Senná nádcha neútočí len na jar. Sprej do nosa to vždy nespraví

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Jar konečne prebudila prírodu okolo nás. Rozkvitli kvetystromy, pričom niektoré už rozdali aj plody.

Nie každý s nadšením očakáva toto obdobie. Hlavne, keď mu vyšší výskyt peľu spôsobuje nepríjemné symptómy.

Spoznali ste sa v tom?

Čo je to senná nádcha?

Senná (alebo tiež alergická) nádcha je reakciou organizmu na podráždenie peľovým alergénom. Keď sa alergén dostane do krvi, vznikne v tele zápal, ktorý spustí sennú nádchu. Podľa počtu rastlín, ktoré nám spôsobujú problémy, senná nádcha môže byť jedno- alebo viacdruhová.

Najčastejšie sa senná nádcha prejaví pri priamom kontakte so spúšťačmi. No keď je silná sezóna, peľ sa dostáva všade do ovzdušia a vtedy neustále trpíme všetkými symptómami. Spúšťačom sennej nádchy pritom nemusí byť len peľ, ale aj iné faktory.

Veľa ľudí si myslí, že sennú nádchu „chytia“ iba na jar. Nie je to tak. Senná nádcha môže byť sezónna, ale aj celoročná. Všetko záleží od druhu alergénu.

Sezónna senná nádcha

Vzniká vtedy, keď máme problémy iba v určitých mesiacoch. Ťažkosti sa objavujú najmä na jar, keď kvitne najviac kvetov a stromov. No ak „naše“ problematické rastliny kvitnú v inom období, senná nádcha sa prihlási na konci leta, alebo skraja jesene.

Celoročná senná nádcha

Pri pretrvávajúcich príznakoch zohrávajú hlavnú úlohu celoročné alergény. Ide predovšetkým o roztoče, plesne a srsť zvierat. Pri celoročnej alergickej nádche nemusí prísť reakcia hneď. Kýchanie, resp. zápal sa môže objaviť až pár hodín po kontakte s alergénom.

Hlavné symptómy sennej nádchy

Pri oboch typoch sennej nádchy sú príznaky rovnaké, odlišujú sa len spúšťače. Sezónnu nádchu spoznáte podľa týchto symptómov.

  • Podráždenie dýchacích ciest – pri kontakte s alergénom začnete zrazu kýchať a bude vás intenzívne svrbieť v nose. Môže to trvať pár sekúnd, ale aj niekoľko hodín. Všetko závisí od toho, ako intenzívne sú spúšťače tejto reakcie. Charakteristické sú viaceré krátke kýchnutia za sebou.
  • Upchatý nos – sliznica v nose opuchne a bude sa vám ťažko dýchať.
  • Bolesť hlavy – pri silnej nádche a upchatom nose sa neskôr objaví aj silná bolesť hlavy, ktorá je spôsobená podráždenými dutinami.
  • Svrbenie a sčervenanie očí – okrem dýchacích ciest sú vždy podráždené aj oči. Tie po kontakte s alergénom sčervenejú, intenzívne svrbia a slzia.
  • Kašeľ – iba v prípade silného podráždenia alergénom. Objavuje sa aj sťažené dýchanie.
  • Kožné reakcie – senná nádcha sa môže prejaviť aj podráždením kože. Tá vám sčervenie, svrbí, je zapálená. Ak sa človek lieči na ekzém, môže sa dočasne zhoršiť jeho stav.
senná nádcha lieky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Senná nádcha a zvýšená teplota

Po kontakte s alergénmi spustí organizmus obrannú reakciu. V tele sa vytvorí zápal, ktorý treba potlačiť liekmi, zároveň však hľadáme príčinu zápalu. K ďalším symptómov patrí zvýšená teplota. Obvykle sa pohybuje len tesne nad hranicou 37 stupňov Celzia, ale zato môže pretrvávať aj niekoľko dní. Teplota nemusí zmiznúť ani vtedy, keď užívame lieky.

Ako sa vyšetruje senná nádcha?

Úspešná diagnostika sennej nádchy v značnej miere závisí od pacienta. Ten by mal lekárovi priniesť čo najpresnejšie informácie o situáciách, kedy sa zhoršuje jeho stav. Do diára si zapíšte, počas ktorých dní ste mali jednotlivé príznaky a kedy boli najintenzívnejšie. Mali by ste vedieť, či sa nádcha nezhoršila len na niektorých konkrétnych miestach, kde môže byť viac roztočov alebo plesne. Nezabudnite ani na rodinnú anamnézu, pretože môže súvisieť s vaším zdravotným stavom.

Po konzultácii vám lekár urobí krvné testy. Musí ich vykonať v peľovom období, aby dokázal vyčítať, či naozaj máte sennú nádchu, alebo ide o iný problém. Súčasťou vyšetrenia je spirometria, pri ktorej sa sleduje kapacita pľúc.

