Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Ako nám môže ublížiť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Na začiatku bola obrovská radosť, že konečne existuje zariadenie, ktoré dokáže ochladiť priestory aj naše telá. A v zime nás zase zahriať. Aký veľký zázrak, však?

Boom klimatizácie nastal na prelome tisícročí. Najskôr bola inštalovaná len do dôležitých úradov a inštitúcií, či do bohatších súkromných sídiel. Neskôr sa stala prirodzenou súčasťou mnohých domácností.

Odvtedy vyplávali na svetlo sveta aj menej potešiteľné fakty o klimatizácii. A opäť platí staré známe – všetkého veľa škodí.

Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie?

Výsledky štúdií hovoria, že tí, ktorí trávia veľa času v klimatizovanom prostredí, častejšie navštevujú lekárov. Sťažujú sa na problémy s ušami, nosom, hrdlom, dýchanímkožné ochorenia. Studený vzduch zbavuje kožu vlhkosti, z čoho vznikajú kožné ochorenia, trpieť môžu aj vlasy.

Určite ste už počuli o prechladnutí alebo nádche z klimatizácie. Nebezpečné je, keď klimatizácia fúka priamo na vás, keďže takto ste prakticky v prievane. Stačí pár desiatok minút a – prechladnete.

Ešte horšie je, keď klimatizáciu nastavíte na výrazne nižšiu teplotu, ako je vonku. Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť viac ako 810 °C. Inak organizmus pri prechode z klimatizovanej miestnosti do horúceho prostredia utrpí teplotný šok, čo sa môže negatívne odzrkadliť na vašej imunite.

A to stále nie je všetko. V klimatizácii si veselo nažívajú kolónie nebezpečných mikroorganizmov. Aby klimatizácia neohrozovala naše zdravie baktériami a vírusmi, musíme ju udržiavať čistiť, meniť filtre, kontrolovať.

Aké zdravotné problémy môže spôsobiť klimatizácia?

Ťažkosti s dýchaním

Ak nie sú klimatizačné zariadenia dôkladne udržiavané, filtre nie sú včas vymenené, vzniká živná pôda pre rast a rozmnožovanie baktériíhúb. Klimatizácia môže byť skvelým domovom pre čiernu pleseň, ktorá sa usadí vo vlhkých častiach.

Pri prúdení vzduchu vychádzajú mikroorganizmy von, do vzduchu, ktorý dýchame. Keď sa spóry čiernej plesne dostanú do pľúc, môže to viesť k dýchacím problémom, ale aj infekčnej pneumónii. Neváhajte vyhľadať lekára, ak vaše problémy s dýchaním pretrvávajú, alebo sa pridali ďalšie:

  • suchý dráždivý kašeľ,
  • teplota nad 37,5 °C,
  • hnisavý výtok z nosa,
  • vykašliavanie hlienu,
  • bolesti dutín alebo hlavy,
  • bolesti na hrudi.
klimatizácia a choroby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Únava, bolesť, pocit choroby

Pociťujete malátnosť, únavu, či skoro horúčkový stav, ale horúčku nemáte? Cítite sa chorľavo? Vyčerpanie spojené s pocitmi všeobecného nepohodlia je rozšírený jav, ktorý má svoje meno – „syndróm chorých budov“.

Tento syndróm sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí trávia denne veľa času v budovách s centrálnou klimatizáciou. Všetko sa ešte zhoršuje so stúpajúcim rozdielom teploty medzi interiérom a exteriérom.

Problém môžete vyriešiť celkom jednoducho. Zvýšte teplotu v miestnosti a znížte intenzitu fúkania vzduchu, resp. premiestnite svoje pracovné miesto, aby nebolo klimatizáciou priamo ovplyvňované – takto nebudete v prievane, či pod prúdom studeného vzduchu.

Najväčšie zlo: Centrálna klimatizácia

Ak pracujete na moderných pracoviskách v štýle open-space, alebo vo veľkých obchodných centrách, klimatizácia býva riešená centrálne. Centrálna klimatizácia je určite skvelý nápad, ale je tu jeden veľký háčik. Takáto klimatizácia neprivádza čerstvý vzduch zvonku, ale „točí“ vzduch z celého klimatizovaného priestoru stále dokola.

To znamená, že ak sa v budove, kde pracujete, nachádzajú škodlivé baktérie, plesne, prach, resp. majú  vaši spolupracovníci choroby, ktoré sa prenášajú vzduchom, riziko ochorenia je výrazne vyššie ako v priestore bez centrálnej klimatizácie.

Ochorenia spôsobené klimatizáciou

Spomenuli sme, že nedostatočne udržiavaná klimatizácia môže byť skvelým príbytkom pre rôzne druhy baktérií. Samozrejme, tie sa tam najskôr musia dostať, čo však nie je veľký problém – špeciálne na otvorených pracoviskách, v reštauráciách, baroch, dopravných prostriedkoch, kinách či obchodných domoch, kde sa pohybuje veľa ľudí.

K najvážnejším ochoreniam, ktoré chytíme na uvedených miestach, patrí legionárska choroba, či pľúcne chlamýdie.

Legionelóza – legionárska choroba

Toto mimoriadne nebezpečné ochorenie je smrteľnou formou zápalu pľúc. Baktérie Legionella, ktoré ho spôsobujú, môžu prežívať aj v klimatizácii. Tieto baktérie bežne žijú vo vode. Od roku 2 000 do roku 2 014 sa takmer štvornásobne zvýšila chorobnosť na legionársku chorobu, čo nepriamo potvrdzuje súvislosť s klimatizáciou.

