Diabetická noha, diabetický vred: Ako sa starať o nohy?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diabetická noha je nepríjemnou komplikáciou diabetu. Ak si ju nebudete všímať, ohrozujete svoje zdravie, dokonca aj život. Je to vážny stav. Neliečený vedie k amputácii – od jedného článku prsta až po vysokú amputáciu nad kolenom. Prejavuje sa diabetickým vredom. Diabetický vred je otvorená rana, najčastejšie na chodidle. Ak sa infikuje, spôsobí ťažké zápaly až sepsu.

Ako vyzerá diabetická noha?

Kedy vznikne diabetický vred?

Ako liečiť diabetickú nohu?

Aká má byť starostlivosť o nohy pri cukrovke?

Príčina diabetickej nohy spočíva v poškodení ciev a nervov cukrovkou. Čo by ste si mali všímať?

Diabetická noha: Príznaky

Problémy s nohami pri cukrovke majú rôznu podobu:

  • strata citlivosti,
  • mravčenie alebo brnenie nôh,
  • tvorbu pľuzgierov alebo iných rán, ktoré môžu, ale nemusia mokvať,
  • bolestivé pocity v prstoch alebo chodidlách,
  • škvrny na ponožkách.

Ak sa vytvorí vred a infikuje sa, pridruží sa:

  • horúčka alebo zvýšená teplota,
  • triaška,
  • šok,
  • začervenanie,
  • zimnica,
  • rozkolísaná hladina cukru.

Komplikáciou diabetickej nohy je nehojaca sa rana – vred. Následne sa môžu infikovať tkanivá od kože až po kosť so vznikom hnisavých abscesov. Ešte horšie je, keď sa vytvorí gangréna. Je to stav, keď tkanivá odumrú a ohrozujú život chorého. Diabetická noha je tiež príčinou rôznych deformít, špecifický je Charcotov kĺb – dochádza k posunu alebo zlomenine kosti v nohe.

Infografika diabetická noha
Infografika: Slovenský pacient

Ako rozpoznať skoré príznaky?

Ak máte cukrovku, starajte sa o nohy každý deň. V pokročilých štádiách nemusíte cítiť žiadnu bolesť, a to ani pri hlbokých otvorených ranách. Je preto veľmi dôležité kontrolovať nohy pravidelne zrakom.

V predštádiách diabetického vredu si všimnete miesta so stvrdnutou kožou. Práve tie môžu praskať, zakrvácať a rozpadávať sa. Následne vznikne vred.

Podozrivé sú aj začervenané miesta na chodidle. Nohy bývajú chladné v dôsledku poškodenia vyživujúcich ciev. Ich pulzácie nebývajú hmatné vôbec alebo len slabo. Pri poškodení nervov môžu byť, naopak, teplé, s rozšírenými žilami.

Diabetická noha: Diagnostika

Lekári využívajú škálu vyšetrení, ktorými diagnostikujú diabetickú nohu. Dôležité je fyzikálne vyšetrenie – lekár si všíma farbu nohy, kožu, pulzácie tepien, teplotu. Pri poškodení ciev bývajú nohy chladnejšie, pulzy ciev blízko chodidla a členkov sú oslabené, prípadne nehmatné. Nohy sú bledšie.

Nohy s poškodenými nervami bývajú menej citlivé na bolestivé či tlakové podnety. Objavujú sa aj zmeny na koži nohy, ktorá môže byť napnutá, tenká, ľahko praská, olupuje sa, býva červená alebo má mdlú fialovkasto-sivú farbu.

V rámci sonografie ciev lekári zisťujú, nakoľko je noha vyživovaná krvou. Neurologické vyšetrenie je zamerané na poruchu nervov, v rámci neho možno urobiť aj test na stratu potenia. Niekedy lekár odporúča aj RTG vyšetrenie nôh.

RTG snímok chodidla
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako predchádzať diabetickej nohe?

Aby ste predišli poškodeniu nervov a ciev, je dôležité dbať na reguláciu cukrovky. Ak sú vaše glykémie dlhodobo nad normu, je potrebná zmena liečby. Vašou úlohou je absolvovať pravidelné kontroly u diabetológa a zároveň dbať na vhodnú životosprávu, dodržiavať diabetickú diétu a užívať lieky či inzulín tak, ako vám to odporúča lekár, s pravidelnou kontrolou glykémií.

Ako zistíte, či je vaša obuv pre vás skutočne vhodná?

