(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
V ostatných rokov súperia vo svete 2 životné štýly. Na jednej strane stoja tí, pre ktorých je športovanie a zdravé stravovanie každodennou realitou. Oproti nim sú ľudia, ktorí si na piedestál postavili horu jedla, nad ktorým strácajú kontrolu. Vysoké percento obéznych pochádza práve z druhej skupiny.
Obezita a nadváha nie sú len o tvare tela či estetike. Sprevádzajú ich vážne zdravotné problémy.
Aké príznaky, sprevádzajú obezitu?
Ktorý zdravotným problémom sa môže tučný človek vyhnúť, ak schudne?
Viete ako vypočítate BMI a čo pre vás táto hodnota znamená?
Koľko by ste mali vážiť?
Čo je to morbídna, viscerálna a štíhla obezita?
Ako sa lieči obezita?
Kedy lekári odporúčajú zákrok zvaný bariatrická operácia?
Prečo je problémom obezita a detí?
Obezita nie je nič iné ako porucha príjmu potravy. Väčšinou sú za tým nesprávne stravovacie návyky, no niekedy aj ochorenia.
Príznaky obezity delíme na primárne a sekundárne. Primárne príznaky, to je to veľké množstvo tuku na tele, čo je najviac viditeľné na bruchu, stehnách, zadku a ramenách.
Sekundárne príznaky sú tie ťažkosti, ktoré vyplynú z nadbytočných kíl. Je to napríklad slabšia výkonnosť, rýchle zadýchanie sa (aj pri bežných činnostiach), alebo už konkrétne zdravotné problémy.
Tučnota a zdravotné problémy
Najväčším rizikom obezity sú neskoršie zdravotné problémy. Tučnota sa môže podpísať pod tieto chronické stavy a diagnózy:
- preťaženie kĺbov – najmä kolien,
- chronické bolesti chrbtice – takisto kvôli zaťažovaniu,
- tráviace ťažkosti,
- slabšia imunita,
- rakovina – najmä žalúdka a hrubého čreva,
- zvýšený cholesterol,
- vysoký tlak,
- choroby srdca,
- cukrovka,
- inkontinencia,
- sťažené dýchanie,
- psychické problémy,
- hernia (pruh)
- zapareniny v záhyboch,
- nepravidelná menštruácia,
- ťažkosti s otehotnením, znížená plodnosť (u oboch pohlaví).
Výpočet BMI
Pri určovaní stupňa obezity, nemožno pozerať iba na číslo na váhe. Je totiž rozdiel, keď váži 80 kíl nízky človek a iné, ak má takú istú váhu niekto s výškou 180 cm.
Preto sa táto hodnota vypočítava pomocou Body Mass Index (BMI), ktorý berie do úvahy pomer veku, výšky a váhy (výsledné hodnotu sú v kg/m2). Podľa BMI vzniká 6 kategórií.
Podváha, ideálna hmotnosť a stupne obezity:
- BMI menej ako 19 – život ohrozujúca podváha.
- BMI 19 až 24 – ideálna váha.
- BMI 25 až 29 – nadváha. Ešte nie život ohrozujúca, ale môže priniesť zdravotné problémy. Nadváhu musíme ustriehnuť, aby neprerástla v obezitu.
- BMI 30 až 35 – 1. stupeň obezity, ktorá výrazne zaťažuje organizmus.
- BMI 35 až 40 – 2. stupeň obezity, ktorý ohrozuje aj pohybový aparát.
- BMI nad 40 – morbídna obezita.
Morbídna obezita
Posledným stupňom je morbídna obezita. Tento stav je už veľmi nebezpečný. Život tučného človeka je v ohrození. Obezita vás zasiahne aj po psychickej stránke, utiahnete sa do úzadia, pretože sa nechcete ukazovať pred inými ľuďmi.
Vtedy musíte (aspoň po malých krokoch) začať so zdravším stravovaním a pravidelným pohybom.
