Reuma: Spoznajte jej prvé príznaky! Ako sa prejavuje reumatoidná artritída?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pojem “reuma” v nás vyvoláva predstavu starého človeka, ktorý si natiera boľavé koleno. Opotrebenie kĺbov, typické pre starší vek, však nemá s reumou nič spoločné.

Reumatizmus je spojený so zápalom a poškodením kĺbov, no nemusí sa týkať len kĺbov.

Ako sa prejavuje reumatická artritída?

Ktoré kosti a kĺby sú ohrozené?

Kedy reuma spustí zápal v kolene?

Čo je to reumatická horúčka?

Kosti a kĺby – aký je medzi nimi rozdiel?

Kosti a kĺby sú ako blízka rodina. Napríklad vrchná časť stehennej kosti je guľatá a presne “pasuje” do jamky v panvovej kosti.

Jamka a guľatá hlavica tak spoločne tvoria bedrový kĺb. Vďaka tomu môžeme prednožiť, zanožiť, či otáčať nohou.

Kĺb je teda pohyblivým spojením dvoch či viacerých kostí.

Z čoho sa skladá kĺb?

Kĺb je obalený puzdrom, ktoré je z vonku pevné, aby sa kosti nerozpojili ako časti stavebnice. Z vnútornej strany puzdra je riedke väzivo (synovia), ktoré vytvára kĺbový maz (odborne synoviálna tekutina).

Keby nebolo chrupaviek, ktoré pokrývajú kosti v kĺbe, a mazu, trenie kostí „o seba“ by nás veľmi bolelo. Okrem toho – kosti by sa rýchlejšie opotrebovali.

Reuma je najmä ochorenie kĺbov, až potom kostí

Ak hovoríme o reume, v tomto článku máme na mysli reumatoidnú artritídu. Tú „nezaujímajú“ priamo kosti, pretože ide o ochorenie mäkkých tkanív. A ako sa to začína?

Reuma sa najprv “zahryzne” do kĺbov, konkrétne do vnútornej výstelky kĺbneho puzdrasynovie. Keďže synovia je uložená v burzách (vačkoch, ktoré zmierňujú trenie v kĺbe), reuma napáda i tie, a rovnako aj šľachy.

Prečo vás bolia kosti?

Ak máte bolesti kostí, skôr pramenia z osteoporózy (rednutia kostí), metastáz, úrazu či iného poškodenia kostí, než z reumy. Štúdie však ukázali, že ak trpíte reumou, osteoporóza vám hrozí viac, ako iným ľuďom.

Prečo vzniká reuma?

Reumatoidná artritída patrí k autoimunitným chorobám. Pripomeňme si, že kým zdravý imunitný systém útočí len na cudzorodé a škodlivé fenomény, pri autoimunitných chorobách si na mušku berie aj vlastné bunky – a poškodzuje ich.

Pri reume útočí imunitný systém na bunky kĺbneho puzdra. Útok sa prejaví ako zápal s prekrvením. Prekrvenie vyvolá neprimerané teplo, zápal spôsobí opuchybolesti.

Zatiaľ presne nevieme, prečo u niekoho vznikne reuma a u iného nie. Vedci iba predpokladajú, že spúšťačom môžu byť rôzne infekcie, či väčší stres. Zhodujú sa však, že reuma je dedičná.

Ako sa prejavuje reuma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa prejavuje reuma?

Pre reumu je typické, že sa striedajú obdobia akútneho vzplanutia choroby (tzv. exacerbácia), s obdobiami ústupu prejavov (tzv. remisia).

Prvé príznaky nemusia hneď upozorniť na kĺb – obvykle pripomínajú virózu. Inokedy je už po prvých príznakoch jasné, že ide o kĺby. Celkové príznaky, ako únava alebo zvýšená teplota, sa objavujú až neskôr, alebo vôbec.

Navzdory zaužívanému mýtu, že reuma nepostihuje len starších ľudí, nás môže prekvapiť v “najlepších rokoch” – okolo tridsiatky či štyridsiatky.

