Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Bolesť žalúdka, niekedy nepresne označovaná aj ako bolesť brucha, pociťujeme v hornej časti brucha medzi hrudníkom a pupkom. Žalúdok veľmi často bolí v jamke medzi oboma krídlami rebier, avšak bolesť žalúdka môže vyžarovať na rôzne miesta vrátane chrbta. Existuje niekoľko typov bolestí žalúdka – kŕčovitá, náhla a intenzívna, tupá, prerušovaná alebo ostrá. Vo všeobecnosti sa bolesť brucha zvyčajne týka problému v niektorom orgáne. Pozrime sa, čo všetko zapríčiňuje bolesť žalúdka.
Aké typy bolesti brucha existujú?
Aké sú najčastejšie príčiny bolesti žalúdka?
S akými ochoreniami súvisia chronické bolesti brucha?
Ako sa diagnostikujú ochorenia žalúdka?
Aké lieky a látky dráždia žalúdok?
Bolesť žalúdka sa najčastejšie prejavuje ako lokalizovaná bolesť, je teda obmedzená na určité miesto – tam, kde máme žalúdok. Takáto miestna bolesť najčastejšie naznačuje žalúdočné vredy (otvorené rany na vnútornej výstelke žalúdka).
Ak pociťujete skôr silnú kŕčovitú bolesť, neraz spojenú so zvracaním alebo s hnačkou, je zrejmé, že máte infekciu v tráviacom trakte, a teda problém sa netýka len samotného žalúdka, respektíve jedného orgánu. Podobne sa môže prejaviť aj otrava jedlom.
Akútna a chronická bolesť žalúdka
O akútnej bolesti žalúdka hovoríme vtedy, ak je bolesť náhla, objaví sa nečakane a zvyčajne v priebehu týždňa aj sama (respektíve s domácimi prípravkami) prejde. Krátkodobá bolesť žalúdka, ktorá sa neopakuje, zvyčajne neznamená nič vážnejšie.
Chronická bolesť je konštantná alebo sa pravidelne opakuje. Trvá počas 3 mesiacov alebo dlhšie.
Keďže existuje množstvo problémov a porúch, ktoré vedú k bolesti brucha, pre lekára je veľmi dôležité, aby ste vedeli svoje pocity čo najlepšie opísať a lokalizovať. Radšej ukazujte miesta, kde pociťujete bolesť, a nehovorte hneď, že vás bolí žalúdok alebo žlčník, pretože aj vyžarovanie bolesti do iných oblastí je možné (napríklad cítite bolesť žalúdka a chrbta zároveň). Najlepšie to posúdi lekár.
Nebezpečným príznakom a dôvodom na vyhľadanie lekára je progresívna bolesť žalúdka či brucha, ktorá sa časom zhoršuje. Často pribúdajú aj ďalšie príznaky a znamenajú vážnejšiu diagnózu.
Ak máte bolesť v oblasti brucha, ktorá prichádza a odchádza, v jednom momente sa môžete cítiť dobre, no v ďalšom podstatne horšie. Takýto typ bolesti zvyčajne nesúvisí so žalúdkom, ale pripisujeme ho skôr obličkovým či žlčovým kameňom.
Príčiny bolesti žalúdka
Poruchy trávenia
Poruche trávenia sa hovorí tiež dyspepsia. Určite každý z nás párkrát v živote zažil pocit plnosti a bolesť žalúdka po jedle. Poruchy trávenia často sprevádza aj pálenie v žalúdku, niektorí pacienti hovoria o „žiletkách v tráviacom trakte“.
Porucha trávenia môže byť základným problémom, ale aj sprievodným príznakom iného ochorenia, ako sú napríklad gastroezofageálna refluxná choroba, ochorenie žlčníka alebo vredy. Preto liečba bolesti žalúdka závisí od liečby základnej príčiny.
Kto trpí poruchami trávenia najčastejšie?
Poruchy trávenia sú bežným problémom, ktorý sa vyskytuje veľmi často. Avšak pri niektorých stavoch sme na poruchu trávenia náchylnejší.
