(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Bolí vaše dieťa v uchu?
Má problémy so sluchom alebo výtok z ucha?
Nie je vylúčené, že ide o zápal stredného ucha.
Čo je to stredné ucho?
Hoci si pri slove „stredné ucho“ viacerí z nás predstavia nejaké abstraktné ucho, uložené uprostred hlavy, nie je to celkom pravda. Ucho pozostáva z troch častí, a tá, ktorú vidíme, je len jedna z nich. Všetky časti ucha sú:
- Vonkajšie ucho – tvorí ho ušnica (viditeľná časť ucha) a ušný kanál (po bubienok).
- Stredné ucho – pokračuje ďalej za bubienkom: pozostáva z drobných sluchových kostičiek, ktorých úlohou je prenos zvukových signálov z bubienka do vnútorného ucha.
- Vnútorné ucho je tvorené z útvarov, ktoré sú zodpovedné za udržanie rovnováhy a vedenie sluchových podnetov do mozgu.
Zápal stredného ucha postihuje práve tú časť ucha, ktorú voľným okom nevidíme, keďže je skrytá za bubienkom.
Ako vzniká zápal stredného ucha?
Stredné ucho je spojené s ústnou dutinou kanálom, ktorý nazývame Eustachova trubica. Ide o dutú trubicu, ktorej úlohou je vyrovnávanie tlaku v strednom uchu, s tlakom vzduchu okolo nás. Ak je totiž tlak v strednom uchu iný, než v okolitom prostredí, môže nám v ušiach zaľahnúť (napríklad v lietadle).
Pri zápale stredného ucha dochádza k opuchu Eustachovej trubice, ktorá potom nemôže plne vykonávať svoju funkciu. Opuch sa šíri do dutiny stredného ucha, kam začne prenikať tekutina (pre nevyrovnaný tlak). Ak zápal v tomto štádiu neliečime, môže sa objaviť hnis.
Príčinou tohto stavu býva častokrát vírusová alebo bakteriálna infekcia, ktorá putuje cez Eustachovu trubicu do stredného ucha, napríklad pri nádche, chrípke, či zapálenom hrdle alebo dutinách. Prispieva k tomu aj nesprávne fúkanie nosa, smrkanie a vťahovanie hlienu, ktorý sa môže dostať do Eustachovej trubice, a tým ju upchať.
K zápalu stredného ucha môže prispieť aj zväčšená nosná mandľa, zväčšenie krčných mandlí alebo alergická nádcha. Zápal vzniká častejšie aj u detí s rázštepom podnebia alebo s Downovým syndrómom.
Ako sa zápal stredného ucha prejavuje?
Všeobecne platí, že čím je jedinec mladší a čím je štádium vyššie, tým sú prejavy horšie. Zápal stredného ucha sa prejavuje bolesťou a pichaním v uchu, čo sa môže zhoršovať pri fúkaní nosa, smrkaní, prehĺtaní či kýchaní. Môže sa zhoršovať aj počas noci a vystreľovať do okolia. Pridružiť sa môže zvýšená teplota, až horúčka (nad 38 °C), celkový pocit choroby, nechutenstvo.
Keďže zápal sa nachádza v uchu, ktoré je zodpovedné za vnímanie zvuku, môžete pociťovať zhoršenie sluchu, hučanie, tlak alebo zaľahnutie v ušiach. Môže sa objaviť výtok z ucha (hnisavý alebo nehnisavý), kašeľ a nevoľnosť. Malé deti môžu byť mrzuté, môžu si poťahovať alebo šúchať postihnuté ucho. Nereagujú na tichú reč, niekedy ani na zvuky bežnej hlasitosti.
Zápal stredného ucha môže prebiehať aj bez príznakov. V takom prípade môžete pociťovať iba zaľahnutie v ušiach, či zhoršenie sluchu. S výrazne miernejšími príznakmi sa môžeme stretnúť u starších ľudí, no nesmieme tento stav podceňovať.
Ako často sa zápal stredného ucha vyskytuje?
Odhaduje sa, že so zápalom stredného ucha sa stretne približne 9 z 10 detí do 6 rokov. Staršie deti ochorejú menej často, dospelí len zriedkavo.
Typy zápalu stredného ucha:
- akútny (náhly) – príznaky odoznejú zväčša do týždňa,
- chronický – trvá dlhodobo (viac než 6 týždňov); pri zápale je trvalo prederavený bubienok, z ktorého prerušovane odchádza výtok;
- s takzvanou efúziou – nastupuje zväčša po akútnom zápale; v strednom uchu je prítomná tekutina, takže máte pocit „zalepeného“ ucha; nič vás nebolí, nemáte horúčku, ale máte zhoršený sluch.
