(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Strom lapacho (lapačo) pochádza z tropických dažďových pralesov. Jeho vzácne účinky spoznali ako prví starí Inkovia.
Drevina sa v ľudovom liečiteľstve používa stovky rokov, využívali ju aj kmene z Ánd. Strom označovali ako „Taheebo“ – bol to ich „Božský strom“.
Jeho kôra z lapacha naozaj liekom na všetko?
Čo hovorí na lapacho vedecký výskum?
Pri ktorých vážnych chorobách využijeme lapacho?
Má lapacho vedľajšie účinky?
Červené lapacho – odroda matto grosso
Matto grosso je pomenovanie pre konkrétnu červenú odrodu lapacha. Avšak pozor – matto grosso je aj jedinou liečivou odrodou lapacha. Odrôd lapacha je viacero, ale u žiadnej ďalšej neboli preukázané zvláštne pozitívne účinky.
A prečo vlastne „červené lapacho“? Nuž, názov nevznikol len tak. Strom má krásnu ružovú korunu. Pekná koruna však neznačí vždy „peknú dušu“ stromu. Jeho kvety sú mäsožravé – živia sa hmyzom.
Strom rastie najmä v teplých oblastiach Južnej Ameriky. Dorastá do výšky 30 metrov a dožije sa aj 700 rokov. Liečivá kôra sa dováža najmä do krajín, kde strom nemá šancu vyrásť. Nedarí sa mu totiž v prostredí, kde je smog a znečistenie vzduchu.
Známe pozitívne účinky lapacha:
- čistí vnútorné orgány – najmä obličky a pečeň,
- podporuje trávenie,
- pomáha pri liečbe zápalových ochorení,
- lieči viaceré kožné ochorenia,
- podporuje tvorbu červených krviniek,
- zvyšuje účinnosť liečby rakoviny,
- celkovo zlepšuje imunitu.
Lapacho a rakovina
Lapacho obsahuje vzácne látky – lapachol a beta-lapachon. U oboch bola preukázaná vysoká účinnosť pri liečbe nádorov.
Už v 19. storočí boli brazílski lekári prekvapení, keď spoznali účinky lapacha počas liečby rakoviny. Spozorovali totiž, že drevina dokáže zastaviť rast nádorov.
Je preto zarážajúce, že do týchto dní chýba širší výskum lapacha. Mnohí vedci pritom veria, že by sa z lapacha dal vyvinúť účinný liek na rakovinu. Jedno vieme už teraz – lapacho podporuje odolnosť organizmus počas chemoterapie.
Lapacho je rovnako účinné, ako iné bylinky na reumu
Lapacho je veľkou pomocou aj pre reumatikov. Táto drevina sa vyrovná napríklad myšiemu chvostíku, pŕhľave či vŕbe bielej, čo sú zrejme najlepšie bylinky na reumu.
Pri reume si pripravujeme najmä obklady (zo záparu z kôry). Obklady tlmia zápal a bolesť na problematických miestach. Vonkajšie používanie dopĺňame o čaj lapacho.
Kôra zo stromu lapacho – čo obsahuje?
Lapacho má veľmi tvrdé drevo – na liečivé účely sa preto používa len vnútorná strana kmeňa. Tá obsahuje veľa železa a ďalšie prospešné látky, z ktorých spomeňme aspoň flavonoidy a vitamíny od A po E. Ďalej sú zastúpené niektoré ľahké kovy: vápnik, sodík, draslík a zinok.
Čaj lapacho
Čaj Lapacho je vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie. Chuť kôry si vieme všelijako ozvláštniť – do nápoja si pridajte napríklad med, ovocie alebo koreniny. V obchodoch so zdravou výživou sa predávajú aj hotové zmesi lapacha, najmä s vanilkou alebo pomarančovou kôrou.
Ako si pripravíme čaj z lapacha?
Príprava čaju je trochu iná, ako sme zvyknutí pri „bežných“ záparoch. Predovšetkým nepodceňme výber nádoby – najlepšia je sklená alebo porcelánová. Hliníková zoxiduje bylinu.
Vhodnú nádobu máme nachystanú, čo ďalej? Do 3 dl vriacej vody nasypeme 1 malú lyžičku lapacha. Necháme povariť 5 až 10 minút, potom čaj ešte lúhujeme 10 až 15 minút, aby sme získali všetky účinné látky.
