Komplikácie reumatoidnej artritídy: Príznaky, ktoré sa netýkajú kĺbov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Reumatoidná artritída (zjednodušene reuma) nie je len chorobou kĺbov. Postihnúť môže celé telo, nie je to nezvyčajné.

Môžeme reume zabrániť v napádaní iných častí tela?

Ktoré orgány sú najviac ohrozené?

Ako sa reuma prejavuje mimo kĺbov?

Skracuje reuma život?

Reuma a pľúca

Reumatický zápal ľahko napadne aj pľúca. Zapálené tkanivo sa síce zahojí jazvou, ale táto už nemá rovnakú štruktúru, vlastnosti ani schopnosti, ako pôvodné pľúcne tkanivo. A ešte niečo – jazvou nemožno dýchať.

Približne 10 % reumatikov trpí touto komplikáciou, nazývanou fibróza pľúc. Prináša im to dlhodobé problémy s dýchaním. Taktiež sa ukazuje, že reumatici častejšie trpia rakovinou pľúc.

Nie všetky dýchacie ťažkosti však zapríčiňuje samotná reuma. Paradoxne, aj niektoré lieky na reumu, majú „na svedomí“ pľúcne problémy.

Ak sa liečite metotrexátom a ťažšie dýchate, navštívte svojho reumatológa. Vaša liečba môže byť prehodnotená alebo zmenená.

Prejavy reumatoidnej artrídy
Prejavy reumatoidnej artrídy

Srdce, cievy a reuma

Ak máte reumu, buďte veľmi pozorní k príznakom srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody. Aký je na to dôvod? Mozgová porážka je u vás pravdepodobnejšia o 65 %, ako u zdravých ľudí, infarkt dokonca o 68 %!

Vysvetlením je opäť zápal, ktorý stojí aj za rozvojom aterosklerózy. Ide o ochorenie, pri ktorom sa stenách ciev tvoria usadeniny.

Keď sa cieva nakoniec upchá, vznikne akútne nedokrvenie orgánov. Pri nedokrvení srdca, vypukne srdcový infarkt, pri nedokrvení mozgu, mozgová porážka (infarkt mozgu).

Aj preto nesmiete liečbu reumu podceňovať. Keď sa zodpovedne liečite, významne znižujete riziko ďalších komplikácií, ako infarkt alebo cieva mozgová príhoda.

Reuma a osteoporóza

Ak máte reumu, riziko osteoporózy je u vás vyššie. Prvým dôvodom je únava, ktorá je bežným príznakom reumy. Musíte viac oddychovať, no práve nedostatok pohybu prispieva k rozvoju osteoporózy.

Druhým dôvodom sú lieky na reumu – kortikoidy, ktoré osteoporózu urýchľujú. Rednutie kostí pripútava človeka na lôžko aj dlhodobo, pre opakované zlomeniny. To zvyšuje riziko predčasného úmrtia.

Komplikácie-reumatoidnej-artritídy-2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Svaly a reuma

Pri reume vás môžu viac bolievať svaly, ako kĺby. Okrem toho, takmer polovica reumatikov má aj fibromyalgiu, čo je porucha, pri ktorej mozog „svojvoľne“ zvyšuje pocit bolesti.

Ak vás bolievajú svaly, poraďte sa so svojím lekárom. Liečba reumy totiž nezmierňuje fibromyalgiu. Lekár vám môže predpísať ďalšie lieky.

Oči a reuma

Aj zápaly oka sú pri reume častejšie, ako u zdravých ľudí. Opäť platí, že dôsledná liečba prvotnej choroby, teda reumy, znižujete riziko problémov s očami.

Pri reume je častý napríklad zápal dúhovky, uveitída. Ak máte začervenané oko, rozmazané videnie, či iné poruchy zraku, navštívte lekára.

Uveitída hrozí najmä u detí s reumou (juvenilná idiopatická artritída).

Zuby a ďasná

Pri reume hrozí aj periodontitída. Vinníkom“ je opäť zápal, ktorý môže postihnúť ďasná – tie opúchajú. Najhorším scenárom je strata zubov. Preto dbajte na preventívne prehliadky u zubára a dôslednú dentálnu hygienu!

Komplikácie-reumatoidnej-artritídy-3
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nedostatok červených krviniek, znížený hemoglobín

Nedostatok červených krviniek a znížený hemoglobín, to sú typické príznaky zápalových ochorení, reumu nevynímajúc. Pri reume sa obvykle pridruží aj anémia (z nedostatku železa). Ako si pomôcť?

