Bolesť brucha: Je to viróza, otrava jedlom, slepé črevo, kamene, alebo len stres?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie „bolesť brucha“? Pravdepodobne to, s čím máte najviac skúseností.

Bolesť brucha je veľmi široký pojem, a keď ho nespresníme, nik nám neporadí.

Skrýva sa za tým mnoho stavov – črevná viróza, intolerancia, potravinová alergie, otrava jedlom, infekcia, zápcha, menštruačná bolesť, ochorenie vaječníkov, alebo tiež úraz.

Čo sú najčastejšie príčiny bolesti brucha?

Prečo musíme poznať pôvod bolesti?

Je dobré, ak bolesti brucha zaháňame liekmi?

Čo je náhla, a čo je dlhodobá bolesť?

Bolesť je upozornenie

Ešte skôr, ako začneme rozoberať rôzne druhypríčiny bolesti, uvedomme si samotnú funkciu bolesti. Nech sa bolesť týka čohokoľvek, upozorňuje nás, že niečo nie je v poriadku.

Je veľkou chybou, ak sme si zvykli riešiť každú bolesť liekmi proti bolesti. Najskôr potrebujeme zistiť pravú príčinu bolesti, a nie umlčovať ju, aby nás „neotravovala“.

Prudká bolesť verzus dlhodobá miernejšia bolesť

Intenzívna, prudká bolesť nás spravidla upozorňuje na akútny problém, ktorý treba riešiť hneď, resp. čo najskôr. Dlhodobá a miernejšia bolesť zase poukazuje na starší problém, no ak nehľadáme príčinu, stav sa priebežne zhoršuje.

Lekár bude od nás chcieť, aby sme mu čo najpresnejšie a najpodrobnejšie opísali, čoako nás bolí. Práve podľa toho, či je bolesť tupá, bodavá, náhla, pretrvávajúca, alebo mierna, sa ľahšie určuje diagnóza.

bolesť brucha nad pupkom
Zdroj foto: AdobeStock.com

Odkiaľ bolesť vychádza?

Rovnako dôležité je presné lokalizovanie bolesti, teda na ktorom mieste nás to bolí. Okrem toho sledujme, či sa bolesť mení v priebehu času.

Taktiež si všímame všetky sprievodné javy, ktoré s bolesťou súvisia. Nakoniec, v brušnej dutine sa nachádza mnoho orgánov a každý môže ochorieť.

Niekoľko javov:

  • nafúknuté brucho, plynatosť,
  • kŕče v žalúdku, v črevách,
  • hnačka (aj dlhotrvajúca),
  • bolesť po jedle,
  • zápcha,
  • vystúpená (vyvýšená) oblasť na bruchu.

Najčastejšie príčiny bolesti brucha

Všetky bolesti brucha nedokážeme pokryť v jednom článku, preto sa spolu pozrieme na tie najrozšírenejšie. Je však vysoká pravdepodobnosť, že sa tu nájdete.

Bolesť žalúdka

Každého už bolel žalúdok. Za touto bolesťou nájdeme zvyčajne jedlo, ktoré nám „nesadlo“. V tomto prípade ide o krátkodobý stav.

Ak však bolesť pretrváva dlhšie, cítite ju po každom jedle, alebo sa pridá hnačka, zápcha či zvracanie, vyhľadajte lekára.

Dlhodobé bolesti žalúdka poukazujú na zápal. Neliečený zápal žalúdka takmer vždy vedie k vredom, či krvácaniu.

Obvykle stačí pár jednoduchých testov a spoznáte príčinu. Neraz sa takto odhalí infekcia Helicobacterom pylori.

V lekárňach zoženiete aj voľnopredajný test na helikobaktera.

bolest brucha po jedle
Zdroj foto: AdobeStock.com

Žlčové kamene

Žlčové kamene sa tvoria v žlčníku, v malom vaku, ktorý visí pod pečeňou. Vak (podľa potreby) vylučuje žlč na trávenie tukov.

Žlčové kamene sú tvrdé, väčšinou bývajú zložené z cholesterolu alebo bilirubínu. Bolesti vznikajú, keď kamene upchajú žlčový vývod.

Cítime ju najmä v pravej, hornej časti brucha, a najčastejšie sa ozve po tučných a mastných jedlách. Bolesť zo žlčových kameňov je často taká intenzívna, že pacient v krátkom čase vyhľadá lekára.

Ak sa žlčník zapáli, človek cíti nielen bolesť, ale aj nevoľnosť, zvracia, pridať sa môže aj horúčka.

Riešením je operácia a žlčníková diéta.

Obličkové kamene

Kamene nemusia byť len v žlčníku, ale aj v obličkách. Vtedy sú to kryštalizované usadeniny minerálov a solí, ktoré sa tvoria pri koncentrovaní moču.

Keď usadeniny prechádzajú močovodmi, bolí to zvyčajne v dolnej časti chrbta, no bolesť niekedy vyžaruje aj do dolnej časti brucha, alebo slabín. Obličkové kamene dokážu vyvolať nevoľnosť až zvracanie.

