Lymfatický systém: Ako fungujú lymfatické uzliny v našom tele?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lymfatický systém je súčasť imunitného systému každého z nás a má mnoho funkcií. Patria k nim: ochrana organizmu pred votrelcami, ktorí vyvolávajú choroby, udržiavanie hladín telesných tekutín, vstrebávanie tukov tráviaceho traktu a odstraňovanie bunkového odpadu. Zdravé fungovanie lymfatického systému negatívne ovplyvňujú rôzne blokády, choroby a infekcie. Ako funguje a aké ochorenia s ním súvisia?

Čo je lymfatický systém a z čoho sa skladá?
Aké úlohy spĺňa lymfatický systém v ľudskom organizme?
Ako fungujú lymfatické uzliny?
Poznáte základné ochorenia lymfatického systému?

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Pozostáva z lymfy, lymfatických uzlín a ciev, zberných ciest, sleziny, týmusu, mandlí a adenoidov, kostnej drene, Peyerových plátov a slepého čreva. Vo všeobecnosti môžeme lymfatický systém charakterizovať ako sieť tkanív, ciev a orgánov, ktoré spolupracujú na presune lymfy späť do krvného obehu. Lymfa je žltastá vodnatá tekutina s podobným zložením ako krvná plazma.

Plazma, lymfa, krvný obeh

Aby sme si vedeli predstaviť, ako to v tele funguje, priblížime si to:

Každý deň pretečie našimi tepnami a menšími krvnými cievami asi 20 litrov plazmy. Po odovzdaní živín do buniek a tkanív prijme od buniek odpadové produkty. Približne 17 litrov sa vráti späť do krvného obehu. Zvyšné 3 litre presakujú cez kapiláry do tkanív nášho tela. Lymfatický systém túto tekutinu – teraz nazývanú lymfa, zhromažďuje z tkanív v tele a posúva ju ďalej, až kým sa nevráti do krvného obehu.

Lymfatický systém: funkcie

Lymfatický systém má mnoho funkcií. Kľúčovými sú tieto:

  • Udržiava hladinu tekutín v organizme: Ako sme uviedli, lymfatický systém zhromažďuje prebytočnú tekutinu, ktorá odteká z buniek a tkanív v celom tele, a vracia ju do krvného obehu.
  • Absorbuje tuky z tráviaceho traktu: Lymfa zahŕňa aj tekutiny z čriev, ktoré obsahujú tuky a bielkoviny, a transportuje ich späť do krvného obehu.
  • Chráni telo pred útočníkmi zvonku: Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Produkuje a uvoľňuje lymfocyty a ďalšie imunitné bunky. Tie monitorujú a následne ničia baktérie, vírusy, parazity a huby, ktoré do tela vniknú, ani nevieme ako.

Prenáša a odstraňuje odpadové produkty a tiež abnormálne bunky z lymfy.

Pravidelne si prehmatávajte aj uzliny na slabinách a v podpazuší. Ak zaznamenáte zmenu, konzultujte ju s lekárom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Z čoho sa skladá lymfatický systém?

Lymfatický systém sa skladá z mnohých častí, a teda vôbec nie je jednoduchý. Je to unikátne prepojenie viacerých orgánov, ktoré spoločne pracujú na všetkých funkciách systému.

Lymfa – Lymfa, tiež nazývaná lymfatická tekutina, je nazbieraná prebytočná tekutina, ktorá odteká z buniek a tkanív. Prenáša bielkoviny, minerály, tuky, živiny, poškodené bunky, rakovinové bunky, baktérie, vírusy a podobne. Lymfa taktiež transportuje biele krvinky (lymfocyty) bojujúce proti infekcii.

Lymfatické uzliny – Lymfatické uzliny sú žľazy v tvare fazule, ktoré monitorujú a čistia lymfu, ktorá sa cez ne filtruje. Práve uzliny dokážu zachytiť poškodené a rakovinové bunky z lymfy. Taktiež produkujú a ukladajú lymfocyty a iné bunky imunitného systému, ktoré ničia baktérie a iné škodlivé látky.

Viete, že…?

V tele máte roztrúsených asi 600 lymfatických uzlín. Niektoré existujú ako jeden uzol; ostatné tvoria úzko prepojené skupiny – reťazce. Najznámejšie uzliny nájdeme v podpazuší, na slabinách a na krku. Lymfatické uzliny sú navzájom poprepájané lymfatickými cievami.

Lymfatické cievy – Lymfatické cievy sú sieťou mikrociev (kapiláry) a väčších „rúrok“ umiestnených po celom tele. Transportujú lymfu preč z tkanív smerom k väčším cievam nazývaným zberné kanály. Fungujú podobne ako žily: pracujú pod veľmi nízkym tlakom a majú v sebe sériu ventilov, ktoré udržujú tekutinu v pohybe jedným a tým správnym smerom.

Zberné kanály – Lymfatické cievy vyprázdňujú lymfu do pravého a ľavého lymfatického kanála (nazývaného aj hrudný kanál). Tieto kanály sa spájajú so žilou pod kľúčnou kosťou, ktorá vracia lymfu do krvného obehu. Návrat lymfy do krvného obehu pomáha udržiavať normálny objem krvi a krvný tlak. Zabraňuje tiež nadmernému hromadeniu tekutiny okolo tkanív (edém).

