Bércove vredy: Prečo vznikajú vredy v predkolení a ako ich liečiť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Venózne vredy predkolenia (ulcus cruris), neodborne označované ako holenné vredy, či z češtiny známe „bércové vředy“, potrápia dlhotrvajúcou bolesťou. Liečba zvyčajne trvá 4 až 6 týždňov, niekedy i dlhšie. Objavujú sa predovšetkým na vnútornej strane nohy, tesne nad členkom. Okrem bolesti sú príznakmi venózneho vredu predkolenia svrbenie a opuch chorej nohy. Koža okolo vredu stvrdnesfarbí sa, z rany vyteká zapáchajúci výtok. Už podľa tohto opisu je jasné, že vredy predkolenia nie sú nič závideniahodné, rozhodne ich však treba čo najskôr liečiť.

Aké príznaky sú typické pre „bércové“ vredy?
Čo spôsobuje žilové vredy na nohách?
Máte vysoké riziko vredu predkolenia?
Ako prebieha diagnostika a liečba venóznych vredov?
Môžete sa vredom vyhnúť, aj keď ich máte v rodine?

Holenný vred, správne nazývaný žilový vred predkolenia, je najbežnejším typom vredov na nohách – predstavuje viac ako 90 % všetkých prípadov. Žilové vredy na dolných končatinách často vznikajú po ľahkom úraze, keď pretrvávajúci vysoký tlak v žilách nôh poškodí kožu. Tento konštantný vysoký tlak môže postupne poškodiť drobné krvné cievy v pokožke. Výsledkom je, že pokožka sa popraská, stane sa šupinatou a vznikne vred.

Venózne vredy postihujú odhadom približne jedného z 500 ľudí, pričom výskyt ochorenia rastie spolu s vekom. U seniorov nad 80 rokov týmto bolestivým stavom trpí približne jeden z 50.

„Bércové“ vredy: príznaky

Keďže je u verejnosti zaužívaný názov ochorenia bércové vredy (české slovo „bércový“ v slovenčine znamená „holenný“, preto laicky hovoríme o holenných vredoch, odborne o vredoch predkolenia), spomíname v článku i tento názov.

Venózne vredy predkolenia sú otvorené, často bolestivé vredy na koži, ktoré sa hoja viac ako mesiac. Zvyčajne vznikajú na vnútornej strane nohy, tesne nad členkom.

Základné príznaky „bércových“ vredov:

  • opuchnuté členky (edém),
  • zmena farby a stmavnutie kože okolo vredu,
  • stvrdnutá koža okolo vredu,
  • pocit ťažoby v nohách,
  • bolesť alebo opuch nôh,
  • červená, šupinatá a svrbiaca koža na nohách (varikózny ekzém),
  • opuchnuté a zväčšené žily na nohách (kŕčové žily),
  • nepríjemný a zapáchajúci výtok z vredu.

Ak sa do vredu dostane infekcia, bolesť sa zhorší, koža okolo vredu sčervená, opuchne, taktiež je silnejší výtok z vredu – môže byť zelený a páchnuť, neraz sa pridá aj vysoká teplota.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak máte na predkolení vred, opuch, začervenanie, cítite bolesť, určite sa poraďte s lekárom. Je totiž nepravdepodobné, že by sa sám od seba zlepšil, pretože holenné vredy zvyčajne vyžadujú odborné lekárske ošetrenie.

Bercov vred: kto má vyššie riziko

Vyššie riziko vzniku žilových vredov máte vtedy, ak ste v minulosti prekonali hlbokú žilovú trombózu, máte kŕčové žily alebo ťažkosti s chôdzou kvôli týmto stavom:

  • artróza,
  • zranenie nohy,
  • obezita,
  • paralýza.

Riziko venóznych vredov predkolenia rastie aj po operáciách nohy, ako sú výmena bedrového kĺbu alebo kolena.

Venózne vredy predkolenia: diagnostika

S najväčšou pravdepodobnosťou pri problémoch naznačujúcich holenný vred vyhľadáte praktického lekára. Ten sa s vami porozpráva a vyšetrí chorú nohu. Bude hľadať opuchy v členkoch, sfarbenú alebo tvrdú kožu a pokúsi sa určiť príčinu. Vred predkolenia môže súvisieť s inými stavmi, preto sa vás spýta na cukrovku, hlbokú žilovú trombózu, poranenie alebo chirurgický zákrok a tiež na to, či ste už podobný problém v minulosti mali.

Vyšetrenie prebieha v stoji aj v ľahu, pretože kŕčové žily sú zreteľnejšie, keď budete stáť. Na druhej strane – v ľahu sa lekárovi lepšie vyšetruje samotný vred.

Dopplerovské vyšetrenie ciev

Na to, aby lekár mohol vylúčiť periférne arteriálne ochorenie (stav postihujúci tepny) ako možnú príčinu vašich príznakov, vás pošle na test známy ako dopplerovské vyšetrenie ciev alebo ultrazvuková dopplerografia ciev.

Dopplerografia je pri podozrení na žilový vred predkolenia, teda „bércový vred“ dôležitým vyšetrením. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zahŕňa meranie krvného tlaku v cievach v členkoch a jeho porovnanie s tlakom v rukách. Pri ochorení periférnych artérií bude krvný tlak v členkoch nižší ako v rukách.