Najčastejším príznakom obličkových kameňov je bolestivé močeniekrv v moči. Ak máte šťastie, kameňov sa zbavíte veľmi jednoducho – dôslednou hydratáciou.

Niekedy však treba kamene vybrať alebo rozbiť. K tvorbe obličkových kameňov prispieva:

  • genetická predispozícia,
  • dehydratácia,
  • nadmerné množstvo sodíka,
  • obezita,
  • zápalové ochorenia panvy.

Pankreatitída

Pankreatitída je zápal pankreasu – podžalúdkovej žľazy. Vzniká vtedy, keď tráviace enzýmy napadnú podžalúdkovú žľazu.

Pankreatitída môže byť akútna alebo chronická. Bolesť označujeme ako pálčivú, objavuje sa v hornej alebo strednej časti brucha.

Niektorí majú skúsenosť s vystreľovaním bolesti do chrbta. Ďalším príznakom zápalu je nevoľnosť a zvracanie.

A aký je najčastejší vinník pankreatitídy? Alkohol.

Pod pankreatitídu sa však často podpisujú aj žlčové kamene, pretože tak ako žlčník, aj pankreas dodáva tráviace šťavy do čreva rovnakou cestou.

Akútna aj chronická pankreatitída obvykle vedie k hospitalizácii. V nemocnici sa totiž ľahšie zvládajú príznaky, a síce vďaka infúziám, antibiotikám a liekom proti bolesti.

bolesť krížov a brucha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zápcha

Veľmi nepríjemný stav, no väčšinou si za to môžeme sami. Je to výsledok slabej hydratácie – keď pijeme málo tekutín, alebo nedostatočnej vlákniny v strave – jeme málo strukovín, celozrnného pečiva, dužinového ovocia a podobne.

Riešenie je jednoduché – veľa vody, zeleninyovocia. Niekedy však zápcha vzniká z vážnejšej príčiny – kvôli prekážke v črevách. Vtedy je nutný chirurgický zákrok.

Laktózová intolerancia

Má ju približne 65 % populácie po narodení. U mnohých sa to v dospelosti upraví, ale stále zostáva veľa prípadov. Laktózová intolerancia sa prejavuje miernousilnou bolesťou brucha (v závislosti od toho, ako silnú intoleranciu máte).

K ďalším príznakom patrí nadúvanie, hnačky, grganie, plynatosť a poruchy trávenia.

Riešenie? Vynechajte mliečne výrobky, dávajte si pozor na balené potravinypolotovary, pretože často obsahujú skryté mliečne produkty.

Požiadajte lekára o test laktózovej intolerancie.

Neznášanlivosť lepku

V týchto prípadoch lepok poškodzuje tenké črevo. Ak črevo nefunguje normálne, nedokáže absorbovať živiny. Výsledkom je plynatosť, nadúvanie, mierne až silné bolesti, únava.

Ak je tenké čreva príliš oslabené, vedie to k chronickým hnačkám, chudnutiu, dokonca podvýžive. Viac o tenkom čreve v našom článku.

Endometrióza

Intenzívna bolesť, nepravidelná alebo ťažká menštruácia (so silným krvácaním), či problémy s otehotnením, to sú najčastejšie príznaky endometriózy. Čo je endometrióza?

Ide o stav, keď bunky z výstelky maternice začnú rásť v iných tkanivách – najčastejšie  v okolí maternice, teda v panve. Rast buniek v tkanivách, kam nepatria, je potom bolestivý.

Žiaľ, diagnostika endometriózy nie je vždy jednoduchá. Ak je endometrióza sústredená do jednej menšej oblasti, pomôže chirurgický zákrok.

Inak sa podávajú lieky proti bolesti a hormonálna terapia.

Porucha činnosti štítnej žľazy

Pýtate sa, ako môže žľaza na krku súvisieť s bolesťami v bruchu? Môže – pretože štítna žľaza reguluje niekoľko funkcií v tele, a trávenie je jednou z nich.

Ak štítna žľaza produkuje priveľa hormónov (tzv. hypertyreóza), urýchľuje sa trávenie, čo vedie k hnačkám a brušným kŕčom.

Slabá produkcia hormónov (tzv. hypotyreóza) zasa spomaľuje trávenie, čo vedie k zápcham a plynatosti.

Parazity

Predstava o tom, že bolesti brucha má na svedomí parazitický červ, sa nepáči asi nikomu. Keď sa však parazity prichytia na sliznici žalúdka, alebo prežívajú v črevách, má to veľa nežiaducich príznakov: kŕče, hnačky, nevoľnosť.

Ak si myslíte, že máte parazity, nechajte sa vyšetriť.

Hernia (prietrž, pruh)

Pruh znamená, že vnútorný orgán alebo tukové tkanivo, vyčnieva cez spojivové tkanivo alebo sval. V skutočnosti existuje veľa typov hernií.

