Nezaberajú vám antibiotiká? Možno robíte tieto chyby

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Všetci to poznáme – cestou z lekárne, kde sme dostali antibiotiká na predpis od lekára, nám hlavou prechádza množstvo myšlienok:

Ako rýchlo mi antibiotiká zaúčinkujú?

Majú vedľajšie účinky?

Kedy sa budem cítiť lepšie?

Čo ak sa nebudem cítiť lepšie ani po 4 – 5 dňoch?

Kedy by som mal zavolať svojmu lekárovi?

Odolnosť voči antibiotikám

Antibiotiká sú špeciálne lieky, ktoré pôsobia na bakteriálne infekcie. Zastavujú rast baktérií, alebo ich priamo zabíjajú. Mali by sme mať na pamäti, že antibiotiká sú neúčinné pri:

  • vírusových infekciách,
  • kašli,
  • väčšine prechladnutí,
  • bolesti hrdla (s výnimkou bolestí, ktoré vyvolali streptokokoky),
  • ochorení, ktoré je podobné chrípke.

Užívanie antibiotík v prípade, keď naozaj nie sú potrebné, rozhodne neurýchli vaše zotavenie! Dokonca to môže prispieť k problému, ktorý je známy ako rezistencia na antibiotiká, čiže odolnosť voči nim.

Antibiotická rezistencia znamená, že mnohé baktérie si už vytvorili odolnosť voči konkrétnym antibiotikám. Je dokázané, že zbytočné používanie antibiotík prispieva k vývoju ďalších bakteriálnych kmeňov, ktoré už nereagujú na liečbu bežnými antibiotikami.

V posledných rokoch vyvolal veľkú pozornosť napríklad vývoj kmeňov Staphylococcus aureus, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám. Obavy vzbudzuje aj zvýšený výskyt nového kmeňa baktérie Clostridium difficile.

Táto baktéria spôsobuje črevné ochorenie u ľudí, ktorí užívajú antibiotiká kvôli nejakej inej príčine. Liečba je potom veľmi náročná, čo zvyšuje aj úmrtnosť.

7 dôležitých faktov o antibiotikách

Ak nechcete, aby antibiotiká o pár rokov stratili svoju účinnosť, zapamätajte si a dodržiavajte nasledujúce body.

  1. Užívajte všetky lieky, ktoré vám predpísal lekár. Vzhľadom na to, že antibiotiká pracujú pomerne rýchlo, môžete sa cítiť oveľa lepšie už po pár dňoch. Nikdy však neprestaňte užívať liek, pretože sa cítite lepšie! Doužívanie celého cyklu antibiotík zaistí, že infekcia je preč a nebude sa opakovať.
  2. Lekár vyberá antibiotiká podľa druhu baktérie, ktorá pravdepodobne spôsobila infekciu. Preto si nikdy antibiotiká „nepožičiavajte“ – antibiotikum predpísané niekomu iného, nemusí byť efektívne u vás. Zdieľanie akýchkoľvek liekov na predpis je nebezpečný zlozvyk, za ktorý môžete zaplatiť aj smrťou. Takisto nikdy neuchovávajte antibiotiká pre seba (na neskoršie použitie).
  3. Antibiotiká vo všeobecnosti pracujú rýchlo. Nezabudnite sa opýtať svojho lekára, kedy máte očakávať prvé výsledky, a aj to, čo by ste mali urobiť, ak po niekoľkých dňoch nepríde k žiadnemu zlepšeniu.
  4. Antibiotiká môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Najznámejšie sú: nauzea (nutkanie na zvracanie), hnačka a alergické reakcie. Antibiotiká môžu tiež zabiť prirodzene sa vyskytujúce baktérie, ktoré chránia telo pred kvasinkovými infekciami (počas užívania antibiotík sa preto môžu vyskytnúť). Svojho lekára sa vždy pýtajte, aké vedľajšie účinky môžete očakávať pri užívaní antibiotika, ktoré vám predpísal, a takisto sa naňho obráťte, ak sú vedľajšie účinky pre vás obmedzujúce alebo znepokojujúce.
  5. Ak vám lekár nariadil, aby ste prestali užívať antibiotikum, alebo keď prejdete na iné antibiotikum, riadne zlikvidujte všetky nepoužité lieky. Nepoužité lieky, aj tie po záruke, môžete odovzdať v každej lekárni, kde sa postarajú o ich bezpečnú likvidáciu.
  6. Opýtajte sa svojho lekára (alebo farmaceuta v lekárni), či máte lieky užívať s jedlom, alebo či by ste mali počas liečby zmeniť svoje návyky – napríklad vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, nepiť alkohol, nejesť určité potraviny.
  7. Ak ste si ohľadom niečoho neistí, pýtajte sa. Napríklad: „Štyrikrát denne“ znamená každých 6 hodín, teda aj v noci, alebo len pri jedle a pred spaním?
antibiotiká na chrípku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Infekčné chlamýdie

K mimoriadne odolným druhom baktérií patria chlamýdie. Existujú 3 hlavné druhy chlamýdií, ktoré nám spôsobujú infekcie:

  • Chlamydia trachomatis,
  • Chlamydophila pneumoniae (pľúcna chlamýdia),
  • Chlamydia psittacci.

Prvá z nich, Chlamydia trachomatis, zapríčiňuje infekcie pohlavných orgánov. Je to jedna z najčastejších sexuálne prenosných infekcií na svete. Ľudia s touto chlamýdiou nemusia ani vedieť, že ju majú, pretože príznaky sa často neobjavia hneď.

