Click here!

Šarlach je častejší v zime: Na čo si dávať pozor?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Šarlach (scarlatina) je vysoko infekčné ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, no môže postihnúť kohokoľvek.

Na šarlach ochorejú hlavne deti vo veku 515 rokov, deti do 3 rokov zriedkavo.

Šarlach sa častejšie vyskytoval v minulosti, ale stretnúť sa s ním môžeme aj v súčasnosti, a to hlavne kvôli zvýšenej odolnosti baktérií na antibiotiká.

Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje. Neliečený šarlach môže poškodiť srdceobličky, preto sa poďme pozrieť bližšie, ako ho rozpoznať a správne liečiť.

Ako vzniká šarlach?

Šarlach je spôsobený bakteriálnou streptokokovou infekciou, rovnakou ako streptokokový zápal hltanu. Konkrétne ide o streptokoky triedy AStrepcoccus pyogenes. Ak má napríklad vaše dieťa streptokokový zápal hltanu, môže sa z neho neskôr vyvinúť šarlach.

Príznaky sa objavia do týždňa od nakazenia. Príčinou šarlachu môžu byť aj infikované popáleniny alebo rany – či už vaše vlastné, alebo niekoho iného. Inkubačná doba (čas od nakazenia, po objavenie sa prvých príznakov) je 24 dni, no môže byť aj kratšia – do 12 hodín. Výskyt šarlachu je najvyšší v zimnom období.

Ako sa šarlach prenáša?

Infekcia sa zväčša prenáša medzi spolužiakmi, alebo v domácom prostredí, kde sú ľudia v blízkom kontakte. Malé kvapôčky, ktoré sa vylúčia pri kašli alebo kýchaní, sú prenášače infekcie.

Nakaziť sa možno tiež z infikovaného predmetu, napríklad pohára. Ak ste už raz prekonali šarlach, je málo pravdepodobné, že by ste sa mohli nakaziť znovu.

Ako vyzerá šarlach:

 • Červené, vystúpené vyrážky – sú najcharakteristickejším znakom šarlachu. Výsev sa začína na krku a tvári, čo môže pripomínať spálenie slnkom. Neskôr vyrážky postupujú cez hrudník a chrbát, až na celé telo. Vyrážky obvykle svrbia. Po stlačení vyrážky sa môže objaviť biele zafarbenie v okolí. Vyrážky majú zvyčajne drsný povrch, čo pomáha pri rozlíšení u ľudí s tmavšou pokožkou. Po vymiznutí vyrážok v okolí slabín a prstov, koža sa môže šúpať.
 • Červené pruhy – hlavne v záhyboch kože, kde sa vyrážky formujú do pásov. Podpazušie, lakte, kolená, krk a slabiny sú zvyčajne jasnejšie červené.
 • Červená tvár – začervenanie v celej tvári, s výnimkou úst, kde sa tvorí biele okolie.
 • „Jahodový jazyk“ – hrboľatý a začervenaný.
šarlach malinový jazyk
Zdroj foto: Shutterstock.com

Menej špecifické príznaky:

 • Červené, boľavé hrdlo – spolu s horúčkou a zväčšenými uzlinami patrí medzi prvé príznaky. Tieto a ďalšie príznaky (uvedené nižšie) sú však nešpecifické a vyskytujú sa často aj pri iných ochoreniach.
 • Belavý povlak na mandliach.
 • Bolesti hlavy a tela.
 • Nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka.
 • Ťažkosti s prehĺtaním.

Kedy navštíviť lekára?

Ak má vaše dieťa (alebo vy) vyššie uvedené príznaky, bezodkladne vyhľadajte lekára. Ak už bol šarlach diagnostikovaný, no príznaky sa počas liečby nezlepšujú alebo zhoršujú, treba opätovne navštíviť lekára.

Diagnostika šarlachu

Pri podozrení na šarlach, lekár skontroluje hrdlo a uzliny, opýta sa na teplotu, zimnicu, nevoľnosť, stratu chuti do jedla a iné nešpecifické príznaky. Taktiež bude pozorovať vyrážky – ich textúru a vzhľad.

Ďalej môže urobiť rýchly streptokokový test – výter z hrdla. Jeho výhodou je rýchlosť, výsledok je známy o 5 minút. Nevýhodou je jeho menšia spoľahlivosť – v porovnaní s kultiváciou, keď sa takisto robí výter z hrdla, no výsledok je zaslaný do laboratória. Lekár môže použiť obe metódy (kombinovane).

