(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Ako úspešne predchádzať častým chorobám dýchacích ciest u detí aj dospelých?
Nový druh probiotík RINOGERMINA® prináša riešenie, ako zabrániť zápalom horných dýchacích ciest, a teda dutín, mandlí, stredného ucha.
Detské nosíky sú veľmi citlivé, a čo je horšie – práve cez ne sa môžu dostať baktérie a vírusy hlbšie do dýchacích ciest, a napáchať škody. Potom to už nie sú len soplíky a nádchy, ktorými deti počas jesene, zimy a jari často trpia.
Zápal dutín, infekcie horných dýchacích ciest, zápal mandlí, či bolestivé ochorenie – zápal stredného ucha, si u svojho dieťaťa „odkrútila“ každá mamička, a nie raz.
Antibiotiká nie sú vždy výhrou, ani ich mnohokrát netreba
Našťastie, dnes už väčšina rodičov vie, že pri mnohých bežných ochoreniach detí nie sú potrebné antibiotiká. Pediatri pri podozrení na bakteriálnu infekciu navrhnú urobiť CRP test, ktorý napovie, či potrebujeme týchto nepriateľov baktérií, alebo nie.
Pozor však! Antibiotiká neničia len nebezpečné a problémové mikroorganizmy! Naopak. Vyplienia aj dobré, prospešné a pre ochranu potrebné baktérie. Tým spôsobia nerovnováhu a narúšajú fungovanie imunitného systému. V skratke povedané: môžu byť bránou k opakovanej infekcii.
Kedy ich treba?
V prípade, že naše dieťa ochorie na bakteriálnu infekciu horných dýchacích ciest – zápal dutín, mandlí, či stredného ucha, lekár sa zväčša rozhodne pre nasadenie antibiotík. Samozrejme, pri vysokom CRP a horúčkach je to potrebné.
Za alebo proti?
Sliznica v nose obsahuje takzvané saprofytické baktérie – to sú baktérie, ktoré sú pre nás potrebné. Chránia horné dýchacie cesty a zvyšujú ich odolnosť. Keď si uvedomíme, že nos je vstupnou bránou pre všetky mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, ich význam je jasný.
V prípade, že dieťa alebo my užívame antibiotiká, táto prirodzená ochranná flóra v nose sa začne meniť. Okrem toho, že antibiotiká môžu vyničiť zlé baktérie, zničia aj mnoho dobrých. Sliznica nosa je po antibiotickej liečbe často oslabená. Je náchylná na útoky nových patogénnych mikroorganizmov, čo môže viesť k novej infekcii a niekedy aj novej nutnosti znova použiť antibiotiká.
Takže, ak sme museli užívať antibiotiká, respektíve ich podávať dieťaťu, je veľmi dôležité, aby sme mu pomohli pri obnove prirodzenej bio-bariéry. Ak sa tak nestane, hrozí ďalšia infekcia. Opäť nám v tomto môžu pomôcť nosové probiotiká.
Akú možnosť má mamička, keď chce dieťa ochrániť pred nepríjemnými ochoreniami?
Najdôležitejšie je správne podporiť ochrannú bio-bariéru, a to už preventívne, aby bola pripravená na stretnutie s nežiaducimi mikroorganizmami. Túto silu majú probiotické baktérie – probiotiká. Posilnia odolnosť voči patogénom a bránia im, aby napadli organizmus a spôsobili zápal.
Novinkou, ktorú určite ocení každá matka, sú probiotiká, ktoré sú vo forme nazálneho (nosového) spreja. RINOGERMINA® je prvé probiotikum, ktoré sa používa do nosa.
Aký to má význam a prečo by sme to mali urobiť?
Rozmeňme si fungovanie nosového probiotika RINOGERMINA® na drobné.