Je však lepšie, ak postup chudnutia konzultujete s lekármi, aby nedošlo k pochybeniam, ktoré často prinášajú ďalšie zdravotné problémy.
Príčiny obezity:
- vysokokalorická strava,
- nedostatok pohybu,
- metabolická porucha,
- iné zdravotné príčiny,
- dedičnosť.
Tučnota a zdravé chudnutie
Diétologóvia radia tučným ľuďom, aby sa nespoliehali na bleskové „zázračné“ diéty, ale uplatnili takú zmenu stravovania, ktorú dokážu udržať po celý život. Len ak si osvoja pravidlá zdravej výživy, dostanú svoje kilá pod kontrolu.
Zdravé chudnutie musia zároveň skĺbiť s pravidelným pohybom. Nie je vôbec dobré, ak chceme počas 1 mesiaca schudnúť viac ako 5 kilogramov, pretože sa rýchlo dostaví jojo efekt.
Jedinou výnimkou je obdobie po bariatrickej operácii, ktorá cielene znižuje naše fyzické možnosti, takže sa už ani nedokážeme najesť „doplna“.
Bariatrická operácia
Už pri obezite 3. stupňa, by človek mal absolvovať bariatrickú operáciu. Vďaka tomuto zákroku schudne väčšina ľudí desiatky kilogramov v priebehu pár mesiacov. Ako je to možné?
Bariatrická operácia znamená zmenšenie žalúdka, takže sa nikdy neprejete. V závislosti od stavu pacienta, sa vykonáva laparoskopicky, alebo neinvazívne. Lekár má na výber zo 4 operácií:
- Bandáž – žalúdok vám stiahnu, a tak dokážete zjesť len malé jedlo, pretože ste rýchlo sýti.
- Plikácia – žalúdok vám zohnú dovnútra a zašijú. Takto zmenšia jeho objem.
- Sleeve resekcia – robí sa podobne ako plikácia, ale v tomto prípade sa nadbytočný kus žalúdka odreže, čím sa objem zmenší až o 85 %
- Bypass žalúdka – toto je najväčší zásah do organizmu, pretože vám vyradia z funkcie nielen časť žalúdka, ale aj časť dvanástnika a tenkého čreva.
Liečba obezity
S veľkou nadváhou alebo obezitou vám pomôže dietológ. Najprv však musí určiť príčinu. Lekár skontroluje funkciu metabolizmu, štítnej žľazy, a vylúči aj prípadné ochorenia, ktoré by mohli byť spúšťačom priberania.
Pokiaľ sa nepotvrdí žiadna choroba, lekár vám nastaví jedálniček a pohybové aktivity. V niektorých ordináciách vám tento program „ušijú na mieru“, podľa výsledkov rôznych testov.
Zvyšok už zostáva na vašej pevnej vôli. Počas celého procesu je však nutná podpora rodiny, inak človek ľahko stráca motiváciu. Taktiež sú dôležité pravidelné konzultácie s odborníkom.
Štíhla obezita
Ani chudá postava nemusí byť zárukou toho, že ste zdravý človek. V posledných rokoch sa často skloňuje pojem štíhla obezita, čo je špecialista mladej generácie, ktorá obľubuje rýchle občerstvenia a vysoko spracované potraviny.
A výsledok? Títo mladí naoko síce netrpia nadváha, ale v skutočnosti majú minimum svalov, ktoré nahradil nezdravý tuk.
Viscerálna obezita
Ďalším dôležitým ukazovateľom obezity je rozmiestnenie tuku. Pokiaľ sa tuk sústredí v oblasti brucha, hovoríme o viscerálnej, brušnej alebo abdominálnej obezite.
Viscerálna obezita je veľmi nebezpečná, pretože ohrozuje činnosť metabolizmu a srdcovo-cievneho systému. Postava týchto ľudí kopíruje tvar jablka – brucho je najširšie.
Gynoidná obezita
Podľa odborníkov je omnoho „zdravšie“ opačné rozloženie tuku. Nazývame to gynoidná obezita. Telo má hruškovitý tvar.
