Akné postihuje takmer všetkých mladých ľudí v období puberty – asi 85 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov, a asi 3 % ľudí nad 30 rokov.
Ide o multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz (v tzv. seboroických oblastiach), teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát.
Akné charakterizuje vznik komedónov – uhrov, papúl – červených vyrážok, pustúl – hnisavých vyrážok (aj v hĺbke uložených), bolestivých nodulov – uzlov a cýst. Ochorenie pretrváva väčšinou niekoľko rokov. Neliečené alebo nesprávne liečené akné môže na koži zanechať jazvy, čo prináša psychické problémy počas celého života.
Svojou lokalizáciou na viditeľných miestach, jazvy môžu byť príčinou psychickej traumy, až so sociálnou izoláciou pacienta.
View this post on Instagram
Hlavné faktory pre vznik akné:
- genetická predispozícia,
- zvýšená produkcia mazu,
- hormonálne vplyvy,
- bakteriálne osídlenie kože.
Zvýšená produkcia mazu súvisí s hladinami pohlavných hormónov – androgénov, predovšetkým testosterónu. Zmes mazu a zrohovatených buniek vedie k tvorbe nezápalových foriem akné – uhrov, komedónov.
Pod vplyvom ďalšej androgénnej stimulácie mazovej žľazy, sa vytvára vhodné prostredie pre množenie baktérie Propionibacterium acnes. Táto baktéria generuje prozápalové molekuly: objavujú sa zápalové formy akné – zapálené až hnisavé vyrážky a uzly.
Na vývoji akné sa podieľa:
- nadprodukcia kožného mazu,
- porucha rohovatenia epitelu v mazovovlasovom vačku,
- premnoženie baktérie Propionibacterium acnes,
- zápal.
Všetky tieto procesy vplývajú na tvorbu mikrokomedónov, ktoré sú základom vývoja všetkých prejavov akné.
Klinické formy akné
Voľným okom neviditeľný mikrokomedón je prekurzorom (východiskovou látkou) všetkých typov klinických prejavov akné. Postupné hromadenie produkovaného mazu (v uzatvorenej dutine vlasového vačku), vedie k jej zväčšovaniu, a k vzniku prvého, nezápalového, voľným okom pozorovateľného prejavu akné – komedónu. Rozlišujeme dva typy komedónov: otvorené a uzatvorené.
Otvorené komedóny majú ústia rozšírené, a javia sa ako čierne body na úrovni kože, alebo ako mierne vyvýšené, nad úroveň okolitej kože. Majú priemer 1 – 5 mm. Ich čierna farba je daná refrakciou svetla; po vytlačení je ich obsah belavej farby. Otvorené komedóny môžu ustúpiť aj spontánne – po uvoľnení svojho obsahu na povrch kože. Ak k tomu nedôjde, vyvíjajú sa z nich zápalové prejavy akné.
Uzatvorené komedóny majú ústie voľným okom neviditeľné. Javia sa ako tuhé, drobné vyvýšeninky belavej farby, s priemerom 1 – 5 mm. Postupnou akumuláciou mazu sa komedón zväčšuje, až nakoniec praskne, čím sa obsah uvoľní do okolitého tkaniva, čo spôsobí zápalovú reakciu.
Pri povrchovom procese sa vyvíja hnisavá vyrážka belavej farby, s červeným zápalovým lemom. Pri zápalovom procese v hlbších vrstvách kože vzniká tuhá vyrážka červenej farby, s priemerom do 1 cm, vystupujúca nad úroveň okolitej kože. Prejavy povrchovej formy akné sa zvyčajne hoja bez jaziev.
Klinickými prejavmi ťažkej, hlbokej formy akné, sú uzly. Predstavujú rozsiahle, hlboko uložené zápalové ložiská okolo viacerých susediacich vlasových folikulov. Na dotyk sú bolestivé. Ide o tuhé útvary červenej farby, ktoré niekedy navzájom splynú, čím vzniknú fistuly, z ktorých môže na povrch kože vytekať hnisavo-krvavý obsah. Hoja sa vo forme jaziev.
Najťažšou formou akné je akné fulminans, keď sa u pacientov (popri zápalových prejavoch akné) vyskytujú opuchy, bolesti kĺbov a horúčka.
Liečba akné
V súčasnosti je k dispozícii široká škála terapeutických možností. Voľba vhodného postupu musí vychádzať zo zhodnotenia klinického obrazu a z potrieb individuálneho pacienta.
