Dyspepsia: Aj vás trápia poruchy trávenia? Ako ich liečiť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dyspepsia, alebo ináč – porucha trávenia, sa prejavuje bolesťou alebo nepohodlím v hornej časti brucha. Najčastejšie sa vyskytuje krátko alebo hneď po jedle či pití. Dyspepsia nie je samostatná choroba, ale symptóm, príznak, ktorý súvisí s inými problémami. Poruchy trávenia sú bežný problém, ktorý sa týka až 30 % populácie. Zahŕňajú nadúvanie, nepohodlie, pocit plnosti, nevoľnosť a plynatosť. Často môže pomôcť zmena životného štýlu. Treba však skontrolovať, či nejde o vážnejší problém, najmä ak sa stravujete zdravo.

Čo je to dyspepsia?
Aké ochorenia môžu zapríčiniť poruchy trávenia?
Ako upraviť návyky, ak vás trápi dyspepsia?
Ktoré potraviny vyvolávajú nepohodlie v tráviacom ústrojenstve?
Kedy treba vyhľadať lekára?
Aké komplikácie môžu vzniknúť, ak problémy s trávením neriešime?

Dyspepsia: Príznaky

O dyspepsii hovoríme, ak máme bolesť vychádzajúcu z tráviaceho traktu, pocit pálenia v tráviacom trakte, pocit preplnenosti po jedle – aj po menšom množstve, prípade aj nadúvanie a nevoľnosť.

Dyspepsia: Liečba

Liečba dyspepsie závisí od jej príčiny a závažnosti. Základom diagnostiky je teda nájsť hlavnú príčinu tráviacich problémov a tú riešiť, liečiť. Niekedy pomôže zmena liekov, pretože aj niektoré lieky vyvolávajú tráviace problémy.

Ako upraviť životný štýl, ak máte tráviace problémy?

Pri miernych a zriedkavých príznakoch dyspepsie pomôžu zmeny zaužívaných návykov. Čo je potrebné upraviť?

  • Vyhýbajte sa príjmu spúšťacích potravín alebo ho obmedzte (vyprážané jedlá, čokoláda, cibuľa a cesnak),
  • pite pitnú vodu namiesto sódy a bublinkových nápojov,
  • obmedzte príjem kofeínualkoholu,
  • jedzte častejšie a menšie jedlá,
  • jedzte pomaly,
  • udržiavajte si optimálnu hmotnosť,
  • vyhýbajte sa priliehavému oblečeniu,
  • nejedzte pred spaním aspoň 2-3 hodiny,
  • ležte na vyššom vankúši, aby ste zabránili refluxu,
  • nefajčite.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké lieky sa používajú na liečbu dyspepsie?

Pri závažných alebo častých príznakoch tráviacich problémov vám môže lekár odporučiť lieky. Porozprávajte sa s lekárom nielen o ich pozitívach, ale aj o možných vedľajších účinkoch. K dispozícii sú rôzne lieky v závislosti od príčiny dyspepsie. Zahŕňajú:

Antacidá – Pôsobia proti škodlivým účinkom žalúdočnej kyseliny. Sú to voľne predajné lieky, na ktoré nie je potrebný lekársky predpis. Lekár vám odporučí antacidá zvyčajne ako jednu z prvých možností liečby dyspepsie.

Antagonisty H2 receptorovZnižujú hladinu žalúdočnej kyseliny a sú účinnejšie ako antacidá. Niektoré sú voľnopredajné, iné sú len na lekársky predpis. Keďže majú aj nežiaduce účinky, prekonzultujte s lekárom, ktorý je pre vás najvhodnejší.

Inhibítory protónovej pumpy – Znižujú objem žalúdočnej kyseliny a sú silnejšie ako antagonisty H2 receptorov. Pomáhajú urýchliť pohyb potravy cez žalúdok, avšak majú tiež vedľajšie účinky, ktoré zahŕňajú napríklad únavu, depresiu, úzkosť a svalové kŕče.

Antibiotiká – Infekcia baktériou Helicobacter pylori spôsobuje peptické vredy, ktoré vedú k poruchám trávenia. Zaberajú na ňu antibiotiká. Samozrejme, najskôr je dôležité zistiť, či naozaj trpíte touto infekciou – na základe testov. Vedľajšie účinky antibiotík poznáme mnohí – zahŕňajú žalúdočnú nevoľnosť, hnačku a plesňové infekcie.

Antidepresíva – Zdá sa to síce na prvý pohľad nelogické, ale aj problémy s centrálnym nervovým systémom môžu viesť k tráviacim ťažkostiam. Niekedy je riešením nízka dávka antidepresív.

Chronická porucha trávenia ovplyvňuje kvalitu života a celkovú pohodu dlhodobo. Cenným pomocníkom sú vtedy odborné poradenstvo a terapie. Oplatí sa vyskúšať kognitívno-behaviorálnu terapiu, biofeedback, hypnoterapiu či relaxačnú terapiu.

