Máte vysoký krvný tlak? Skúste vodový melón

Zdravá strava môže zohrávať dôležitú úlohu v znižovaní vysokého krvného tlaku – ale nájsť správne typy potravín, je niekedy zložité. Štúdia uskutočnená na Floridskej Štátnej univerzite preukázala, že pridanie pár kúskov vodového melóna do každodennej stravy, pomáha pri kontrole hypertenzie u obéznych ľudí.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, každý tretí dospelý človek v Spojených štátoch amerických trpí vysokým krvným tlakom. Z takmer 67 miliónov Američanov, bojujúcich s hypertenziou, iba menej ako polovica uvádza, že majú svoj krvný tlak pod kontrolou.

Ľudia, ktorí svoj stav neliečia a nekonzultujú s odborníkmi, výrazne zvyšujú riziko vzniku chorôb srdca, infarktu, či mŕtvice.

“Tlak v aorte a v srdci sa znížil po konzumácii výťažku z vodného melóna,” uviedol vo svojom vyhlásení hlavný vedúci výskumu, profesor Arturo Figueroa. “To znamená, že srdce je menej zaťažované, a teda môže lepšie pracovať v stresových situáciách, napríklad pri vystavení tela  chladu.”

Figueroa a jeho kolegovia z Floridskej univerzity skúmali 13 dospelých ľudí trpiacich obezitou, ktorí mali súčasne problémy s vysokým krvným tlakom. Počas dvanásť týždňov trvajúceho klinického výskumu, bol každý učastník požiadaný, aby ponoril ruku do vody, ktorá mala len -39°C, zatiaľčo boli monitorované jeho vitálne funkcie a krvný tlak.

ruka-lad-vodovy-melon

Prvá časť výskumu preukázala, že vystavenie človeka nízkym teplotám, môže viezť k zástave srdca. Počas zvyšovania krvného tlaku, je srdce nútene pracovať viac, aby zvládlo pumpovať krv do aorty, čo vedie k menšiemu prietoku krvi v srdci.

V druhej časti experimentu, boli účastníci náhodne rozdelení do dvoch skupín. Počas šiestich týždňov, boli jednej skupine denne podávané 4 gramy aminokyseliny citrulínu a 2 gramy aminokyseliny arginínu (extrakt z vodového melóna), kým druhej časti dobrovoľníkov bolo podávané placebo.

Obe skupiny testovaných ľudí boli následne požiadané, aby nemenili svoje stravovacie návyky, a aby neužívali žiadne lieky na reguláciu hypertenzie.

Skupina užívajúca dané dávky aminokyselín, vykazovala pozoruhodné zlepšenie krvného tlaku v aorte, ako aj zlepšenie iných cievnych markerov. Výsledky merania krvného tlaku a srdcového stresu, boli taktiež výrazne lepšie  – či bolo telo v pokoji, alebo vystavené chladu.

vodovy-melon-hypertenzia

„Vodový melón je najbohatší prírodný zdroj citrulínu. Citrulín je úzko prepojený s arginínom (esenciálna aminokyselina), ktorý je potrebný na vytvorenie oxidu dusnatého, nevyhnutného na reguláciu tonusu hladkej svaloviny cievneho systému a reguláciu zdravého krvného tlaku,“ uviedol profesor Figueroa v samostatnom vyhlásení.

Zdroj: Wong, A. Kalfon, R. Figueroa, A. Effects of Watermelon Supplementation on Aortic Hemodynamic Responses to the Cold Pressor Test in Obese Hypertensive Adults. American Journal of Hypertension. 2014.

Autorka študuje na Lekárskej fakulte UK

V súťaži reprezentuje Bratislavský spolok medikov

Ilustračné fotografie

PageLines-Baner-UP-2015.png

 

Pridaj komentár