Zásadou moderného prístupu k liečbe je snaha o súčasné ovplyvnenie viacerých príčin ochorenia.
Viaceré príčiny akné, si totiž u väčšiny pacientov vyžadujú kombinovanú liečbu, ovplyvňujúcu viaceré zúčastnené patomechanizmy.
Cieľom liečby je odstránenie existujúcich mikrokomedónov, komedónov a zápalových prejavov, ako aj prevencia vývoja nových mikrokomedónov.
Liečba by mala:
- redukovať sekréciu kožného mazu,
- normalizovať rohovatenie,
- redukovať Propionibacterium acnes,
- potlačiť zápalové prejavy.
Lokálna liečba
V súčasnosti používaná lokálna liečba dokáže ovplyvniť tri zo štyroch patogenetických mechanizmov akné. Žiadna z účinných látok však nepôsobí proti všetkým trom naraz.
Lokálne retinoidy
Výnimočnou vlastnosťou lokálnych retinoidov, je ich schopnosť redukovať počet existujúcich mikrokomedónov, a zabraňovať tvorbe nových.
Lokálne antibiotiká
Lokálne antibiotiká na liečbu akné redukujú populáciu Propionibacterium acnes vo vlasových vačkoch. Majú protizápalový účinok. Vzhľadom na riziko vývoja rezistencie (odolnosti baktérií voči antibiotikám), sa neodporúča ordinovať antibiotiká samotné, vhodnejšia je ich kombinácia s lokálnymi retinoidmi alebo benzoylperoxidom.
Benzoylperoxid, kyselina azelaová
Benzoylperoxid má výrazný antibakteriálny účinok, no slabo rozpúšťa komedóny. Nástup protimikróbneho účinku je ale rýchlejší, a aj účinnosť je vyššia, ako u lokálnych antibiotík. Ani pri dlhodobom používaní sa voči nemu nevyvíja rezistencia baktérií. Je účinný aj samostatne, ale úspešne sa využíva najmä v kombinácii s lokálnymi antibiotikami, kvôli zníženiu rizika vývoja rezistencie propionibaktérií voči antibiotikám.
Kyselina azelaová má dobrý protikomedónový a protimikróbny účinok, a nevzniká voči nej rezistencia baktérií.
Celková liečba
Možnosti celkovej liečby akné zahŕňajú systémové antibiotiká, perorálne kontraceptíva s antiandrogénnym pôsobením a systémový retinoid – izotretinoín. Najpoužívanejšími sú antibiotiká – doxycyklín a makrolidy. Hormonálna terapia sa ordinuje u pacientok so známkami hormonálnej nerovnováhy, izotretinoín je rezervovaný pre ťažké, jazviace akné.
Systémový izotretinoín je jediným liekom, ktorý je účinný proti všetkým štyrom patogenetickým mechanizmom akné.
Doplnková liečba
Do tejto skupiny patria liečebné metódy, ktoré sa využívajú v terapii ľahších foriem akné, alebo sa používajú na zmierňovanie jaziev a škvŕn, vzniknutých po akné.
Dermabrázia
Slúži na vyhladenie nerovností kožného povrchu. V prípade akné, sa využíva na zmiernenie vzniknutých jaziev. Vysokorýchlostnou frézou alebo prúdom vody, sa zbrusujú povrchové vrstvy kože, čím sa vyhladzujú nerovnosti pleti.
Chemický peeling
Táto metóda sa využíva pri liečbe ľahkého stupňa akné, alebo na zmiernenie vzniknutých jaziev. Na postihnuté miesta lekár nanáša zmes aktívnych látok – polyhydroxykyselín, ktoré nechá na koži pôsobiť niekoľko minút. Po ich zotretí je pleť jemne zružovelá, a v nasledujúcich dňoch sa ošupuje. Celá kúra pozostáva zo 4 – 10 sedení. Stanovujú sa týždňové až dvojtýždňové intervaly, v závislosti od typu použitej látky.
Liečba svetlom
Zákrok je vhodný pri zápalových formách akné. Pôsobením tzv. modrého svetla (s vlnovou dĺžkou 415 nm) dochádza k uvoľňovaniu kyslíka, ktorý zabíja patogénne kožné baktérie.
Liečba laserom
Je najvhodnejšia na zmiernenie jaziev po akné, alebo na liečbu ľahkých foriem akné. Pôsobením laseru na kožu, a to v závislosti od typu použitého laseru, dochádza buď k čiastočnému obmedzeniu zvýšenej funkcie mazových žliaz, alebo pri použití ablatívnych laserov, k zbrúseniu a vyhladeniu kože.