Ochrana sliznice = ochrana pred infekciami dýchacích ciest
V prvom rade, ak chceme dieťa ochrániť pre opakovanými problémami s dýchacími cestami, častými soplíkmi, nádchami, ale aj ďalšími spomínanými zimnými ochoreniami, potrebujeme poznať funkciu sliznice nosa. Je osídlená veľkým množstvom rôznych baktérií – dobrých aj zlých. Podľa zloženia týchto baktérií má dieťa buď zdravé horné dýchacie cesty, alebo – ak prevládnu zlé baktérie – prejavia sa problémy.
Základom sú dve veľmi schopné, dobré baktérie
RINOGERMINA® obsahuje dva dôsledne vybrané druhy probiotických baktérií, ktoré sú schopné výnimočne silno priľnúť k sliznici a rýchlo sa rozmnožovať. Tým účinne pôsobia proti zlým baktériám a obmedzujú ich aktivitu. Odborne sa nazývajú: Streptococcus oralis 89A a Streptococcus salivarius 24SMBc.
Pozor! Nemýľme si ich so škodlivými druhmi streptokokov!
Čo sa stane, keď dieťaťu strekneme tieto probiotiká do nosa?
Na to, aby dýchacie cesty nenapadli škodlivé mikroorganizmy, je potrebná prevaha dobrých mikroorganizmov v nosovej flóre. RINOGERMINA® aktívne zabraňuje tomu, aby sa sliznica v nose dostala do kontaktu s patogénnymi, teda škodlivými mikroorganizmami. Dve dobré baktérie pôsobia ako ochranná bio-bariéra pri každom jednom nádychu, prirodzene a rýchlo posilňujú vlastnú obrannú schopnosť sliznice.
Zlým baktériám znižujeme šancu, aby sa usídlili, rozmnožovali a v konečnom dôsledku spôsobili zápalovú infekciu. Prípravok navyše zvyšuje tekutosť hlienu, čo umožňuje lepšie vyčistenie nosa. Čím čistejší a prázdnejší nos, tým nižšie riziko ukladania hlienu a vytvorenia živnej pôdy pre škodlivé baktérie.
Zápalové komplikácie infekcií horných dýchacích ciest
Zápal dutín
Prínosové dutiny, ktoré sa odborne nazývajú sinusy, sa nachádzajú v dutých kostiach tváre a ústia do dutiny nosa. V týchto dutinách je rovnaká sliznica, ako je v nosovej dutine a v nosohltane. Rozoznávame 2 druhy zápalu prínosových dutín: akútny (ak trvá 10 až 14 dní) alebo chronický (ak trvá viac ako 2 mesiace).
Čo spôsobuje zápal dutín?
Tento stav najčastejšie spôsobujú 3 baktérie: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis. Sliznica opuchne, tvorí sa belavý vodnatý hlien. Dutiny nie sú dostatočne vetrané a hlien sa začne hromadiť. Stáva sa skvelou živnou pôdou pre množenie škodlivých baktérií a vírusov. Nastane zápal, ktorý sa prejaví hnisavým žltým, žltozeleným alebo zelenkastým hlienom.
K symptómom patrí (okrem hlienov z nosa):
- zatekanie hlienov do hrdla,
- mierne zvýšená teplota,
- dieťa musí dýchať ústami,
- opuch tváre,
- bolesť v oblasti dutín (pri tlaku alebo zmene polohy),
- zhoršenie čuchu, sluchu, chute,
- hnisavý pach z úst.
Ako sa lieči zápal dutín?
Liečba antibiotikami je v tomto prípade často nevyhnutná. Treba však myslieť na to, ako po liečbe obnoviť zdravé osídlenie v nosíkoch. V tomto období sú totiž malé nosy veľmi citlivé na akúkoľvek inú infekciu.
Ako mu predísť a zabrániť opakovaniu?
Vhodným a jedinečným spôsobom na posilnenie a obnovenie prirodzenej obranyschopnosti sliznice nosa je použitie nosového probiotika RINOGERMINA®. Zabráni patogénnym baktériám v tom, aby osídlili sliznicu nosa, následne sa rozmnožili a vyvolali opakovanú infekciu. Preventívnym užívaním prípravku zabránite vzniknutiu problému vôbec.