Diéta pri dyspepsii

Výber vhodnej stravy vám pomôže zvládnuť tráviace ťažkosti. V prvom rade sa snažte dodržiavať tieto odporúčania:

  • jedzte zdravú, vyváženú stravu,
  • obmedzte príjem korenistých a mastných jedál,
  • obmedzte konzumácie kofeínualkoholu,
  • pite nesýtenú vodu namiesto bublinkovej,
  • vyhýbajte sa kyslým potravinám, ako sú paradajky a pomaranče.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dyspepsia: Príčiny

Poruchy trávenia sú dôsledkom životných alebo stravovacích návykov, zdravotného stavu alebo užívania niektorých liekov. Bežné príčiny dyspepsie zahŕňajú chyby v stravovaní, fajčenie, obezitu a stres. Ak neexistuje žiadna identifikovateľná štrukturálna alebo metabolická príčina, lekár váš stav označí ako funkčná dyspepsia.

Dyspepsia môže byť tiež príznakom širokého spektra zdravotných stavov vrátane týchto:

Dyspepsia je bežným problémom počas tehotenstva, najmä v poslednom trimestri. Môžu za to hormonálne zmeny a spôsob, akým plod tlačí na žalúdok a ďalšie tráviace orgány. Lekár alebo lekárnik vám odporučí bezpečné spôsoby, ako zvládnuť tráviace ťažkosti v tehotenstve.

Kedy navštíviť lekára

Mnohí z nás z času na čas pociťujú miernu dyspepsiu a zvládajú ju zmenami životného štýlu alebo voľne dostupnými liekmi. Avšak ak máme tráviace ťažkosti často alebo sa zhoršujú príznaky, mali by sme vyhľadať lekársku pomoc.

Pri akých príznakoch treba vyhľadať lekára?

Určite vtedy, ak vás trápi:

  • silná bolesť žalúdka,
  • zmeny v pohybe čriev,
  • časté vracanie, najmä so stopami krvi,
  • krv v stolici alebo čierna stolica,
  • hrudka v brušnej oblasti,
  • nevysvetliteľná strata hmotnosti,
  • anémia,
  • celkovo sa necítite dobre,
  • problém s prehĺtaním jedla,
  • žlté sfarbenie očí a kože,
  • lapanie po dychu,
  • výrazné potenie,
  • bolesť na hrudníku, ktorá sa šíri do čeľuste, ruky alebo krku.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dyspepsia: Diagnostika

Ako bude prebiehať vyšetrenie u lekára pri podozrení na dyspepsiu? Na čo sa pripraviť? V prvom rade zahoďte strach a obavy a buďte úprimní. Lekára budú zaujímať vaše symptómy, osobná a rodinná anamnéza, akékoľvek iné zdravotné ťažkosti a lieky, ktoré užívate. Zameria sa aj na vaše stravovacie návyky – prehrešky sa v tomto prípade určite neoplatí zakrývať.

Ďalej vám na pohmat vyšetrí rôzne časti brucha, aby skontroloval citlivé či bolestivé oblasti.

Gastroenterológ vám urobí ďalšie špeciálne testy, ak to uzná za potrebné. Patria sem najmä krvné testy zamerané na anémiu, problémy s pečeňou a iné stavy. Môže vám urobiť testy na infekciu H. pylori. Okrem odberu krvi zahŕňajú dychový test alebo test na antigén v stolici. Dobrým pomocníkom pri diagnostike tráviacich problémov je endoskopia. Lekár použije dlhú tenkú trubicu s kamerou, ktorú prehltnete, aby mohol prezrieť tráviaci trakt zvnútra. Môže tiež odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Vďaka tomu vie diagnostikovať vred alebo nádor.

Komplikácie pri tráviacich problémoch

Ťažké a pretrvávajúce tráviace problémy, ktoré sa neliečia alebo liečia nesprávne, môžu viesť ku komplikáciám:

Striktúra (zjazvenie) pažeráka

Pretrvávajúce pôsobenie žalúdočnej kyseliny môže vyvolať zjazvenie v hornom tráviacom trakte. Pažerák sa zúži a stiahne, čo spôsobí ťažkosti s prehĺtaním a bolesť na hrudníku. Na rozšírenie pažeráka je zvyčajne potrebná operácia.

Stenóza (zúženie) pyloru

V niektorých prípadoch žalúdočná kyselina spôsobí dlhodobé podráždenie pyloru, priechodu medzi žalúdkom a tenkým črevom. Zjazvený pylorus sa môže zúžiť. Ak sa to stane, chorý nie je schopný správne stráviť jedlo. Riešením je operácia.

Peritonitída

Ide o zápalové ochorenie peritonea, čo je tenká membrána nachádzajúca sa v brušnej dutine, ktorá pokrýva vnútornú brušnú dutinu. V priebehu času môže žalúdočná kyselina spôsobiť rozpad sliznice tráviaceho systému a vznikne peritonitída. Lieči sa liekmi a/alebo operačne.

Podčiarknuté a zrátané

Dyspepsia je zvyčajne mierna porucha trávenia a často sami vieme, prečo vznikla. Pomôžeme si zmenou stravy a návykov. Ak sú však problémy dlhodobé a nepomáhajú ani úpravy, ktoré sú v našich silách, ak sa príznaky zhoršujú, je potrebná odborná diagnostika a liečba. Niekedy je totiž základná príčina dyspepsie závažnejšia a treba ju riešiť. Čím skôr, tým lepšie.

Zdroje:

https://familydoctor.org/condition/indigestion-dyspepsia/

https://www.healthline.com/health/indigestion

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/indigestion-overview

https://www.medicinenet.com/dyspepsia/article.htm

Pridaj komentár