Slezina – Najväčší orgán lymfatického systému sa nachádza na ľavej strane pod rebrami. Slezina filtruje krv, je cintorínom červených krviniek, tvorí biele krvinky, ktoré bojujú s infekciami a chorobami.

Týmus – Tento orgán sa nachádza v hornej časti hrudníka pod hrudnou kosťou a hovorí sa mu aj detská žľaza. Dozrieva v ňom špecifický typ bielych krviniek – T-lymfocyty.

Mandle a adenoidy – Ich funkcia je jasná, zachytávajú patogény z jedla, ktoré jeme, a zo vzduchu, ktorý dýchame. Sú prvou líniou obrany organizmu proti vírusom, baktériám a ďalším cudzorodým látkam.

Kostná dreň – Je mäkké, hubovité tkanivo uprostred určitých kostí (bedrová a hrudná kosť). V kostnej dreni sa tvoria biele krvinky, červené krvinky a krvné doštičky.

Peyerove pláty – Sú to malé zhluky lymfatického tkaniva v sliznici, ktorá lemuje tenké črevo. Monitorujú a ničia škodlivé baktérie v črevách.

Slepé črevo – Slepé črevo obsahuje takzvané lymfoidné tkanivo, ktoré dokáže zničiť baktérie skôr, ako porušia stenu čreva. Vedci sa tiež domnievajú, že slepé črevo hrá úlohu pri usídlení dobrých baktérií v črevách.

Lymfomasáž je vhodná aj proti celulitíde. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ochorenia a poruchy lymfatického systému

Cievy, žľazy a orgány, ktoré tvoria lymfatický systém, môže ovplyvniť mnoho rôznych stavov. Niektoré súvisia s vývojom plodu pred narodenín, iné sa objavia v detstve. Ďalšie vznikajú v dôsledku choroby alebo zranenia, kedykoľvek v priebehu života. K častým chorobám a poruchám lymfatického systému patria:

Zväčšené lymfatické uzliny (lymfadenopatia)

Zväčšené (zdurené) lymfatické uzliny sú spôsobené infekciou, zápalom alebo rakovinou. Bežné infekcie, ktoré môžu vyvolať zväčšenie lymfatických uzlín, zahŕňajú streptokokovú infekciu, mononukleózu, infekciu HIV a tiež infikované kožné rany.

Opuch alebo nahromadenie tekutiny (lymfedém)

Lymfedém je výsledkom zablokovania lymfatického systému. Táto blokáda vzniká zjazveným tkanivom z poškodených lymfatických ciev alebo uzlín. Lymfedém je častý aj u osôb, ktorým boli odstránené lymfatické uzliny alebo absolvovali ožarovanie na liečbu rakoviny. Hromadenie lymfatickej tekutiny je najčastejšie viditeľné v rukách a nohách. Lymfedém môže byť veľmi mierny, ale aj bolestivý a znetvorujúci. Pacienti s lymfedémom sú ohrození vážnymi a potenciálne život ohrozujúcimi hlbokými kožnými infekciami.

Rakovina lymfatického systému

Lymfóm je rakovina lymfatických uzlín. Vzniká vtedy, keď lymfocyty nekontrolovateľne rastú a množia sa. Existuje niekoľko rôznych typov lymfómov, napríklad Hodgkinov lymfóm a non-Hodgkinov lymfóm. Niekedy blokujú lymfatické kanály nádory.

Ďalšie poruchy lymfatického systému:

Lymfangitída – zápal lymfatických ciev.

Lymfangióm – vrodená malformácia lymfatického systému.

Črevná lymfangiektázia – stav, pri ktorom strata lymfatického tkaniva v tenkom čreve vedie k strate bielkovín, gamaglobulínov, albumínu a lymfocytov.

Lymfocytóza – v tele je väčšie množstvo lymfocytov, ako je bežné.

Lymfatická filarióza – infekcia vyvolaná parazitom, ktorý vyvoláva nesprávne fungovanie lymfatického systému.

Castlemanova choroba – zahŕňa nadmerný rast buniek v lymfatickom systéme tela.

Lymfangioleiomyomatóza – zriedkavé ochorenie pľúc, pri ktorom abnormálne svalové bunky začínajú nekontrolovane rásť v pľúcach, v lymfatických uzlinách a v obličkách.

Autoimunitný lymfoproliferatívny syndróm – ďalšie zriedkavé ochorenie, pri ktorom je vysoký počet lymfocytov v lymfatických uzlinách, pečeni a slezine, má genetický základ.

Mezenteriálna lymfadenitída – zápal lymfatických uzlín v bruchu.

Tonzilitída – zápal a infekcia mandlí.

Prevencii, príznakom a liečbe problémov lymfatického systému sa budeme venovať v ďalších článkoch.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.livescience.com/26983-lymphatic-system.html

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21199-lymphatic-system

https://www.medicalnewstoday.com/articles/303087

https://lymphaticnetwork.org/living-with-lymphedema/lymphatic-disease

Pridaj komentár