Umelé oplodnenie: Aké metódy sú na Slovensku dostupné?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Neplodnosť trápi čoraz viac párov. V snahe o dieťatko dnes môžu pomôcť niektoré metódy asistovanej reprodukcie. Je na vašom zvážení, ktorú ste ochotní absolvovať, a tiež to závisí od príčin neplodnosti. Poznáte pojmy typicky spojené s asistovanou reprodukciou? Čo je IUI, IVF, ICSI, PICSI, KET či PGD?

Aké sú najčastejšie príčiny neplodnosti?
Čo si predstaviť pod pojmom „liečba neplodnosti“?
Ako prebieha IUI?
Čo znamenajú skratky: IVF, ICSI, PICSI, KET či PGD?
Aké sú riziká umelého oplodnenia?
Čo treba zvážiť, kým sa na to dáte?

Základom liečby neplodnosti je zistiť jej príčinu. Týka sa to vyšetrenia oboch potenciálnych rodičov – ženy i muža. Najčastejšie príčiny neplodnosti sú:

  • poruchy spermiogramu – nedostatok spermií, nepohyblivosť či deformity spermií,
  • poruchy tvorby a uvoľňovania vajíčok – môže za nimi byť napríklad hormonálna nerovnováha,
  • nepriechodnosť vajcovodov – vajíčko sa kvôli prekážke nemôže stretnúť so spermiou,
  • zmeny hlienu v krčku maternice – hlien môže byť zmenený natoľko, že bráni prieniku spermií do maternice,
  • alergia na ejakulát – imunitný systém ženy bojuje proti ejakulátu ako proti cudzorodej látke,
  • vývojové chyby vajíčkovodov či maternice,
  • stavy po odstránení vaječníkov či maternice napríklad pre nádor, odstránenie vajíčkovodov napríklad pri mimomaternicovom tehotenstve alebo opakované zápaly,
  • nevysvetliteľná neplodnosť, ktorej príčina sa nezistí.

Liečba neplodnosti

Pre tých, ktorí uprednostňujú prirodzené metódy podpory plodnosti, existuje Billingsova metóda na sledovanie plodnosti či Creightonský model a NaProTechnology, ktoré v spolupráci s gynekológom pomáhajú prirodzeným spôsobom otehotnieť. Aj na Slovensku máme špecialistov, ktorí vám v tejto ceste pomôžu.

Asistovaná reprodukcia neznamená hneď IVF (in vitro fertilization). Umelé oplodnenie prebieha mimo tela ženy, v laboratóriu. Skôr, ako vám ho lekár navrhne, môžu byť pre vás vhodné menej invazívne zásahy, ako napríklad vnútromaternicová inseminácia (IUI) alebo užívanie liekov na podporu plodnosti, ktoré zvyšujú tvorbu vajíčok.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je IUI

IUI – intrauterinná inseminácia znamená vloženie spermií priamo do maternice v čase ovulácie. Spermie to tak majú bližšie k vajcovodu a vaječníkom, čo zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. Táto metóda je vhodná napríklad pri zníženej pohyblivosti či počte spermií.

IUI môžete podstúpiť i vtedy, ak využijete darcovské spermie, ak je vaším problémom endometrióza či znížená priechodnosť krčka maternice. Možno ju využiť aj v prípade alergie na ejakulát, pretože spermie využívané pri IUI sú čistené a koncentrované.

Ako prebieha IUI?

Od muža je potrebný ejakulát, ktorý sa následne čistí a koncentruje. U ženy zvyčajne prebehne pred vložením spermií hormonálna stimulácia vaječníkov, aby sa vytvorilo čo najviac vajíčok a zvýšila sa pravdepodobnosť otehotnenia. Lekár urobí ultrazvuk, aby zistil presný čas ovulácie. V správnom čase pomocou katétra vloží cez pošvu a krčok maternice do vnútra maternice pripravené spermie.

Niekoľko minút po zákroku budete ležať, potom sa môžete obliecť a pokračovať v bežných aktivitách. Slabé špinenie dva dni po zákroku je normálne.

Čo je IVF

V niektorých prípadoch lekár navrhne hneď IVF. Pri IVF už oplodnenie (spojenie spermie a vajíčka) neprebieha v tele matky, ale v laboratóriu. Pri IVF spermia do vajíčka vojde prirodzene, bez ďalšieho zásahu, na rozdiel od metódy ICSI. Uprednostnenie IVF pred ICSI vyžaduje dobrú pohyblivosť spermií, ktoré sú schopné vajíčko oplodniť.

Čo je ICSI

ICSI znamená, že v laboratóriu „pomôžu“ spermii dostať sa do vajíčka. ICSI je intracytoplazmatická injekcia spermie a je zákrokom, pri ktorom spermia vchádza do vajíčka ihlou.