Ak si chystáte nápoj na celý deň, na 1 liter vody potrebujete 1 polievkovú lyžicu. Čaj sa pije teplý a nesladený. Opakovane ho nezohrievajte!
Ako dlho piť lapacho? Koľko šálok denne?
Pite maximálne 3 šálky denne, najlepšie medzi jedlami. Poslednú šálku si dajte pred 17. hodinou, pretože lapacho má mierne stimulačné účinky, a tak by ste ťažšie zaspávali.
Ak lapacho pijete kvôli očiste alebo liečbe, jedna kúra trvá 4 až 6 týždňov. Po mesačnej prestávke môžete pokračovať.
Prečo piť čaj lapacho? Čo si ním preliečime?
Čaj lapacho je silným antioxidantom – odstraňuje z tela toxické látky. Doprajte si ho v zimných mesiacoch, keď je imunita oslabená, či pri väčšej pracovnej únave. Čaj sa postará aj o váš krvný obeh, regenerujete svoje cievy a kŕčové žily.
Zvonku čaj používajte na zápaly, ekzémy, rany či vredy predkolenia. Spravte si teplé obklady, netreba vám k tomu žiaden špeciálny postup.
Na teplé obklady použite 2 čajové lyžičky kôry. Do záparu namáčajte vhodnú látku – gázu, obväz. Prikladajte na problematické miesta.
Obklady z lapacha na akné
Nedokonalosť pokožky pri akné, nás vie pekne potrápiť. Obzvlášť, ak nepomáha žiadna liečba.
Lapacho síce nemožno považovať za „zázračnú terapiu“, ale aj v tomto prípade zbadáte výsledky. Obklady upokoja pleť. A keďže je lapacho antiseptické, zabránite tvorbe nových zápalov.
Čaj z lapacha na mykózu
Čaj lapacho má protiplesňové a antibakteriálne účinky. Jeho pitím zabránite premnoženiu kvasiniek a mykotických infekcií v tele.
Čaj pite aj preventívne. Ocenia to najmä dámy, ktorým sa mykóza pravidelne vracia. Lapacho využijú aj pri častých zápaloch močových ciest.
Na posilnenie liečby si urobte kúpeľ s lapachom, aby sa upokojilo podráždenie mykózou.
Tinktúra
Pri výrobe tinktúry, sa lapacho kombinuje s približne 30 až 40 % alkoholom. Pri užívaní tinktúry by sa mala zlepšiť celková obranyschopnosť, krvný tlak aj spánok.
Tinktúra je však prirodzene silnejšia ako čaj. Preto nepresiahnite odporúčanú dennú dávku.
Tinktúru užívajte 3-krát denne, vždy pred jedlom. 1 dávka predstavuje asi 9 kvapiek. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu, uvedenými na etikete.
Lapacho na vlasy
Mnoho byliniek dokáže podporiť rast vlasov. Takéto „chýry“ sa šíria aj o lapachu. Urobte si z lapacha odvar na preplachovanie, čo je rovnaký recept, akoby ste si varili čaj na pitie.
Pozor, scedený zápar musí najprv poriadne vychladnúť! Vlasy si umávajte ako zvyčajne, nakoniec si odvarom opláchnite vlasy.
Opakujte pravidelne, a potom už len sledujte, ako sa vaše vlasy zlepšujú. Príjemným bonusom bude aj ústup lupín.
Vedľajšie účinky lapacha
Prevláda myšlienka, že čo je prírodné, to by malo byť aj dobré. Platí to na 100 % aj v prípade lapacha?
Dodnes neboli preukázané negatívne účinky lapacha. Sú však skupiny, ktoré by nemali používať. Sú to najmä:
- deti do 3 rokov,
- tehotné a dojčiace ženy,
- kardiaci,
- ľudia s nízkym tlakom,
- pacienti s poruchami zrážanlivosti krvi.
Dobré rady na záver
Nepite čaj lapacho, keď máte horúčky či hnačky. Ak to s lapachom preženiete, hrozia vám závraty alebo vracanie. Ide o typické príznaky predávkovania.
A samozrejme, nakupujte výlučne u overených predajcov. Takto sa vám, že by balenie obsahovalo inú odrodu lapacha, dokonca úplne inú bylinku.
Zdroje:
https://botanic.sk/herbar/tabebuie-impetiginosa
https://www.healthline.com/nutrition/pau-d-arco#side-effects
https://www.verywellhealth.com/what-is-pau-darco-89494
https://www.tee.sk/Lapacho-Strom-starych-Inkov