Kedy navštíviť lekára?
Ak sa objavujú vyššie uvedené príznaky, navštívte svojho všeobecného lekára. Ten vás môže odporučiť k lekárovi, ktorý sa špecializuje na ušné, nosné a krčné ochorenia – otorinolaryngológovi (alebo ORL).
ORL lekár vás vyšetrí pomocou otoskopu. Ide o malé zrkadielko na rúčke, so svetlom, ktorým sa pozrie do vášho ucha. Zaujíma ho predovšetkým vzhľad ušného bubienka – či nemá zmenenú farbu a vzhľad, a či je zapálený. Niekedy môže cez bubienok presvitať aj hnis, ktorý sa nachádza za bubienkom.
Niektoré otoskopy dokonca fúknu do ucha obláčik vzduchu, a lekár tak vie zistiť, či bubienok primerane reaguje na tlakové zmeny. Ak je totiž priestor za ním vyplnený iba vzduchom, blanka bubienka sa po fúknutí prehne. Ak je za bubienkom hnis (alebo tekutina), elastickému pohybu zabráni.
Pokiaľ vyšetrenie otoskopom nepostačuje (alebo ho vaše dieťa netoleruje), lekár môže pristúpiť k tympanometrii. Do ucha vloží malú sondu, ktorá vydáva zvukové signály, a lekár sleduje, koľko zvukového signálu odrazí bubienok naspäť. Princíp je podobný, ako pri otoskope.
Ak existuje podozrenie, že sa infekcia rozšírila do okolitých častí, môžu vás poslať aj na CT alebo magnetickú rezonanciu, čo sú metódy na zobrazenie postihnutej časti tela.
Rizikové deti
Niektoré skupiny pacientov sú obzvlášť rizikové. Ide napríklad o deti s Downovým syndrómom alebo rázštepom podnebia, u ktorých sa zápal stredného ucha vyskytuje častejšie, prípadne o deti so zrakovým alebo hlasovým obmedzením, ktoré sa (o to viac) spoliehajú na fungujúci sluch.
Práve u nich môže lekár urobiť vyšetrenie, ktorým sleduje, či nedošlo k čiastočnej strate sluchu (v dôsledku zápalu). Vyšetrenie prebieha tak, že vám do slúchadiel alebo reproduktorov púšťajú zvuky rôznej intenzity, a vy zdvihnete ruku vtedy, ak niečo počujete. U malých detí sa toto vyšetrenie robí tak, že pokiaľ počuje zvuk, má napríklad položiť hračku do krabice.
Audiologické vyšetrenie možno vykonať aj v rámci vyšetrenia nerizikových pacientov, alebo v rámci kontroly, či je ucho po preliečení zápalu plne funkčné.
Liečba zápalu stredného ucha
Väčšina akútnych zápalov stredného ucha odoznie po niekoľkých dňoch „sama od seba“. Ak je prítomný hnis, častokrát dôjde k spontánnemu prederaveniu bubienka, a cez vzniknutý otvor hnis samovoľne vytečie, bolesť ustúpi a bubienok sa zahojí.
V týchto prípadoch sa používa iba podporná liečba – na horúčku, zápal a bolesť môžete použiť ibuprofén, na horúčku a bolesť – paracetamol, ktorý je voľbou aj počas tehotenstva. U detí do 16. rokov nesmiete použiť kyselinu acetylsalicylovú, pretože by mohlo dôjsť k vážnemu opuchu mozgu, až smrti. Na zmiernenie bolesti môžete použiť chladivý obklad (na ucho).
V prípade, že opuchne nosová sliznica, môžete zvoliť nosové kvapky. Pamätajte však, že u detí ich možno používať maximálne 5 dní (u dospelých 7 dní), keďže po uplynutí tohto času dochádza k opätovnému zhoršeniu príznakov. Na uvoľnenie hlienu si zaobstarajte voľnopredajné lieky na vykašliavanie (napríklad acetylcysteín, ambroxol, bromhexin).
Užite ich ale najneskôr 2 hodiny pred spaním, v opačnom prípade by vám vykašliavanie bránilo v zaspávaní.
Ak máte ochorenie pečene, obličiek, astmu alebo žalúdočné vredy, pred užívaním voľnopredajných liekov sa poraďte s lekárom. Ich užívanie sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia.
Obdobný účinok má napr. dostatočné pitie bylinného čaju s obsahom slezu, skorocelu či brečtanu, nie však počas tehotenstva (pite iné teplé tekutiny). Ak je príčinou alergia, lekár vám môže predpísať nosový sprej proti alergii (s obsahom protizápalových kortikosteroidov), ktorý podporuje odpuchnutie nosovej sliznice.