Liečba

Šarlach nie je ochorenie, ktoré sa spontánne vylieči, preto treba začať s liečbou okamžite. Liečba je podobná ako pri streptokokovej infekcii hltana. Lekár vám (alebo dieťaťu) predpíše antibiotikápenicilíny.

Penicilíny nesmiete užívať pri alergii na penicilíny. Opatrní by ste mali byť aj vtedy, ak máte nejaké alergické ochorenie, napríklad astmu, sennú nádchu či žihľavku, keďže aj to zvyšuje riziko, že na penicilíny (alebo iné antibiotiká, uvedené nižšie) budete alergickí.

Opatrnosť je potrebná aj vtedy, ak máte nejaké ochorenie pečene alebo obličiek. Napriek tomu, že penicilíny sú veľmi bezpečné antibiotiká, určité nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť. Pri precitlivenosti na penicilín dôjde k alergickej reakcii. Príznaky sa objavia často krátko po užití penicilínu.

šarlach u dospelých príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Alergia sa prejavuje rôzne, napríklad sťaženým dýchaním, žihľavkou – červené, hrboľaté vyrážky na tele, môžu tiež svrbieť; poklesom krvného tlaku. Inými príznakmi sú podráždené, vodnaté oči, svrbenie v nose, svrbenie na iných miestach tela, stiahnuté hrdlo. Prípadné nežiaduce účinky (spojené s liečbou antibiotikami): nevoľnosť, hnačkazvracanie.

Pokiaľ ste alergickí na penicilíny, lekár vám predpíše iné antibiotiká, a to zo skupiny cefalosporínov, alebo klindamycín, azitromycín, prípadne klaritromycín. Cefalosporíny (napríklad cefalexín, cefadroxil) je potrebné užívať opatrne po prvýkrát, ak máte alergiu na penicilíny, keďže niektorí ľudia, ktorí sú alergickí na penicilíny, sú alergickí aj na cefalosporíny.

Azitromycín

Ak máte nejaké ochorenie pečene a počas liečby spozorujete príznaky, ako slabosť, žltačku alebo tmavo sfarbený moč, kontaktuje svojho lekára. Azitromycín sa podáva opatrne pri spomalenom tepe, srdcovej nedostatočnosti (prejavuje sa často dýchavicou pri nenáročnej fyzickej aktivite), poruchách srdcového rytmu, resp. nervových a psychických poruchách.

Lekára by ste mali ihneď kontaktovať aj v prípade, že sa u vás objavuje vodnatá krvavá hnačka, či kolikovité bolesti brucha, spojené s horúčkou.

Antibiotiká užívajte zodpovedne

Antibiotiká skrátia čas, keď ste infekční pre ostatných, urýchľujú vyliečenie a zabraňujú komplikáciám. Vždy dôsledne doužívajte celé balenie, tablety užívajte v stanovených časoch a s liečbou neprestávajte ani po vymiznutí príznakov. Pri nesprávnom užívaní antibiotík by totiž mohla časť baktérií prežiť, a choroba by tak nemusela byť doliečená, prípadne by vám antibiotiká v budúcnosti už nezaúčinkovali.

Antibiotiká nepôsobia len proti škodlivým baktériám, ale aj proti tým prospešným, napríklad v našom tráviacom trakte. Preto pokiaľ ste náchylní na tráviace ťažkosti či vaginálne infekcie, počas antibiotickej liečby užívajte aj probiotiká, no minimálne s 2-hodinovým odstupom. Probiotiká obnovia črevnú mikroflóru a znížia riziko tráviacich ťažkostí (spojených s užívaním antibiotika).

šarlach bez teploty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako predísť nakazeniu ostatných?

Dieťa izolujte od spolužiakov na minimálne 24 hodín od prvého užitia antibiotika, alebo pokým má stále zvýšenú teplotu. Je vhodné, aby ste informovali učiteľov o možnom nakazení iných detí. Nakazenie iných ľudí je rizikové:

 • v období, keď ste už chorí, ale ešte sa u vás neobjavili prvé príznaky,
 • do 24 hodín od prvého užitia antibiotika,
 • 23 týždne pri neužívaní antibiotík.