Ďalším krokom sú kožné testy, keď sa zisťujú konkrétne spúšťače. Lekár vám na kožu nanesie niekoľko bodiek roztokov s rôznymi alergénmi. Potom vám jemne naruší pokožku ihlou, a nechá to všetko pôsobiť. O pár minút, podľa podráždenie kože, zistí spúšťače sennej nádchy.

Aký je rozdiel medzi sennou nádchou a klasickou nádchou?

  • Nástup: Pri sennej nádchy sa problémy objavia v zlomku sezóny. Senná nádcha má dramatický nástup – rýchlo vám môže opuchnúť nos, začnú vám slziť oči, budete ťažko dýchať. Lenže – rovnako rýchlo to dokáže ustúpiť. Normálna nádcha prichádza pozvoľna a trvá niekoľko dní.
  • Čas prejavov: Senná nádcha je najintenzívnejšia ráno a doobeda. Večer, keď už je teplota nižšia, sa váš stav zlepší. Normálna nádcha sa ozýva hlavne počas noci.
  • Oči: V oboch prípadoch sa objaví opuch a slzenie očí, ale pri sennej nádche je to navyše sprevádzané silným pocitom svrbenia.
  • Kýchanie: Pri sennej nádche máte záchvaty kýchania – kýchate viackrát za sebou. Normálna nádcha má pokojnejší priebeh a kýchate priebežne počas celého dňa.
  • Zápal: Obidva druhy nádchy sa odlišujú aj podľa miesta, kde udrie zápal. Zatiaľ čo pri sennej najviac trpí nosná sliznica, pri klasickej sú postihnuté dýchacie cesty.

Aký je rozdiel medzi sennou nádchou a prechladnutím?

Senná nádcha a prechladnutie majú veľmi podobný priebeh. Rozdiel je v tom, že alergická nádcha má takmer okamžitý nástup. Pri nachladnutí máme zase silné bolesti hrdla alebo vyššiu teplotu. V začiatkoch nás trápi zimnica, cítime sa malátni a unavení. Dýchanie je ťažšie ako pri sennej nádche, môže nám tiež zaľahnúť v ušiach.

senná nádcha u detí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Senná nádcha u detí

Deti tvoria najrizikovejšiu skupinu – najviac pacientov so sennou nádchou je vo veku 520 rokov. Keďže ide vo veľkej miere o dedičné ochorenie, mali by ste svoje deti sledovať od útleho veku. Vďaka tomu dostanú rýchlo liečbu, čo jednotlivé príznaky utlmí. Často sa stáva, že po skončení puberty problém zmizne a bývalý alergik už nemá ťažkosti ani počas silnej peľovej sezóny.

Najlepšou prevenciou pri malých deťoch je dojčenie. Materské mlieko má veľa ochranných látok, ktoré zlepšujú imunitu a chránia pred takýmito chorobami. Čím dlhšie budete dojčiť, tým lepšiu obranu získa vaše dieťa do ďalších rokov.

Matka sa však musí počas dojčenie vyhýbať potravinám, ktoré sú potenciálnymi alergénmi. Rovnako by ich nemala pridávať do prvých príkrmov. Napr. medjahody, by deti mali jesť až v neskoršom veku.

Liečba sennej nádchy

  • Antihistaminiká – podávajú sa formou sprejov alebo tabletiek. Antihistaminiká prinášajú rýchlu úľavu. Počas kritického obdobia ich môžete užívať ako prevenciu.
  • Očkovanie – lekár vám postupne bude aplikovať vyššie dávky problematických alergénov. Vďaka tomu si na ne bude telo privykať a počas hlavnej sezóny nebudete mať žiadne symptómy.
  • Kvapky do očí – zmierňujú podráždenie a uľavujú od svrbenia.
  • Spreje a kvapky do nosa – spriechodňujú dýchacie cesty a liečia opuch. V prípade silnej nádchy môžu obsahovať kortikoidy.
  • Klimatická liečba – na alergickú nádchu je dobrý slaný morský vzduch. Podobné podmienky nájdete v soľných alebo klasických jaskyniach.
  • Lokálne kortikoidné masti – lekár ich naordinuje pri podráždení pokožky. Masti znižujú zápal.

Opatrne s kvapkami do nosa!

Niektorí ľudia liečia sennú nádchu pomocou voľnopredajných liekov, ktoré len zmierňujú jednotlivé symptómy. Táto metóda je účinná iba pri slabej verzii. Opatrne narábajte najmä s kvapkami alebo sprejmi do nosa, ktoré pri dlhodobom používaní vysušujú a poškodzujú sliznicu. Čo je ešte horšie, spôsobujú závislosť. Nemali by ste ich preto používať viac ako 10 dní.

senná nádcha sprej do nosa
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dá sa senná nádcha vyliečiť?