Neliečená infekcia spôsobuje dlhodobé komplikácie u žien aj mužov, a to na rôznych orgánoch: penis, vagína, krčok maternice, konečník, močová trubica. Chlamydia trachomatis sa rovnako môže preniesť pri pôrode z matky na dieťa.

Infikovanie pľúcnymi chlamýdiami často vedie k zápalu pľúc, pričom sa spája aj s vyšším rizikom srdcových ochorení. Viac sa o pľúcnych chlamýdiách dočítate v tomto článku.

Chlamydia psittaci je najzriedkavejší druh chlamýdie. Zvyčajne postihuje iba ľudí, ktorí pracujú alebo žijú s vtákmi. Infekcia sa prenáša priamym kontaktom s nakazeným vtákom. Spôsobuje psitakózu (tzv. „papagáju horúčku“), čo je atypický zápal pľúc, postihujúci najmä vmedzerené pľúcne tkanivo a priedušky.

Antibiotikám sa nevyhnete

Pri podozrení na pľúcnu chlamýdiu treba navštíviť svojho obvodného lekára. Sestrička vám v ambulancii odoberie krv a pošle ju na rozbor. Sérológia z odobranej vzorky krvi trvá približne 3 dni. Po 5 dňoch obdržíte výsledky od lekára, kde vám odoberali krv.

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM). Tieto možno odhaliť najskôr na 10. deň infekcie, väčšinou však oveľa neskôr.

Na základe takéhoto testu sa infekcia buď preliečuje, alebo nepreliečuje. Nie každá chlamýdiova infekcia sa musí preliečiť.

Príklady liečby infekcií, spôsobených chlamýdiami:

Chlamydia trachomatis100 mg 12-hodinového doxycyklínu počas 7 dní, alebo 1 g jednorazového perorálneho azitromycínu
Chlamýdie u novorodencoverytromycín počas 10 až 14 dní
Chlamydia pneumoniaeprednostne azytromycín, prípadne tetracyklín alebo erytromycín počas 10 až 14 dní
Chlamydia psittaccitetracyklín alebo erytromycín počas 10 až 14 dní, hydrochlorid chlortetracyklínu

(Zdroj: http://www.sexualhealth.net.au/chlamydia/)

antibiotiká chlamýdie užívanie
Chlamydia trachomatis (zdroj foto: Shutterstock.com)

Pľúcne chlamýdie

Ako už z názvu vyplýva, ide o baktérie, ktoré postihujú hornédolné dýchacie cesty. Dôsledkom sú tieto ochorenia:

  • faryngitída – zápal hltanu,
  • tonzilitída – zápal podnebných mandlí,
  • sinusitída – zápal prínosových dutín,
  • bronchitída – zápal priedušiek.

Ako sa prenášajú pľúcne chlamýdie?

U infikovaných ľudí sú baktérie prítomné v nose, v priedušnici, v hrdle a v pľúcach. Sú nákazlivé a pri zakašľaní alebo kýchnutí sa šíria od jedného človeka k druhému. „Odovzdať ďalej“ ich môžeme aj vtedy, keď si zakašleme do dlane, a potom ruku niekomu podáme.

U osoby, ktorá príde do kontaktu s infikovanou osobou na krátky čas, sa choroba neprejaví, avšak často ju rozšíri medzi ľudí, čo žijú v tom istom dome alebo byte (najmä ak ich tam býva viac). Táto infekcia postihuje ľudí každého veku, ale bežnejšia je u školopovinných detí a mladých dospelých.

Príznaky:

  • silný výtok z nosu alebo upchatý nos,
  • mierne zvýšená teplota,
  • únava,
  • pomaly sa zhoršujúci kašeľ, ktorý môže trvať týždne alebo mesiace,
  • zachrípnutie alebo strata hlasu (laryngitída),
  • bolesť hlavy,
  • bolesť hrdla.

Liečba pľúcnych chlamýdií

Infekcia sa rutinne lieči antibiotikami. Jednotlivé prípady sa môžu líšiť, avšak v prvej línie sa používajú makrolidy (azitromycín).

V terapii respiračných infekcií, ktoré boli spôsobené pľúcnymi chlamýdiami, sa používajú tetracyklínové antibiotiká (tetracyklín a doxycyklín); sú dostupné v orálnej podobe. Tetracyklíny však nie sú za normálnych okolností vhodné pre malé deti.

Niekedy sa príznaky infekcie znovu objavia aj po liečbe antibiotikami. Ak ochorenie potvrdí odobratá vzorka, odporúča sa druhé kolo liečby. Ochorenie dýchacích ciest môže (napriek vhodnej antibiotickej liečbe) pretrvávať dlho, aj niekoľko týždňov alebo mesiacov. Typický je pretrvávajúci kašeľ či malátnosť.

Pľúcne chlamýdie vykazujú rezistenciu na penicilínové, ampicilínové a sulfátové liečivá – tieto lieky preto nie sú odporúčané.

antibiotiká echinacea
Echinacea (zdroj foto: Shutterstock.com)

Prírodná liečba

Existujú niektoré rastliny, ktoré sú pri liečbe chlamýdií veľmi účinné, napríklad pre svoje antibakteriálne vlastnosti. A keďže majú nulové vedľajšie účinky, môžete ich bez obáv zapojiť do liečebného procesu. Sú to:

  • cesnak,
  • Echinacea,
  • Šalvia lekárska,
  • Bradatec,
  • Voduľka kanadská,
  • Mačací pazúr,
  • Serenoa plazivá,
  • kurkuma.

Zdroje:

www.cdc.gov

www.myvmc.com

www.humanillnesses.com

www.std-gov.org

Pridaj komentár