Vyliečenie šarlachu trvá približne týždeň, no koža sa môže olupovať dlhší čas. Aby nedošlo k nákaze ďalších ľudí, ostaňte doma minimálne 24 hodín od prvej dávky antibiotika, umývajte si ruky, vetrajte, nepoužívajte spoločné riadypredmety (so zdravými členmi domácnosti), prikrývajte si ústa vreckovkou počas kašľa a kýchania, a vreckovku ihneď po použití vyhoďte.

Domáca liečba, ktorá je nápomocná pri liečbe šarlachu:

 • Kloktanie slanou teplou vodou – pomáha pri bolesti hrdla a znižuje zápal.
 • Lieky od bolesti – ibuprofén, paracetamol, aspirín. Pozor! Aspirín sa nesmie podávať deťom mladším ako 16 rokov, z dôvodu rizika rozvoja nebezpečného Reyeovho syndrómu, ktorý sa môže skončiť u detí fatálne.
 • Príjem tekutín – dostatočná hydratácia udržuje hrdlo vlhké a urýchľuje liečbu.
 • Zvlhčujte vzduch – špeciálne zvlhčovače, alebo miska s vodou na radiátore, alebo len mokrý uterák.
 • Zo stravy sa odporúčajú hlavne polievky, nanuky (to poteší najmä deti), polotuhá strava (kvôli bolesti hrdla).
 • Deti od 6 rokov môžu používať cmúľacie pastilky (na zmiernenie bolesti hrdla).
 • Ak vyrážky svrbia, informujte sa u vášho lekára (alebo lekárnika) ohľadom liekov, ktoré znižujú svrbivosť.
 • V prítomnosti detí nefajčite a nepoužívajte dráždiace čistiace prostriedky.
šarlach a tehotenstvo
Zdroj foto: Shutterstock.com

Šarlach a tehotenstvo

Šarlach v tehotenstve nepredstavuje hrozbu pre nenarodené dieťa. Antibiotiká (penicilíny, cefalosporíny, klindamycín), ktoré sa zvyknú používať, sú bezpečné aj počas tehotenstva.

Napriek tomu – ak ste tehotná a vo vašom okolí sa nachádza niekto nakazený, izolujte sa od neho, kým nie je úplne vyliečený. Ochorenie by váš organizmus priveľmi zaťažilo a unavilo.

Ochorenia, ktoré sa vyrážkami podobajú na šarlach:

 1. Roseola – šiesta choroba – je vyvolaná herpesvírusom. Typické sú 3-dňové vysoké teploty, ktoré následne ustúpia, no na tele sa objaví červený výsev, najmä na trupe, ale aj inde. Rosela spravidla sama odoznie, liečime len príznaky – horúčku.
 2. Rubeola – vírusové ochorenie, veľmi nebezpečné pre tehotné ženy. V ostatnej populácii sa liečia len príznaky. Na Slovensku sa proti rubeole očkuje.
 3. Meningitída – vyrážka pri stlačení nezbledne (na rozdiel od šarlachu).
 4. Osýpky – vírusové ochorenie. Komplikácie sú časté a vážne. Proti osýpkam sa na Slovensku očkuje; ochorenie sa vyskytuje v nezaočkovanej časti populácie.

Pozor na zápal pľúc a poškodenie srdca!

V minulosti bol šarlach považovaný za závažné detské ochorenie, no dnes je vďaka antibiotikám veľmi dobre liečiteľný. Ak však nie je liečený, stále je hrozbou, lebo môže poškodiť dôležité orgány – najmä srdce, obličky, pľúca.

Hoci komplikácie sú zriedkavé, užívaním antibiotík znížite toto riziko na minimum. Existuje nízke riziko prenesenia infekcie na iné časti tela, napríklad infekcia uší alebo zápal pľúc. Najobávanejšie komplikácie: reumatická horúčkazápal obličiek (glomerulonefirtída).

V prípade podozrenia na šarlach preto nestrácajte čas a vyhľadajte vášho lekára!

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/scarlet-fever-directory

https://www.nhs.uk/conditions/scarlet-fever/

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3114:otazky-anodpovede-vnsuvislosti-snosypkami&catid=197:osypky&Itemid=138

http://www.solen.sk/pdf/b9e935a2f82175d0c55b280f2b165e03.pdf

https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-hcp/scarlet-fever.html

https://emedicine.medscape.com/article/1053253-treatment#d1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/diagnosis-treatment/drc-20377411

Pridaj komentár