Zelený íl: Máte s ním už skúsenosti? Ako sa vyrába omladzujúca maska?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

V kozmetike sa dnes tešia veľkej obľube prírodné íly.

Existuje viacero druhov ílov, pričom sa líšia farbou a pôvodom.

My si priblížime populárny zelený íl.

Ten sa nepoužíva len na kozmetické účely – môžete ho dokonca jesť.

Zelený íl – odkiaľ sa k nám dostal?

Zelený íl je spájaný hlavne s Francúzskom, pretože odtiaľ sú najväčšie “zásoby”. Už z názvu chápeme, že zelený íl je druh zeminy.

Zelenú farbu má najmä vďaka oxidom železa a rozloženej rastlinnej hmote. Čím je íl zelenší, tým je hodnotnejší.

A prečo sú íly vlastne také obľúbené?

Keďže ide o horniny z hlbín zeme, nie sú ničím znečistené, navyše sú plné vzácnych minerálov. Každý druh ílu pritom obsahuje špecifický “mix” látok.

V zelenom íle nájdeme:

zelený-íl-skúsenosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Použitie zeleného ílu

V minulosti sa verilo, že zelený íl má prirodzene negatívny elektrický náboj, takže pritiahne pozitívne nabité toxíny. Aj preto sa užíval najmä vnútorne – podľa tohto princípu mal prečistiť krv a črevá.

Dnes zelený íl konzumujeme hlavne preto, aby sme si doplnili dôležité minerály. Z účinkov ílu však môžeme ťažiť aj zvonku – posilníme si pleť i vlasy.

Robia sa aj telové zábaly (na rôznych častiach tela), no najobľúbenejšia je omladzujúca pleťová maska.

Účinky zeleného ílu:

  • prečistenie pórov,
  • odstránenie odumretých buniek,
  • zvýraznenie farebného tónu,
  • lepšie prekrvenie pleti,
  • upokojenie ekzému, psoriázy, akné,
  • rýchlejšie hojenie rán od hmyzu,
  • relaxácia ubolených svalov.

Zelený íl na pleť

Doménou zeleného ílu je obnova krásy – jednoznačne omladzuje pokožku. Ideálny je pre mastnejšiu alebo kombinovanú pleť, resp. aknóznu pleť, keďže znižuje tvorbu vriedkov.

Mnoho žien vidí zmeny hneď po nanesení masky – íl rýchlo sťahuje nadbytočnú mastnotu. Masku môžete využiť aj na dekolt, strie či celulitídu.

Dnes už zoženiete čistý íl v prášku, z ktorého si zakaždým pripravíte čerstvú masku, či zábal. Zelený íl je bežnou súčasťou prečisťujúcich prípravkov, napríklad peelingov.

Produkty často kombinujú zelený íl s kaolínom či bentonítom.

zelený íl maska
Zdroj foto: AdobeStock.com

Maska – ako si ju vyrobíte?

Na výrobu masky budete potrebovať zelený íl v prášku. Ďalšie prísady sú už podľa vášho gusta. Íl môžete zmiešať s čistou vodou, pleťovým olejom alebo hydrolátom z kvetov. Treba však zachovať pomer 1:1.

Avšak pozor! Pri príprave ílu – na pleť, i vnútorne – nikdy nepoužívajte kovové nádoby alebo lyžičky. Kontakt s kovmi znižuje kvalitu všetkých ílov.

Postupujte takto:

Pripravenú pastu naneste na pokožku prstami alebo štetcom. Mastnejší typ pleti zvládne masku na celej tvári.

Ak máte zmiešanú pleť, naneste masku len na takzvanú T-zónu: čelo, nos a brada. Pri aplikácii sa vyhnite oblastiam okolo očí a pier.

Ako dlho mať masku na tvári?

Odporúčame najviac 15 minút. Zatiaľ si suché miesta navlhčujte hydrolátom – praktický je rozprašovač.

Maska totiž najlepšie pôsobí, keď je stále vlhká. Íl inak rýchlo zaschne a popuká ako vysušená pôda.

Na zotretie masky použite vlažnú vodu a kozmetickú hubku. Pleť môže byť po maske mierne vysušená, preto ju hydratujte olejom alebo krémom.

Ako často používať masku?

Majte na pamäti, že každý z nás má inak odolnú či citlivú pleť. Ak budete masku používať pričasto, na tvári sa vám môžu vytvoriť suchšie miesta. Nepreháňajte to teda – stačí 1x týždenne.

Zo všetkých ílov je práve zelený považovaný za najsilnejší. Preto ak máte obzvlášť citlivú pleť, existujú aj miernejšie alternatívy – napríklad biely alebo ružový íl.

Zelený íl na vlasy

Rovnako ako na pleť, aj na vlasy pôsobí zelený íl očisťujúco. Dokonale ich zbaví mastnoty, okrem toho odstráni lupiny a mŕtve čiastočky kože.

“Dobrú“ mastnotu pritom ponechá, takže vlasy si zachovajú prirodzený lesk. Pravidelným používaním ílu stimulujeme rast vlasov, mali by aj zhustnúť.

zelený-íl

Ako sa vyrába vlasová maska

Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu prášku, 1 šálku mlieka a pár kvapiek esenciálneho oleja. Vhodný je argánový, olivový alebo eukalyptový.

Túto zmes naneste na vlasy od korienkov až po končeky. Masku nechajte pôsobiť 15 20 minút. Zmyte vlažnou vodou.

Zelený íl na vnútorné užívanie

Potrebujete si doplniť dôležité minerály? V zelenom íle ich nájdete viac než dosť. Nie je však jedno, aký íl zjeme – produkt musí mať na balení jasne uvedené, že je vhodný na konzumáciu. Kozmetické íly majú totiž nižší stupeň rozomletia horniny.

Postupujte takto:

Íl nechajte v pohári minerálnej vody celú noc. Ráno vodu premiešajte a vypite. Aby ste pocítili nejaký účinok, nápoj treba piť každý deň. Neodporúča sa však počas dojčenia a tehotenstva.

Aké problémy vyrieši íl?

Zelený íl zlepšuje cirkuláciu krvi, zrýchľuje metabolizmus a redukuje zápaly. Ženy ho ocenia aj počas menštruácie, pretože zmierňuje kŕče.

Zelený íl likviduje kvasinkové infekcie, pôsobí detoxikačne, čiastočne odstraňuje ťažké kovy z organizmu. Nezabudnite sa však poradiť s lekárom, keďže zelený íl obsahuje množstvo minerálov, ktoré môžu ovplyvňovať užívané lieky.

Zdroje: