(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
I tetánia je dnes samostatnou diagnózou, ešte nedávno bola považovaná len za príznak. Jej výskyt za posledné roky významne rastie, preto lekári i vedci hľadajú dôvody intenzívnejšie. Tetániu môže vyvolať celý rad stavov. Zistiť príčinu tohto je však neraz veľmi náročné. V týchto dňoch sa tetánia skloňuje predovšetkým ako choroba vystresovaných mladých ľudí. Ukazuje sa, že jej hlavnou príčinou je naša psychika. Vo všeobecnosti o tetánii hovoríme ako o nadmerne stimulovanej nervovo-svalovej aktivite. Čo to znamená?
Čo je tetánia?
Ako sa tetánia prejavuje?
Čo znamená neurogénna tetánia?
Akú súvislosť má stres s tetániou?
Ako si vysvetliť pojem hyperventilácia?
Existujú lieky na tetániu?
Čo je príčinou tetánie?
Neexistuje jedna jediná príčina, ktorá by stála za vznikom tetánie. Tetánia je zvyčajne výsledkom kombinácie metabolických abnormalít, nie len jednej príčiny. Najčastejšie je vinníkom nerovnováha elektrolytov, teda nerovnováha minerálov v telových tekutinách a bunkách. Predovšetkým horčíka, vápnika, draslíka a fosforu. Pri dramaticky nízkej hladine vápnika hovoríme o hypokalciémii. Ďalšou príčinou je priveľa kyseliny (acidóza) alebo príliš veľké množstvo zásad (alkalóza) v tele.
Aj toxíny môžu spôsobiť tetániu. Jedným z príkladov je botulotoxín, ktorý sa nachádza v skazených potravinách alebo v pôde.
K tetánii významne prispieva dlhodobý stres a citové vypätie.
Dramaticky nízke hladiny vápnika zapríčiňuje napríklad hypoparatyreóza. Telo netvorí dostatok paratyroidného hormónu. Hladinu vápnika v tele narúša tiež zlyhanie obličiek alebo problémy s pankreasom a nedostatok vitamínu D. Mimochodom, ten má po zime drvivá väčšina z nás.
Tetanický syndróm: Príznaky
Neurogénna tetánia, ako sa ochoreniu odborne hovorí, je čoraz častejším problémom mladých ľudí. Aktuálne tento stav pozná minimálne 10 % populácie. Viac sa vyskytuje u žien ako u mužov (špeciálne vo veku 20 až 30 rokov). Nepríjemné príznaky tetánie sa prejavujú najmä vtedy, keď ich očakávame najmenej – v noci, v pokoji. Tetanické záchvaty dnes odborníci spájajú s nadmerným stresom. Objavujú sa dokonca vtedy, keď si myslíme, že sme už problém zvládli. Nadmerne stimulované nervy vyvolávajú svalové kŕče a ich často bolestivé kontrakcie.
I keď to tak niekedy vyzerá, tetánia nie je neuróza z prepracovania alebo inej psychickej záťaže. Pri tetánii je labilný celý nervový systém. Áno, môžete byť z príznakov nervózni, zle spať, neviete sa sústrediť. Tetanický syndróm často súvisí aj s poklesom libida, tupou bolesťou hlavy, búšením srdca, s brnením alebo tŕpnutím končatín.
Ťažkosti, ktorými sa tetánia prejavuje
Tieto príznaky sú dôvodom na to, aby ste vyhľadali neurológa:
- bolesti hlavy, podobné ako pri migréne, neraz aj s pocitom napínania na zvracanie,
- tŕpnutie končatín, tváre, prípadne celého tela, niekedy tiež tŕpnutie okolo úst, ktoré si môžeme zameniť za porážkový stav,
- brnenie v prstoch,
- bolestivé svalové kŕče,
- úzkosť, strach, depresívne myšlienky,
- syndróm nepokojných nôh,
- zvýšená citlivosť na hluk,
- tlak na hrudi, ktorý si môžeme zameniť za infarktový stav,
- búšenie srdca,
- nadmerná únava,
- točenie hlavy, strata rovnováhy.
Pacientov so silnou tetániou trápia generalizované svalové kŕče, záchvaty, zvracanie. Hyperventilačný syndróm je však neškodný stav (ak sa nespája s inou diagnózou), i keď ho bez anamnézy a vyšetrenia ťažko odlíšiť od závažných ochorení. V zriedkavých závažných prípadoch môžete dostať kŕč zvieračov hrtana (laryngospazmus). Prejaví sa problémami s dýchaním, piskotom.