Môžu byť vonkajšie – vidíme ich ako vyčnievajúcu, vydutú časť, alebo vnútorné. Najbežnejší pruh je pupočníkový – nachádza sa v okolí pupku.

Vonkajšia hernia nám prináša neustálu, tupú bolesť. Vnútorná vyvoláva pálenie záhy, poruchy trávenia, bolesti v hornej časti brucha, alebo na hrudníku.

Zápal slepého čreva

Zápal slepého čreva je zvyčajne taký bolestivý, že skončíme na pohotovosti. U detí a mladých dospelých sa to deje častejšie. Na začiatku ide o bolesť v strednej časti brucha, ktorá prechádza aj do pravej časti brucha.

Poznávacím znamením zápalu je bolesť pri ohýbaní nohy, pretože pri tomto pohybe sa napína sval v blízkosti slepého čreva.

Upozornenie:

Ak zapálené slepé črevo neriešime, môže prasknúť! Pri akomkoľvek podozrení, choďte ihneď na pohotovosť! Operačné odstránenie slepého čreva je dnes rutinným zákrokom.

Zápalové ochorenia čriev

Zápalové ochorenia čriev, to sú zápaly v tenkom, alebo aj v hrubom čreve. Pojem „zápalové ochorenia čriev“ zahŕňa Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu.

Neriešené stavy zjazvujú alebo upchávajú častí čriev – výsledkom sú bolesti brucha, s hnačkami krvácaním z konečníka.

Zápalové ochorenie panvy

Infekcia vajíčkovodov, maternice alebo vaječníkov, sa prejavuje trvalejšou bolesťoupodbrušku. Niektoré ženy cítia bodavú bolesť alebo tlak počas ovulácie. Bolesť ustane, keď sa z vaječníkov uvoľní vajíčko.

Ak zápal neliečime, hrozí zjazvenie vajíčkovodov neplodnosť. Pokiaľ sa u vás vyskytnú ďalšie príznaky – horúčka, zvracanie, mdloby – okamžite vyhľadajte lekára.

Nezabúdajte na chránený sex! K zápalovým ochoreniam panvy patrí aj kvapavka, či chlamýdie.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Otrava jedlom a črevná viróza

Otrava jedlom sa prejavuje najmä hnačkami a zvracaním. Smrteľné otravy sú, našťastie, zriedkavé. Príznaky otravy jedlom zvyčajne trvajú asi 1 – 2 dni, potom ustúpia.

Ak však máte črevnú chrípku, alebo iný vírus v tráviacom trakte, zotavenie trvá o niečo dlhšie. Vtedy je sprievodným znakom aj zvýšená teplota.

Rakovina

Žiaľ, aj rakovina sa prejavuje bolesťou v rôznych častiach brucha. Bez dôkladného vyšetrenia, vám nikto nič bližšie nepovie.

Najhoršie, čo môžete spraviť? Keď budete bolesť ignorovať, alebo zaháňať liekmi. Pozor, niektoré „rakoviny“ postupujú rýchlo!

Bolesť brucha z liekov

Bolesť brucha môže byť vedľajším efektom niektorých liekov. Určité liečivá spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, dráždia jeho steny, a tak vyvolávajú bolesť. Sú to napríklad:

  • nesteroidné protizápalové lieky – ibuprofén a aspirín,
  • bisfosfonáty – lieky na osteoporózu (či ochranu pred ňou),
  • antibiotiká – najmä tie, ktoré obsahujú azitromycín,
  • lieky na krvný tlak – jedlo zostáva v žalúdku dlhšie, a kvasí.
Zdroj foto: AdobeStock.com

Psychické problémy – stres, depresia, úzkostné stavy

Dnes už veľmi dobre vieme, že telo je so psychikou silno prepojené, a to obojsmerne. Stres môže priniesť nespavosť, ale aj brušné ťažkosti. Naopak, syndróm dráždivého čreva môže súvisieť s psychikou.

Inými slovami – narušená psychika dokáže vyvolať bolesti brucha, a pravidelné bolesti brucha môžu viesť k depresii a úzkosti.

Nepreháňate to so žuvačkami?

K menej závažnej bolesti brucha dochádza vtedy, keď zjeme priveľa sorbitolu. Túto látku nájdeme hlavne v žuvačkách alebo cukríkoch bez cukru, kde je náhradou cukor.

Keď sa sorbitol dostane k baktériám v hrubom čreve, tieto ho „zjedia“, a tak sa vytvárajú plyny a tekutiny, ktoré vedú k hnačkám a bolestiam brucha.

Zdroje:

  • https://www.health.com/condition/digestive-health/27-causes-of-stomachaches-and-how-to-get-rid-of-each-one?slide=2937af5a-18bd-44cf-879c-00080c3ae5b9#2937af5a-18bd-44cf-879c-00080c3ae5b9
  • https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-stomach-ailments
  • https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
  • https://www.nhs.uk/conditions/stomach-ache/

Pridaj komentár