ICSI môžete podstúpiť napríklad pri nízkom počte spermií, nedostatočne pohyblivých spermiách alebo vysokom počte poškodených spermií v ejakuláte. Vyselektujú sa len zdravé, nepoškodené spermie. Dôvodom môže byť aj sterilita z neznámych príčin či imunitná reakcia vajíčka voči spermii. ICSI vám lekár navrhne, najmä ak predošlé IVF pokusy boli neúspešné.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je PICSI

Je to upravená metóda ICSI, pri ktorej sa použijú len zrelé a geneticky vyšetrené spermie. Pri takých je nižšia pravdepodobnosť genetických chýb.

Čo je KET

KET je kryoembryotransfer. Ide o vloženie do maternice takého embrya, ktoré bolo uchovávané zmrazením.

Dôvodom na uprednostnenie IVF, ICSI či PICSI pred menej invazívnymi metódami môže byť napríklad vek 40 a viac rokov, nepriechodnosť vajcovodov, poruchy tvorby vajíčok alebo ich uvoľňovania a iné.

Čo je PGD

Predimplantačná genetická diagnostika znamená genetické vyšetrenie embrya vo včasnom štádiu jeho vývoja. Lekári testujú špecifické genetické choroby, overujú správny počet chromozómov. Embryá, ktoré sú geneticky v poriadku, môžu byť vložené do vašej maternice. Nie všetky genetické chyby však sú takýmto spôsobom odhalené, preto odborníci odporúčajú aj genetické testy počas tehotenstva.

Riziká umelého oplodnenia

Myšlienka, že vám niekto pomôže s otehotnením vlastného dieťatka, keď sa vám nedarí prirodzenou cestou, je lákavá. Ako každý lekársky zákrok, aj tieto metódy majú svoje riziká.

Mali by ste poznať základné princípy umelého oplodnenia – najmä to, čo sa robí s embryami, ktoré budú vytvorené, tiež napríklad to, aké máte možnosti, čo sa týka rozhodovania o počte embryí, ktoré vám budú vložené do maternice. Ak využijete darcovské vajíčka alebo spermie, ujasnite si svoje postoje k „cudziemu“ genetickému materiálu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Metódy IVF nie sú stopercentne úspešné, snažte sa pristupovať k nim triezvo, aby ste dokázali bez obviňovania spracovať prípadné sklamanie z neúspechu. Dôvera lekárom aj po neúspešnom pokuse je dôležitá.

Zdravotné riziká IVF:

  • viacpočetná tehotnosť – môžete čakať dvojičky, trojičky… tieto gravidity sú rizikovejšie, budete častejšie sledovaná u gynekológa,
  • predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťatka,
  • ovariálny hyperstimulačný syndróm spôsobený hormonálnymi injekciami na stimuláciu vaječníkov. Ide o asi týždeň trvajúce bolesti brucha, nafukovanie, nevoľnosť, vracanie a hnačky. Ak otehotniete, príznaky môžu pokračovať aj niekoľko týždňov. Veľmi zriedkavo môže vzniknúť vážna forma hyperstimulačného syndrómu so stratou hmotnosti a dýchavicou.
  • potrat – riziko je takmer rovnaké ako pri prirodzenom oplodnení, ale zvyšuje sa s vekom matky,
  • komplikácie spojené s odberom vajíčok – pri odbere môže dôjsť ku krvácaniu, infekcii či poškodeniu okolitých orgánov – močového mechúra, čreva a ciev.
  • mimomaternicové tehotenstvo – v prípade, že sa oplodnené vajíčko usídli inde, než sa má. V takom prípade nie je možné bábätko vynosiť,
  • vrodené vývojové chyby dieťatka – riziko stúpa najmä s vekom matky, nezávisle od spôsobu otehotnenia,
  • stres – celý proces umelého oplodnenia vás môže výrazne stresovať, je časovo aj psychicky náročný.

Čo si musíte zvážiť

Mali by ste vedieť, že pri umelom oplodnení v laboratóriu vytvoria viac embryí, no do vašej maternice vložia zvyčajne len jedno. Viacpočetné tehotenstvo sa totiž považuje za rizikovejšie.

Kliniky väčšinou ponúkajú možnosť zmrazenia ostatných embryí na neskoršie použitie – pre prípad, že sa teraz vložené embryo neuchytí alebo sa neskôr rozhodnete predošlému bábätku vynosiť súrodenca. Závisí od vášho morálneho nastavenia, nakoľko ste stotožnená s týmto faktom, avšak mali by ste mať tieto etické otázky v sebe vyjasnené.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/about/pac-20384722

https://www.familienplanung.de/kinderwunsch/behandlung/in-vitro-fertilisation/

https://www.netdoktor.de/kinderwunsch/kuenstliche-befruchtung/icsi-intracytoplasmatische-spermieninjektion/

Pridaj komentár