Ak budete dôsledne dodržiavať preventívne opatrenia, môžete sennú nádchu úplne potlačiť. Niekedy sa však stane, že symptómy eliminujete iba na niekoľko rokov. Keď príde rok so silným výskytom peľu, alergia sa môže vrátiť. Najväčšiu úspešnosť majú deti, ktoré z toho môžu vyrásť.

Dobré rady, ako bojovať so sennou nádchou

  1. Umývajte si častejšie vlasy – usádza sa v nich peľ, čo zhoršuje dýchanie.
  2. Naparujte sa nad vodou s morskou soľou. Robte si výplachy nosa.
  3. Počas najsilnejšieho peľového obdobia sa osprchujte zakaždým, keď prídete zvonku, aby ste zo seba zmyli všetky alergény.
  4. Pokiaľ máte takú možnosť, vyhnite sa lokalitám, kde práve rastú alebo kvitnú problematické rastliny. Naplánujte si dovolenku, alebo odíďte na chatu.
  5. Neotvárajte často okná. Vetrajte radšej po daždi alebo podvečer. Nainštalujte na okno hustú peľovú sieťku.
  6. Obmedzte pobyt v prírode a vyhýbajte sa frekventovaným uliciam, kde je navyše veľa smogu.
  7. Noste slnečné okuliare, aby sa peľ nedostal priamo k očiam.
  8. V prípade podráždenia očí – viackrát denne si pretrite oči vlhkou vreckovku.
  9. Zaobstarajte si masku na nos, aby sa peľ nedostal do dýchacích ciest.
  10. Ak vás trápi celoročná senná nádcha, obmedzte doma predmety, na ktoré by mohol sadať prach.
  11. Meňte si často posteľnú bielizeň a pravidelne čistite matrace.
  12. Po kontakte so zvieratami, si vždy dobre umyte ruky.

Môže senná nádcha prerásť do astmy?

Neliečená senná nádcha môže po niekoľkých rokoch prerásť do astmy alebo astmatického nábehu. V takom prípade vám alergény nielen upchávajú nos, či vyvolávajú kýchanie, ale pridružia sa aj problémy s dýchaním. Keď sa vám stiahnu dýchacie cesty, môžete sa až dusiť.

Vtedy je nutné (okrem iných liekov) používať spreje, ktoré roztiahnu dýchacie cesty. V prípade záchvatu sa snažte upokojiť, pretože stres vašu situáciu iba zhoršuje. Ťažké dýchanie upokojí studený vzduch – otvorte chladničku a vdychujte chlad z nej, kým sa neuvoľnia dýchacie cesty.

senná nádcha prírodná alternatívna liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Neliečená senná nádcha – čo mi hrozí?

Po rokoch ignorovania tohto problému sú jednotlivé symptómy ešte intenzívnejšie. Neliečená senná nádcha môže prerásť do celoročnej podoby. Okrem astmy dochádza k trvalému poškodeniu pľúc a zmenšeniu ich kapacity.

Kvôli upchatému nosu sa pacientovi zle spí, z čoho vznikajú poruchy spánku. Do tela sa nedostáva dostatok kyslíka, preto sme často unavení a sústredení. Nebezpečné je to u ľudí so srdcovými problémami, ktoré sa môžu v čase sennej nádchy skomplikovať.

Prevencia pred sennou nádchou

  • Pracujte na zlepšení imunity. Keď ju budete mať dostatočne silnú, alergén vám až tak nenaruší fungovanie organizmu. Pred jarou preto užívajte vitamíny a probiotiká.
  • Veľmi dôležitý je vitamín C, ktorý môžete brať aj počas sennej nádchy.
  • Dobré výsledky zaznamenáte po akupunktúre – naštartuje vašu obranyschopnosť.
  • Každý deň si dajte lyžičku rascového oleja – je dobrý na dýchacie cesty.
  • Nainštalujte si doma čističe vzduchu – odstránia peľ a ochránia vás aspoň v domácom prostredí.
  • Športujte, aby ste zlepšili svoju výkonnosť a posilnili obranyschopnosť.
  • Jedzte ľahšiu a vyváženú stravu, ktorá nezaťažuje organizmus.
  • Vyhýbajte sa jedlám, ktoré môžu spustiť alergickú reakciu. Senná nádcha môže byť skombinovaná aj s niektorými potravinovými alergiami.

Zdroje:

https://www.uptodate.com/contents/allergic-rhinitis-seasonal-allergies-beyond-the-basics?view=print

https://familydoctor.org/condition/allergic-rhinitis/?adfree=true

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/immune-system/hay-fever

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160665.php

https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

http://www.zenskyweb.sk/slovenka/da-sa-navzdy-vyliecit-senna-nadcha

https://www.imuno-alergo.sk/alergia/senna-nadcha/

http://www.ciaa.sk/clanky/celorocna-alergicka-nadcha

http://www.prealergikov.sk/texty/pelova-alergia.html

http://www.detskaorl.sk/?p=546

https://nccih.nih.gov/health/tips/allergies

Pridaj komentár