Svalové kŕče vzniknú vtedy, keď sa sval mimovoľne stiahne a nie je schopný uvoľniť sa, čo vedie k výraznej bolesti.
Tetanický záchvat a hyperventilácia
Najnepríjemnejším stavom, ktorý sa objavuje aj uprostred noci, je tetanický záchvat. Vtedy sa k viacerým príznakom tetánie pridáva aj hyperventilácia. Hyperventilácia znamená, že naše dýchanie je zrýchlené alebo hlbšie, teda do pľúc sa dostáva viac vzduchu, ako je potrebné. Kvôli tomu sa mení biochémia krvi, rastie srdcová frekvencia a príznaky tetánie sa zhoršujú.
Preto je jednou z najčastejších rád pri tetanickom záchvate dýchanie do papierového vrecúška.
Ako sa vyšetruje tetánia? Test EMG je súčasťou diagnostiky
Diagnózu tetánia stanovuje odborník – neurológ. Okrem neurologického vyšetrenia je vhodný rozbor minerálov v krvi. EMG vyšetrenie potvrdí alebo vyvráti zvýšenú nervovosvalovú dráždivosť, ktorá je primárnou známkou tetánie.
Lekár vám ho odporučí pri podozrení na niektorú z porúch svalov alebo nervov a pri ich typických príznakoch: brnenie, necitlivosť, stuhnutosť svalov, nedobrovoľné zášklby (tiky), svalová bolesť alebo slabosť, ochrnutie končatín.
O tetánii v súvislosti s nízkou hladinou vápnika svedčí napríklad Trousseauov príznak. Zisťuje sa jednoducho: Lekár vám nasadí manžetu tlakomera, nafúkne ju nad hodnotu vášho systolického tlaku. V prípade Trousseauovho príznaku sa do 3 minút objaví typické držanie ruky. Ide o kŕčovité postavenie prstov a palca ruky do tvaru „štipky“.
Ako prebieha EMG vyšetrenie?
Báť sa ho nemusíte, robí sa tiež deťom. Na telo vám pripoja elektródy, ktoré vysielajú do nervov slabé elektrické signály. Celé vyšetrenie od 20 do 60 minút – podľa potreby a nálezu.
Pre zaujímavosť, EMG vyšetrenie sa používa aj pri ďalšej modernej poruche, ako je syndróm karpálneho tunela.
Dá sa tetánia liečiť?
Liečba tetánie je založená na tom, či sa vám spolu s odborníkom – neurológom – podarí zistiť príčinu. Z krátkodobého hľadiska je liečebným cieľom náprava nerovnováhy. Najčastejšie zahŕňa doplnenie vápnika alebo horčíka.
V každom prípade by mala byť vašou základnou snahou úprava stravy a životného štýlu. Doprajte si dostatok času na relaxáciu, pobyt v prírode, fyzickú aktivitu, vyhýbajte sa stresu. Kofeín a alkohol dráždia nervovú sústavu, preto do zoznamu nápojov „tetanika“ rozhodne nepatria. Navyše odbúravajú horčík. Dôležitý je tiež kvalitný spánok.
Celkovo najdôležitejším minerálom na zmiernenie príznakov je magnézium, ideálne v kombinácii s vitamínom B6, vyskúšajte napríklad Magnosolv. Takúto liečbu odporúčajú neurológovia aj deťom s potvrdenou tetániou.
Ako sa vám podarí vybabrať so strachom a obavami?
Tetánia je veľmi nepríjemná najmä vtedy, keď trpíte silnými záchvatmi, a inokedy o nej prakticky ani neviete. Ovplyvní váš pracovný život – predovšetkým, ak reagujete negatívne na stres. Ale aj ten rodinný. Ak sa k príznakom pridajú obavy o život, čo nie je zriedkavé, strachy, depresívne stavy, určite sa poraďte nielen s neurológom, ale tiež so psychiatrom.
Vždy sa oplatí skôr predchádzať zhoršeniu, ako hľadať akútne riešenie problému, ktorý v nás dlhodobo drieme.
Ak vás dusia nejaké ťažoby, nie je zlým nápadom vyhľadať psychoterapeuta. Toho by mal mať prakticky každý. Žiaľ, stigmy neustále pôsobia a mnohí z nás sa radšej zatvoria medzi štyri steny. A trpia, rovnako ako aj ich okolie.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/tetany#signs
https://solinea.pl/blog/post/en/tetany-what-do-you-know-about-it
https://www.osmosis.org/answers/tetany
https://endoclinic.sk/neurogenna-tetania/
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17660621
https://rupress.org/jem/article/11/1/118/2646/ON-THE-RELATION-OF-TETANY-TO-THE-PARATHYROID
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1938332/