Reuma môže napadnúť prakticky ktorýkoľvek kĺb v tele, ale útočí najmä na kĺby prstov rúk, malé kĺby zápästia, prípadne členky a chodidlá.

Prvé príznaky reumy:

  • rôzne silná bolesť,
  • opuch kĺbov – najviac ráno,
  • stuhnutosť kĺbov – najmä na rukách a nohách, hlavne ráno (kvôli opuchom, nahromadeným v noci),
  • mierne zvýšená teplota (do 38 st. Celzia),
  • únava, slabosť, pocit choroby,
  • úbytok na váhe, nechutenstvo,
  • poruchy spánku.

Neskoršie príznaky:

  • postihnutie veľkých kĺbov (kolien či bedrových kĺbov) – pri vážnejšom priebehu,
  • symetrická bolesť kĺbov – t. j. na pravej aj ľavej ruke/nohe,
  • deformity kĺbov,
  • postihnutie iných orgánov – pľúc, obličiek, očí, kože.
bolesti klbov na prstoch ruk
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bolesti kĺbov na prstoch rúk

Pre reumu je typické, že postihuje drobné kĺby, najmä na prstoch rúk. Väčšinou ide o kĺby, ktorými zohýbate vystreté prsty. Kĺby sú opuchnuté, bolestivé, teplé.

Podobný výjav pravdepodobne uvidíte na rovnakých kĺboch druhej ruky. Obvykle je postihnutých 3 a viac kĺbov. Kvôli trvalému zápalu môžu byť viac či menej deformované.

Opuchy a bolesti kĺbov na rukách „pozná“ aj iná diagnóza – osteoartróza. Tú však nespôsobuje zápal, ale degenerácia kĺbu (kvôli jeho opotrebeniu).

Prejavy reumatoidnej artrídy
Prejavy reumatoidnej artrídy na horných končatinách

Bolesť kolena, opuch kolena

Reuma kolien svedčí o vážnejšom priebehu choroby. Opuchy zhoršujú ohybnosť i pohyblivosť, a bolesť vás môže čiastočne, či úplne pripútať na lôžko. Bolesť kolena v noci narúša spánok.

Bolesti sa objavujú aj cez deň, pretože zápal je aktívny stále, nepozná denné a nočné hodiny. Zápalová tekutina sa však hromadí počas noci, keď kĺb nie je v pohybe.

Ranná stuhnutosť je dôsledkom tohto javu. Reuma zvyčajne postihne obe kolená rovnako, čo celkovo sťažuje chôdzu.

Prejavy reumatoidnej artrídy
Prejavy reumatoidnej artrídy na dolných končatinách

Bolesť a opuch kolena, a nie je to reuma…?

Bolesť a opuch kolena nemusí vždy znamenať reumu, alebo že „problém“ je v samotnom kolene. V ortopédii totiž platí, že vždy kontrolujeme aj “o poschodie vyššie” – čiže najbližší kĺb nad bolestivým kĺbom.

Dôvodom je fenomén, nazývaný prenesená bolesť – vtedy nás bolí inde, než je zdroj bolesti. Pri bolestiach kolena teda môžete mať problémy s bedrovým kĺbom, a to kvôli koxartróze.

Zápal v kolene

Ak vás trápi zápal iba v jednom kolene, bez ďalších príznakov reumy, treba myslieť aj na iné diagnózy. Zápal v kolene často vzniká aj z preťaženia pri častom kľačaní, behaní po tvrdom povrchu, pre nevhodnú obuv, ale aj pri osteoartróze (degenerácii chrupavky).

Podrobnú diagnostickú úvahu stanovuje lekár po klinických vyšetreniach, ako aj z výsledkov RTG a magnetickej rezonancie, ktorá je najlepšou metódou na zobrazenie kĺbov.