Zápal mandlí
Všetci vieme, že existujú krčné mandle a nosová mandľa, avšak menej ľudí vie, že sú vlastne súčasťou imunitného systému – zhlukmi lymfatického tkaniva. U detí sa nosová mandľa nachádza v zadnej časti nosohltanu. Má ochrannú funkciu pred útokmi baktérií a vírusov, ktoré sa z vonkajšieho prostredia dostávajú do organizmu pri dýchaní a prehĺtaní.
Možno neviete, že nosová mandľa produkuje protilátky, ktoré bojujú proti infekciám v tele. Táto mandľa sa do puberty stratí, je teda pomocníkom len u deti. Krčné mandle tiež plnia ochrannú funkciu. Zachytávajú rôzne typy mikroorganizmov, aby zabránili vstupu infekcie hlbšie do dýchacích ciest.
Častý kontakt s infekciami môže oslabiť ochranné funkcie oboch typov mandlí a viesť k tomu, že sa v nich dlhodobo usídlia baktérie. Vtedy sú mandle nielenže nepotrebné, ale priam škodlivé.
Čo spôsobuje zápal mandlí?
Prečo vzniká zápal mandlí? Najčastejšou príčinou vzniku zápalu je vírusová infekcia, po ktorej nasleduje bakteriálna infekcia. K symptómom patria:
- bolesti hrdla,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- mierne zvýšená teplota,
- zväčšené uzliny.
Pri hnisavej angíne sú tieto symptómy výraznejšie a na mandliach sa objavuje biely povlak, alebo biele bodky.
Ako sa lieči zápal mandlí?
Pri pretrvávajúcej vysokej teplote a silných bolestiach hrdla neodkladajme návštevu u lekára. Ak potvrdí bakteriálnu infekciu, nasadí antibiotiká. Vtedy je to potrebné.
Ako predísť zápalu mandlí?
Tieto problémy nemusíme prežívať, keď použijeme prvé nosové probiotikum RINOGERMINA® už preventívne. Probiotikum zabraňuje patogénnym baktériám v tom, aby osídlili sliznicu nosa, následne sa množili a vyvolali opakovanú infekciu. Po liečbe antibiotikami zase podporí obnovu prirodzenej flóry.
Zápal stredného ucha
Často sa vyskytuje u dojčiat a malých detí. Ich Eustachova trubica je ešte veľmi krátka a choroboplodné zárodky z nosa sa rýchlejšie dostanú do stredného ucha. Navyše, deti si nevedia fúkať nos a často hlieny a nečistoty vťahujú hlbšie do dýchacích ciest. Treba myslieť na to, že obmedzením dýchania nosom rastie riziko zápalu stredného ucha.
Čo spôsobuje zápal stredného ucha?
Zápal stredného ucha majú na svedomí najčastejšie baktérie – pneumokoky, streptokoky a Haemophillus influenzae, zriedkavejšie vírusy. K symptómom patria:
- bodavá, intenzívna bolesť ucha,
- nepokoj,
- plačlivosť,
- nechuť do jedla,
- horúčka (hlavne u dojčiat a malých detí),
- slabší sluch,
- nevoľnosť, závraty,
- teplota,
- hnisavý výtok z ucha (ako následok pretrhnutia bubienka).
Ako sa lieči zápal stredného ucha?
Liečba si vyžaduje antibiotiká – na potlačenie infekcie, nosové kvapky – proti opuchu a zvyčajne aj analgetiká – proti bolesti.
Ako predísť zápalu stredného ucha?
I tomuto nepríjemnému ochoreniu môžeme predísť preventívnym užívaným nosových probiotík RINOGERMINA®. Odborníci odporúčajú, aby sme ich použili aj po liečbe antibiotikami – pre nastolenie zdravej bioflóry na sliznici a zabránenie opakovanej infekcii.
