Suchý nos sa nenosí

Dýchanie významne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Možno si ani neuvedomíme, že naša zlá nálada, únava, či bolesti hlavy súvisia s ťažkosťami v nose.

So suchým, plným alebo podráždeným nosom sa občas stretne každý z nás. Správne ošetrenie nosa, teda vhodne zvolené látky, pritom prinášajú lepšie fungovanie sliznice v nose, zlepšia naše dýchanie, a môžu zastaviť nepríjemné zdravotné komplikácie.

O noseOtorinolaryngologička, MUDr. Alena Staníková, PhD.: „Nos je vstupná brána dýchacích ciest, ktorá slúži na zachytávanie prachu, mikróbov, resp. na zvlhčovanie a otepľovanie studeného vzduchu. Vzduch v nose sa upraví asi na 34 stupňov Celzia, a je nasýtený vlhkosťou zhruba na 80 %. Pokiaľ je prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice porušená, vznikajú zápaly, ako nádcha, zápal prínosových dutín, nosohltana atď. Na rozvoj infekcie nepriaznivo pôsobí znečistené prostredie, cigaretový dym a suché prostredie. Prejavuje sa to sťaženým dýchaním a bolesťami hlavy. Suchý nos vzniká aj po úrazoch nosa, operáciách v nose, pri zmenách na sliznici, pri užívaní niektorých liekov, alebo pri dlhodobom užívaní nosových kvapiek.

Správny nosový sprej

„Pri výbere nosového spreja je dôležité, aby neobsahoval konzervačné látky, ktoré ešte viac vysušujú sliznicu. Všímajte si Ph, množstvo aktívnych látok v roztoku. Je vhodné, aby nosový sprej (na suchý nos) obsahoval hypertonický roztok morskej soli (1,1 %), Hypromelázu (derivát celulózy), Dexpantenol (vitamín B) a éterické oleje,“ uvádza MUDr. Alena Staníková, PhD.

O liečbe (nielen) nosa

K téme sme oslovili aj PharmDr. Andreu Gažovú, PhD., z Ústavu farmakológie LF UK Bratislava. Tá povedala o vzťahu pacientov k liečbe:

„Obdobie jari súvisí s nádchami, peľovými alergiami, ktoré sa môžu spájať s prachovými, celoročnými alergiami. Prevenciou je čistenie sliznice v nose – čistenie od uviaznutých čiastočiek. Tu sa môžu použiť roztoky, aspoň ráno a večer. Očistiť sa dajú aj očné sliznice, a to dezinfekčnými očnými kvapkami. Ak alergia prepukne, môžu sa užívať systémové lieky – antihistamiká. Dnes je väčší výber prípravkov, ktoré si pacienti môžu vybrať, a vyskúšať tak, čo im robí dobre. Treba myslieť na dávkovanie, ktoré vám povedia v lekárni – má to svoje opodstatnenie. Lekár nie vždy dokáže obsiahnuť celé spektrum liečiv farmaceutického trhu. Lekár vie, čo chce, aby liek obsahoval, a lekárnik odporučí, ktorý. Adekvátne by mali vedieť poradiť obidvaja  – s tým, že lekár určí, a lekárnik dopovie. Rastlinky majú stále zmysel – sú to „babské zázraky“, ktoré môžu pomáhať, napr. zázvor, citrón, med. Nie všetko sa dá takto liečiť; ale na začiatku, keď je nám zima, smrkáme, alebo sme unavení, vtedy áno“.

Pýtajte sa lekára, alebo lekárnika

Podľa slov menovanej farmaceutky, pri čítaní letáku k lieku záleží na tom, nakoľko je pacient racionálny. Nie všetky informácie sú určené pacientovi – niektoré sú tam „pre istotu“. Lekárnik vie, na aké nežiaduce účinky lieku má upozorniť, ktoré sú naozaj dôležité, aby ich pacient sledoval. Stáva sa, že ak to pacient „preženie“ s čítaním, má „protichodné“ nežiaduce účinky. Mnohokrát ľudia nechcú užívať liek, práve kvôli vypísaným vedľajším účinkom. Niekedy je to o neporozumení medzi lekárom a pacientom. Stane sa, že pacienti sa nespýtajú lekára, čo je im nejasné, alebo je v lekárni veľa ľudí, a nechcú zdržiavať. Pacient potom nevie, čo užíva a prečo, a dostáva sa do situácií, ktoré by inak nestali. A ak sa pýtať, tak určite odborníkov, a nie googliť na internete… Najhoršie je, keď si necháme tabletky, a potom si ich vzájomne „vymieňame“…

„Samovzdelávanie“ na internete

Na internete sa nájdu mnohé veci, ktoré sú z lekárskeho alebo farmaceutického pohľadu neprijateľné. Ak „Doktor Google“ niečo „povedal“, ťažko sa potom laikovi vysvetľuje, že to môže byť aj inak.

Informácie na internete sú častokrát zozbierané, negarantované, a nie vždy je pod textom autor –­ myslite na to! Áno, môžete na internete študovať, veď pacient je sám zodpovedný za svoje zdravie. Ale získané informácie by ste mali vždy konzultovať s odborníkom.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár