(Zdroj foto: AdobeStock.com)
V 80. rokoch minulého storočia vystrašila ľudí na celom svete infekcia HIV.
Za takmer štyridsať rokov sa mnohé zmenilo – aj keď sa úplne vyliečiť nedá, existujú lieky, ktoré ju udržia pod kontrolou.
Stále však vo verejnosti panuje dosť nejasností a mýtov. Mnoho ľudí si zamieňa základné pojmy: AIDS a HIV.
AIDS je pritom poslednou fázou infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Teda, ak máte HIV, nemáte hneď AIDS.
A čo by ste mali ešte vedieť?
Odkiaľ pochádza HIV
O pôvode vírusu kolovali desaťročia rôzne mýty. Vedci nakoniec zistili, že zdrojom infekcie je druh šimpanzov, žijúcich v strednej Afrike.
Na človeka sa tento vírus pravdepodobne preniesol stykom s nakazenou krvou šimpanzov. Vírus neskôr mutoval zo šimpanzej na ľudskú formu. A prečo kontakt s krvou šimpanzov? V tejto oblasti ľudia lovili šimpanze na mäso, a tým pádom bol kontakt s ich krvou nevyhnutný.
Ďalšie štúdie poukazujú na to, že HIV tu mohol byť podstatne skôr, ako predpokladáme. Mohol sa preniesť na človeka z ľudoopov už v druhej polovici 19. storočia. Podľa tejto verzie to vyzerá, že trvalo zhruba 100 rokov, kým sa vírus rozšíril po celej Afrike a odtiaľ do iných častí sveta.
Po roku 1975 bol výskyt HIV zaznamenaný už aj v USA. V rokoch 1983 a 1984 bol nezávisle od seba identifikovaný v Paríži a v Bethesde.
Viete, kto je Mikuláš Popovič?
AIDS po prvýkrát opísal Michael S. Gottlieb v San Franciscu v roku 1981. Za jedného zo spoluobjaviteľov vírusu HIV je považovaný Slovák Mikuláš Popovič. Pracoval v Gottliebovom tíme, v Bethesde, a predtým v Ústave preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave.
Ako vírus pracuje?
HIV patrí do čeľade Retroviridae (do rodu Lentivirus). Útočí priamo na imunitný systém, konkrétne na T-bunky (označované ako CD4), a znižuje ich počet. Kvôli poškodeniu T-buniek, telo nedokáže bojovať proti infekciám, respektíve časom klesá jeho obranyschopnosť.
Niektoré druhy infekcií, a tiež rakovina, využívajú oslabenie organizmu vírusom HIV, čo môže byť signál, že pacient má AIDS. To sa stáva však až v posledných štádiách, keď obranyschopnosť tela klesne na kritickú úroveň.
Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti
Ľudský organizmus sa dokáže zbaviť väčšiny známych vírusov, ale vírusu HIV sa zbaviť nevie. Ak dostanete tento vírus, ktorý sa prenáša telesnými tekutinami – pohlavným stykom a krvou – máte ho na celý život. Samotné ochorenie AIDS je posledným štádiom infekcie vírusom.
Liečba HIV
Doposiaľ neexistuje žiadna účinná liečba proti infekcii vírusom HIV, pacient s ním žije do konca života. V súčasnosti je však na dobrej úrovni udržiavacia terapia, vďaka čomu môže mať plnohodnotný, aj dlhý život.
Liečba HIV sa nazýva antiretrovírusová terapia (v skratke ART). Ak sa ART nasadí v raných štádiách a pacient ju užíva podľa predpisu, výsledky môžu byť natoľko dobré, že prítomnosť vírusu nebude možné zistiť v krvi.
ART bola zavedená do klinickej praxe v roku 1996. Dovtedy svet spoznal veľa prípadov slávnych osobností, ktoré sa dostali až do finálneho štádia ochorenia, a podľahli mu (Freddie Mercury, Anthony Perkins, Isaac Asimov).
Pozitívne je, že liečba ART pomáha vo všetkých fázach – dokáže spomaliť ochorenie, alebo mu zabrániť, aby postúpilo do ďalšej fázy. Nedávno boli do klinickej praxe zavedené preparáty, ktoré obsahujú 3 účinné látky v jednej tablete. Označujú sa ako STR.
V súčasnosti sa teda môžete liečiť 1 tabletou denne.
Tri hlavné štádia HIV
Prvé štádium možno zistiť na základe krvných testov. Ak máte akékoľvek podozrenie, alebo ste mali sexuálny kontakt s nakazenou osobou (či jej telesnými tekutinami), dajte si test urobiť. Testy na HIV sa u nás automaticky robia počas tehotenstva.
V prípade, že infekcia zostane neliečená, zvyčajne postupuje v 3 fázach.
1. Akútna infekcia
2 až 4 týždne po nákaze vírusom HIV, môžete mať podobné príznaky ako pri chrípke – horúčka, zimnica, vyrážky, nočné potenie, svalové bolesti, bolesť v krku, únava, opuchnuté lymfatické uzliny, alebo vredy v ústach – s tým rozdielom, že často trvajú aj niekoľko týždňov.
Vo fáze akútnej infekcie koluje vo vašej krvi veľké množstvo vírusu, ste teda vysoko nákazlivý/á. Problém je, že práve v tomto období si väčšina ľudí neuvedomuje prítomnosť vírusu a myslia si, že majú len obyčajnú chrípku. Navyše, mnohí nemusia mať žiadne príznaky, alebo len veľmi mierne. Preto sa HIV najčastejšie rozširuje v tejto fáze.
2. Klinická latencia (vírus spí)
Pasívna fáza, keď je vírus HIV takmer neaktívny – takzvane „spí“, sa nazýva chronická infekcia HIV alebo infekcia bez symptómov. Aktivita vírusu je na minime, preto nemusíte mať žiadne príznaky ochorenia.