Rýchla obnova sliznice
Štúdie potvrdili fakt, že použitím prípravku RINOGERMINA® dochádza k rýchlejšej obnove prirodzenej probiotickej flóry na sliznici nosa. Zamedzíme tak rozmnoženiu nových patogénnych baktérií, pre ktoré je oslabená sliznica ideálnym cieľom.
Čo to znamená?
Nechránená sliznica je vstupnou bránou pre ďalšiu infekciu a bludný kruh opakovaných infekcií sa uzatvára. Ak budeme sliznicu dieťaťa dopredu chrániť pred útokom nežiaducich baktérií, zabránime aj častému používaniu antibiotík, ktoré celkovo oslabujú imunitný systém.
Začnime včas
Na to, aby sme dieťaťu vybudovali dostatočnú ochranu, treba začať už 3 mesiace pred hlavným obdobím infekčných chorôb. Najlepšie ešte pred nástupom do škôlky alebo školy. Jednoducho preto, že najúčinnejšiu ochranu prinesie až trojmesačná kúra.
Prečo 3 mesiace?
Pretože presne toľko treba na to, aby probiotické baktérie z RINOGERMINA® ideálne pokryli sliznicu nosa, aby sa sliznica plne zregenerovala a posilnila tak ochrannú bio-bariéru. Až po takomto čase sa teda zvyčajne vráti prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice.
Ako užívať RINOGERMINA®?
Užíva sa vždy prvý týždeň v každom z troch za sebou nasledujúcich mesiacov. Po príprave musí byť uschovaná v chladničke. Všetko potrebné sa dočítame v priloženom letáku. Deťom s opakovanými infekciami horných dýchacích ciest, sa odporúča dlhodobejšie podávanie RINOGERMINA®, a to počas 5 mesiacov, aby došlo k úplnej obnove ochrany sliznice.
Doposiaľ jestvujúce štúdie potvrdili užitočnosť, efektívnosť dvoch vybratých baktérií a účinnosť prípravku pri odporúčanom dávkovaní. Používaním nosového spreja RINOGERMINA® sa zvýšila obranyschopnosť detských nosových slizníc, znížil sa počet ochorení za sezónu, ale tiež závažnosť príznakov zápalov. Jednotlivé štúdie nájdete tu: http://rinogermina.sk/navrhnuta-odbornikmi/.
Čo za to, keď do toho pôjdeme a dodržíme dávkovanie?
Výsledkom je organizmus, ktorý je odolnejší voči atakom patogénnych baktérií v najkritickejších obdobiach jesene, zimy a jari. Vďaka tomu sa znižuje výskyt nielen akútnych ochorení horných dýchacích ciest, ale aj iných komplikácií, ako sú zápaly prínosových dutín, mandlí a stredného ucha.
Nakoniec, choré dieťa neznamená pre rodičov len obavy a viac starostí. Problémy prináša aj vynechávanie z práce, či zo školy. Pri starostlivej prevencii sa môžu naše absencie i absencie dieťaťa minimalizovať. Navyše, prevencia a liečba prostredníctvom probiotických baktérií je najprirodzenejšou voľbou pre ľudské telo.
Je aj pre dospelých?
Viaceré štúdie, ktoré preukázali účinok a bezpečnosť RINOGERMINA®, boli robené v detskej populácii pacientov. Prípravok spĺňa všetky náročné kritéria pre účinnosť a bezpečnosť u detí, preto je samozrejmé, že ho môžu používať aj dospelí.
A čo vedľajšie účinky?
Keďže neexistuje liečba bez možných vedľajších príznakov, treba vedieť, že i pri tomto všeobecne bezpečnom voľnopredajnom prípravku existuje obmedzenie. Nemal by sa používať pri precitlivenosti na niektorú zo zložiek. Samozrejme, v prípade, že je nevyhnutná liečba akútneho zápalového stavu, nemôžeme očakávať vyriešenie problému požitím tohto prípravku. Vtedy je nevyhnutná návšteva u lekára.
Domovská stránka: rinogermina.sk