Život ohrozujúce stavy: Kedy bezodkladne ísť do nemocnice?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Už sa vám stalo, že ste nevedeli, či ste zdravý, alebo chorý?

Či stačí zájsť k lekárovi zajtra, alebo by ste mali ihneď bežať do nemocnice?

Dobré zdravie vraj stojí viac ako najväčšie bohatstvo. Vysvetlíme vám, kedy bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Náhly úbytok na hmotnosti

Ak bez akejkoľvek príčiny pozorujete náhle zníženie váhy, napríklad o 510 kilogramov za mesiac, väčšinou je niečo v „neporiadku“. Človek chudne pri depresii, nadmerne aktívnej štítnej žľaze, ochoreniach pečene alebo infekcii. Môže však byť za tým aj Crohnova choroba, cirhóza pečene alebo rakovina.

Krv v stolici

Krv v stolici môže byť prejavom nezávažných zdravotných problémov, ale môže signalizovať aj rakovinu alebo polypy. Krv nemusí byť len červená, a podľa jej farby vieme zistiť, či pochádza z hornej alebo dolnej časti tráviacej sústavy.

Ústna dutina, hltan, pažerák, žalúdokhorná časť tenkého čreva, tzv. dvanástnik, patria k hornej časti tráviacej sústavy. Ak krv pochádza odtiaľto, má tmavočervenúčiernu farbu (kvôli pôsobeniu črevných baktérii a natráveniu krvi – žalúdočnou šťavou).

Ak má krv červenú farbu, je z dolnej časti tenkého čreva, hrubého čreva alebo konečníka. Niekedy môže červená krv pochádzať aj z hornej časti tráviacej sústavy, čo je spôsobené rýchlym prechodom potravy cez tráviaci trakt (keď sa krv nestihne natráviť). Podľa farby krvi teda vieme lokalizovať zdravotné problémy.

Veľakrát sa stane, že si pomýlime krv v stolici s prirodzene vylučovanou potravou. Napríklad po požití niektorých potravín, ktoré obsahujú červené farbivá, ako napríklad cvikla či čučoriedky, bývame vyplašení. Aj čierna stolica môže byť neškodná, najmä vtedy, keď užívame výživové doplnky alebo konzumujeme potraviny, ktoré obsahujú železo, čierne uhlie či bizmut.

Podobne aj užívanie niektorých liekov, napríklad s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, môže privodiť krv v stolici. Výnimkou nie je ani krv na WC papieri, ak je príliš drsný.

život ohrozujúce stavy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Krv v moči

Infekcie močového traktu alebo obličkové kamene môžu bolestivo potrápiť nejedného pacienta. Jedným z príznakov je práve krv v moči. Ak máte horúčku, často chodíte na záchod, cítite pálenie pri močení, môže ísť o infekciu. Naopak, ak necítite bolesť, príčinou môže byť (zriedkavo) aj rakovina močovej sústavy.

Sťažené dýchanie

Ak sa váš zdravotný stav zhoršil natoľko, že nedokážete vystúpiť do schodov, môže ísť o problémy dýchacej sústavy (napríklad astmu či zápal pľúc), alebo o problémy so srdcom (infarkt či zlyhávajúce srdce). Vtedy je nevyhnutná rýchla liečba. Takisto mohlo dôjsť k vdýchnutiu cudzieho telesa (hlavne u detí), anafylaktickému šoku či krvnej zrazenine v pľúcach.

Sťažené dýchanie vzniká aj pri podráždení dýchacích ciest chemickými látkami.

Kašeľ s bolesťou či piskot

Pomoc odborníkov by ste mali vyhľadať vždy, keď je kašeľ spojený s akoukoľvek formou bolesti. Ak má napríklad štekavý charakter, sprevádza ho sťažené dýchanie, resp. pískanie, zhoršuje sa v noci, ťažko sa vám pri ňom vydychuje, môže to znamenať rozvíjajúcu sa astmu. Ak je kašeľ (okrem bolesti) spojený s horúčkou a dýchavičnosťou, môže ísť o zápal priedušiek, ktorý niekedy prerastie až do zápalu pľúc.

