Nadbytok železa v tele: Prídeme si na to sami? Ako vzniká nadbytok železa?

Chudokrvnosť alebo nadbytok železa?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ľudské telo obsahuje asi 4 5 g železa, z toho sú tri štvrtiny viazané v červených krvinkách.

Červené krvinky sú bunky v ľudskom organizme, ktorých najdôležitejšou úlohou je prenos kyslíka a oxidu uhličitého krvou.

Do organizmu sa železo dostáva potravou, a hlavným miestom jeho vstrebávania je tenké črevo.

Železo ako biogénny prvok (otvára sa na novej karte)

Železo je životne dôležitá minerálna látka (biogénny prvok), ktorú naše telo potrebuje pre zachovanie zdravia.

Jeho funkcia je nenahraditeľná – preto je nutné, aby sme ho v primeranom množstve prijímali každý deň.

Najviac železa obsahuje:

  • mäso,
  • vaječný žĺtok,
  • špenát,
  • strukoviny,
  • mak.

nadbytok železa z červeného mäsa

Odporúčaná denná dávka železa je 20 mg. Straty železa predstavujú asi 0,5 – 1 mg za deň, no u žien sú straty väčšie, asi 1,5 – 2 mg za 24 hodín.

Ak hladina železa v krvi výrazne poklesne (napr. pri jeho nedostatočnom príjme z potravy, nadmerným menštruačným krvácaním), znižuje sa schopnosť organizmu vytvárať nové červené krvinky.

Ich úbytkom sa potom znižuje aj množstvo kyslíka, ktorý sa pľúcami „odosiela“ do všetkých buniek. Medicínsky sa tento stav označuje ako chudokrvnosť – anémia.

Pri kritickom nedostatku železa, chudokrvnosti, sa človek cíti slabý, rýchlo sa zadýcha, je bledý, stráca chuť do jedla, búši mu srdce,rýchly pulz. Môžu sa vyskytnúť kolapsové stavy.

Tieto symptómy vymiznú, keď sa obnoví potrebná hladina železa v krvi. Čo sa však stane, ak je hladina železa v organizme zvýšená a vznike nadbytok železa?

Nadbytok železa, lebo prijímame veľa železa

Ak je prísun železa do organizmu zvýšený, dochádza k jeho hromadeniu. V ľudskom tele neexistuje aktívny proces, ktorý by nás nadbytočného železa účinne zbavoval.

Deje sa tak len pasívne, a to formou olupovania kožeslizníc, vypadávaním vlasov, či vylučovaním potu.

Príznaky nadbytku sú často vážnejšie, ako príznaky jeho nedostatku. V ťažkých prípadoch dochádza hlavne k poškodeniu pečene, srdca, podžalúdkovejštítnej žľazy.

Porucha funkcie týchto orgánov je spôsobená tým, že sa v nich nadbytočné železo ukladá vo forme rozpustného feritínu (zásobná forma železa), alebo menej rozpustného feritínu, zoskupeného do väčších celkov – hemosiderínu (zásobná forma železa). Vtedy sa často vyskytujú príznaky, ako:

  • chronická slabosť a únava,
  • chudnutie,
  • bolesť kĺbov,
  • bolesť brucha,
  • hyperpigmentácia kože (bronzová farba kože),
  • nepravidelná srdcová činnosť, srdcový infarkt, srdcové zlyhanie,
  • poruchy menštruácie,
  • osteoporóza,
  • zväčšenie pečene a sleziny,
  • neplodnosť,
  • depresia.

nadbytok železa únava

Kto je vystavený riziku nadbytku železa?

Nedostatkom železa trpí asi pol miliardy ľudskej populácie. Naopak, niekoľko miliónov ľudí má jeho prebytok.

S nadbytkom železa sa stretávame pri vrodenej poruche metabolizmu železa (hemochromatóza), pri niektorých typoch hemolytickej anémie (chudokrvnosť, ktorá je spôsobená nadmerným rozpadom červených krviniek, pričom liečba pozostáva aj z podávania transfúzií), no najčastejšie pri pacientoch s myelodysplastickým syndrómom (MDS).

MDS tvorí viacero ochorení, ktorých hlavným príznakom je zlyhanie kostnej drene. Kostná dreň funguje v organizme ako továreň na výrobu troch typov buniek, ktoré sú pri tomto ochorení nedostatkovým tovarom:

  • biele krvinky (leukocyty); zabezpečujú obranu organizmu pred infekciami,
  • červené krvinky (erytrocyty); prenášajú kyslík a oxid uhličitý (krvou);
  • krvné doštičky (trombocyty); pomáhajú pri zastavení krvácania.

Príznaky tohto ochorenia sa u jednotlivých pacientov líšia. U časti pacientov je ochorenie dlhodobo stabilné, len s minimálnymi prejavmi, avšak väčšina chorých musí opakovane dostávať krvnú transfúziu.

