Viete, ako najlepšie podporíte imunitu detí? Marťankovia nie sú cukríky: Nový PROimun je prírodná podpora imunity pre najmenších

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každý rodič vie, čo znamenajú zimné mesiace v detských kolektívoch. Virózy neraz kolujú v celých rodinách opakovane a nie a nie sa ich zbaviť. Nemusí to byť práve covid, stačí prechladnutie či chrípka a deťom sa nabaľuje zameškané učivo, ktoré treba dobehnúť. Samozrejme, to by ešte nebolo najhoršie. Horšie je, ak sa ochorenie skomplikuje. Ako im pomôcť posilniť imunituuľahčiť priebeh týchto nepríjemných stavov?

Viete, v ktorých obdobiach treba deťom pomôcť brániť sa proti chorobám?
Aké pravidlá treba dodržiavať, aby ste posilnili obranyschopnosť syna či dcéry?
Poznáte liečivé vplyvy bazy, šípok a medovky?
Viete, ktoré doplnky výživy ich obsahujú?
Existuje spôsob, ako posilniť deti pred chrípkovým obdobím alebo vstupom do kolektívu?
Ako uľavíte dieťaťu, keď už má príznaky virózy?

Imunita detí sa vyvíja až 10 rokov: kedy jej treba pomôcť?

Vyššiu chorobnosť detí spájame najmä so vstupom do kolektívu – do materskej školy. Deti, ktoré dovtedy boli viac-menej v domácom prostredí, absolvujú skúšku imunity, zároveň si ju takto budujú – stretom s rôznymi mikroorganizmami sa stávajú odolnejšími. Avšak už predtým dieťa zažije prvé oslabenie imunity – v období, keď ho mamička prestane dojčiť.

Materské mlieko obsahuje 1,5 g bielkovín, 4 g tuku, 7 g mliečneho cukru v 100 ml, vysoké množstvo laktalbumínu a málo ťažko stráviteľného kazeínu. Bohaté je aj na protilátku imunoglobulín A, ktorý dojčené dieťa chráni pred infekciami. Imunoglobulíny v materskom mlieku znižujú výskyt alergií a autoimunitných ochorení.

Ďalším náročným obdobím pre detskú imunitu je vstup do školského kolektívu, ktorý je spravidla väčší ako v škôlke. Pribúda tiež streszáťaž z učenia, čo sa môže odzrkadliť aj na odolnosti voči chorobám.

25 percent detí trpí opakovane infekciami dýchacích ciest. Svoj podiel má na nich aj znečistené prostredie.

Základné pravidlá, ktorými podporíte odolnosť detí:

  • dodržiavajte pravidelný denný režim – denný režim, ktorý je prospešný pre zdravie, by mal zahŕňať pravidelné stravovanie, dobrý pitný režim a dostatočný čas na oddych vrátane spánku,
  • každý deň im vyhraďte chvíľu na fyzické aktivity a pobyt vonku – pohyb je nevyhnutný pre posilňovanie imunity, rovnako aj čas strávený vonku,
  • podporujte zdravé hygienické návyky – ani prehnaná sterilita, ani množstvo nečistôt v prostredí, kde žijú deti, nie sú vhodnou voľbou pre imunitu, snažte sa nájsť rovnováhu,
  • dostatok živín – myslite na to, že strava nie je nato, aby deti necítili hlad; primárne by mala obsahovať potrebné makroživiny – kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a komplexné cukry. Zdravú črevnú mikroflóru podporujú fermentované potraviny (jogurt, kefír, Acidko, kyslá kapusta). Baktériám tráviaceho traktu prospieva dostatok vlákniny – ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín a dostatok omega-3 mastných kyselín v podobe rýb, vlašských orechov, ľanových semienok.

Posilnenie imunity z prírody

Baza čierna – obsahuje esenciálne oleje, taníny, glykozidy (sambunigrín a rutín) organické kyseliny (jablčná a valérová) a vitamín C. Sirup z bazy má podľa štúdií silu skrátiť príznaky chrípky o 4 dni, podporuje zdravie dýchacích ciest. Pôsobí antioxidačne, protivírusovo. Vyznačuje sa aj vysokým obsahom vlákniny, fenolových kyselín a flavonolov – kvercetín, kaempferol a izorhamnetín, ktoré sa tiež vyznačujú antioxidačnými vlastnosťami. Antokyány v baze majú silné protizápalové účinky.

Šípky – o šípkach už naše prababičky vedeli, že sú skvelé proti prechladnutiu a bežným virózam. Obsahujú vitamín C vo vysokej koncentrácii (10-krát viac ako v citrónoch), karotény, flavonoidy, ovocné kyseliny, pektíny a ďalšie cenné zložky. Taktiež pôsobia antioxidačne a majú pozitívny efekt na dýchacie cesty. Polyfenoly v šípkach zabraňujú množeniu ľudských rakovinových buniek.