Rizikové faktory dyspepsie:
- gastroparéza, čo je stav, pri ktorom sa žalúdok nedokáže úplne vyprázdniť, často postihuje diabetikov,
- syndróm dráždivého čreva (IBS),
- infekcia žalúdka,
- pankreatitída,
- ochorenie štítnej žľazy,
- rakovina žalúdka (i keď je zriedkavá).
Lieky, ktoré vyvolávajú bolesť žalúdka
Aj niektoré lieky vedú k poruchám trávenia a bolesti žalúdka. Vieme, že ak máme citlivý žalúdok, mali by sme sa vyhýbať aspirínu a liekom proti bolesti (ibuprofén, diklofenak a naproxén patria k hlavným príčinám gastritídy). Ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu podobne ako alkohol. Problémy s trávením môžu spôsobiť aj lieky na štítnu žľazu, antikoncepčné tabletky, steroidy a určité antibiotiká. Ak užívate niektorý z týchto liekov a máte problémy s trávením, informujte lekára, pošle vás na gastroenterologické vyšetrenie alebo vám rovno vymení lieky.
Bolesť žalúdka zo životného štýlu
Nečíta sa to síce dobre, ale pravdou je, že aj nezdravé návyky sa odrážajú na stave nášho tráviaceho traktu, vrátane žalúdka. Problémy sa prejavia najmä vtedy, ak jeme príliš veľa, veľmi rýchlo alebo v strese. Stres sám osebe môže zapríčiniť stiahnutie žalúdka a pocit, že vám v ňom zostane jedlo stáť nespracované alebo máte nechuť do jedla. Bolesť žalúdka zo stresu teda nie je tiež ničím nezvyčajným. Tráveniu nepomáha ani nadmerný príjem alkoholu, fajčenie a nedostatok pohybu.
Zápcha sa prejaví aj vyššie
Bolesť žalúdka alebo nepríjemné pocity v žalúdku môžu byť spôsobené problémom nižšie, napríklad aj plynatosťou, nadúvaním alebo zápchou. Taktiež môžu byť príznakom vážnejšieho zdravotného stavu – nepriechodnosti čriev, výrastkov v črevách a podobne. Vráťme sa však k zápche.
Zápcha znamená spomalenie pohybov čriev a zvyčajne nie je vážna. Vyprázdňovanie a s ním spojené pohyby čriev sa u každého z nás líšia. U niektorých ľudí je bežné, že nemajú stolicu každý deň, iní, naopak, potrebujú ísť na záchod aj viackrát za deň.
Príčiny zápchy:
- zmeny stravovania,
- použitie antacíd, ktoré obsahujú vápnik alebo hliník,
- syndróm dráždivého čreva,
- nečinnosť,
- nedostatok vody alebo vlákniny,
- niektoré lieky, ako sú antidepresíva a doplnky železa,
- hypotyreóza,
- stres a zmena prostredia.
Gastroenteritída – „žalúdočná chrípka“, „črevná chrípka“
Gastroenteritída je stav, pri ktorom sa žalúdok a črevá podráždia a zapália. Zvyčajne v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Bolesť žalúdka je sprevádzaná hnačkou a vracaním, niekedy prichádza aj horúčka a bolesti hlavy.
Najčastejšou príčinou zápalu žalúdka a čriev je norovírus alebo rotavírus. Obe infekcie potrebujú podpornú liečbu, pretože ohrozujú hlavne malé deti dehydratáciou (vo vážnejších prípadoch je potrebná hospitalizácia). Gastroenteritídu môžu spustiť aj baktérie Campylobacter a Salmonella, ktoré sa zvyčajne šíria v dôsledku konzumácie nedostatočne tepelne spracovanej hydiny alebo vajec.