Opuch jednej nohy reuma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Opuch jednej nohy

Ak vám opuchne celá noha, nejde o reumatoidnú artritídu. V prípade, že vidíte aj zmeny farby kože, svedčí to skôr o hlbokej žilovej trombóze – upchatí žily krvnou zrazeninou. Je to veľmi nebezpečný stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, alebo máte poruchu zrážania krvi, opuch môže znamenať, že nastalo krvácanie do tkanív nohy.

Opuchnuté ruky

Pri reume nie sú opuchnuté celé ruky, ale len kĺby na rukách. Ruky tak dostávajú hrčovitý vzhľad. Koža nad kĺbmi je pri vzplanutí reumy vyhladená a teplejšia.

Opuch výrazne sťažuje činnosti, pri ktorých je potrebná jemná motorika (ako písanie a šitie). V neskorších štádiách dochádza k deformovaniu kĺbov, vykrúteniu prstov či zápästia.

Opuchnutý lakeť

Keďže reuma môže postihnúť hociktorý kĺb, lakeť nie je výnimkou. Jeden opuchnutý lakeť, bez iných prejavov reumy, však pravdepodobne bude znamenať inú diagnózu. Akú?

Napríklad pisársky lakeť, alebo aj tenisový lakeť, prípadne golfový lakeť. Tieto stavy vznikajú kvôli jednostrannému preťažovaniu, niekedy zase prenikom infekcie z kože.

Pisársky lakeť (burzitída) sa objavuje aj pri reume, no príčina vtedy nie je mechanická ani infekčná. Zapáli sa vám burza – útvar v kĺbe.

Pri tenisovom lakti (tendinitíde) sú zapálené úpony šliach pri lakti.

Bolesť bedrového kĺbu v noci

Za nočnou bolesťou bedrového kĺbu môže byť aj reuma, ale častejšie je to niečo iné. Do úvahy prichádza najmä burzitída (pri preťažovaní kĺbu), koxartróza (pri jeho degenerácii), tendinitída (pri zápale šliach svalov okolo kĺbu), alebo problémy s chrbticou, ktoré sa prenášajú na bedrový kĺb.

Opäť totiž platí, že ak na bedrovom kĺbe nenájdeme zmeny, ktoré by vysvetľovali bolesť, jej zdroj hľadáme “o poschodie vyššie”. Reuma totiž len zriedka postihuje bedrový kĺb.

Banálnou príčinou nočnej bolesti môže byť aj nevhodná poloha pri spaní, zlý matrac či vankúš.

Bolesti svalov, stuhnuté svaly

Bolesti svalov (alebo stuhnuté svaly) nepatria medzi typické príznaky reumatoidnej artritídy. Stuhnuté kĺby však môžu vyvolať dojem, že máte stuhnuté svaly.

Reumatická horúčka

Napriek podobným názvom, nejde o rovnakú diagnózu ako reumatoidná artritída. Príčinou reumatickej horúčky je nepreliečená angína, alebo iné streptokokové ochorenie.

V dnešnej dobe antibiotík a vyšších hygienických štandardov, sa reumatická horúčka objavuje už zriedka, no v minulosti vyvolávala zápaly kĺbov a srdca, neurologické problémy, alebo fľaky na koži.

Reumatoidná artritída v skratke:

  • narušená činnosť imunitného systému – chorobu často spúšťa infekcia,
  • zápal postihuje 3 a viac kĺbov – zvyčajne symetricky,
  • ohrozené sú najmä menšie kĺby,
  • ak sú zapálené veľké kĺby, svedčí to o vážnosti choroby (neskôr vznikajú deformity),
  • prvé príznaky: stuhnutosť, bolesť a opuch kĺbov,
  • celkové príznaky: zvýšená teplota, únava, slabosť, malátnosť.

Zdroje:

  • https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/osteoporosis/conditions-behaviors/osteoporosis-ra
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648
  • http://www.rrc.sk/ambulancie/reumatologicka-ambulancia/
  • https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/knee-ra-rheumatoid-arthritis-of-the-knee

Pridaj komentár