Bolesť za hrudnou kosťou

Kašeľ môže byť spojený aj s bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa objavuje pri väčšej námahe, alebo aj v kľude. Popritom môžete cítiť nevoľnosť, tlak, alebo sa potiť. Bolesť sa môže šíriť aj do ramena či sánky Neodkladná zdravotná pomoc je dôležitá, keďže lekár musí vylúčiť veľmi závažné srdcové ochorenia, napríklad infarkt myokardu alebo angínu pectoris.

Oslabenie reči, motoriky a rovnováhy

Môže nastať aj taký stav, že odrazu strácate rovnováhu, máte závraty, neviete správne komunikovať, prípadne máte oslabenú motoriku. V prvom rade je potrebné vylúčiť požitie alkoholu. Môže ísť totiž len o banálne ochorenie alebo momentálnu nevoľnosť, ale aj o vážnu cievnu mozgovú príhodu, či náhly pokles cukru v krvi (napríklad pri nezvládnutej cukrovke).

život ohrozujúce stavy cievna mozgová príhoda
Zdroj foto: Shutterstock.com

Cievnu mozgovú príhodu spoznáte aj tak, že človek začne komoliť slová, zasekne sa v reči, alebo nezmyselne splieta slová. Veľmi často sa mu zmení symetria tváre – typickým príznakom cievnej mozgovej príhody je ochrnutie/oslabenie jednej strany tela.

Strata pamäti u starších ľudí

Spozorovali ste, že starý otec začal viac zabúdať, alebo si nevie spomenúť na vaše mená? Môže ísť o Alzheimerovu chorobu (či stareckú demenciu). Je dôležité vedieť, že k lekárovi musíme prísť už pri prvých príznakoch. Liekmi sa totiž dá spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby (demencie).

Strata chuti do života a myšlienky na samovraždu

Človek, ktorého poznáte, prestal vyhľadávať ľudí?

Stratil všetky svoje záujmy, aj chuť do života?

Môže trpieť na depresiu, či iné psychické ochorenie. Zoberte ho k lekárovi skôr, ako svoje samovražedné myšlienky realizuje. Pokiaľ už myslí na samovraždu, nenechávajte ho osamote a odstráňte z jeho blízkosti predmety, ktorými sa môže poraniť.

Opuchnuté, bolestivé a mäkké lýtko

Pokiaľ pozorujete vyššie uvedené príznaky, niekedy sprevádzané aj začervenaním, pričom nejde o výsledok fyzickej aktivity, existuje podozrenie na hlbokú žilovú trombózu, teda vytvorenie krvnej zrazeniny, najčastejšie v nohe. Trombóza častokrát vzniká pri dlhodobom pobyte na lôžku. Nebezpečná je v tom, že vzniknutá zrazenina môže putovať do iných častí tela, a tak upchať životne dôležité cievy v mozgu či pľúcach.

Úraz hlavy

Krvácanie do mozgu je veľmi vážny stav. Najčastejšie nastáva po úraze hlavy, či pri porušení cievy, ak máte vysoký krvný tlak. Pri tomto jave dochádza ku krvácaniu do mozgového tkaniva, alebo do voľných oblastí v priestore mozgu. Lekársky zásah je nevyhnutný.

Najčastejšie príznaky: mdloby a strata vedomia (častokrát prechádzajúca do kómy), silné a pretrvávajúce bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie, „monokle“ okolo očí, poruchy zmyslov, tŕpnutie, kŕče.

život ohrozujúce stavy telefónne číslo
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy bezodkladne volať záchrannú službu?

Rýchlu záchrannú službu kontaktujte na číslach 112 alebo 155.

Nemocnicu vyhľadajte pri stavoch, keď ide človeku o život:

  • bezvedomie,
  • zastavenie dýchania,
  • zástava srdca,
  • veľké krvácanie,
  • šok,
  • dusenie sa.

Nie je to tak vždy, ale v niektorých prípadoch musíte využiť urgentnú lekársku pomoc. No nikdy nepanikárte – pokiaľ je to možné, zachovajte si rozvahu. V mnohých prípadoch nejde o život ohrozujúcu situáciu, avšak niekedy je lepšie zobrať veci do vlastných rúk, ako čakať, kým sa stane niečo horšie.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Pridaj komentár