Ak o svojom infikovaní viete a užívate ART podľa predpisu, v tejto fáze môžete zostať celé desaťročia. Avšak – aj v tejto fáze ste nákazlivý/á, čiže môžete infekciu preniesť na inú osobu. Pri užívaní ART a veľmi nízkej hladine vírusu v krvi, sa riziko prenosu zmenšuje.
V závere tejto fázy hladina vírusu v krvi narastá – začínajú ubúdať T-bunky. V tomto období pravdepodobne už budete mať príznaky ochorenia.
3. Syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS)
Najzávažnejšie štádium infekcie HIV je syndróm získanej imunodeficiencie, teda samotný AIDS. Diagnózu lekári stanovia, keď počet T-buniek klesne pod 200 m³.
Imunitný systém je v tejto fáze už ťažko poškodený, dostávate jedno vážne ochorenie za druhým. Pacienti s AIDS bez liečby žijú približne 3 roky a sú vysoko infekční.
Príznaky AIDS:
- zimnica,
- zvýšená telesná teplota, až horúčka,
- intenzívne potenie,
- opuch lymfatických žliaz,
- slabosť,Leukocyty: Biele krvinky sú dôležitý ukazovateľ zdravia. (slovenskypacient.sk)
- strata na váhe.
Kožné prejavy HIV
Kožné prejavy má až 90 % chorých na HIV. Keď je imunita oslabená vírusom, vznikajú vyrážky, rany a kožné lézie. Samozrejme, kožné problémy nemusia byť prejavom AIDS.
Kožné prejavy sa zvýrazňujú najmä vo vysokoinfekčných fázach – v prvej a tretej fáze. Takisto môžu poukazovať na postup ochorenia do ďalšieho štádia.
Prejavy zvyčajne spadajú do jednej z 3 kategórií:
- zápalová dermatitída alebo vyrážky,
- bakteriálne, hubové, vírusové alebo parazitárne infekcie,
- rakovina kože.
Kaposiho sarkóm
Častým kožným prejavom HIV je Kaposiho sarkóm. Táto forma rakoviny ovplyvňuje výstelku krvných ciev. Vyzerá ako tmavohnedé, fialové alebo červenkasté kožné lézie.
Nie je to však len kožný problém. Kaposiho sarkóm môže ovplyvniť pľúca, tráviaci trakt, pečeň, spôsobovať dýchavičnosť a opuchy kože. Sarkóm sa najčastejšie objavuje v štádiách, keď počet bielych krviniek dramaticky klesá, čo je často signál, že infekcia prešla do poslednej fázy – AIDS.
Kaposiho sarkóm sa lieči chemoterapiou, ožarovaním alebo chirurgicky.
HIV a tehotenstvo
Ak je budúcej matke diagnostikovaná infekcia HIV, no je správne liečená, minimalizuje sa riziko prenosu nákazy na dieťa. V tomto prípade je samozrejmosťou cisársky rez. Infekcia sa totiž prenáša najčastejšie počas pôrodu.
HIV na Slovensku
Prípady HIV/AIDS sme začali na Slovensku monitorovať od roku 1985. Do októbra 2017 nemocnice zaregistrovali 961 prípadov infekcie, vrátane cudzincov. Z 814 infikovaných Slovákov bolo 717 mužov a 97 žien.
Do fázy AIDS sa dostalo 104 osôb. Za toto obdobie zomrelo 64 HIV pozitívnych pacientov. Celé neliečené ochorenie zvyčajne trvalo 12 až 14 rokov, posledná fáza 4 až 5 rokov.
Bezplatné odbery poskytujú na Úradoch verejného zdravotníctva
Odborní pracovníci poskytujú v Poradniach pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR bezplatné osobné, telefonické, emailové poradenstvo a anonymný bezplatný odber.
„Navyše, telefonické a emailové konzultácie ponúkajú všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, nielen tie, pri ktorých sú zriadené špecializované poradne. V roku 2018 sme poskytli 678 osobných konzultácií a viac ako 800 vyšetrení anti-HIV protilátok,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných RÚVZ v SR:
- Banskobystrický kraj: Banská Bystrica, Žiar nad Hronom.
- Žilinský kraj: Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Žilina.
- Trnavský kraj: Trnava, Galanta, Dunajská Streda.
- Prešovský kraj: Bardejov, Poprad, Prešov, Svidník.
- Košický kraj: Košice, Trebišov.
- Nitriansky kraj: Nitra.
Otestovať sa môžete aj doma
Už aj v našich lekárňach si môžete zaobstarať diagnostický test, ktorý odhalí prítomnosť protilátok HIV. Funguje na báze krvi alebo slín, výsledok máte už za 15 – 20 minút. Dôležité je, aby ste presne dodržali návod. Treba mať na mysli, že testovanie sa neoplatí skôr ako 3 mesiace od predpokladanej nákazy.
Ak máte pochybnosti, či to zvládnete sami, požiadajte o pomoc lekára, alebo si dajte urobiť klasický laboratórny test z krvi. Nevyhnete sa mu po pozitívnom náleze na domácom teste.
Upozornenie:
Nositeľ HIV, ktorý vedome ohrozuje iné osoby nechráneným pohlavným stykom, môže byť trestne stíhaný!
Zdroje:
https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html
https://www.healthline.com/health/hiv-aids/rashes-and-skin-conditions-hiv http://www.aidsmap.com/Kaposis-sarcoma-and-HIV/page/1044692/
https://www.unm.sk/prevencia-prenosu-aids-sa-stale-podcenuje
https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/hiv-infekcia-v-sucasnosti
1 odpovedí na “Ak ste HIV pozitívni, neznamená to, že máte AIDS”