Liečba legionelózy znamená užívanie antibiotík, dôslednú hydratáciu a zvyčajne aj hospitalizáciu. Jeden z desiatich pacientov však zomrie. Problém je, že ochorenie sa niekedy nedá hneď správne diagnostikovať, keďže má podobné príznaky ako iné formy zápalu pľúc.

Pri týchto príznakoch čo najskôr vyhľadajte lekára:

  • vysoká horúčka,
  • zimnica,
  • kašeľ,
  • bolesti svalov a hlavy,
  • zmätenosť,
  • dusenie sa,
  • pocity na zvracanie.

Existuje jediný spôsob, ako predchádzať nebezpečenstvu usadenia baktérie v klimatizácii – pravidelná údržba a čistenie! Minimálne 3x za rok!

klimatizácia a chladenie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prechladnutie z klimatizácie

Studený vzduch nikdy nie je jediným vinníkom prechladnutia. Rady sa pridajú aj baktérie alebo vírusy, ktoré tento vzduch obsahuje. Výskumníci na Cardiffskej univerzite vo Walese však tvrdia, že klimatizácia môže prispieť k infekciám dýchacích ciest, aj keď neobsahuje vírusy alebo baktérie.

Klimatizácia totiž vysúša sliznicu nosa, čím sa naruší jej ochranná flóra. Škodlivé mikroorganizmy sa tak ľahšie dostanú do tela, kde sa rýchlo množia. Takže aj keď sa priamo v klimatizácii nemusí vyskytovať vírus či baktéria, oslabí to obranyschopnosť dýchacích ciest, a potom sa ľahšie infikujete. Hoci aj na mieste, kde klimatizácia nie je.

Klimatizácia a malé deti

Všetci vieme, že imunitný systém detí sa len vyvíja – čím je dieťa mladšie, tým viac chorôb sa naň nalepí. Vysoké teploty nie sú príjemné ani pre maličké deti, dokonca sú veľmi nebezpečné. Podľa amerického inštitútu SIDS môže prehriatie organizmu zvýšiť riziko syndrómu náhleho úmrtia detí (SIDS).

Napriek tomu – ak máte dieťa do 6 mesiacov, s použitím klimatizácie počkajte. Snažte sa dieťa osviežiť jemnejším spôsobom. Neskôr môžete klimatizáciu použiť, ale myslite na to, že deti sú veľmi citlivé na teplotné rozdiely. Preto by mal byť vzduch v interiéri iba o málo chladnejší ako vonku, najviac o 5 – 6 °C.

Pozor na to, aby vzduch z klimatizácie nefúkal priamo na dieťa! Pri veľkých letných horúčavách, ktoré by mohli dieťatko vážne ohroziť, použite klimatizáciu, ale jemne a mimo dosah dieťaťa. Snažte sa tiež vyhnúť centrálnym klimatizáciám, ktoré sú častým zdrojom plesní.

Platí zásada, že tam, kde je vysoká frekvencia detí, nie je klimatizácia dobrým riešením. Veď práve deti sú najčastejšími nositeľmi a šíriteľmi rôznych vírusov. Pri centrálnej klimatizácii sa dokonca stáva, že zdravé dieťa sa nakazí od chorého, hoci to je o 5 miestností ďalej!

Ako udržať malé dieťa v primerane chladnej miestnosti, a pritom nepoužiť klímu?

  • obliekajte dieťa do ľahkých prírodných materiálov,
  • použite ventilátor, ale nikdy ho nesmeruje priamo na dieťa – chladivý efekt znásobíte, ak pred ventilátor postavíte nádobu s ľadom,
  • miestnosť, kde dieťa spáva, počas dňa zatieňte závesmi,
  • sprchujte dieťa vlažnou sprchou, alebo ho sem-tam utrite uterákom navlhčeným vo vlažnej vode,
  • pravidelne kontrolujte telesnú teplotu dieťaťa – overujte, či nie je príliš spotené,
  • zabezpečte pre dieťa dostatok tekutín,
  • dojčite častejšie ako inokedy,
  • v suchej domácnosti rozvešajte vlhké uteráky,
  • zamrazte suchý uterák – keď sa troška ohreje, veľmi jemne ním chlaďte dieťa.
klimatizácia a bábätká
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vetranie: Prečo treba vetrať, aj keď máte klímu?

Samozrejme, že nevetráme v čase, keď je pustená klimatizácia, ale potom a predtým. Vetranie je veľmi dôležité, keďže vzduch, ktorý „stojí“, je obvykle teplejší. Klimatizácia vetranie nenahradí. Navyše – vetraním zbavíte priestor škodlivých mikroorganizmov, ktoré sa z klimatizácie uvoľnili do priestoru.

Najznámejším šíriteľom plesní je centrálny systém klimatizácie. Štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú, že 6080 % problémov s kvalitou ovzdušia vo vnútorných priestoroch súvisí s plesňami. Plesne, baktérie a vírusy sa šíria aj vetracími otvormi v bytoch.

Preto nezabúdajte každú miestnosť 2x denne dôsledne vyvetrať. Nie tak, že otvoríte vetračku, ale otvorte okno či balkónové dvere dokorán aspoň na 10 – 15 minút. Ak sú práve zimné mesiace, nemusíte zostať v miestnosti.

Zdroje:

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1123/624014

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1123/624014

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1120/623940

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC358030/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/18413.php

http://www.cardiff.ac.uk/biosciences/research/institutes-and-centres/common-cold-centre

https://www.news-medical.net/health/Prevention-of-Legionnairese28099-disease.aspx

https://www.livestrong.com/article/303724-air-conditioners-babies/

https://www.babycenter.in/x1050503/is-using-an-air-conditioner-ac-or-cooler-safe-with-a-newborn

https://www.buildinggreen.com/

Pridaj komentár