Inak vyzerá liečba chronického zápalu, či zápalu s efúziou. V druhom prípade zápal ustúpi zväčša sám – do 2 až 4 týždňov. Keďže zápal s efúziou prebieha často bez príznakov (iba horšie počujete), uvedená podporná liečba sa neodporúča. Rovnako nie je odporúčaná ani v prípade chronického (dlhodobého) zápalu, keďže dlhodobé používanie spôsobuje vedľajšie účinky liečby – návrat opuchu (pre nadužívanie nosových kvapiek), podráždenie žalúdka (kvôli dlhodobému užívaniu ibuprofénu).
Užívať antibiotiká? Ak áno, kedy?
A tu nastupuje na scénu rozhodnutie, kedy použiť antibiotiká. Určite ste už počuli o široko diskutovanej téme – antibiotickej rezistencii. Ide o jav, keď kvôli užívaniu nesprávneho alebo zbytočného antibiotika, rastie odolnosť choroboplodných mikroorganizmov na toto antibiotikum. O pár rokov sa potom môže stať, že antibiotikum nebude pri danej infekcii účinné. Práve preto nie je pravdivé tvrdenie, že pokiaľ mi lekár nepredpísal antibiotikum, urobil chybu.
Ako sme už povedali, akútny zápal stredného ucha odoznie väčšinou sám, do 3 až 5 dní. Príčinou mnohých akútnych zápalov sú vírusy, na ktoré však antibiotiká nezaberajú. Pri bežnom priebehu infekcie teda antibiotiká vôbec nepotrebujete, vystačíte si s podpornou liečbou. Vyhnete sa tak aj negatívnemu účinku antibiotika na váš tráviaci systém.
U detí do 2 rokov, ktoré majú vážne príznaky (stredná až silná bolesť ucha, trvajúca dlhšie, alebo viac ako 2 dni, prípadne teplota nad 39°C), však majú antibiotiká opodstatnenie. Rovnako má zmysel, keď ich použijeme, pokiaľ sa príznaky do 2 až 3 dní nezačínajú zlepšovať, alebo ak máte ochorenie, ktoré môže skomplikovať priebeh infekcie (cystická fibróza, vrodená srdcová vada), prípadne ste brali lieky, ktoré oslabujú imunitu. Tieto prípady posudzuje lekár individuálne.
Antibiotikum sa rutinne nepoužíva ani pri chronickom zápale, keďže lekár musí najprv odobrať vzorku výtoku a zistiť, o akého pôvodcu infekcie ide, a až potom vybrať liečbu. Zvyčajne sa používa penicilínové antibiotikum – amoxicilín. Ak ste alergickí na penicilín, musíte na to lekára upozorniť. Vtedy je pre vás bezpečnejšie antibiotikum z inej skupiny (napríklad erytromycín alebo klaritromycín).
Cefalosporínové antibiotiká (pomôcka: začínajú na „ce“, napríklad cefuroxim) by ste tiež nemali užívať, keďže približne 10 % ľudí, ktorí sú alergickí na penicilíny, sú alergickí aj na cefalosporíny.
Najčastejšie vedľajšie účinky antibiotík:
- tráviace ťažkosti – pomáhajú probiotiká (z lekárne), alebo kefír a bryndza,
- hnačka,
- kožné vyrážky,
- vaginálne infekcie – opäť pomáhajú probiotiká, alebo kefír a bryndza.
Probiotikum užite minimálne 2 hodiny od antibiotika, aby liek nezabil bakteriálne kultúry probiotika.
Operácia – kedy je to dobré riešenie?
Operácia zápalu stredného ucha nie je zriedkavý postup, a hoci znie slovo „operácia“ hrôzostrašne, mnohokrát ide o nekomplikovaný zákrok. U pacientov, ktorí sú náchylní na časté infekcie, alebo u ktorých dočasná strata sluchu predstavuje výrazné obmedzenie, je uprednostnenie operácie vhodné, aby sa predišlo opakovaným zápalom.
Typy operácií
Ak predpokladáme náročnejší priebeh zápalu, výskyt netypických mikroorganizmov, alebo pacient neodpovedá na antibiotickú liečbu, na rad prichádza odobratie tekutiny zo stredného ucha, tzv. tympanocentéza. Ide o krátky chirurgický zákrok, počas ktorého vám lekár ihlou odoberie vzorku tekutiny alebo hnisu zo stredného ucha, aby zistil pôvodcu infekcie. Tympanocentéza sa vykonáva v polohe ležmo (s umŕtvením, alebo bez umŕtvenia).
