Život s reumou: Primeraný pohyb a vhodná strava pri reume

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Život s reumatoidnou artritídou nie je jednoduchý, ale pre zlepšenie zdravia môžete veľa urobiť aj sami.

Najdôležitejšie je, ako pristupujete k svojmu životu, keď viete, že vaše zdravie je podlomené, a či úzko spolupracujete so svojím lekárom.

Lebo bez liečby sa reuma môže iba zhoršovať. A to nechcete.

Remisia pri reume: Vytúžený cieľ

Reumu síce nevieme vyliečiť, ale vieme ju liečiť omnoho lepšie ako pred rokmi. Cieľom je dosiahnutie remisie, teda stavu, keď choroba “nevyčíňa” a je utlmená. To znamená, že zápal ustáva, a tak sa nekoná ďalšie poškodenie tkanív.

Samozrejme, u každého človeka má reuma iný priebeh. Dobrý výsledok závisí od včasného odhalenia choroby – čím skôr ju liečime, tým menej škôd stihne napáchať.

Strava pri reume

Správna strava je presne to, čo sme spomínali na začiatku – niečo, čo dokážete ovplyvniť aj sami. Vhodnými potraviny utlmujete zápal v tele, a naopak, nevhodnými ho podporujete. Ak sa teda správne stravujete, cítite sa lepšie.

No žiadna úprava stravy nenahrádza liečbu, len posilňuje jej účinok. Pri reume totiž imunitný systém nepracuje správne, a tak samotná úprava stravy nemá dostatočný efekt.

Protizápalové účinky má tzv. stredomorská diéta. Tá pracuje s pestrosťou pokrmov a vysokým príjmom celozrnných potravín, zeleniny, ovocia a orechov. Menej by malo byť:

  • mäsa (hlavne červeného mäsa),
  • živočíšnych potravín.
  • polotovarov,
  • sladkostí,
  • kukuričného sirupu.

Neprestávajte užívať lieky bez porady s lekárom!

Káva a reuma

Káva má veľa prospešných látok, napríklad antioxidantov, no niektoré štúdie ju spájajú s vyšším rizikom reumy. Preto tu platí odporúčanie: všetko s mierou.

1 – 2 šálky kávy denne vám pravdepodobne neuškodia. Pozorne sledujte reakcie svojho tela a zistíte, koľko kávy je pre vás akurát.

život s reumou káva a reuma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Reuma a alkohol

Niektoré zdroje uvádzajú, že mierna konzumácia alkoholu je prospešná, lebo tlmí zápal. Ak však pijete priveľa, účinok môže byť práve opačný. Je to veľmi individuálne.

Alkohol je známy karcinogén. Toto všetko musíte zvážiť, ak sa rozhodujete, či si vypiť, alebo nie.

Alkohol nie je vhodný, ak máte problémy s pečeňou, alebo ak ste mali v rodine alkoholizmus alebo rakovinu.

V červenom víne sa nachádza protizápalová látka resveratrol. No kvôli tomu predsa nebudete piť veľké dávky vína.

Navyše, alkohol nesmiete užívať s niektorými liekmi. Preto sa poraďte so svojím lekárom skôr, než si nalejete.

Cviky na reumu

Pohyb je pre reumatika veľmi dôležitý, pretože zlepšuje hybnosť kĺbov, spevňuje svalstvo a posilňuje imunitu. Pohybom bojujete aj proti obezite, cukrovke, osteoporóze alebo ateroskleróze.

Pri reume vás však môže potrápiť únava. Preto si strážte mieru, aby ste príliš neprepínali sily. Všetko s citom, lebo vás lieči nielen pohyb, ale aj oddych.

Aké cvičenia sú vhodné pri reume?

Nejde o nič náročné. Napríklad strečingom nadobudnete lepšiu ohybnosť a udržíte si väčší rozsah. Dávajte si pozor na prudké pohyby – toto nie je pre vás.

Nezabúdajte na úvodné zahriatie svalov. Naťahovanie šliach robte pomaly, jemne a postupne. Zapojte kolená, ruky i lakte.

