to tým, že v tejto fáze ešte nenastávajú také intenzívne hormonálne a telesné zmeny, ktoré by na graviditu jednoznačne poukázali. Ani nalievanie prsníkov v prvých týždňoch tehotenstva vám veľa neprezradí, pretože sa podobá na stav pred menštruáciou.

Ďalšie včasné príznaky tehotenstva

Aj keď každá žena môže mať odlišné príznaky tehotenstva, existuje niekoľko základných – s tými sa stretne väčšina budúcich mamičiek. Stáva sa však aj to, že sa u ženy nevyskytnú žiadne príznaky. K prvým príznakom patria tieto stavy (zvyčajne sa objavia v 5. až 6. týždni tehotenstva):

 • veľmi citlivé bradavky,
 • navierajúce a bolestivé prsia,
 • zmena chuti do jedla – v prvých týždňoch zvyčajne nechutí veľmi jesť,
 • zvláštne chute a intenzívnejšie vnímanie pachov,
 • časté zmeny nálad (plačlivosť a úzkostlivosť),
 • častejšie močenie,
 • zvýšená tvorba slín,
 • pocit nafúknutia, zväčšenia bruška,
 • tráviace problémy: zápcha alebo hnačka,
 • zvýšená únava,
 • bolesti chrbta – špeciálne v krížovej oblasti,
 • nevoľnosť – používa sa termín ranná nevoľnosť, ale nemusí sa objaviť iba ráno; bežná je nevoľnosť počas celého dňa, či dokonca v noci,
 • mierne zvýšená telesná teplota,
 • točenie hlavy, závraty.
Príznaky-tehotenstva-v-prvom-týždni
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zmenený výtok

Mnohé ženy udávajú v tehotenstve intenzívnejší výtok ako inokedy. Pozor, nejde o zmenu farby alebo iný pach! Výtok inej konzistencie, inak zafarbený alebo inak páchnuci, najčastejšie znamená infekciu.

Jemné špinenie v čase zahniezdenia embrya je pomerne častý jav. Môžete ho mať, ale nemusíte. Stopercentný príznak tehotenstva to teda nie je.

Kedy si urobiť tehotenský test?

Napriek tomu, že vynechanie menštruácie spravidla signalizuje graviditu, nemusí to tak byť vždy. Záleží od pravidelnosti vášho menštruačného cyklu, či iných faktorov. Napríklad užívanie niektorých liekov, krátkodobé ochorenie alebo nadmerný stres dokáže oddialiť menštruáciu.

Ak si chcete byť istá, že je dieťa na ceste, ideálnym riešením je tehotenský test. Neponáhľajte sa však. Čím viac dní po meškajúcej menštruácii vydržíte, tým presnejší výsledok dostanete.

V raných štádiách tehotenstva sa totiž môže na papieriku zjaviť „duch“, teda jedna čiarka je výrazná a druhá len jemne naznačená. Tá druhá zvyčajne zosilnie až o niekoľko dní, čím sa potvrdí tehotenstvo, inými slovami – nárast hladiny hCG hormónu.

Aký test použiť?

Ak chcete mať istotu čo najskôr, použite testy s najvyššou citlivosťou. Ani v tomto prípade nepristupujte hneď k testu, napríklad keď vám „to“ mešká 1 alebo 2 dni.

Poznáme takzvané desiatkové a dvadsaťpäťkové testy. Čísla znamenajú hodnotu tehotenského hormónu, ktorú dokážu namerať – buď 10mIU/ml, alebo 25mIU/ml.

Testy s označením 10mIU/ml sú citlivejšie a potvrdia tehotenstvo skôr. Testy s označením 25mIU/ml sú však väčšou istotou – ak sa ukážu 2 čiarky, hladina hCG je už natoľko vysoká, že nepôjde o nejaký krátkodobý hormonálny výkyv.

Nerobte si testy každý deň

Niektoré ženy, v snahe mať čo najistejší výsledok, si robia testy každý deň, či dokonca 2x denne. Takýto spôsob testovania je zbytočný.