Toto vyšetrenie je dôležité aj preto, že hlavnou liečbou žilových vredov sú kompresné návleky alebo pančuchy na zlepšenie cirkulácie žíl na nohách. Vtedy, ak máte tlak v členkovej tepne nízky, nie je táto liečba bezpečná.

Praktický lekár vás môže poslať aj špecialistovi na cievy, a to zvyčajne pri podozrení, že vred súvisí s chorobami tepien, s cukrovkou alebo reumatoidnou artritídou.

Holenné vredy: liečba

Väčšina žilových vredov predkolenia sa zahojí do 3 až 4 mesiacov, ale je potrebné, aby ich vhodným spôsobom liečil odborník. Hojenie niektorých vredov trvá dlhšie a veľmi malý počet z nich sa nezahojí nikdy.

Liečba vredov predkolenia zahŕňa čistenie a obväzovanie rany pomocou elastických obväzov alebo kompresných pančúch na zlepšenie prietoku krvi v nohách. Pri infekcii vredu vám lekár nasadí antibiotiká. Ak však neriešite základnú príčinu vredu, existuje vysoké riziko, že po liečbe sa vred predkolenia opäť vráti. Základné príčiny zahŕňajú už spomínanú nehybnosť, obezitu, predchádzajúcu hlbokú žilovú trombózu alebo kŕčové žily.

1. Čistenie a obväzovanie vredu

Prvým krokom je odstránenie všetkých zvyškov odumretého tkaniva z vredu a priloženie vhodného obväzu. To poskytuje najlepšie podmienky na hojenie vredu.

Na prekrytie vredu lekár či sestra použije jednoduchý nelepivý obväz, ktorý si budete meniť aspoň raz týždenne, zvyčajne pod dohľadom zdravotného personálu (alebo vám ho vymení sestrička).

2. Kompresia

Pre lepšiu cirkuláciu krvi v žilách nôh a na liečbu opuchov sa používa pevný kompresný obväz alebo pančucha. Sú navrhnuté tak, aby nohy stlačili a podporili prietok krvi smerom nahor, teda smerom k srdcu.

Kompresný obväz vám vymenia raz týždenne, pri kompletnom previazaní a čistení rany. Samozrejme, pri prvých aplikáciách kompresného obväzu na nezdravý vred môžete pocítiť bolesť, tá sa však zmierni, keď sa vred začne hojiť, čo trvá 10 až 12 dní.

Obväz je nevyhnutné odstrániť, ak:

  • máte silnú bolesť v prednej časti členku,
  • cítite silnú bolesť v hornej časti chodidla,
  • prsty na nohách zmodrajú a opuchnú.

Po odstránení obväzu si vyložte nohu na podložku do výšky očí a kontaktujte lekára.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako liečiť súvisiace problémy?

Opuchy nôh a členkov

Venózne vredy predkolenia sú často sprevádzané opuchmi nôh a členkov. Pomôžu kompresné obväzy a vykladanie nohy do výšky očí. Aj pravidelné cvičenie, ako napríklad každodenná prechádzka, pomôže znížiť opuch nôh. Vyhýbajte sa státiu alebo sedeniu s nohami dole.

Svrbivá pokožka

Niektorí pacienti s vredmi predkolenia sa sťažujú na vyrážky so šupinatou a svrbivou kožou. Zvyčajne je príčinou varikózny ekzém, ktorý sa dá liečiť hydratačným prípravkom (zmäkčovadlom) a miernym kortikosteroidným krémom alebo masťou.

Svrbenie kože je niekedy spôsobené aj alergickou reakciou na obväzy alebo krémy. V každom prípade sa snažte vyhnúť poškriabaniu nôh, pretože si ešte viac poškodíte pokožku a môžu vzniknúť ďalšie vredy.

Liečbu vredu urýchli abstinencia od alkoholu a cigariet. Noste pohodlnú, dobre sediacu obuv.

Liečba infikovaného vredu

Keď si všimnete silnejšiu bolesť a veľké množstvo výtoku z vredu, prípadne začervenanie okolo neho, pravdepodobne ste do rany dostali infekciu. Okrem pravidelného čistenia, preväzovania a zdvíhania nohy budete užívať kúru antibiotikami. Cieľom antibiotickej liečby je zbaviť vred infekcie. Antibiotiká však vredy neliečia a mali by sa používať iba v krátkych 7-dňových intervaloch. Samozrejme, závisí to od priebehu infekcie.

Ako predchádzať žilovým vredom predkolenia

Ak patríte do rizikovej skupiny, prípadne sa už „bércové“ vredy vyskytli vo vašej rodine, predpoklad ochorenia na vredy predkolenia znížite:

  • nosením kompresných pančúch,
  • znížením hmotnosti, ak máte nadváhu,
  • pravidelným cvičením, pohybom,
  • vykladaním nôh do výšky.

Tieto body sú obzvlášť dôležité, ak ste v minulosti už mali venózny vred predkolenia. Neraz sa totiž v priebehu mesiacov alebo rokov vyvinú ďalšie vredy.

Zdroje:

Venous leg ulcer

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/venous-ulcers

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/venous-skin-ulcer

Pridaj komentár