Medovka lekárska – je bohatá na vitamíny C, B, flavonoidy, fenolové kyseliny a kyselinu rozmarínovú. Podporuje relaxáciu, pretože upokojuje, zmierňuje tráviace problémy, ale predovšetkým je účinná na podporu imunity. Nemôžeme zabudnúť ani na protizápalovéantibakteriálne účinky tejto bylinky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako podporiť detskú imunitu pred nástupom do škôlky, školy či pred chrípkovým obdobím?

Dobrým spôsobom, ako znížiť riziko častých chorôb u malých detí, sú i niektoré výživové doplnky. Špeciálnu pozornosť si zasluhujú prípravky so známym názvom Marťankovia. Marťankovia PROimun sú výsledkom dlhoročnej práce odborníkov a vyvinuté v spolupráci s pediatrami. Obsahujú všetky vyššie spomínané liečivé prírodné zložky.

Tri formy prírodných super boosterov imunity

Marťankov PROimun nájdete v troch formách – sirup pre deti už od 1 roka (jediný na trhu s obsahom betaglukánov určený pre tento vek), cmúľacie tabletky pre deti od 3 rokov a horúci nápoj na podporu imunity pri akútnom stave.

Prvé dva slúžia na podporu imunity pred obdobím viróz alebo pri nástupe do kolektívu. Ideálne je začať s užívaním už pár dní pred rizikovým obdobím. Pripraví to dieťa na obdobie zvýšených nárokov na imunitu (stres, nástup do školy, zvýšený výskyt vírusov, záťaž na organizmus – krúžky a podobne). Obsahujú najcennejšie prírodné posilňovače odolnosti: betaglukány, výťažky z bazy čiernejšípok a tiež vitamín C. Nenájdete v nich žiadne konzervačné látky, lepok ani laktózu.

Načo sú dobré betaglukány?

Prvé správy o využití betaglukánov na podporu zdravia boli zaznamenané pred viac ako 60 rokmi. Významne podporujú imunitu aktiváciou makrofágov, ktoré odstraňujú choré a poškodené bunky. U detí zvyšujú odolnosť voči ochoreniam dýchacích ciest a tiež podporujú takzvanú slizničnú imunitu. Majú tiež antioxidačný účinok – sú účinné proti voľným radikálom a chránia bunky pred poškodením. Slúžia ako potrava pre prospešné baktérie tráviaceho traktu, pomáhajú im množiť sa.

Vieme, že vitamín C je veľmi silný antioxidant a podporovateľ funkcií imunitného systému. Myslite na to, že množstvo tohto vitamínu v tele znižuje nielen infekcia (vysokú koncentráciu vitamínu C majú leukocyty, ktoré bojujú s votrelcom v podobe vírusu či baktérie), ale tiež stres. Preto ho treba dopĺňať.

Čo robiť, keď už má dieťa príznaky virózy či prechladnutia?

Kašle, kýcha, má soplík či boľavé hrdlo? Alebo už sa pridala aj horúčka? Neviete, aké vitamíny či tabletky dieťaťu dať, aby ste zmiernili priebeh začínajúceho ochorenia? Vyskúšajte horúci nápoj s chuťou malín Marťankovia PROimun AKUT.

Je vyvinutý špeciálne pre deti na podporu imunity v čase, keď treba rýchlo konať. Okrem výťažku z bazy čiernej a medovky lekárskej obsahuje vitamín C, galaktooligosacharidy a betaglukány. Môžu ho užívať deti od 3 rokov. Ďalšie plus? Prípravok neobsahuje žiadne farbivá, konzervanty, cukor – prísady, ktorých sú niektoré doplnky pre deti doslova plné a o ktorých je známe, že nie sú pre zdravie to najlepšie.

Podčiarknuté a zrátané

Kombinácia liečivých darov prírody s betaglukánmi a vitamínom C detské telíčko nezaťaží, posilní imunitu. Ak aj dieťatko ochorie, rýchlym zásahom – jednoduchý nápojom v prášku, zmiernite príznaky a urýchlite jeho uzdravenie. Rýchlejšie uzdravenie znamená zdravšiu celú rodinu!

 

Odbornú kontrolu zabezpečila Ing. Katarína Chomová, absolventka Vedeckej výživy ľudí, nutričná špecialistka pre manažment pacientov s dietologickými poruchami v klinike Nutriadapt.

Zdroj:  www.martankovia.sk

Pridaj komentár