Ak vám menštruácia mešká niekoľko dní a vy chcete mať istotu, navštívte gynekológa. Ten z krvného vyšetrenia zistí hladinu hCG hormónu a odpovie vám na najdôležitejšiu otázku.

Odborníci odporúčajú vyhľadať lekára, keď menštruácia mešká aspoň týždeň.

Príznaky-tehotenstva-prvý-mesiac
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy je minimálna šanca na otehotnenie, a kedy naopak najväčšia?

Ak chcete počať, musíte dobre poznať svoj menštruačný cyklus. Je totiž veľmi nepravdepodobné, že otehotniete mimo obdobia tzv. plodnosti.

Čas plodnosti sa nazýva ovulácia a zvyčajne je niekde uprostred cyklu. Určiť tento „stred“ však môže byť problematické, a to najmä pri nepravidelnej menštruácii.

Existuje niekoľko pomôcok, ktoré upresňujú plodné dni. Niektoré mladé ženy si pomáhajú aj aplikáciami v mobiloch, ale spoľahlivejšie sú ovulačné testy a iné metódy.

Metódy, ktoré naozaj fungujú:

 • Meranie bazálnej teploty – každé ráno predtým, ako vstanete z postele, si zmerajte teplotu priamo v pošve, každý deň tým istým teplomerom. Namerané hodnoty si zapisujte. V čase plodných dní teplota mierne stúpne.
 • Hlienová metóda – častým prejavom ovulácie je zvýšený vodnatý výtok. Je ťahavejší, hlienovitý, aby uľahčil spermiám cestu k vajíčku.
 • Ovulačný test – v lekárňach je dostupných niekoľko druhov testov. Nechajte si poradiť, lekárnici dokážu posúdiť kvalitu.
 • Hormonálny profil – ovuláciu určí gynekológ po odbere krvi a vytvorení vášho hormonálneho profilu. Vtedy je potrebné urobiť 3 odbery krvi v rámci jedného cyklu.
 • Folikulometria – ultrazvukové meranie veľkosti folikulov.
Príznaky-tehotenstva-v-prvých-dňoch
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo vás čaká na prvom tehotenskom vyšetrení?

Optimálny čas prvého vyšetrenia je 6.8. týždeň tehotenstva. Vtedy už lekár môže skontrolovať/potvrdiť tehotenstvo aj ultrazvukom.

Nezabúdajte na to, že gravidita sa počíta od prvého dňa uplynulej menštruácie, nie od ovulácie alebo predpokladaného termínu počatia. A čo sa deje na prvom vyšetrení?

Ak lekár potvrdí tehotenstvo, v prvom rade sleduje uloženie embrya, či jeho životaschopnosť. V 6. týždni tehotenstva väčšinou vidí aj srdcovú aktivitu dieťaťa.

Keď meškajúca menštruácia neznamená tehotenstvo

Ak vám menštruácia mešká, no vysvetlením nie je tehotenstvo, zbystrite pozornosť a hľadajte príčinu inde. Častokrát ide o dôsledok stresu, choroby, ale aj náhleho pribratia či schudnutia. Práve diéty dokážu tak rozhádzať“ organizmus, že hoci „konečne“ schudneme, objaví sa iný problém.

Ako pomáha tehotným ženám poisťovňa UNION?

Aj ste tehotná, no do pôrodu je ešte ďaleko, zoznámte sa s podpornými benefitmi pre čerstvé mamičky, ktoré ponúka zdravotná poisťovňa Union. Ide napríklad o zľavové kupóny na nákup novorodeneckých potrieb, ako je kozmetika, oblečenie, pomôcky či hračky.

Rovnako môžete zadarmo získať knižku Naše bábätko, kde si budete ukladať všetko dôležité o svojom bábätku, nalepovať fotografie, či iné obrázky.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

1 odpovedí na “Príznaky tehotenstva: Nerobte si test, keď vám „to“ mešká len prvé dni

 1. Spätné upozornenie: Z plavárne si môžeme odniesť nielen dobrý pocit, ale aj infekciu

Pridaj komentár