Laserová liečba nedokáže odstrániť príčinné faktory akné, na istý čas však môže zlepšiť stav pokožky.
Akné a hygiena kože
V lekárňach je v súčasnosti množstvo kvalitnej dermatokozmetiky, určenej na problematickú pleť. Dostatočná hygiena by mala byť u osôb s problematickou pleťou samozrejmosťou.
„Akné pacienti“ by si mali pleť čistiť dvakrát denne – večer pred spaním a ráno. Večernému čisteniu pleti treba venovať zvýšenú pozornosť, pretože z pokožky musíme dôkladne odstrániť nielen maz, ktorý bol vyprodukovaný za celý deň, ale aj zachytený prach, baktérie a iné nečistoty. Raňajším čistením sa z pleti odstráni maz, ktorý sa vytvoril počas noci. Pleť je takto pripravená na aplikáciu lokálneho liečiva alebo dekoratívnej kozmetiky.
Na ošetrenie pokožky je lepšie používať liečebné kozmetické prípravky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu účinných látok. Tieto prípravky pomáhajú v boji s nepríjemnými problémami kože, a zároveň neobsahujú prídavné látky, ktoré by mohli mať dráždiaci účinok.
Okrem pravidelného domáceho ošetrovania, každý pacient by mal absolvovať hĺbkové čistenie pleti v špecializovanej ambulancii lekárskej kozmetiky, kde mu vyškolená zdravotná sestra odborne (mechanicky) vyčistí znečistenú pleť. Veľa mladých ľudí podceňuje význam tohto odborného čistenia. Namiesto toho, si sami vytláčajú vyrážky. To vedie k drobným poraneniam kože, k jej podráždeniu, a k tvorbe nových zápalových lézií. Veľmi častým výsledkom neodborného zásahu bývajú jazvy a pozápalové hyperpigmentácie.
Akné a životospráva
Staré mýty o čokoláde a iných sladkostiach, ktoré zhoršujú akné, sú už dávno prekonané. Platí, že pokiaľ ste si sami odpozorovali nepriaznivý vplyv niektorých potravín na kožu, tak ich vynecháte zo svojho jedálnička.
Žiadna špeciálna diéta na liečbu akné neexistuje. Všeobecne sa odporúča vyvážená, ľahko stráviteľná strava, so zníženým obsahom tukov a cukrov, s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny. Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim, a denne vypiť aspoň 2 litre tekutín. Ideálna je čistá, neperlivá voda.
Nedostatok spánku pleti všeobecne škodí. Ak málo spíme, pokožka sa nestačí zregenerovať, a stáva sa menej odolnou voči rôznym vplyvom prostredia.
Fajčenie je ďalší z faktorov, ktoré negatívne vplývajú na aknóznu pleť. Vplyvom nikotínu dochádza k stiahnutiu drobných kožných cievok, koža je horšie zásobovaná krvou, a nedostatočne sú z nej odvádzané toxické látky, čo celkový stav zhoršuje.
Akné a slnko
Zmiernenie prejavov akné v letnom období udáva asi 60 – 70 % akné pacientov. Toto zlepšenie súvisí s protizápalovým, a čiastočne aj baktericídnym (baktérie zabíjajúcim) účinkom UV žiarenia na kožu. Rolu isto zohráva aj kamuflážny efekt slniečka, pretože aknózne lézie sú na opálenej koži menej viditeľné.
Aj keď väčšina pacientov tvrdí, že sa im akné v lete zlepší, nie je to vždy tak. Pobyt v teplom a vlhkom prostredí, potenie, používanie nevhodnej kozmetiky, vrátane mastných ochranných prípravkov proti UV žiareniu, to všetko môže akné zhoršiť. Navyše, UV žiarenie spôsobuje prechodné zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože, čím sa upchávajú kožné póry.
Akné a psychika
Aj mierne prejavy akné dokážu človeka poriadne rozladiť. U citlivých osôb môže akné, a zvlášť jeho ťažšie formy, narušiť psychiku, čo môže viesť k podceňovaniu seba samého a k horšiemu nadväzovaniu nových kontaktov. Pokiaľ človek pociťuje, že sa kvôli akné hanbí za svoj vzhľad, je najvyšší čas, aby navštívil nielen svojho kožného lekára, ale aj psychológa.
Ilustračné fotografie