Listerióza: Dlhá inkubačná doba a nebezpečenstvo v tehotenstve

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Listerióza je infekčné ochorenie, ktoré predstavuje hrozbu najmä pre tehotné ženy, deti, starších a slabších ľudí.

Práve u nich môžu nastať vážne komplikácie, a potom má choroba podstatne ťažší priebeh.

Zdravý človek často ani nevie, že listeriózu prekonal, pretože jeho organizmus sa dokáže s baktériou popasovať. Mnoho ľudí nemá po kontakte s listériami žiadne príznaky – tie iba prejdú ich organizmom.

Čo je to listerióza?

Ochorenie vyvolávajú baktérie listérie. Darí sa im najmä vo vyšších teplotách (nad 30 stupňov), čo sú dobré podmienky pre ich množenie.

U zdravého človeka sa listerióza prejaví podobne ako chrípka. Do pár dní sa vám uľaví a ani neviete, že vás táto baktéria napadla.

Baktérie sa na človeka prenášajú zo zvierat, alebo z potravín, ktoré majú živočíšny pôvod. Baktérie potom prechádzajú tráviacim traktom až do pečene, odkiaľ sa krvou dostáva ďalej do organizmu.

V pečeni sa dokážu listérie množiť a prežívajú tam dlhší čas. Nebezpečné je, ak sa listérie presúvajú ďalej do mozgu. To sa stáva vtedy, keď má človek slabú imunitu.

Listerióza je preto riziková pre tých, ktorí už prekonali nejaké ťažšie ochorenie, rovnako pre malé deti, ktoré zatiaľ nemajú dostatočnú obranyschopnosť. U nich môže listerióza spôsobiť až zápal mozgových blán.

Inkubačná doba

Veľkým problémom listeriózy je, že má dlhú inkubačnú dobu. Príznaky sa objavia po 3 dňoch, ale niekedy až po 2 – 3 mesiacoch. Preto ľudia často zabúdajú na kontakt s problematickými potravinami a podceňujú prvé varovné príznaky.

Choroba sa môže na človeka preniesť 2 baktériami:

  • Listeria monocytogenes – má niekoľko typov – práve ona je hlavným pôvodcom ochorenia,
  • Listeria ivanovii – zatiaľ nebola označená ako nebezpečná, no niekedy spôsobuje infekciu.

Ako sa prenáša listerióza?

Baktérie listérie sa prioritne nachádzajú vo zvieratách, no nakaziť sa môžete aj od iného človeka. Najčastejšie sa nakazíte po konzumácii mäsa z týchto zvierat, alebo po kontakte so zvyškami fekálií, ktoré sa dostávajú do vody a pôdy.

Odborníci objavili baktérie listérie v takmer 100 druhoch zvierat. Ide hlavne o domáce zvieratá, predovšetkým ovce, hydinu, ale aj o divinu, či vodné živočíchy. Na človeka sa nákaza prenesie:

  • konzumáciou mäsa, ktoré bolo infikované a nedostatočne tepelne spracované,
  • konzumáciou mliečnych, mäsových výrobkov, vajec a výrobkov z nich, pokiaľ nebola pri manipulácii dodržaná hygiena,
  • prostredníctvom infikovanej vody, do ktorej sa dostali výlučky zvierat,
  • konzumáciou ovocia a zeleniny, ktoré boli pestované v infikovanej pôde, alebo na ktoré sa použilo hnojivo s listériami.
listerióza-inkubačná-doba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa ešte môžete nakaziť?

Prioritne sa nakazíte zo stravy, no baktérie listérie sa môžu dostať do tela aj inými spôsobmi. Toto sú 4 hlavné cesty, ktorými sa k vám môže dostať nákaza.

  1. Dýchanie – baktéria sa dostane do dýchacích ciest s prachom, ktorý obsahuje fekálie nakazených zvierat. Všetci vieme, ako sa prach ľahko rozvíri, stačí mu málo.
  2. Prenos z človeka na človeka – na prvom mieste je sex a bozkávanie, na druhom nedostatočná hygiena rúk po použití toalety.
  3. Kúpanie sa v infikovanej vode – pozor na letné kúpanie v jazerách a riekach, ktoré môžu obsahovať výlučky infikovaných zvierat.
  4. Prenos z matky na dieťa – áno, baktérie dokážu prejsť aj na plod. Toto je veľmi rizikový prenos

Aké sú hlavné príznaky listeriózy?

Veľa závisí od zdravotného stavu človeka. Ak ste zdravá osoba, budete sa cítiť ako pri slabej chrípke – príde malátnosť, únava, možno aj zvýšená teplota. V prípade, že ste sa fyzicky dotkli baktérií, pokožka môže zostať začervenaná, podráždená, alebo sa na nej nakrátko vytvoria vyrážky.

Malé deti, tehotné ženy, starší ľudia, či osoby so slabšou imunitou môžu postihnúť vážnejšie príznaky. Tieto príznaky môžu vyzerať ako zápal mozgových blán. Ide predovšetkým o:

  • rozsiahlejší zápal v tele,
  • vysokú teplotu,
  • silnejšie bolesti hlavy,
  • malátnosť a slabosť,
  • zapálené uzliny,
  • zvracanie,
  • nechutenstvo,
  • zväčšenie sleziny,
  • nízke hodnoty bielych krviniek.

Najčastejší prenos – listerióza oviec

I keď prenášačmi baktérií sú rôzne druhy zvierat, najčastejšie ide o ovce. V ich prípade je totiž rizikové nielen mäso, ale aj mliečne výrobky, ktoré sa nespracúvajú pri vysokej teplote.