Transfúzna liečba pomáha zlepšiť zdravotný stav, ale má aj určité riziká. Každá transfúzna jednotka (TU) erytrocytov predstavuje prísun 200 – 250 mg železa.

Preťaženie železom sa objavuje priemerne po podaní cca 20 TU. U takto chorých, ktorí sú odkázaní na opakované transfúzie (kde navyše nedochádza k priamym stratám krvi, napr. krvácaním), hrozí riziko preťaženia organizmu železom.

Ako vám zistia chudokrvnosť alebo nadbytok železa?

Skoré objavenie nadbytku železa v organizme znamená pre pacienta zlepšenie šance na dlhší a kvalitnejší život. Na určenie diagnózy stačia pomerne jednoduché krvné testy.

V krvi sa stanovuje sérové železo, tzv. sýtenie transferínu (bielkovina, ktorá prenáša železo v organizme) a sérový feritín. Zvýšenie týchto hodnôt je príznačné pre nadbytok železa v organizme.

Dôležitou neinvazívnou metódou, ktorú máme k dispozícii, je magnetická rezonancia. Táto technika poskytuje hrubý odhad postihnutia pečene.

Špeciálna technika magnetickej rezonancie, tzv. T2 magnetická rezonancia, zase najlepšie odhaduje stupeň poškodenia srdcového svalu.

Práve poškodenie srdca je najčastejšou príčinou úmrtí u pacientov, ktorí sú závislí od transfúzií!

Medzi invazívne vyšetrovacie metódy patrí biopsia pečene, s nálezom ložísk zásobného železa.

Súčasné možnosti liečby pri nadbytku železa

Najstaršou metódou, ktorá umožňuje zníženie zásob železa v organizme, je tzv. „púšťanie žilou“, venepunkcia. Pri jednom sedení sa pacientovi odoberie 300 – 400 pl krvi. Keďže však väčšinou ide o chudokrvných pacientov (závislých od transfúzií), neprichádza tento spôsob liečby do úvahy.

Dôležité je, aby pacienti s hromadením železa v organizme dodržiavali diétuobmedzili potraviny, ktoré sú bohaté na tento biogénny prvok.

Takisto je potrebné, aby sa vyhýbali užívaniu prípravkov so zvýšeným obsahom vitamínu C, ktorý až 4 – 5-násobne zvyšuje vstrebávanie železa v organizme.

Železo odstraňujú z tela tzv. cheláty, teda lieky, ktoré ho priamo viažu. Chelatačná liečba je zatiaľ jedinou liečebnou metódou pre pacientov, u ktorých došlo k preťaženiu železom v dôsledku transfúznej liečby.

Po naviazaní na chelátor je železo vylučované z organizmu močom alebo stolicou. Chelatačná liečba znižuje množstvo železa v organizme, a zároveň zabraňuje jeho hromadeniu v orgánochtkanivách. Čo je najdôležitejšie – liečba chelatátormi predlžuje život pacientov s MDS, čo sa opakovane potvrdilo v rôznych klinických štúdiách.

Chelatačná liečba sa pri pacientoch závislých od transfúzií stáva celoživotným procesom. Preto je dôležité, aby bola dobre tolerovaná, jednoducho aplikovateľná, s čo najmenším množstvom komplikácií, teda minimálne toxická.

Najlepšia voľba na chudokrvnosť

Deferasirox je komerčne predávaný chelatátor, ktorý sa užíva v tabletkách, aj u nás. Bol schválený európskym aj americkým úradom pre kontrolu liekov.

Užíva sa 1 – 2x denne, pričom tabletky sa rozpúšťajú v pohári vody, alebo v pomarančovom, resp. jablkovom džúse.

Liek sa užíva dovtedy, kým sa v krvi nezníži hladina železa a feritínu na fyziologické hodnoty, a kým sa neupravia/nezlepšia funkcie poškodených orgánov.

Opakovane bolo preukázané, že liečba deferasiroxom sa podieľa na:

  • znížení množstva železa v srdci a pečeni,
  • znížení výskytu infekcií,
  • zlepšení výsledkov transplantácií kostnej drene,
  • lepšom prežívaní pacientov,

Nezanedbateľnou výhodou je, že táto terapia vykazuje najmenej nežiaducich účinkov.

Liečba deferasiroxom je viazaná na lekársky predpis, bez doplatku v lekárni.

Informácie v článku „Nadbytok železa v tele: Prídeme si na to sami? Ako vzniká nadbytok železa?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

 

Pridajte sa k nám na Facebook.

2 odpovedí na “Nadbytok železa v tele: Prídeme si na to sami? Ako vzniká nadbytok železa?

  1. Spätné upozornenie: Pŕhľava dvojdomá – (ne)obyčajná burina ~ Magazín Slovensko

Pridaj komentár