Aj v prípade, že sa hromadí tekutina alebo hnis, možno vykonať prerezanie bubienka (pomocou ihly), čím sa zabezpečí odtok. Rana na bubienku sa väčšinou po pár dňoch sama zahojí.
Na akútne zápaly u detí, pri ktorých nepredpokladáme rýchly priebeh, dlhodobé zápaly, resp. opakujúce sa zápaly, môže lekár navrhnúť tympanostómiu. Ide o zavedenie krátkej rúrky do bubienka, čo zabezpečí priebežný odtok tekutiny zo stredného ucha, a tým jeho čistenie. Tympanostómia sa vykonáva v celkovej anestézii, takže dieťa nebude cítiť žiadnu bolesť. Nežiaduce účinky (nevoľnosť, zmätenosť) sú spojené s celkovou anestéziou, a sú len krátkodobé.
Celá procedúra trvá približne 15 minút a nemusíte zostať v nemocnici. Zavedená trubička ostáva v uchu niekoľko mesiacov, a ako sa bubienok hojí, postupne vypadne. Niekedy však treba zákrok zopakovať.
U detí od 4 rokov možno pristúpiť aj k odstráneniu nosovej mandle alebo krčných mandlí. Vykonáva sa vtedy, keď bránia v priechodnosti dýchacích ciest, alebo sú dlhodobo zapálené. Ich odstránením sa totiž zbavíme aj mikroorganizmov, ktoré môžu byť pôvodcom zápalu. Ide o krátkodobý zákrok, približne polhodinový. Vykonáva sa v miestnej alebo celkovej anestézii.
Zákrok možno použiť aj u detí do 4 rokov, ale iba v prípade, ak na to existuje očividný dôvod.
Komplikácie zápalu stredného ucha
Ak zápal neliečime, infekcia sa môže rozšíriť do okolia. V takom prípade môže nasledovať:
- zápal vnútorného ucha – hrozí poškodenie sluchu a rovnovážneho aparátu,
- poškodenie bubienka – a tým aj sluchu,
- opuch – môže zatlačiť na tvárový nerv, a tým vyvolať paralýzu tvárových svalov,
- zápal mozgových blán,
- porucha reči – u detí s opakovaným zápalom hrozí zhoršenie sluchu, a tým aj nesprávny vývin reči.
Môžeme zápalu stredného ucha predísť?
Nie, nie je to možné. Existujú však opatrenia, ktoré môžu minimalizovať výskyt:
- obmedzte návštevu zariadení, kde sa nachádza veľké množstvo detí, najmä v rizikových ročných obdobiach (jar, jeseň),
- nefajčite a vyhýbajte sa fajčiarskemu prostrediu,
- obmedzte u detí cumlík – satie podporuje prienik hlienu do Eustachovej trubice,
- nekŕmte deti poležiačky,
- umývajte si pravidelne ruky,
- fúkajte si nos správne – každú dierku samostatne,
- dojčite najdlhšie, ako môžete, minimálne 6 mesiacov; v materskom mlieku sa nachádzajú protilátky, ktoré chránia deti pred mikroorganizmami.
Je očkovanie účinné?
Na zníženie rizika zápalu stredného ucha možno použiť 2 druhy vakcín. Pneumokoková vakcína nechráni úplne, ale výskyt infekcie znižuje. Podáva sa v 2 dávkach (treťom, piatom a jedenástom mesiaci), a je súčasťou povinného očkovania.
Chrípková vakcína znižuje výskyt chrípky, čím znižuje aj výskyt zápalu stredného ucha. Môžeme ju podať deťom od 6 mesiacov, počas tehotenstva aj dojčenia.
Vedľajšie účinky vakcín sú spojené so začervenaním/opuchom/bolesťou v mieste vpichu, pri chrípkovej vakcíne aj s prechodným chorobným stavom, čo je spôsobené podaním oslabených vírusov do tela. Po čase tento stav pominie.
Je možná alternatívna liečba?
Neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili prospech alternatívnych foriem liečby či homeopatie. Alternatívna liečba sa preto v liečbe zápalu stredného ucha neodporúča.
Ako hovoriť k dieťaťu so zápalom stredného ucha, aby vás dobre počulo?
- hovorte zblízka, jasne artikulujte, tvárou buďte otočení k nemu,
- predtým, ako začnete k dieťaťu hovoriť, upútajte jeho pozornosť,
- obmedzte hluk v miestnosti,
- zopakujte informáciu, pokiaľ je to potrebné,
- ak sedí v triede, presaďte ho počas ochorenia na miesto, z ktorého je najlepšie počuť (napríklad dopredu).
Autor je farmaceut