Lepra sa nestratila, ale dnes je liečiteľná. Kde vo svete ju ešte nájdeme?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Malomocenstvo, Hansenova choroba alebo lepra – rôzne názvy, ale stále tá istá choroba.

Väčšina z nás si predstaví lepru zhruba takto: človek má strašidelne poznačenú tvár, dokonca mu časti tváre odpadávajú.

S inými ľuďmi sa radšej nestýka, aby lepru na nikoho nepreniesol.

Je táto predstava správna?

Ako sa vlastne lepra prejavuje?

A ako sa ňou môžeme nakaziť?

Čo je to lepra?

Lepra je chronické infekčné ochorenie, vyvolané baktériou mycobacterium leprae. Najprv napáda nervový systém v rôznych častiach tela, potom sa prejaví na koži a slizniciach.

V prvých mesiacoch je lepra takmer nerozoznateľná. Ťažkosti pripisujeme skôr iným chorobám, hlavne kĺbnym. Keď tento stav neliečime, lepra prechádza cez lymfatické uzliny do iných častí tela a napáda dôležité orgány.

Kde sa v súčasnosti lepra vyskytuje?

Lepra v minulosti vyhubila nespočetné množstvo ľudí. I keď časom upadla do zabudnutia, v niektorých oblastiach sveta sa nachádza dodnes.

Po prvýkrát sa lepra objavila približne v 6. storočí pred našim letopočtom. Prvé prípady evidovali v Afrike a Ázii, odtiaľ sa preniesla do zvyšku sveta. Najviac rozšírená bola v neskoršom stredoveku.

Samotnú baktériu definoval vedec Gerhard Armauer Hansen v roku 1873. Keď publikoval svoje prvé práce o vlastnostiach lepry, veľmi rýchlo sa podarilo nájsť prvé spôsoby liečby.

V Európe sa dnes lepra objavuje výnimočne, kvôli čomu ju mylne považujeme za vymiznutú chorobu. Najviac chorých je v tropickom a subtropickom pásme, pretože baktérii vyhovuje vlhké prostredie, v ktorom sa ľahšie prenáša.

Najrizikovejšou oblasťou je India, kde by mala byť až polovica infikovaných pacientov. Za ostatné roky sa výskyt tejto choroby výrazne zvýšil, no keďže často sú postihnuté aj africké krajiny, presné štatistiky o počte chorých neexistujú.

Zdravotnícke organizácie predpokladajú, že vo svete je niekoľko miliónov infikovaných ľudí.

malomocentsvo-prenos
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa prenáša lepra?

Choroba sa prenáša kvapôčkovou cestou, resp. dlhším priamym kontaktom s nakazeným človekom. Aj preto je dôležité, aby sme pri stretnutí s chorým dodržiavali prísne hygienické pravidlá. Čo to presne znamená?

Musíte mať rúšku na ústach, používať rukavice, a po odchode od pacienta si dobre dezinfikovať ruky a oblečenie. Presný spôsob šírenia lepry zatiaľ nie je úplne jasný, no predpokladáme, že infekcia sa do tela dostáva dýchacími cestami, alebo cez pokožku.

Čo sa týka rozvoja lepry, odborníci sa domnievajú, že za to môžu zlé hygienické podmienky, nedostatok vitamínu B2, v rozvojových krajinách aj nedostatočná izolácia pacientov.

Inkubačná doba?

Nebezpečenstvom lepry je to, že má veľmi dlhú inkubačnú dobu. Niekoľko rokov nemusíte pozorovať žiadne príznaky, prvé ťažkosti nastávajú v priemere po 4 rokoch. Pokiaľ ste v častom kontakte s osobou, ktorá má už vyššie štádium choroby, lepra sa môže objaviť do pár mesiacov.

Príznaky lepry

V prvej fáze sa chorý človek sťažuje na bolestivosť končatín a ich nevysvetliteľné opúchanie. Neskôr sa na koži objavia fľaky. Väčšie i menšie škvrny sa zvyčajne rozširujú z končatín ďalej na telo, vo veľkej miere postihujú aj tvár.

V ďalšej fáze sa fľaky menia na pľuzgiere alebo vredy, ktoré už treba liečiť. Keď prasknú, zostávajú na mieste jazvy. Niekedy sa to spája aj s deformáciou napadnutých častí tela, alebo so stratou citlivosti končatín. Ak lepra zasiahne tvár, postihuje viečka, čo môže viesť až k slepote.

je-lepra-liečiteľná
Zdroj foto: AdobeStock.com

Tri typy lepry:

  1. Tuberkuloidná – škvrny sú menšie a nerozširujú sa rýchlo. Niekedy je koža necitlivá a veľmi suchá. Tento typ nie je prenosný a veľmi dobre sa lieči.
  2. Lepromatózna – prenosná forma, ktorá má ťažší priebeh. Všetky škvrny prepukajú do vredov, tieto miesta sú veľmi bolestivé. Môže dôjsť k poškodeniu nervov. Liečba je zdĺhavá.
  3. Hraničná – ide o kombináciu oboch typov. Prejavuje sa suchými škvrnami, ale aj fľakmi, ktoré sa neskôr menia na vredy.

Diagnostika lepry

Pacient zväčša prichádza za kožným lekárom. Pri prvej diagnostike lekár odoberie zo škvŕn stery, a pokiaľ má okamžite podozrenie na lepru, berie stery aj z nosnej dutiny, kde je vyšší výskyt chorobných baktérií. Dermatológ urobí aj testy na prítomnosť protilátok v organizme, vykoná tiež biopsiu – odoberie tkanivo z postihnutých miest.

Liečba malomocenstva

Od roku 1981 sa odporúča multilieková liečba. Z predošlých výskumov totiž vyplynulo, že jeden druh liečiv nezaberal, odďaľoval čas vyzdravenia, prípadne vôbec neúčinkoval. Jednoducho povedané – bacil bol voči liečivu imúnny.

Preto sa dnes používa kombinácia tabletiek, ktoré treba užívať minimálne 6 mesiacov. Ľudia so slabšou imunitou, alebo tí, u ktorých bola lepra odhalená oneskorene, môžu brať lieky až 2 roky.

Následky ochorenia

Aj keď sa liečba nasadí včas, pacient má aj po doliečení rôzne ťažkosti. Najviditeľnejšie sú jazvy a zmeny povrchu pokožky, z čoho vznikajú psychické problémy. Časti končatín môžu zostať trvalo necitlivé a zdeformované. Pri neskorom odhalení lepry je postihnutá aj pečeň, čo na nej zanecháva doživotné následky.

malomocenstvo-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa liečila lepra v minulosti?

Kedysi bola táto choroba v podstate neliečiteľná. Keď v nejakom meste vypukla, obyvateľstvo prepadlo panike. Ľudia kvôli tomu vymysleli systém leprozórií, čiže improvizovaných nemocníc a izolovaných domov, v ktorých boli len infikovaní pacienti.

Zdravotnícky personál iba zmierňoval ich utrpenie. V týchto podmienkach čakali dlhé roky na vykúpenie v podobe smrti. V neskorších časoch dostávali špeciálne obleky so zvončekmi, ktoré upozorňovali na smrteľné ochorenie, čím sa zabraňovalo priamemu kontaktu so zdravými ľuďmi.

Neliečená lepra

K týmto prípadom dochádza v rozvojových oblastiach, kde ľudia nie sú dostatočne vzdelaní, alebo kde nie je k dispozícii účinná liečba. Ak je napríklad zasiahnutá tvár, pacient prichádza o vlasy. V tomto prípade môže byť lepra smrteľná, hoci priebeh je veľmi pomalý. Človek môže takto prežiť 1020 rokov, ale po celý čas má silné bolesti a psychické problémy.

Ako sa chrániť pri cestovaní do rizikových oblastí?

Najlepšou prevenciou je dodržiavanie správnej hygieny. Samozrejme, mali by ste sa vyhýbať oblastiam, o ktorých je známe, že tam žijú nakazení ľudia.

V súčasnosti sa ešte nepodarilo vyvinúť spoľahlivú vakcínu proti lepre. V niektorých krajinách sa odporúča aspoň očkovanie proti tuberkulóze.

Zdroje:

https://www.cdc.gov/leprosy/index.html

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/leprosy-symptoms-treatments-history#1

https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/leprosy-hansens-disease

https://www.verywellhealth.com/leprosy-hansens-disease-2860363

http://old.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/lepra

https://primar.sme.sk/c/4117238/lepra.html

Pridaj komentár