Vhodná je aj chôdza, samozrejme vonku. Ak ste totiž na čerstvom vzduchu, posilňujete nielen „kostru“, ale aj celkovú imunitu. Nešetrite na kvalitnej obuvi.

Pilates zase posilňuje hlboké svaly. Nevyžaduje veľa opakovaní cvikov, a tak vám nezaberie veľa času. Teda nie náročné, ale veľmi účinné cvičenie.

Vhodné je aj plávanie (či vodný aerobik), pretože zbytočne nezaťažuje kĺby. Aj bicyklovanie šetrí vaše kĺby, lebo sa nevystavujete nárazom. Uprednostnite odpruženú vidlicu, aby netrpeli zápästia.

Bicyklovať môžete aj „na mieste“ (stacionárne), ale lepšie je klasické bicyklovanie, a to v každom počasí. Samozrejme, dbajte na vhodné oblečenie, aby ste nepremokli a nebolo vám chladno.

Práca v záhrade vylieči vaše telo z jednotvárnych pohybov. Plody tejto činnosti navyše môžete využiť na spestrenie svojho jedálnička.

život s reumou práca
Zdroj foto: AdobeStock.com

Reuma a otužovanie

Otužovanie posilňuje imunitný systém – to je známa vec. Problémom je, že u reumatikov chlad spravidla nepomáha stuhnutým kĺbom. Niektorí reumatici si napriek tomu chvália studené sprchy, najmä pri rannej stuhnutosti.

Chlad využívajte hlavne pri akútnom zápale, teplo skôr pri stuhnutosti. Sami uvidíte, čo a kedy vám pomáha.

Povera, že reuma vzniká z chladu, je nepravdivá. 

Reuma a sauna

Štúdia, ktorá bola zverejnená v magazíne Clinical Rheumatology v roku 2009, skúmala vplyv infrasauny na reumatoidnú artritídu. Na štúdii sa zúčastnilo 17 pacientov s reumou a 17 s ankylozujúcou spondylitídou.

Infrasaunu tolerovalo všetkých 34 pacientov (bez vedľajších účinkov a bez vzplanutia choroby), a to pri 4-týdňovom trvaní štúdie. Viacerí udávali menšiu bolesťstuhnutosť, boli aj menej unavení. Najlepšie sa cítili po vystúpení zo sauny.

Ak máte radi saunu, vyskúšajte si pobyt v infrasaune. Teplotu si nastavte podľa seba, aby vám bolo príjemne. 

Trvalé následky reumy

Reuma je choroba, ktorú nevieme vyliečiť, ale ak budete robiť tie správne veci, je reálna šanca, že predídete trvalým následkom. Naopak, nekontrolovaná alebo neliečená reuma sa na kĺboch podpíše trvalými deformáciami.

Trvalé následky obmedzujú človeka v rôznych životných situáciách. Musíte si bezbariérovo upraviť bývanie, nezriedka sa aj presťahovať, čo býva pomerne nákladné. Zvyčajne si reumatik podáva žiadosť o invalidný dôchodok.

Reuma a invalidita

Ako ukazuje výskum, ktorý vykonal Lister a spol., až polovica reumatikov je po 10 rokoch uznaná za invalidných. Či aj vám priznajú plný alebo čiastočný invalidný dôchodok, závisí od štádia reumy.

Kam sa obrátiť, ak vám diagnostikovali reumu?

Ak máte reumu a nepoznáte v okolí nikoho, kto by mal podobné ťažkosti, možno ste to už skúšali na internete. Jednou z najlepších adries pri spoznávaní reumy a hľadaní praktických otázok “zo života” je Liga proti reumatizmu.

Občianske združenie Liga proti reumatizmu poskytuje reumatikom a ich príbuzným dôležité informácie a konkrétnu podporu. Liga organizuje odborné a spoločenské podujatia, besedy, prednášky a stretnutia.

Na akciách Ligy proti reumatizmu sa ľahko zoznámite s ľuďmi, ktorí zažívajú podobné veci ako vy. Vďaka týmto novým priateľstvám budete s väčším optimizmom zvládať „svoju“ reumu.

O aktivitách Ligy proti reumatizmu sa viac dočítate na stránke mojareuma.sk.

Zdroje:

Pridaj komentár