Syndróm dráždivého čreva
I keď ide primárne o ochorenie čriev, často trpí aj žalúdok. Syndróm dráždivého čreva je totiž opisovaný ako súbor symptómov, ktoré sa vyskytujú spoločne – a to vrátane bolesti žalúdka, kŕčov, nadúvania, zápchy a hnačky. Tento stav je potrebné liečiť, pretože môže spôsobiť poškodenie čriev a má významný vplyv na kvalitu života pacienta.
Hoci presná príčina syndrómu dráždivého čreva nie je doposiaľ známa, odborníci za spúšťače považujú priveľmi citlivý imunitný systém alebo precitlivené hrubé črevo.
Otrava jedlom
Otrava jedlom znie pre civilizovaného človeka veľmi absurdne. Mysleli by sme si, že nám sa to nemôže stať, veď žijeme v hygienickom prostredí a nejeme veci, ktoré nepoznáme. Žiaľ, to je omyl, aj dnes sú otravy jedlom, respektíve niektorými potravinami, veľmi časté. Stav vniká, keď zjeme toxické, kontaminované alebo pokazené jedlá. Primárnym príznakom otravy jedlom je zvracanie a hnačka – telo sa snaží zbaviť problémovej potravy.
Otravu jedlom zvyčajne spúšťa jeden z troch faktorov:
Baktérie – Salmonella je najčastejšou príčinou závažnej otravy jedlom, k ďalším vinníkom patria E. coli, listéria, Campylobacter a C. botulinum.
Parazity – najčastejšie sa vyskytujúci vnútrobunkový parazit spôsobujúci otravu jedlom je toxoplazmóza, o ktorej je známe, že ju prenášajú neodčervené mačky vo výkaloch. Problémom je, že parazity môžu prežívať v čreve celé roky nepozorovane. Najnebezpečnejšie sú pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a tehotné ženy.
Vírusy – Otravu jedlom môžu vyvolať aj vírusy: norovírus, sapovírus, rotavírus a astrovírus, všetky majú podobné príznaky.
Helicobacter pylori
Dlhodobé bolesti žalúdka poukazujú na zápal. Neliečený zápal žalúdka takmer vždy vedie k vredom či ku krvácaniu. Obvykle stačí pár jednoduchých testov a spoznáte príčinu. Neraz vinník nesie meno Helicobacter pylori a stačí nasadiť správnu liečbu.
Kedy vyhľadať lekára?
Pri intenzívnych kŕčovitých bolestiach brucha, bolesti žalúdka spojenej s horúčkou, alebo ak zvraciate krv, vyhľadajte lekára okamžite. Snažte sa dopĺňať tekutiny, a keď nedokážete v žalúdku udržať ani vodu, poraďte sa s lekárom. Nedávajte si žiadne domáce lieky na bolesť žalúdka. Pri miernom priebehu infekcie alebo podráždenom žalúdku vyskúšajte v lekárni kúpený bylinkový čaj na bolesť žalúdka. Rovnako je potrebná pomoc odborníka, ak sa váš stav nezlepšuje, ale zhoršuje alebo trvá viac ako týždeň-dva. A tiež pri zápche, ktorá trvá viac ako 5 dní. Aby zistil presnú diagnózu, odošle vás na gastroenterologické vyšetrenie. Z výsledkov sa odvinie ďalší postup.
Akým potravinám sa vyhnúť pri bolestiach žalúdka?
Všetkým nápojom a potravinám, ktoré zvyšujú kyslosť v organizme. Presnú informáciu dostanete od lekára, podľa diagnózy. Najčastejšie je vhodné okrem sýtených nápojov, vyprážaných a tučných jedál obmedziť aj citrusové ovocie, kávu, obilniny, paradajky, pikantné a silne korenené jedlá, alkoholické nápoje, spracované potraviny a rýchle občerstvenie.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
https://wmich.edu/healthcenter/clinic/self-care/stomachache
https://www.news-medical.net/health/Common-Causes-of-Stomach-Ache.aspx
http://www.webmd.com/pain-management/guide/abdominal-pain-causes-treatments
http://www.nhs.uk/conditions/stomach-ache-abdominal-pain/Pages/Introduction.aspx