Zadok, boky a stehná sú väčšie ako brucho, čo síce menej škodí vnútorným orgánom, ale veľká záťaž zostáva na pohybovom aparáte. Preto týchto ľudí bolievajú bedrové kĺby a kolená.
Obezita u detí
Je veľmi smutné, že medzi obéznymi nájdeme aj mnoho detí. Poruchy stravovania zaznamenávame už vo veku 2 – 3 roky. Pravda je taká, že väčšina dnešných detí sa stravuje, bez preháňania, príšerne.
Napríklad výskum Imperial College v Londýne z roku 2017 hovorí, že v tomto roku (2017) sme mali vo svete 124 miliónov prípadov obezity u detí. Ak to porovnávame s obdobím spred 40 rokov, je to 10-násobné zvýšenie!
Pod zlé čísla sa – paradoxne – podpísal blahobyt, ktorý „panuje“ od 2. svetovej vojny vo väčšine vyspelých krajín. Mimoriadne nám stúpla spotreba jedla, no s tým aj detská obezita.
Obezita a tehotenstvo
Pre ženy je veľkou motiváciou na schudnutie túžba po dieťati. Obézne ženy majú totiž výrazne nižšiu šancu na otehotnenie, a potom aj na udržanie plodu.
Obézne mamičky častejšie potratia, a ak aj dieťa donosia, v poslednom trimestri sa potýkajú s preeklampsiou, tehotenskou cukrovkou či vysokým krvným tlakom.
Samozrejme, problémy môžu nastať aj pri pôrode. Navyše, deti obéznych mamičiek majú častejšie vrodené vady, pričom hrozia aj ďalšie zdravotné problémy.
Vysoká hmotnosť a astma
U obéznych ľudí sa zvyšuje aj riziko astmy. Tučný človek má slabšiu imunitu, je náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest, čo neskôr môže prerásť do chronického podráždenia priedušiek. Pri neliečení týchto ťažkostí hrozí dokonca CHOCHP.
Koronavírus a obezita
Obezita sa ukazuje ako jedna z najnebezpečnejších komplikácii pri novom koronavíruse. Ľudia s veľkou nadváhou majú často podstatne ťažší priebeh covidu, je medzi nimi aj vysoké riziko úmrtia. Prečo je to tak?
Dôvodom je málo miesta pre bránicu, ktorá je stlačená tukom. Už beztak zaťažené pľúca, majú odrazu ešte zložitejšiu situáciu. A nad to všetko – obézni ľudia majú slabšiu imunitu, a tak sa v ich tele rýchlejšie šíri zápal.
Dnes sa veľmi málo hovorí o tom, akú váhu mali obete nového koronavírusu. Spravidla sa nedozvedáme nič bližšie o celkovom zdraví zosnulých. Štatistiky chorých a zosnulých, sú tak iba kopením neprehľadných čísel.
Obezita na Slovensku
Tak ako všade vo svete, aj u nás sa v posledných rokoch zvýšil počet tučných ľudí. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku má nadváhu každý štvrtý človek. Údaje NCZI z roku 2018 hovoria o 100 000 ľuďoch s extrémnou obezitou.
redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/visceral-fat
- https://www.cdc.gov/healthyweight/effects/index.html
- https://www.cdc.gov/obesity/adult/causes.html
- https://www.urmc.rochester.edu/highland/bariatric-surgery-center/journey/morbid-obesity.aspx
- https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html
- https://www.mayoclinic.org/pregnancy-and-obesity/art-20044409/in-depth/art-20044409
- https://legionathletics.com/skinny-fat/
- https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/kazdy-stvrty-slovak-zije-kratsie-riziko-predcasnej-smrti-prognozuje-vasa-hmotnost/
- https://www.cas.sk/clanok/695429/nelichotiva-statistika-pre-slovakov-obezitou-trpi-takmer-100-000-ludi-bude-to-horsie/
- https://www.theguardian.com/society/2017/oct/10/shocking-figures-show-there-are-now-124-million-obese-children-worldwide