Okrem zodpovednej liečby reumy, treba jesť pestrú stravu s dostatočným obsahom železa. Ak nemôžete jesť všetko, dopĺňajte železo potravinovými doplnkami z lekárne. S ústupom anémie, obvykle ustúpi aj únavu.

Na druhej strane, pri reume nefunguje imunitný systém tak, ako by mal. Preto je tu riziko rakoviny krvi. Platí rovnica, že čím silnejšia reuma, tým vyššie riziko akejkoľvek rakoviny, teda nielen krvi.

Koža a reuma

U niektorých reumatikov vznikajú podkožné uzlíky. Nemusia sa objavovať len pod kožou, ale aj na vnútorných orgánoch. Majú veľkosť hrášku, až slepačieho vajca.

Ak užívate metotrexát, biologické lieky a cielené syntetické DMARDs, všímajte si svoju kožu, aby ste včas rozpoznali prípadné karcinómy kože. Pod slnkom nezabúdajte na primeranú UV-ochranu.

Depresia a reuma

Život s chronickou chorobu „vie“ spustiť depresívne nálady. Nepodceňujte tieto stavy. Ak vás smútok drží viac ako pár dní, navštívte psychiatra. Nezabúdajte na liečbu reumy, pretože lepšia reuma = lepšia psychika.

Štatistika reumatoidnej artrídy
Štatistika reumatoidnej artrídy

Dna a reuma

Hoci lekári dnu u reumatikov často prehliadajú, podľa niektorých štúdií je tu až 61 % riziko zdvojenej diagnózy. Dna je ďalší bolestivý zápal kĺbov, ktorý súvisí s usádzaním kyseliny močovej.

Ak si všimnete zápal v palci na nohe, upozornite na to lekára. Je to typický príznak dny. Zapálené však môžu byť aj iné kĺby.

Zápal šliach a reuma

Pri reume sa môžu zapáliť priľahlé mäkké tkanivá, čo niekedy vyvolá zápal šliach. Ak máte reumu a pridruží sa zápal šliach, skúmajte spolu s lekárom, či v rámci liečby robíte všetko správne.

Neznamená to však, že každý zápal šliach je dôsledkom reumy. V ostatných prípadoch to skôr poukazuje na preťaženie daného kĺbu.

Vtedy skúste domáce recepty na zápal šliach, ako ľadové obklady, masti s obsahom kostihoja, a najmä fyzický pokoj, keď kĺb spevňujete bandážou.

Vaskulitída a reuma

Vaskulitída je zápal ciev, vyvolaný imunitným systémom. Reumatická vaskulitída má rôzne prejavy – záleží, ktoré cievy sú postihnuté, a ktorý orgán zásobujú. Zápal sa prejaví aj na koži. Čo si všímať?

  • Vredy na nohách.
  • Nehojace sa rany.
  • Zmeny farby kože.
  • Gangrénu na prstoch.

Vaskulitída môže postihnúť aj oči, obličky či tráviaci systém. Vážnejší zápal sprevádzajú horúčky, úbytok na váhe, slabosť, nechutenstvo.

Poruchy spánku pi reume

Ani vám reuma nedá spať? Nie ste v tom sami. Polovica reumatikov sa sťažuje na zhoršený nočný spánok (podľa štúdie z roku 2018, zverejnenej v magazíne Journal of Clinical Medicine).

Vzniká tak začarovaný kruh, pretože zlý spánok zvyšuje citlivosť na bolesť. A viac bolesti, to zase znamená zhoršený spánok. Čo s tým?

Naordinujte si pokojný rituál pred spaním. Vyhýbajte sa rušivým filmom či knihám. Vypnite si mobil aspoň hodinu pred spaním. Chodievajte spávať v rovnakom čase.

Opatrne s liekmi na spanie! Mnohé sú silno návykové!

Reuma a dĺžka života

Žiaľ, reuma v mnohých prípadoch skracuje život. Reumatici sa dožívajú v priemere o 10 – 15 rokov menej. Dôvodom nie je reuma samotná, ale pridružené komplikácie. A preto – čím skôr začnete s liečbou, tým skôr zabránite komplikáciám.

Reumatoidná artrída
Reumatoidná artrída a negatívne dopady na kvalitu života

Čo povedať na záver?

Cieľom tohto článku nie je strašenie, ale informovanie o tom, čo si máte pri reume všímať. Najdôležitejšia je vaša motivácia; bez dobrého režimu sa ľahko dostavia aj spomínané komplikácie. Spolupracujte so svojím lekárom, svojvoľne si nemeňte liečbu, udržujte sa v kondícii a kupujte si len zdravé potraviny.

Zdroje:

Pridaj komentár