Veľmi jednoducho: Postavte sa na papier a obkreslite svoje chodidlo. Následne na kresbu priložte vložku z vašej topánky. Ak chodidlo prečnieva obrys vložky, nosíte nevhodnú obuv. To, že vás obuv tlačí, nemusíte kvôli poškodeniu nervov vôbec cítiť.

Kedy navštíviť lekára?

Rozhodne sa poraďte s lekárom, ak si pri kontrole nôh všimnete zmeny sfarbenia chodidla, opuch, zmeny teploty, nehojace sa rany, bolesti alebo mravčenie, vrastajúce nechty, plesňovú infekciu alebo známky inej infekcie.

Vredy diabetickej nohy rieši cievny chirurg. Aj tak je nevyhnutné, aby ste spolupracovali s vaším diabetológom. Niektoré stavy končia amputáciou. Príčinou býva gangréna alebo nezvládnuteľná infekcia.

Lekár vyšetruje chodidlo
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako liečiť diabetický vred

Liečba diabetickej nohy patrí do rúk cievneho chirurga. Skontroluje, či netreba z vredu odstrániť mŕtve (nekrotické) tkanivo, a ranu podľa potreby vyčistí. Podľa toho, či rana mokvá alebo je suchá, zvolí vhodné sterilné hojivé prekrytie. Ak zistí známky bakteriálnej infekcie, budete potrebovať aj antibiotiká.

Pri ischemických vredoch vám môže lekár navrhnúť „prefúknutie“ ciev alebo iný vnútrocievny výkon. Ak nie je vhodný, liečbu podporíte liekmi na zlepšenie krvného prietoku, ktoré vám lekár predpíše. V krajnom prípade je potrebná amputácia.

Infografika vred pri diabetickej nohe
Infografika: Slovenský pacient

Ako podporiť liečbu diabetického vredu

Nohu udržiavajte v čistote. Diabetický vred vzniká často v spodnej časti chodidla, niekedy sa ukrýva pod prstami. Pri kontrole chodidiel venujte zvýšenú pozornosť týmto oblastiam. Diabetický vred vyzerá ako otvorená rana, môže mokvať alebo byť, naopak, vysušený. Povlak na povrchu vredu a zápach naznačujú bakteriálnu infekciu, ktorá sa môže šíriť aj do hlbších tkanív.

Najlepšie liečiteľné sú vredy, ktoré trvajú krátko. Preto neotáľajte s návštevou lekára.

Ako sa starať o nohy pri cukrovke?

  • Ak máte cukrovku, denne si nohy kontrolujte. Dôkladne ich prezrite, či na nich nie sú otlačené alebo poranené miesta. Zmeny nemusíte pocítiť, niekedy ich len zbadáte.
  • Pred obutím si topánky skontrolujte, či nie je v nich kamienok alebo trieska.
  • Ak si nohu poraníte, venujte pozornosť správnej dezinfekcii a ošetrovaniu rany. Ranu držte v čistote.
  • Aby ste sa vyhli plesňovým infekciám, na plavárni či verejných sprchách noste vlastnú obuv. Infekciu včas liečte antimykotickými prípravkami. Ak do niekoľkých dní nespozorujete zlepšenie, obráťte sa na kožného lekára.

Ako vyzerajú správne topánky a ponožky pre diabetika?

  • nízky podpätok,
  • dostatočná šírka aj hĺbka topánky,
  • bez dovnútra vytŕčajúcich častí – zvnútra nesmiete cítiť švy či záhyby podšívky,
  • ponožky sú hladké, bavlnené,
  • ak máte na ponožke hrubšie švy, noste ich naruby.
Nohy v šľapkách na pláži
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo ešte môžete urobiť pre svoje nohy?

  • Chráňte ich pred teplotnými extrémami.
  • NEPOUŽÍVAJTE vyhrievacie podložky alebo elektrické prikrývky na nohy.
  • Na pláži a na horúcom chodníku noste obuv.
  • Umývajte si nohy vo vlažnej vode jemným mydlom.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Mgr. Vladimír Radolec, MPH, MHA, internista – diabetológ, člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/b17419e87e33abb6ea13005a74f76a1c.pdf

https://www.hojenieran.sk/odbornik/diagnozy/syndrom-diabetickej-nohy

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317504#symptoms

https://dia.hnonline.sk/o-diabete-rozne/526935-neliecena-diabeticka-noha-vedie-k-amputacii

Pridaj komentár