Nezápalová forma listériózy sa objavuje od januára do marca, čo je prirodzené obdobie gravidity oviec. Aby farmári zabránili výskytu a šíreniu infekcie, musia pravidelne očkovať celé stáda a pravidelne podávať ovciam probiotiká, ktoré zaručujú zdravé trávenie.

Veľmi dôležitá je dobrá starostlivosť o zvieratá a hygiena. Miestnosti, kde zvieratá žijú, sa musia pravidelne dezinfikovať, treba dôsledne odstraňovať výkaly. Chovatelia musia dávať pozor aj na skladovanie potravy pre zvieratá, napríklad aby seno nebolo plesnivé.

listerióza u detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Listerióza na Slovensku

Odborníci upozorňujú na to, že okolo listeriózy sa niekedy vytvára zbytočné napätie. V skutočnosti môže ublížiť len malému percentu ľudí. Ak sa listéria niekde nájde, treba ihneď stiahnuť výrobok z predaja, upozorniť na to verejnosť a zamedziť prípadnej nákaze.

Na Slovensku nemáme výraznejšie problémy, pretože všetky potraviny sú dôsledne kontrolované. V minulom roku objavili baktériu v slanine z východoslovenského mäsokombinátu.

O preskúmanie výrobku vtedy požiadal priamo zákazník a odbor hygieny túto domnienku potvrdil. Po ohlásení skutočnosti stiahli z predaja všetky problematické kusy a u ľudí nebol zaznamenaný žiaden prípad nákazy.

Podľa štatistík ročne evidujeme menej ako 10 prípadov listeriózy. Na porovnanie – častejšie dochádza k prenosu kliešťovej encefalitídy zo zvieraťa na človeka.

Ako sa lieči listerióza?

Všetko závisí od toho, ako skoro dokážeme infekciu odhaliť. Keď nákaza bez povšimnutia prejde až do zápalu mozgových blán, je mimoriadne nebezpečná, pretože existuje vysoké riziko úmrtia.

Rovnaké je to aj v prípade septickej listeriózy. Ide o zriedkavú nákazu od oviec, hlavne jahniat, ktoré zahynú do pár hodín. Táto listerióza je nebezpečná len v prípade nedodržania hygienických zásad pri manipulácii s uhynutými zvieratami.

Preto ak pociťuje prvé príznaky, mal by čo najskôr zájsť za lekárom. Ten vám urobí testy na prítomnosť listérie v krvi. Ak sa nákaza potvrdí, nasadí vám antibiotiká. Výber antibiotika závisí od toho, aký o aký typ listeriózy ide.

Antibiotiká musíte užívať minimálne 3 týždne. Veľmi dôležitý je oddychový režim a dostatok tekutín. Musíte sa dokonale preliečiť, aby ste zabránili návratu ochorenia. Pokiaľ by v tele zostalo iba pár listérií, tie sa môžu rýchlo množiť, a potom opäť napadnúť organizmus.

Ako zabrániť šíreniu listeriózy?

  • Najdôležitejšia je všestranná hygiena. Pred jedlom si umývajte ruky, nekúpte sa na neoverených miestach, potraviny umývajte len pitnou vodou, v zahraničí len vodou z uzatvorených fliaš.
  • Nejedzte nepasterizované mliečne výrobky. Problematické je to najmä pri jarnej nepasterizovanej bryndze, ktorá má síce lepšie probiotické účinky, ale riziko nákazy je tu vyššie.
  • Mäso dostatočne tepelne spracujte, aby ste zničili prípadné baktérie. Dbajte tiež na správnu technológiu zmrazovania mäsa, aby sa nepokazilo a nenakazilo baktériami.
  • Pri práci na farme dodržiavajte hygienické zásady – umývajte si ruky vždy, keď sa vrátite od zvierat. Obozretní buďte najmä pri kontakte so zvieracím trusom.
  • Malé deti nedávajte do blízkeho kontaktu s hospodárskymi zvieratami. Pokiaľ nemajú dobre vyvinutú imunitu, nemali by ich hladkať a hrať sa s nimi.

Listerióza v tehotenstve

Tehotným ženám sa neodporúča konzumovať nedostatočne tepelne spracované mäso a nepasterizované mliečne výrobky. Baktéria listérie už spôsobila veľa potratov, obzvlášť nebezpečná je počas prvého a tretieho trimestra. Pri nakazení matky listeriózou hrozí aj predčasný pôrod.

Pokiaľ sa matka liečila na listeriózu, môže sa s ňou narodiť aj bábätko. V takom prípade hovoríme o vrodenej listerióze, ktorá sa v polovici prípadov končí predčasnou smrťou. Baktéria napadne mozogpečeň dieťaťa, takže organizmus nedokáže poriadne fungovať.

Zdroje:

https://www.svps.sk/potraviny/info_Listeria_monocytogenes.asp

https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-listeria#1

https://medbroadcast.com/condition/getcondition/listeriosis

https://ecdc.europa.eu/en/listeriosis/facts

https://www.medicalnewstoday.com/articles/180370.php

https://www.health.ny.gov/diseases/communicable/listeriosis/fact_sheet.htm

https://primar.sme.sk/c/4117237/listeria-listerioza-priznaky-priebeh-liecba.html

http://www.choredieta.sk/index.php/tehotenstvo-chore-dieta/chorobyvtehotenstve/listerioza-v-tehotenstve

https://www.vetservis.sk/veterinarne-poradenstvo/ovce-a-kozy/listerioza-oviec/

https://www.aktuality.sk/clanok/541533/z-trhov-stahuju-slaninu-zistili-v-nej-listeriu/

Pridaj komentár